Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Zamknij to okno informacyjne

ZEGARKI | Polski Jubiler
Artykuły z działu

Przeglądasz dział ZEGARKI (id:53)
w numerze ZEGARKI (id:53)

Ilość artykułów w dziale: 46

Wakacyjne zegarki dla kobiet

Zegarki traktowane są jako dodatek, który uzupełnia stylizację. Zastępują bransoletki i pozwalają na zmianę wizerunku. Dlatego też niezwykle ważne jest ich wzornictwo.

pws-2017-08a-34

Kolekcje damskich zegarków zmieniają się z sezonu na sezon. Wszystkie marki zegarmistrzowskie starają się z a s k o c z y ć s w o i c h odbior ców, oferując ciekawe rozwiązania zarówno stylistyczne, jak i technologiczne.

Im ciekawi ej, tym lepiej

Kobiety w polskich salonach jubilerskich bardzo często decydują się na zegarek biżuteryjny. Zegarki na łańcuszku czy cienkiej srebrnej lub złotej bransoletce cieszą się największą popularnością, a wszystko za sprawą mody na noszenie kilku ozdób na przedramieniu. Zegarki biżuteryjne bez żadnego problemu można bowiem łączyć z bransoletkami. A tych im więcej, tym lepiej. Klientki polskich salonów jubilerskich poza zegarkami biżuteryjnymi wybierają czasomierze, których paski wykonane są ze skórzanych, kolorowych, niejednokrotnie ręcznie malowanych pasków. – Dla kobiet liczy się przede wszystkim wygląd zegarka – mówi Mikołaj Kryczkowski, właściciel salonu jubilerskiego. – Chcą, aby był modny i pasował do ubrania – dodaje. Kolorowe, delikatne zegarki spełniają te wymagania. Polki wybierają kolory pastelowe. – Bardzo często, kierując się trendami, chcą mieć zegarki, których autorami są projektanci mody – zauważa Mikołaj Kryczkowski. – Wiedzą bowiem, że te modele będą wpisywały się w trendy modowe – dodaje. Dlatego też w polskich salonach zegarmistrzowskich pojawia się coraz więcej czasomierzy sygnowanych logo firm odzieżowych, np. Dior, Chanel czy Prada. I mimo ich dość wysokich cen są chętnie kupowane przez Polki. Dużym zainteresowaniem cieszą się także czasomierze stworzone przez polskich projektantów. Jednak te ostatnie najłatwiej kupić za pośrednictwem internetu, gdyż właściciele polskich salonów niezwykle rzadko decydują się na ich wprowadzenie do swojego asortymentu z obawy, że nie znajdą się klienci gotowi kupić dany egzemplarz. – Moda na rynku damskich czasomierzy zmienia się dość często, dlatego wprowadzenie nowych, nieznanych marek zegarmistrzowskich wiąże się z dość dużym ryzykiem – ocenia Mikołaj Kryczkowski. – Lepiej stawiać na sprzedażowe hity – dodaje.

Plastikowe i sportowe

A hitów sprzedażowych w tym sezonie nie brakuje. Polki chętnie wybierają zegarki, których koperty wykonane są z plastiku. – Kierują się dwoma kryteriami – jednym jest cena zegarka, która nie może być wygórowana, a drugim jest kolor – zauważa Mikołaj Kryczkowski. – Plastikowe paski, kiepskiej jakości mechanizmy sprawiają, że są to zazwyczaj zegarki na jeden sezon, ale ten segment tak właśnie funkcjonuje – dodaje. Kobiety na kolorowe zegarki nie przeznaczają zazwyczaj więcej niż 150 zł i traktują je jako uzupełnienie swojej stylizacji. Trochę inaczej wygląda sytuacja na rynku zegarków sportowych przeznaczonych dla kobiet. Sportowy zegarek przyciąga swoim wzornictwem, ale musi również ułatwiać posiadaczce życie. – Kobiety wybierają zegarki sportowe, które poza podstawowymi funkcjami, oferują także możliwość liczenia spalanych kalorii, długości trasy czy ilości wykonanych ćwiczeń – wskazuje Mikołaj Kryczkowski. – Czasomierze sportowe muszą także wpisywać się w stylistyczne trendy – dodaje. Ich ceny są bardzo zróżnicowane. Można bowiem kupić zegarek za 200 zł, ale także za 5 tys. zł. Wszystko zależy od preferencji i zamożności klientów. W polskich salonach jubilerskich średnio kobiety na sportowy zegarek przeznaczają 700 zł.

Damski smartwatch

Ostatnio zmienia się również sytuacja na rynku damskich inteligentnych zegarków typu smartwatch. Do tej pory przekonywały one raczej mężczyzn, którzy traktowali je jako modny gadżet. Powoli sytuacja się wyrównuje, a na polskim rynku pojawiają się kolekcje przeznaczone dla kobiet. Smartwatche miewają już różnobarwne paski, zmieniające się koperty i nowe funkcje, które przeznaczone są dla kobiet. Poz w a l a j ą bowiem nie tylko na odbieranie rozmów telefonicznych czy wysyłanie SMS- ów, maili i wiadomości na Facebook lub Messengera, ale także na ustawienie pulsomierza, krokomierza czy bezprzewodowego słuchania muzyki. Poza tym wykonywane są z materiałów, które doskonale pasują do damskich strojów. Ich twórcy wykorzystują różowe i żółte złoto, a także tytan i aluminium, łącząc przy tym elegancję z nowoczesnością.

pws-2017-08a-35

Kobi ety u zegarmistrza

Można powiedzieć, że kobiety znacznie częściej niż jeszcze kilka lat temu decydują się na zakupy w salonach zegarmistrzowskich. Zaczęły bowiem traktować zegarek jak modny dodatek, który należy posiadać. – Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni decydują się na zmianę – zauważa Mikołaj Kryczkowski. – Dlatego też są tak ważnymi klientkami salonów zegarmistrzowskich, a projektanci prześcigają się w tworzeniu kolekcji przeznaczonych dla nich – dodaje. I mimo że przeciętna kobieta u zegarmistrza wydaje jednorazowo mniej niż mężczyzna, to przychodzi do niego znacznie częściej. Większość salonów decyduje się na wprowadzanie coraz to nowych kolekcji damskich czasomierzy, gdyż widzą zmiany w podejściu do zegarków. Jak zaś podkreślają specjaliści, potencjał rynku zegarków dla kobiet jest ogromny.

pws-2017-08a-36

Zegary w salonie

Salony zegarmistrzowskie otwierają się na potrzeby klientów, wprowadzając stale nowy asortyment. Możemy w nich znaleźć już nie tylko zegarki wyprodukowane przez znane szwajcarskie firmy czy modne w danym sezonie czasomierze, ale także zegary, które w ostatnim czasie stały jednym z popularniejszych elementów dekoracji wnętrz.

pws-2017-04ac-31

W salonach w całej Polsce pojawiają się zegary ścienne i stojące, które swoim wzornictwem spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Salon otwarty na klienta

U zegarmistrza można kupić zegary najdroższych marek, ale także czasomierze polskich projektantów, którzy dopiero debiutują na rynku. – Największym zainteresowaniem cieszą się zegary stylizowane na stare – mówi Wojciech Piekielnik, właściciel salonu zegarmistrzowskiego „Czas”. – Kupują je osoby, którym zależy na podkreśleniu specyfiki swojego wnętrza. Zazwyczaj domy osób zamawiających ten rodzaj zegarów zdominowane są przez antyki – dodaje. Do antyków i mebli stylizowanych na stare najbardziej pasują czasomierze drewniane, stare bądź stylizowane na stare, podkreślają one bowiem charakter wnętrza. – Klienci potrafią wydać na nie nawet 7 tys. złotych – informuje Wojciech Piekielnik. – Średnio przeznaczamy na zakup zegara stojącego 3 tys. złotych – dodaje. Dużą popularnością cieszą się także zegary nowoczesne. W tym wypadku podstawowym kryterium wyboru jest design. Zegary muszą zaskakiwać, być oryginalne. – Oczywiście nowoczesne zegary muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Wśród nich najpopularniejszym jest drewno, ale także stal i aluminium – opowiada Wojciech Piekielnik. – Nowoczesne wzornictwo to także kolor. Twórcy zegarów nie boją się wprowadzać do swoich modeli krzykliwej kolorystyki, której celem jest zwrócenie uwagi na elementy konstrukcyjne – dodaje. Modne stają się także zegary stojące wykonane z plastiku czy szkła. Otwarte konstrukcje tych czasomierzy pozwalają obserwować funkcjonowanie mechanizmu. – Zegary przezroczyste doskonale komponują się z minimalistycznym wykończeniem wnętrza – uważa Wojciech Piekielnik. W salonach jubilerskich pojawiają się zegary o bardzo finezyjnych kształtach, które na pierwszy rzut oka nie przypominają tradycyjnych czasomierzy. – Klienci lubią być zaskakiwani, dlatego ciekawe rozwiązania technologiczne mają bardzo wielu zwolenników – mówi Wojciech Piekielnik.

Salon zegarmistrzowski

Zegary ścienne oraz stojące coraz częściej pojawiają się w salonach zegarmistrzowskich, a jeszcze do niedawna znaleźć je można było w salonach z wyposażeniem wnętrz. Skąd taka zmiana? Właściciele salonów zegarmistrzowskich dostrzegli potencjał na rynku zegarów stojących, które swoim designem przyciągają uwagę klientów. Należy także zaznaczyć, że klienci, decydując się na zakup zegara, znacznie chętniej dokonują go u zegarmistrza, gdyż mają gwarancję doskonałej jakości produktu. Oczywiście właściciele tych salonów dają gwarancję na sprzedawane towary. Dzięki wprowadzeniu do salonów zegarmistrzowskich zegarów pojawili się w nich nowi klienci.

Nowe marki

Odnotowania godnym wydaje się fakt, że na polskim rynku zegarmistrzowskim pojawia się coraz więcej marek produkujących nowoczesne zegary stojące. Należy podkreślić, że młodzi projektanci zamawiają mechanizmy zegarków poza granicami naszego kraju, a ich praca ogranicza się do wykonania obudowy. Jednakże ich działalność artystyczna spotyka się z dużym uznaniem klientów. Wykorzystywanie nowoczesnych technologii czy niekonwencjonalnych materiałów sprawia, że projekty wyróżniają się na rynku i cieszą coraz większym zainteresowaniem. Młodzi twórcy nie boją się ryzyka i chętnie eksperymentują. Konstrukcje, które tworzą, znajdują uznanie nie tylko wśród klientów w naszym kraju, ale także coraz częściej poza jego granicami.

Czas na zm iany

Właściciele salonów zegarmistrzowskich, którzy zdecydowali się na wprowadzenie do swojego asortymentu zegarów stojących, nie żałują. Wydaje się, że stale rozwijający się w Polsce rynek wnętrzarski oraz moda na posiadanie przedmiotów o ciekawym wzornictwie będą sprzyjać zegarom. Klienci szukają designerskich przedmiotów, które będą podkreślały charakter ich domu, ale jednocześnie chcą mieć zegary świetnej jakości. Warto więc zastanowić się nad wprowadzeniem do swojego salonu zegarów, które sprawią, że na stałe zagoszczą w nich nowi klienci.

Zegary śc ienne

Podobnie jak w przypadku zegarów stojących wygląda sytuacja zegarów ściennych. Te o najbardziej finezyjnych kształtach coraz częściej pojawiają się w salonach jubilerskich. Klienci szukający oryginalnych czasomierzy wybierają te o niepowtarzalnym designie. Jak podkreślają właściciele salonów jubilerskich, najlepiej sprzedają się zegary importowane z Włoch i Wielkiej Brytanii. Ich wzornictwo przyciąga uwagę klientów. Za sprawą niekonwencjonalnych materiałów użytych do ich produkcji klienci mogą w dość prosty sposób zmienić wystrój swoich domów. Nie można zapominać także w tym przypadku o naszych rodzimych twórcach, którzy starają się wprowadzić do sprzedaży zegary ścienne o niekonwencjonalnym wzornictwie. Na uwagę zasługuje również fakt, że polscy projektanci świadomie wybierają salony zegarmistrzowskie jako miejsce ekspozycji swoich wyrobów. Zależy im bowiem na utrwaleniu marki w świadomości klienta jako tej, która gwarantuje wysoką jakość. Właściciele salonów zegarmistrzowskich chętnie nawiązują współpracę z twórcami, kierując się zasadą, że warto stawiać na młodych i ambitnych.

Klasyczny zegarek

Smartwatch i iWatch miały zdominować polski rynek zegarmistrzowski, jednak tak się nie stało. Polacy niechętnie decydują się na kupno zegarków smart. Znacznie częściej wybierają tradycyjne czasomierze. Klienci polskich salonów jubilerskich okazali się tradycjonalistami i zamiast nowoczesnych zegarków wybierają klasykę.

pws-2016-08h-32

W swoich wyborach kierują się modą. Najpopularniejszymi modelami zegarków są zegarki damskie na bransoletkach, czyli najogólniej rzecz biorąc zegarki biżuteryjne. Należy pamiętać, że zegarek nie tylko mierzy czas, ale także może nam dużo powiedzieć o swoim właścicielu: gdzie pracuje i ile zarabia, jak się ubiera i w jaki sposób spędza wolny czas, a nawet jaki styl w sztuce preferuje.

Biżuteryjne zegarki

Tradycjonaliści zainteresowani są kupnem zegarków srebrnych i złotych. – Klienci wybierają je często jako lokatę kapitału – mówi Mikołaj Fijałkowski, zegarmistrz. – Część klientów decyduje się na zakup markowych czasomierzy złotych, z których największym zainteresowaniem cieszą się roleksy – dodaje. Wybierają drogie, szwajcarskie czasomierze, które świadczą o statusie materialnym. Złote i srebrne zegarki traktowane są jako przedmioty biżuteryjne i jako takie pojawiają się także w salonach jubilerskich. Podkreślenia wymaga fakt, że coraz więcej twórców decyduje się na tworzenie zegarków według własnych projektów. Są to zazwyczaj zegarki srebrne, które do złudzenia, oczywiście poza kopertą, przypominają modne bransoletki. Na rynku pojawiają się także zegarki alternatywne, czyli srebrne pierścionki z zegarkowym oczkiem czy naszyjniki z zegarkową zawieszką. – Można powiedzieć, że wielu młodych twórców eksperymentuje i szuka swojego miejsca na rynku i znajduje się przy tworzeniu zegarków z kamieni i metali szlachetnych – mówi Mikołaj Fijałkowski. Ciekawym zjawiskiem jest tworzenie zegarków z drewna, plastiku czy ceramiki. Młodzi projektanci eksperymentują z formą, upodabniają zegarki do biżuterii niekonwencjonalnej. Zainteresowany tego typu zegarkami są przede wszystkim młodzi ludzie, którym zależy na wyróżnieniu się z tłumu.

Damskie zegarki

W Polsce dynamicznie rozwija się rynek zegarków damskich. Kobiety coraz częściej i chętniej decydują się na zakup czasomierza, który traktują bardziej jak uzupełnienie stroju niż przedmiot podkreślających ich status materialny. Stąd też decydują się na zegarki modne. Obecnie najpopularniejszymi modelami są analogowe zegarki kwarcowe wykonane ze stali nierdzewnej ozdabiane kryształami. Dużą popularnością cieszą się także czasomierze ze stali pokrytej białą emalią oraz plastikowe modele ozdobione kryształami Swarovskiego. Słowem, zegarek damski musi być biżuteryjny. Dlatego też w większości salonów zegarmistrzowskich pojawiają się zegarki, które do złudzenia przypominają modne bransoletki z charmasami.

Klasyka z wymiennym paskiem

Mężczyźni, jeśli nie zdecydują się na zakup zegarka wykonanego przez znaną szwajcarską markę, poszukują klasycznych rozwiązań. Ich wybór pada na analogowe czasomierze. Podkreślenia wymaga fakt, że dużym zainteresowaniem cieszą się zegarki z wymiennymi, skórzanymi, kolorowymi paskami, które można dostosować do niemal każdego stroju. Polacy wracają także z sentymentem do polskich i rosyjskich marek zegarmistrzowskich i chętnie decydują się na zakup nowych edycji „kultowych” czasomierzy. Co warte podkreślenia, nie gonią za nowościami. Mężczyźni nie decydują się na zegarki, które są jednosezonowymi gadżetami i których funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia.

Młodzieżowe edycje

pws-2016-08h-33

– Wśród młodych Polaków panuje przekonanie, że najlepszymi zegarkami są zegarki plastikowe. Od wielu sezonów wybierają zegarki z szerokiej palety modeli Casio G-Shock oraz Nixon – mówi Mikołaj Fijałkowski. – Zegarek musi działać w każdych warunkach pogodowych, nie może się zepsuć i, co bardzo ważne, musi być kolorowy i duży – dodaje. Wśród młodych klientów sporym zainteresowaniem cieszy się także smartwatch. Inteligentny zegarek jest skrzyżowaniem zegarka i smartfona, czyli jest urządzeniem mobilnym pozwalającym na odebranie wiadomości SMS, nadchodzącego połączenia czy powiadomienia z Facebooka. Smartwatche potrafią także liczyć kroki i monitorować nasz sen, dzięki czemu dbają o kondycję i umilają czas prostymi grami. Mimo że część młodych ludzi decyduje się na ich zakup, to rynek klasycznych czasomierzy ma się całkiem dobrze. – Tradycyjne zegarki są chętnie kupowane przez młodych ludzi zapewne dzięki modzie na nie – mówi Mikołaj Fijałkowski. – Nie można jednak wykluczyć sytuacji, że w najbliższym czasie tendencja się odwróci i na nadgarstkach nastolatków będziemy widzieli same smartwatche – dodaje.

Stare a modne

Klienci wracają do klasyki, sytuację tę najlepiej obrazuje męski rynek zegarmistrzowski. W polskich sklepach najlepiej sprzedają się klasyczne modele czasomierzy. Polacy decydują się na zegarki, w których widoczny jest powrót do tradycji zegarmistrzowskiej.

pws-2016-03w-39

Jak podkreślają specjaliści, im bardziej klasyczny model, tym większym zainteresowaniem klientów się cieszy. W Polsce, nieco inaczej niż w innych krajach Unii Europejskiej, kupowane są zegarki bez żadnych nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

pws-2016-03w-40

Przede wszystkim męskie

Polski rynek zegarmistrzowski należy podzielić na rynek mody damskiej i męskiej. Mężczyźni wybierają ponadczasowe modele. Klasyczne cyferblaty na skórzanych – czarnych bądź brązowych paskach to sprzedażowy hit polskich salonów jubilerskich. Mężczyźni kierują się wzornictwem i marką danego czasomierza. Średnio przeznaczają na zakup dobrego zegarka nieco ponad tysiąc złotych. Oczywiście w polskich salonach pojawia się coraz więcej świadomych klientów, którzy zdają sobie sprawę, że elegancki mężczyzna powinien posiadać dobry zegarek szwajcarskiej firmy o wartości dwóch średnich pensji krajowych. Jak podkreślają właściciele salonów zegarmistrzowskich, rośnie wiedza społeczeństwa na temat odpowiednio dobranych dodatków, a wraz z nią sprzedaż zegarków ze średniej półki. Nowym trendem, jaki odnotowują sprzedawcy zegarków w Polsce, jest pojawianie się zegarków kieszonkowych. Moda retro spowodowała, że pojawiają się zegarki z poprzedniej epoki. Atrybut eleganckiego mężczyzny z początku XX wieku zostaje przeniesiony na fali zainteresowania klasyką do współczesności. Podkreślenia wymaga fakt, że zegarki kieszonkowe nie są wzbogacone o nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dominuje klasyczne wzornictwo. Zegarki kieszonkowe pojawiające się na polskim rynku zazwyczaj wykonane są ze złota.

Zegarki damskie

Rynek zegarków damskich jest rynkiem diametralnie różnym od rynku męskich czasomierzy. W kolekcjach dla kobiet dominują zegarki duże i masywne, ozdobione wieloma kamieniami bądź kryształami. Im większe tym lepsze. Zegarki damskie pełnią funkcję dodatku do stroju, a nie go uzupełniają. Mają być przede wszystkim modne. Polki wybierając się do salonów zegarmistrzowskich rzadziej niż na markę zegarka spoglądają na jego wygląd. A ten musi być krzykliwy. Warto zauważyć, że wraz z nowym sezonem pojawiły się w salonach zegarmistrzowskich nowe kolekcje czasomierzy: dużych, masywnych, w kolorach pastelowych.

Kryształy Swarovskiego

Na polskim rynku zegarmistrzowskim triumfy święcą damskie zegarki na złotej i srebrnej bransolecie, których cyferblat inkrustowany jest cyrkoniami bądź kryształami Swarovskiego. Słowem, zegarek musi lśnić. I – co dla klientek istotne – musi być duży.

pj-2015-06a-31

pj-2015-06a-32

M oda na rzucające się w oczy zegarki biżuteryjne trwa niezmiennie od roku. I nie wydaje się, aby sytuacja w najbliższym czasie miała ulec zmianie. Męskie zegarki natomiast to zegarki stylizowane na modele z lat 50. i 60. Moda na PRL znalazła swoje miejsce także na rynku zegarmistrzowskim. Należy także zauważyć, że część klientów salonów zegarmistrzowskich decyduje się na zakup zegarka designerskiego oraz smartwatcha.

Kobieta klient

Jak podkreślają właściciele salonów zegarmistrzowskich, w ostatnim czasie coraz więcej kobiet stało się klientami ich punktów. Dotychczas kobiety były zegarkami raczej obdarowywane. Teraz same podejmują decyzję. A na nie wpływ ma przede wszystkim panująca moda. Kobiecy zegarek to zegarek biżuteryjny – duża, wyrazista koperta i złota, masywna bransoleta. Zegarek musi błyszczeć, rzucać się w oczy. Im więcej kryształków tym lepiej. Oczywiście rynek natychmiast zareagował na potrzeby kobiet i niemal w każdym salonie zegarmistrzowskim znajdziemy modele czasomierzy odpowiadające upodobaniom klientek. Kobiety przeznaczają na zakup zegarka od 500 do 1000 złotych, traktując go jako element stylowej biżuterii. Poza zegarkami z kryształami i cyrkoniami, kobiety zainteresowane są zegarkami o ciekawym wzornictwie, nowoczesnymi i funkcjonalnymi czasomierzami, które można traktować bardziej jako modny gadżet niż zegarek.

Tradycja i nowoczesność

Rynek męskich czasomierzy jest zróżnicowany. Dominują na nim z jednej strony tradycyjne zegarki, które swoim wzornictwem nawiązują do minionej epoki, z drugiej strony to rynek smartwatchy. Niemal każda licząca się w branży elektronicznej firma wprowadziła na rynek swój model „inteligentnego” zegarka. Modele smartwatchy są stale unowocześniane, poprzez wprowadzanie nowych funkcji, tak aby były i funkcjonalne i odpowiadały na zapotrzebowanie konkretnych odbiorców. Personalizacja rynku męskich zegarków, jak podkreślają specjaliści, jest zjawiskiem nowym i dość interesującym. Mężczyźni bowiem stawiali na klasykę. Teraz zależy im na wyróżnieniu się, posiadaniu rzeczy niepowtarzalnych, ale dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się czasomierze wprowadzane przez małe firmy zegarmistrzowskie w krótkich seriach. Właściciele salonów zegarmistrzowskich zwracają uwagę na rosnące zainteresowanie polskimi firmami zegarmistrzowskimi. Klienci skłonni są nie tylko kupować oferowane przez nie kolekcje czasomierzy, ale nawet czekać na realizację zamówienia do roku. Polskie firmy bowiem wykonują swoje zegarki ręcznie, stąd w ciągu miesiąca są w stanie wprowadzić na rynek zaledwie kilka sztuk czasomierzy.

Zegarki ze srebra i złota

Na rynku zegarmistrzowskim możemy dostrzec trend powrotu do klasyki. Klienci zainteresowani są kupnem zegarków wykonanych z metali szlachetnych. Można powiedzieć, że moda na zegarki wykonane z nowoczesnych materiałów stopniowo zanika.

pws-2015-08a-80

W kolekcjach zegarmistrzowskich możemy znaleźć niemal każdy rodzaj klasycznych czasomierzy – takie, których koperty wykonane są z metali szlachetnych oraz takie, które należy nosić na skórzanym pasku. Podkreślenia wymaga fakt, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się zegarki dla kobiet. Jednak niezmiennie projektanci czasomierzy cały czas uważają, że najlepszy męski zegarek musi być duży.

Metale szlachetne w centrum

Najbardziej popularnymi zegarkami męskimi w tym sezonie są klasyczne czasomierze, które wskazują godzinę w mechaniczny, tradycyjny sposób. Projektanci zegarków po raz kolejny sięgnęli do klasyki i tam szukają inspiracji przy tworzeniu nowych kolekcji. Można zauważyć, że równie często decydują się na wznowienie dawnej linii. Oczywiście nowoczesne czasomierze wzbogacone są o nowoczesne rozwiązania technologiczne, jednak zachowują swoją tradycyjną linię. Podkreślenia wymaga fakt, że klienci najchętniej decydują się na zegarki wykonane z metali szlachetnych. Liczy się bowiem dla nich nie tylko jakość i marka danego zegarka, ale także jego wygląd i fakt, czy dany model jest w danym sezonie modny. A należy podkreślić, że złoto i srebro to na rynku mody jeden z głównych typów. Oczywiście nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zakup zegarka w całości wykonanego z metalu szlachetnego, dlatego też twórcy wprowadzają do swoich kolekcji pozłacane zegarki ze stali szlachetnej, które wizualnie niczym nie róznią się od ich droższych odpowiedników. Nie można zapominać, że w wielu modelach czasomierzy możemy znaleźć kamienie szlachetne, najczęściej brylanty i szafiry, które dodatkowo podnoszą wartość czasomierza.

Kobiece inspiracje

Moda na rynku zegarków dla kobiet niewiele różni się od tego, co proponowane jest mężczyznom. Kobiety traktują czasomierz jako alternatywę wobec bransoletki, stąd ich zainteresowanie biżuteryjnymi modelami. Podobnie jak w przypadku kolekcji męskich – tu również króluje złoto i kamienie szlachetne. I podstawowa zasada – zegarek musi być widoczny, stąd największą popularnością cieszą się czasomierze z dużymi, wyrazistymi cyferblatami. Należy zauważyć, że kobiety większą wagę przywiązują do wizualnych aspektów zegarka niż do jego funkcji. Na rynku damskich zegarków można zauważyć także swoiste połączenia tradycji z nowoczesnością – kobiece zegarki kuszą kolorami. Twórcy łączą w nich srebro i złoto, czasem wykorzystują ceramikę oraz stal szlachetną, aby podkreślić walory estetyczne zegarka.

Czas na klasykę

Właściciele salonów zegarmistrzowskich podkreślają, że klienci są zainteresowani kupnem zegarków wykonanych z metali szlachetnych. Kobiety najczęściej decydują się na biżuteryjne zegarki wykonane ze srebra, których cena nie przekracza 500-700 złotych. Natomiast mężczyźni chętniej inwestują w droższe, złote i pozłacane zegarki. Jednak nie przeznaczają na nie średnio więcej niż 3 tysiące złotych. Zainteresowanie zegarkami z metali szlachetnych jest dobrą wiadomością dla rynku zegarmistrzowskiego, gdyż może on liczyć na zwielokrotnienie swoich zysków. Jak pokazują badania, klienci w przypadku zakupu zegarków wykonanych z metali szlachetnych nie przywiązują uwagi do marki, a zależy im przede wszystkim na materiałach i wzornictwie.

Koperta w kształcie czaszki

Projektanci nawet najbardziej luksusowych szwajcarskich marek zegarkowych prześcigają się w tworzeniu designerskich czasomierzy. Liczy się bowiem nie tylko doskonały mechanizm, ale przede wszystkim wzornictwo.

pws-2015-06e-42

Marki zegarmistrzowskie sprzedają swoje produk t y w wizualnie atrakcyjnych opakowaniach, które wpisują się w najnowsze trendy mody. Klienci bowiem poszukują zegarków, które nie tylko będą świadczyły o ich statusie społecznym, ale także takich, które będą podkreślały indywidualne cechy ich posiadacza.

Zegarki z pazurem

Na zegarmistrzowskim rynku pojawiły się czasomierze o bardzo wyrazistym wzornictwie. Projektantom zależy, aby produkty ich marek wyglądały nowocześnie i stylowo. Dlatego też projektują zegarki o nowoczesnym wyglądzie wpisującym się w trendy mody. To co popularne w branży jubilerskiej oraz odzieżowej musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w kolekcjach marek zegarmistrzowskich. Stąd też duże zainteresowanie zegarkami, które rzucają się w oczy. Złoto, kamienie szlachetne i błyszczące bransolety znalazły się w tym sezonie na topie. Projektanci decydują się na tworzenie zegarków z kolorowego złota, głownie różowego, oraz umieszczania w nim diamentów, bądź kryształów Swarovskiego i to bynajmniej nie w kolekcjach przeznaczonych dla kobiet. Zegarki muszą być także duże. Ich koperty muszą rzucać się w oczy, stąd też projektanci zdecydowali się na wprowadzenie agresywnej kolorystyki, która kontrastuje ze złotem.

Niecodzienne kształty

Zegarki szwajcarskich marek zmieniają się. Śmiało można powiedzieć, że dominująca jeszcze do niedawna klasyka została zastąpiona przez niekonwencjonalne wzornictwo. Na rynku pojawiają się czasomierze zaprojektowane dla najbardziej wymagających klientów, którym zależy na podkreśleniu ich stylu i charakteru. Niejednokrotnie koperty przyjmują w nowym wzornictwie kształt czaszek czy pistoletów. I nie mówimy tu o kolekcjach dla chłopców, ale o czasomierzach, których wartość przekracza 10 tysięcy euro. Zegarki stają się gadżetami, swoistym must have danego sezonu. Im ciekawsze i bardziej zaskakujące, tym lepsze. Można zauważyć to w czasomierzach, które przestały nawet przypominać zegarki. Są jakoby niekonwencjonalną bransoletą, pełniącą funkcję zegarka. Posiadają kilka tarcz, a ich design bardziej przypomina architektoniczny styl blob, którego płynne kształty nawiązują do kształtów występujących w przyrodzie. Zegarki stają się pod względem wzornictwa dziełem sztuki zegarmistrzowskiej, która jeszcze do niedawna kojarzona była przede wszystkich z precyzyjnym mechanizmem. Design w dziedzinie zegarków w ciągu ostatnich kilku lat przeszedł prawdziwą metamorfozę, od klasyki do formy abstrakcyjnej, w której tylko najbystrzejsze oko dostrzeże czasomierz.

pws-2015-06e-43

pws-2015-06e-44

Minimalistyczne rozwiązania

Przyglądając się ofercie szwajcarskich marek zegarków można zauważyć także trend zmierzający w kierunku minimalizmu i geometryzmu. Zegarki w swoim wzornictwie odwołują się do najprostszych form. Niejednokrotnie nawet dwie wskazówki zastępowane bywają jedną, aby zminimalizować elementy umieszczane na tarczy zegarka. Pojawiają się czasomierze w kształcie kwadratów, kół czy prostokątów o bardzo prostej stylistyce. Najczęściej oferowane są one w kolorystyce czerni i szarości. Zazwyczaj jedynym elementem dekoracyjnym jest wskazówka zegarka.

Retro w czasomierzach

Powrót do designu sprzed kilku lub kilkudziesięciu lat również znajduje swoje odbicie w świecie czasomierzy. Projektanci starają się unowocześniać dawne wzornictwo poprzez dodawanie nowoczesnych elementów i zastępując dawne materiały nowymi. Szczególnym zainteresowaniem klientów cieszą się zegarki z lat 50. i 60., gdyż były one duże i wyraziste.

Abstrakcja i geometryzm

Projektanci zegarków starają się zaskakiwać swoich klientów, z sezonu na sezon oferując im ciekawe rozwiązania mechaniczne oraz nowoczesne wzornictwo. Można powiedzieć, że moda w zegarkach zmienia się tak szybko jak moda na rynku jubilerskim. Oczywiście, jak podkreślają znawcy rynku zegarmistrzowskiego, klasyczne modele sprzedają się najlepiej, gdyż ich wzornictwo jest ponad czasowe. Nie można jednak nie zauważyć zmiany w podejściu do projektowania szwajcarskich czasomierzy, które coraz częściej przypominają abstrakcyjne minirzeźby, a nie czasomierze. Nie wiadomo, w którą stronę będzie rozwijał się rynek zegarmistrzowski, ale z całą pewnością czeka nas prawdziwa rewolucja, szczególnie w obszarze designu.

Biżuteryjne czasomierze

W salonach jubilerskich pojawia się coraz więcej osób chcących kupić zegarek wykonany z metali szlachetnych. Nie liczy się dla nich marka producenta, ale ilość kruszcu i estetyka czasomierza.

pj-2014-05-24

Biżuteryjne zegarki wykonywane są przez artystów złotników, co oznacza, że k l i e n c i mogą poszczycić się p o s i a d a niem niepowtarzalnego, drogocennego przedmiotu. Jak podkreślają specjaliści, zegarki wykonane z metali szlachetnych są także doskonałą lokatą kapitału.

Logo to nie wszystko

Sprzedaż zegarków sygnowana logo znanych szwajcarskich marek, które cieszą się sporym zainteresowaniem klientów, nie odbiega znacznie od sprzedaży czasomierzy biżuteryjnych. Przedmioty wykonane ze srebra i złota mają rzeszę swoich zwolenników, którzy wyżej stawiają walory estetyczne kupowanego zegarka niż jego logo. – Polacy dokonujący zakupów w salonach zegarmistrzowskich chcą posiadać oryginalne i drogocenne zegarki, które poza wskazywaniem czasu wyznaczałyby ich status społeczny – mówi Michał Zomewik, jubiler. Po okresie fascynacji zachodnimi markami zegarmistrzowskimi przyszedł czas na powrót do klasyki. Polacy przestali ślepo podążać za trendami i starają się wypracować swój własny styl. – Wysokiej jakości markowe zegarki, najczęściej wykonane z drogocennych metali, są niezwykle kosztowne, co powoduje, że niewiele osób może pozwolić sobie na ich zakup – mówi Michał Zomewik. – Cena zegarka ze złota nie sygnowana logo znanego producenta to wydatek niemal o 200 proc. niższy, a posiadanie czasomierza wykonanego z drogocennego kruszcu też jest nobilitujące – dodaje. jak podkreślają specjaliści złoty zegarek jest wciąż w naszym kraju traktowany jako lokata kapitału. – Polacy traktują złote czasomierze jako zabezpieczenie na przyszłość – mówi Michał Zomewik. – Jednocześnie zależy im na posiadaniu ekskluzywnego dodatku – dodaje. Klienci polskich salonów jubilerskich wybierają złote bądź srebrne zegarki, które podkreślają ich osobowość. – Klienci stają się coraz bardziej wymagający. Szukają przedmiotów odpowiadających ich stylowi życia, osobowości, nie zadowalają się masowo wypuszczanymi na rynek zegarkami, które może posiadać niemal każdy – mówi Michał Zomewik. – Można powiedzieć, że na rynku zegarmistrzowskim podobnie jak na rynku biżuteryjnym pojawiła się moda na spersonalizowane zegarki – dodaje. Obserwując rynek zegarmistrzowski można stwierdzić, że srebrne zegarki damskie do złudzenia przypominają modne bransoletki z charmsami.

pj-2014-05-25

Autorskie i modne

Podkreślenia wymaga fakt, że naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą młodzi projektanci biżuterii, którzy wprowadzają do swoich kolekcji czasomierze wykonane z drogocennych kruszców. Tworząc unikalny wygląd swoich zegarków, proponują klientom zegarki z najwyższej półki. Oczywiście artyści nie wykonują samodzielnie skomplikowanej pracy zegarmistrza, jednak efekty, jakie osiągają, i tak są imponujące. Polacy chcą posiadać zegarek, który pozwoli na wyróżnienie się z tłumu, zamanifestowanie swojego stylu, dlatego też chętnie kupują nowatorskie projekty zegarków, które nie dość, że są oryginalną biżuterią, to także spełniają funkcje użyteczne. Artystyczne bransoletki w zegarkach, ciekawe kształty kopert, niecodzienne formy zegarków to kierunek, w którym zmierzają młodzi projektanci. Szukając miejsca na rynku zegarmistrzowskim pokazują niecodzienne rozwiązania, które przypadły do gustu klientom. – Zegarek nie pełni dziś takiej funkcji, jaką pełnił jeszcze kilka lat temu – jego podstawowym celem nie jest już wskazywanie czasu, a bycie estetycznym i oryginalnym dodatkiem. Kobiety znacznie chętniej niż mężczyźni decydują się na zakup drogocennego czasomierza. Wybierają te, które pozwalają im na ekspresję swojej osobowości. Bawią się konwencją. – Męskie złote zegarki najchętniej kupowane w moim salonie to klasyczne modele zegarków – mówi Michał Zomewik. – Mężczyźni wolą nie eksperymentować, chcą posiadać prestiżowy gadżet, który będzie komponował się ze strojem – dodaje.

Po zegarek do galerii

Podkreślenia wymaga fakt, że artyści oferują stworzone przez siebie czasomierze nie tylko w salonach zegarmistrzowskich, ale także w galeriach z biżuterią autorską. Oferując swoje prace w galeriach autorskich znacznie poszerzają krąg potencjalnych klientów. Niejednokrotnie można spotkać się z całymi kolekcjami biżuterii stworzonymi pod konkretny rodzaj zegarka. Warto zauważyć, że twórcy autorskich kolekcji zegarków wykorzystują do swojej produkcji przede wszystkim srebro. – Złote czasomierze najczęściej klienci kupują albo u jubilerów albo w salonie zegarmistrzowskim – mówi Michał Zomewik. – Dzięki czemu mają pewność, że kupowany przez nich przedmiot wykonany jest ze złota – dodaje. Należy zauważyć, że wybierając zegarki Polacy przestają postrzegać go tradycyjnie i chętnie decydują się na czasomierze wykonane z różowego, a nawet zielonego złota. Klienci wybierają także zegarki, które powstają z połączenia złota ze srebrem, a ci najbogatsi chętnie sięgają po modele wysadzane kamieniami szlachetnymi.

Zegarki na czasie

Zegarek powinien być modny. To jedno z podstawowych kryteriów, jakie przyjmują klienci salonów zegarmistrzowskich w Polsce. Czasomierze, podobnie jak biżuteria, w ostatnim czasie stały się chętnie kupowanym akcesorium modowym, a nie przyrządem do wskazywania czasu.

pj-2014-04-34

Modowe marki – Armani, Calvin Klein, Tommy Hilfiger czy Gucci – zdominowały rynek zegarmistrzowski. Polacy znacznie chętniej kupują zegarki sygnowane logo znanej firmy odzieżowej niż szwajcarskie czasomierze.

pj-2014-04-35

Przede wszystkim moda

Klienci salonów zegarmistrzowskich chętnie wybierają produkty modne. Zegarek stał się ozdobą, chętnie kupowanym gadżetem, który należy zmieniać wraz ze zmianami kolekcji na rynku odzieżowym. Rzadko który klient decyduje się obecnie na zakup zegarka na całe życie. – Czasy, kiedy zegarek kupowało się raz na całe życie, kiedy świadczył on o statusie społecznym posiadacza, powoli odchodzą do lamusa – mówi Marcjan Korolski, zegarmistrz i importer zegarków. – Dziś nawet najdroższe zegarki traktowane są jako modne gadżety, które trzeba wymieniać – dodaje. Sytuacja na rynku spowodowana jest modą. Klienci nie chcą posiadać rzeczy, które będą towarzyszyły im dłużej niż kilka sezonów. – Obowiązkiem konsumenta stało się dostosowanie się do trendów. Posiadanie własnego stylu nie spotyka się z uznaniem – zauważa Marcjan Korolski. – Dlatego klienci, szczególnie ci średniozamożni, decydują się na zakup „zegarka modowego” z logo firmy odzieżowej, zamiast oszczędzać i kupić dobrej jakości szwajcarski zegarek – dodaje. Na zakup szwajcarskich zegarków decydują się tylko najbogatsi, którym nie wypada posiadać czasomierza poniżej swojego statusu materialnego. Zegarki modowe tworzone są jako dodatek do wprowadzonej w danym sezonie kolekcji odzieżowej. Muszą być wykonane zgodnie z panującymi w danym sezonie trendami – faktury materiałów, kolorystyka czy forma są dostosowane do panujących tendencji. – W salonach zegarmistrzowskich w całej Polsce pojawia się coraz więcej zegarków sygnowanych logo projektantów odzieżowych, mimo że jakość tych czasomierzy pozostawia wiele do życzenia – mówi Marcjan Korolski. – Najczęściej są to modne gadżety, w których ukryty został kiepskiej jakości mechanizm. Dopóki klienci będą zainteresowani ich kupnem, będą się one pojawiały w sklepach z zegarkami – dodaje.

Smartgadżet

Kolejnym modnym zegarkiem chętnie kupowanym przez Polaków jest smartwatch. Specjaliści szacują, że w 2014 roku sprzedaż zegarków z dostępem do internetu i multimedialnych treści ma wzrosnąć dziesięciokrotnie. Firma Canalys opublikowała raport, z którego wynika, że światowa sprzedaż smartwatchów do końca tego roku ma osiągnąć pięć milionów sztuk. Dla porównania, w 2012 roku liczba sprzedanych urządzeń tego typu nie przekraczała 330 tys. Na razie liderem rynku jest firma Sony ze swoim modelem SmartWatch, który dzięki modułowi bluetooth łączy się z telefonem i pozwala odbierać rozmowy oraz powiadomienia, np. wiadomości SMS , maile, posty z serwisów społecznościowych czy informacje z kalendarza. – Inteligentne zegarki zdobywają powoli serca Polaków i już można powiedzieć, że stają się one modnym gadżetem – mówi Marcjan Korolski.

– Ich sprzedaż rośnie, jednak niezwykle rzadko przynajmniej na razie pojawiają się w salonach zegarmistrzowskich, gdyż sprzedawane są one głównie przez operatorów sieci komórkowych – dodaje.

Plastikowe i kolorowe

Nie można zapominać, że Polacy niezwykle chętnie decydującą się na zakup plastikowych, dużych, kolorowych zegarków elektronicznych. – Od paru już miesięcy sprzedażowym hitem są G-Shocki firmy Casio, które kupowane są zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku – mówi Marcjan Korolski. – Zegarki te cieszą się dużą popularnością, gdyż ich kolorystyka oraz kształt odpowiadają na potrzeby klientów – dodaje. Warto zauważyć, że polskie ulice zostały opanowane przez kolorowe, plastikowe, duże zegarki. Można je znaleźć niemal wszędzie – zarówno w salonach zegarmistrzowskich, jak i sklepach z odzieżą. Im ciekawsza kolorystyka, tym większe zainteresowanie klientów. Można je znaleźć wszędzie. – Z całą pewnością wpływ na taki stan rzeczy ma ich cena. Plastikowe, „bezmarkowe” zegarki są tanie, można kupić je już za 10 złotych – mówi Marcjan Korolski. – Każdy może pozwolić sobie na zakup takiego modnego gadżetu i wyrzucić go niemal natychmiast – dodaje. Zmiany dokonujące się na rynku zegarmistrzowskim wpływają na sposób postrzegania czasomierzy przez Polaków. Zegarki stają się modnym dodatkiem, który należy wymieniać co sezon. A na najdroższe modele czasomierzy decydują się dziś nieliczni nabywcy, którzy zdają sobie sprawę, że posiadanie odpowiedniego zegarka świadczy o prestiżu społecznym i wysublimowanym guście.

Ponadczasowa klasyka i gadający zegarek

Moda panująca na rynku zegarków nie zaskakuje. Wciąż najchętniej kupowanymi modelami czasomierzy w Polsce są modele klasyczne. Klienci salonów zegarmistrzowskich wybierają zegarki na bransolecie lub pasku o delikatnej, minimalistycznej tarczy.

pj-2014-03-34

Na rynku zegarków zapanowała moda na retro. Modele czasomierzy z lat 50., 60. i 70. wracają i, co ważne, są bardzo chętnie kupowane przez Polaków. Obecnie mamy do czynienia z niemal masowym odkrywaniem wzornictwa z końca ubiegłego stulecia. Jak podkreślają specjaliści, jest to odpowiedź młodego pokolenia na masową chińską produkcję. Każdy chce posiadać coś oryginalnego, niepowtarzalnego.

pj-2014-03-40

Retro zegarek dla trzydziestolatka

Unowocześnione modele zegarków sprzed pięćdziesięciu, sześćdziesięciu lat cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. A sięgają po nie nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. Retro modele zegarków można dostosować do swojego stylu. Odświeżony design zegarków znajduje swoich zwolenników zarówno w młodym, jak i starszym pokoleniu Polaków. Jednak wzory retro pomimo swojego „dziadkowego” charakteru noszone są głównie przez pokolenie trzydziestolatków, dla których moda nie jest obojętna. Zegarki mają już nie tylko dokładnie odmierzać czas, ale również efektownie wyglądać, pasować do całego stroju – nie tylko okazji – wyróżniać się stylem, charakterem, a w przypadku modeli retro – posiadać również duszę.

Klasyka i nowoczesność

Jak podkreślają właściciele salonów zegarmistrzowskich, klienci bardzo chętnie decydują się na zakup klasycznego zegarka, który swoim minimalistycznym i eleganckim wzornictwem pasuje do wszystkiego. Uniwersalność czasomierzy i ich ponadczasowy charakter sprawiają, że niezmiennie od wielu lat decydują się na niego zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jednak projektanci nie chcą pozostawiać klientów goniących za nowościami bez niczego, dlatego też w tym sezonie na rynku gadżetów pojawiały się zegarki gadające. Zegarki mówiące to najbardziej zaawansowana aplikacja na system Android wymawiająca komunikaty czasowe. Przy jej pomocy można dokładnie zaplanować, o których godzinach i w jakich odstępach czasu zegar będzie informował o godzinie, czasie, który upłynął od ustalonej godziny a także istnieje możliwość nagrania na nich własnych komunikatów dźwiękowych.

Smartwatch w natarciu

Rynek zegarków czeka prawdziwa rewolucja. Już wkrótce pojawi się na nim iWatch, czyli inteligentny zegarek stworzony przez firmę Apple. Specjaliści są niemal pewni, że smartwatch podbije rynek urządzeń mobilnych.

pj-2014-01-35

Na polskim rynku można kupić już inteligentne zegarki wyprodukowane przez firmy Sony oraz Motorola. Popularność nowych modeli zegarków rośnie. Można domniemywać, że postępująca miniaturyzacja i rozwój technologiczny spowodują, że w najbliższej przyszłości na nadgarstkach Polaków znajdować się będą mobilne urządzenia.

Połączenie telefonu z zegarkiem

Twórcom udało się wprowadzić na rynek urządzenie, które łączy w sobie funkcje zarówno telefonu, jak i zegarka. Na polskim rynku można kupić inteligentny zegarek wyprodukowany przez Motorolę – motoactv. Urządzenie łączy funkcje osobistego trenera i odtwarzacz muzyki. Zegarek mierzy na przykład w trakcie biegania prędkość, dystans i spalone kalorie. Jednak prawdziwą rewolucję zafundowała Polakom firma Sony. Wprowadziła bowiem na rynek smartwatch, który wyposażony jest w system operacyjny Android. Dotykowy ekran umożliwia korzystanie z telefonu bez konieczności wyjmowania go. Sony SmartWatch umożliwia obsługę telefonu poprzez dotknięcie nadgarstka.

Inteligentny zegarek wyprodukowany przez Sony ma wbudowany aparat fotograficzny, można z jego pomocą sprawdzić pocztę e-mail, odtwarzać muzykę oraz sprawdzić trasę na mapie. Podkreślenia wymaga fakt, że typowy użytkownik smartfonu sięga po telefon wiele razy dziennie, aby przeczytać wiadomości, sprawdzić godzinę, przeglądać portale społecznościowe, wykorzystywać swoje ulubione aplikacje, robić zdjęcia, słuchać muzyki i grać w gry mobilne. SmartWatch umożliwia wykonanie tych wszystkich czynności bez konieczności wyjmowania telefonu.

Apple oraz Google

Na rynku smartwatchów już wkrótce pojawią się nowi gracze, którzy, jak podkreślają specjaliści, zrewolucjonizują rynek. Jak podaje „New York Times”, nowy zegarek firmy Apple pojawi się na rynku w 2014 roku. Z udostępnionych informacji wiadomo, że iWatch będzie służyć jako akcesorium do urządzeń iPhone i będzie kompatybilny z systemem iOS, co umożliwi użytkownikom szybki dostęp do popularnych funkcji bez konieczności sięgania po smartfon. Jednak pojawienie się inteligentnego zegarka firmy Apple to nie koniec zmian na rynku smartwatchów. Z informacji opublikowanych przez „Business Insider” wynika, że swój model zegarka zamierza wprowadzić także firma Google. Zegarek podobno ma być wyposażony w podwójny ekran i aparat fotograficzny. Urządzenie ma być dotykowe i posiadać łączność wi-fi. Platformą sterującą urządzeniem ma być Android.

Designerski zegarek

Twórcy zegarków prześcigają się w wymyślaniu modnych i funkcjonalnych modeli czasomierzy. Zależy im przede wszystkim na tym, aby zegarki były wciąż kupowane i nie przegrywały konkurencji ze smartforami i tabletami.

pj-2013-06-24

Czasomierze stają się powoli nowoczesnymi gadżetami, które poza podstawowymi funkcjami, czyli wskazywaniem daty i godziny, łączą się z internetem czy stają się przenośnym urządzeniem GPS. Nowoczesne zegarki są także małymi dziełami sztuki użytkowej, które zachwycają swoim wzornictwem.

 

Modny dodatek

pj-2013-06-25Rynek zegarków elektronicznych rozwija się niezwykle dynamicznie. Twórcy wykorzystują we wprowadzanych do obrotu modelach niemal wszystkie nowości techniczne. – Rozwój technologiczny w segmencie zegarków cyfrowych zauważalny jest niemal z sezonu na sezon – mówi Jan Warkowski, zegarmistrz. – Zegarki elektroniczne przypominają mobilne urządzenia, mogą łączyć się z internetem, wysyłać informacje tekstowe, niektóre mogą pełnić funkcję telefonów komórkowych – dodaje. Niedawno na rynku zegarmistrzowskim pojawiał się zegarek, który zasilany jest poprzez dwa niezależne od siebie systemy. Z jednej strony może być ładowany za pośrednictwem komputera, z drugiej strony przekształca ruch nadgarstków na energię elektryczną. System operacyjny EasySkroll umożliwia działanie stuletniego kalendarza czy alarmu. – Trwają prace, aby systemy operacyjne, które przekształcają ruch ręki w energię elektryczną, umieszczone w zegarkach, umożliwiały ładowanie innych sprzętów elektronicznych – mówi Jan Warkowski. – Zegarki, poza wskazywaniem czasu, będą traktowane jako przenośne ładowarki do telefonów czy laptopów – dodaje. Nie można zapominać, że twórcy nowoczesnych czasomierzy starają się skusić klientów do zakupu zaskakując designem. Zegarki stają się nie tylko niezbędnym elementem biżuteryjnym eleganckiego mężczyzny, ale także gustownym dodatkiem podkreślającym styl i charakter osoby, która je nosi. Ich ergonomiczne kształty niejednokrotnie zdobywały uznanie na konkursach wzornictwa rzemiosła artystycznego.

 

Projektanci zegarków

Ciekawym zjawiskiem na światowym rynku zegarmistrzowskim jest pojawienie się na nim projektantów autorskich zegarków. Młodzi twórcy wykorzystują w swoich kolekcjach zegarków nowoczesne rozwiązania zegarmistrzowskie. Ich modele czasomierzy charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem i odpowiadają na zapotrzebowania rynku. Warto podkreślić, że zarówno mężczyznom, jak i kobietom zależy na posiadaniu oryginalnych zegarków, które podkreślałyby ich styl, a także miały wartość rynkową i mogły być traktowane jako lokata kapitału. – Jednym z ciekawszych designerów zegarków jest Frédéric Jouvenot, który w 2008 założył własną firmę zegarmistrzowską i co roku wprowadza na rynek nowy model czasomierza – mówi Jan Warkowski. – Większość modeli wprowadzonych przez niego na rynek charakteryzuje się brakiem tarczy – dodaje. Zegarki wychodzące spod ręki projektantów doskonale dostosowują się do budowy nadgarstka. Mają opływowe kształty i ciekawą kolorystkę. Twórcy zegarków autorskich eksperymentują z formą i kształtem zegarków, ale także wykorzystują nowatorskie materiały. Coraz częściej można spotkać się z zegarkami wykonanymi z niekonwencjonalnych materiałów – aluminium, tytanu, a nawet betonu.

 

Zegarek i telefon w jednym

Wartym odnotowania zjawiskiem, które można zaobserwować na rynku zegarmistrzowskim, wydaje się fakt, że znane marki zegarmistrzowskie decydują się na wprowadzenie do sprzedaży smartfonów oraz tabletów. Celsius X VI II, szwajcarska firma zegarmistrzowska, wprowadziła niedawno na rynek LeDIX Furtif. Warty 300 tys. dolarów smartfon łączy w sobie precyzję szwajcarskiego zegarka oraz nowoczesny design. Smarfton został stworzony przez zegarmistrzów, którzy użyli ponad 700 elementów wykonanych z włókna węglowego. – LeDIX Furtif napędzany jest silnikiem tourbillon – mówi Jan Warkowski. – Zegarmistrzowie pracujący nad stworzeniem nowoczesnego smartfonu wykorzystali technologię stosowaną w tworzeniu zegarków, wybalansowali mechanizm tak, aby nie oddziaływały na niego żadne uderzenia mechaniczne – dodaje. Jak podkreślają specjaliści, firmie Celsius X VI II udało się podnieść telefon do rangi obiektu sztuki. Wykorzystanie technologii zegarmistrzowskiej stawia ten model na równi z nowoczesnymi czasomierzami. Podkreślenia wymaga fakt, że telefon wzbogacony został o mechanizm „remontage papillon”, który sprawia, że charakterystyczny dźwięk kliknięcia zamykającego się ekranu wykorzystuje energię użytkownika i dostarcza energię do mechanizmu zegarka, umiejscowionego w centralnym punkcie telefonu.

Polacy wybierają Roleksa

Na polskim rynku zegarmistrzowskim najlepiej sprzedają się zegarki najtańsze, choć nie można nie zauważyć, że dość dobre wyniki sprzedaży osiągają też zegarki ze średniej półki cenowej.

pj-2013-05-32

Zegarki najdroższe kupują w naszym kraju przede wszystkim mężczyźni, którzy traktują je jako uzupełnienie swojego wizerunku. A ich sprzedaż utrzymuje się od lat na stałym poziomie. Z badań konsumenckich wynika, że na zakup zegarka statystyczny Polak przeznacza od 500 do 2 tys. złotych.

Rozpoznawalność marek

Z raportu „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” opublikowanego przez KPMG wynika, że wśród Polaków o ponadprzeciętnych dochodach, czyli zarabiających ponad siedem tysięcy brutto miesięcznie, najbardziej rozpoznawalną marką zegarmistrzowską jest Rolex. Za markę luksusową i godną pożądania jest on uważany przez 91 proc. respondentów. Blisko trzy czwarte przebadanych osób zna markę Omega, zaś ponad połowa – markę Zenith. – Wiedza na temat najlepszych i najbardziej luksusowych marek zegarmistrzowskich w Polsce nie jest duża – mówi Wojciech Prączyk, zegarmistrz, właściciel salonu Zegar. – Polacy nie znają się na zegarkach, kluczowym kryterium wyboru czasomierza jest jego cena oraz znajomość marki, stąd tak wielkie zainteresowanie Roleksem – dodaje. Jak wynika z opublikowanego przez KPMG badania, Polacy dość chętnie kupują zegarki firmy Rolex za kilkadziesiąt tysięcy złotych, natomiast nie są zainteresowani kupnem zegarków innych, często lepszych, szwajcarskich firm.

Nie zmienia to faktu, że rynek zegarmistrzowski w Polsce jest bardzo stabilny. – Porównując polski i zagraniczny rynek zegarków luksusowych należy zauważyć, że Polacy nie zwracają bacznej uwagi na panującą w danym sezonie modę – mówi Wojciech Prączyk. – Polacy zainteresowani są kupnem zegarków wykonanych przez konkretne marki zegarmistrzowskie, najlepiej także, aby wykonane były one z metali szlachetnych – złota czy platyny – dodaje. Podkreślenia wymaga fakt, że najdroższe zegarki sprzedawane w naszym kraju są traktowane jako wyznacznik prestiżu i statusu majątkowego. Z raportu „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” wynika, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się zegarki „spersonalizowane”, czyli takie, które, podobnie jak biżuteria, będą opowiadały jakąś historię. Rośnie znaczenie zegarków jubileuszowych, które tworzone są z uwagi na wydarzenie historyczne. Ten rodzaj czasomierzy najczęściej pojawia się na rynku w limitowanych edycjach i przeznaczony jest głównie dla kolekcjonerów. – Oczywiście wśród najdroższych modeli zegarków kupowanych przez Polaków pojawiają się przede wszystkim zegarki mechaniczne – mówi Wojciech Prączyk.

Zegarek dla każdego

pj-2013-05-33

Największym zainteresowaniem Polaków cieszą się zegarki najtańsze. – Polacy bardzo chętnie kupują zegarki najtańsze. W tym segmencie rynku największą rolę odgrywa cena czasomierza. – Klienci salonów zegarmistrzowskich kupując zegarki, których cena nie przekracza 100 złotych, kierują się modą – zauważa Wojciech Prączyk. – Traktują je jako modny gadżet i chętnie je wymieniają – dodaje. Głównymi odbiorcami najtańszych zegarków jest młodzież, dla której liczą się najnowsze propozycje na rynku mody. – Młodzieżowe kolekcje zegarków wykonane są z plastiku. Najmodniejsze są teraz zegarki w kolorze zielonym, żółtym i czerwonym – mówi Wojciech Prączyk. W sektorze zegarów najtańszych dobrze sprzedają się także zegarki damskie. Kobiety traktują zegarek jako modny dodatek, element biżuteryjny. Dlatego też najchętniej wybierają czasomierze, które wpisują się w najnowsze trendy modowe, a ich cena nie przekracza 80 złotych.

– Dla większości kobiet zegarek to sezonowy dodatek do ubrania, dlatego też nie przywiązują do niego należytej uwagi – zauważa Wojciech Prączyk. – Zazwyczaj na zakupy zegarka nie wybierają się do salonu zegarmistrzowskiego, ale nabywają je w sklepie z ubraniami – dodaje. Jak podkreślają specjaliści, dobrze sprzedają się także damskie zegarki biżuteryjne, wykonane ze srebra i wzbogacone o kamienie jubilerskie bądź modne ostatnio kryształy Swarovskiego. – Średnio na zegarki biżuteryjne Polki przeznaczają od 500 do 1 tys. złotych – mówi Wojciech Prączyk. – Warto podkreślić jednak, że również takie zegarki traktowane są jako dopełnienie stroju.

Zegarek za jedną pensję

Rozmowa z Władysławem Mellerem, współtwórcą i prezesem honorowegoym Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, prowadzącym salon odCzasu doCzasu w warszawskich Złotych Tarasach.
Polski Jubiler: Jak z perspektywy miłośnika zegarków, ale także osoby prowadzącej salon z zegarkami, ocenia pan zakupowe preferencje Polaków?
Władysław Meller: Próbując oceniać preferencje, musimy sobie przede wszystkim zdawać sobie sprawę z zaszłości historycznych, dla których najważniejszym był czas, podczas którego żelazna kurtyna odgrodziła nas także od prestiżowych zegarków. Ta powtarzana jak mantra, dla wielu zjawisk zachodzących we współczesnej Polsce sekwencja, niestety cały czas jest aktualna dla branży zegarkowej. Sytuacja taka uniemożliwiła naszym dziadkom i ojcom kupno markowych szwajcarskich zegarków, które dzisiaj znajdowałyby się w naszym i naszych dzieci posiadaniu.
A jak „zamknięcie” wpłynęło na nasz współczesny rynek?
Zamknięty rynek, to swego rodzaju laboratorium pozwalające na wywindowanie swojej pozycji markom, które tutaj się znalazły. Najlepszym przykładem są choćby znane tylko lokalnie u nas i w ewentualnie w najbliższej okolicy marki: Atlantic, czy Delbana, ale także szerzej rozpoznawalne Roamer i Doxa. Ich wysoka pozycja wynikała z niemożliwości porównania nowoczesności rozwiązań i jakości w stosunku do innych szwajcarskich zegarków. Żelazna kurtyna nie dopuszczała także do przepływu informacji branżowych, co uniemożliwiało wymianę opinii, weryfikację pozycji każdej z marek i propagowania nowych trendów wzorniczych, czy technicznych. Efektem takiej sytuacji jest obecnie bardzo dobra „sprzedawalność” „firm totalnych” (znanych na całym świecie) takich jak: Tissot, Certina, Longines czy Omega, w stosunku do innych. Jako, że nie odziedziczyliśmy zegarków tych popularnych marek od naszych przodków, to brakuje ich w naszym otoczeniu i takie zegarki kupujemy. Na tej sytuacji tracą pozostałe marki, szczególnie te bardziej unikatowe – o mniejszej ilości produkowanych zegarków i znane tak szeroko, jak i tylko lokalnie. W Polsce są one reprezentowane przykładowo przez firmy Fortis, Epos, Glycine, czy RSW. Pomijając wspomniane powyżej starsze historyczne zaszłości, bardzo ważnym elementem, decydującym o dzisiejszych zakupach, jest także pozycja marki i jej rozpoznawalność na naszym rynku, wynikająca z pracy lokalnego dystrybutora od momentu naszego gospodarczego otwarcia. Najlepszym przykładem takiej firmy jest marka Maurice Lacroix, która jest wprawdzie szeroko znana, ale równocześnie będąc młodą zegarmistrzowską marką, swą dzisiejszą pozycję zawdzięcza tak trafnym decyzjom produktowym, ale i w dużej także pracy lokalnych dystrybutorów. Ta pozytywna opinia dotyczy również naszego polskiego dystrybutora. Ciekawą grupą zegarków, które teraz królują w gronie zegarków sezonowych w Europie i są także obecne w Polsce, stanowią zegarki wykonane z kolorowego tworzywa. Tego typu czasomierze pojawiają się w ofercie wielu marek modowych (np. Esprit), ale także można je zaobserwować, jako nowe, niezależne marki, – których produkcja ukierunkowana jest tylko na zegarki. Bardzo ciekawym przykładem, może być choćby firma Ice Watch, której stylistyka jest zainspirowana przez zegarki jednej z wiodących światowych marek, a oferowane czasomierze z kolorowego tworzywa doskonale plasują się w tej właśnie grupie lubianych sezonowo-pamiątkowych produktów. By wskazać preferencje Polaków w aspekcie konkretnych marek, koniecznie trzeba operować w różnych grupach produktów. Wśród tych najbardziej prestiżowych, bardzo dobrze sprzedawanych zegarków, na pewno należy wymienić marki: IWC, Chopard i Chroniswiss. Zegarki o dużym uznaniu i rozpoznawalności marki, którymi są wskazane powyżej marki totalne, ale także Maurice Lacroix, Oris, czy Frederique Constant – cały czas cieszą się dużym zaufaniem klientów. W gronie zegarków popularnych, których sprzedaż od lat stanowi także poważną część wolumenu obrotu już od kilkunastu lat królują marki: Casio, Citizen i Seiko. Ostatnio przybył im jednak bardzo poważny, bo doskonale dystrybuowany i posiadający wyszukane zegarki konkurent – marka Orient. Wydaje się, że zegarki modowe, które stanowią kolejną grupę czasomierzy, wypierających produkty bezfirmowe i próbujących znaleźć lukę w ofercie zegarków popularnych zdobywają coraz większe pole działania. Jednak ze względu na szybko zmieniające się kolekcje i słabszą rotację towaru, obniżają one atrakcyjność współpracy z kontrahentami. Małą sprzedażowo grupę stanowią niestety zegarki polskie. Mówiąc jednak o naszym rynku trudno i o nich nie wspomnieć. Marki Polpora, Copernicus i Xicorr (wymienione w kolejności ich powstawania) prezentując bardzo ciekawą ofertę, zupełnie różnią się między sobą, co powoduje szczęśliwe ich uzupełnianie się, w pewnym zakresie oferty. W grupie zegarków kojarzonych z konkretnymi krajami, do której należą także powyższe zegarki polskie, sprzedażowo zdecydowanie dominują zegarki te o rosyjskich konotacjach. Na obecne zakupowe preferencje pewien wpływ ma także widmo gospodarczego kryzysu. Taka sytuacja w preferencjach zakupowych, co jest zrozumiałe, owocuje ukierunkowaniem na doskonale rozpoznawalne marki w średniej i wyższej grupie cenowej produktów, a także podobnymi wyborami w najbardziej prestiżowych markach.
Ile średnio przeznaczamy na zakup zegarków?
Oczywiście każdy z nas, zawodowych sprzedawców zegarków, odpowiadając na to pytanie z przekonaniem powie, iż przeznaczamy zbyt mało pieniędzy na zakup zegarków. W Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków mówimy zwykle, że kupując po pierwsze pasujący nam czasomierz, gdzie test nadgarstkowy jest konieczny, zawsze warto… przekroczyć założony budżet, kupując zegarek wyróżniający się. Dla dokonania takiego kroku potrzeba jednak posiadać choć minimum zegarkowej wiedzy. Z drugiej strony, na pewno nie należy stosować prastarej, ale jednak złej naszej polskiej zasady „zastaw się postaw się”. Przeniesiona z amerykańskiej sugestii zasada o wydatkowaniu jednej pensji na zaręczynowy pierścionek, dobrze chyba pasuje do budżetu przeznaczanego na zegarek. Oczywiście poza wysokością wydatku, musimy także coś powiedzieć o częstotliwości zakupów, która zależy od częstotliwości zmian stylistyki pozostałego ubioru. Jeśli zmieniamy się kompletnie co sezon, to tak samo często powinniśmy zmieniać nasz zegarek. Jeśli nie chcemy nadążać za modą, czy nie chcemy tego robić w jakimś zakresie ubioru (np. klasyczny) to dla tego rodzaju zegarków nie musimy ich tak często zmieniać.
Jakie modele są najpopularniejsze w tym sezonie? Czy w ogóle można mówić o sezonowej modzie w segmencie zegarków?
Na pewno teraz modne są kolorowe zegarki sezonowo-wakacyjne. Jak się okazuje odpowiadają one nawet osobom, które obracają się w kręgach bardzo prestiżowych produktów. W takiej grupie prestiżowych marek dostrzeżenie tych sezonowych zmian nie jest łatwe, bo… zwykle przebiegają one w dłuższym czasokresie. Jednak uważni obserwatorzy nastawieni na szerszą gamę produktów i wieloletnią obserwację, bez trudu mogą takie zmiany zauważyć. Nowe trendy przychodzą z różnych źródeł, ale dopiero ich propagacja przez bardziej prestiżowe marki upowszechnia te najmodniejsze nowinki. W ostatnim czasie taką nowością są na pewno paski do zegarków wywodzące się z kręgu wyposażenia wojskowego i dlatego noszące nazwę „Nato Strap”. Takie paski zastosowano przykładowo w zaprezentowanych w Bazylei i właśnie w tym czasie mających premierę na rynku modelach firmy Maurice Lacroix – Pontos S. Z tą sugestią współgra także ogólna tendencja do prezentacji sportowego stylu życia i sportowych strojów. Dzięki temu, sportowe zegarki cieszą się większym powodzeniem. Od tej reguły u nas są zdecydowane, lokalne odstępstwa. Jedno z nich dotyczy zakupu pierwszego prestiżowego zegarka, – którym prawie zawsze jest czasomierz garniturowy, inne: – to zakupy firmowe, które zwykle dotyczą także takich klasycznych, garniturowych zegarków.
Czy zdarza się, że Polacy kupują zegarki jako lokatę kapitału?
Tak, oczywiście, jednak kolekcjonowanie zegarków to sprawa bardzo trudna i ja sam (na szczęście) mam zbyt mało wiadomości, by taką działalność prowadzić. Na szczęście – bo nadmierne, nieudane próby takich inwestycji mogą doprowadzić do zachwiania każdego budżetu.
Jak wygląda polski rynek zegarmistrzowski w porównaniu z innymi rynkami europejskimi? Czym wyróżnia się nasz rynek?
Oczywiście nasz rynek jest zupełnie inny, właściwie w porównaniu do każdego z rynków europejskich. Najlepiej można te różnice udowodnić na podstawie danych statystycznych o eksporcie zegarków szwajcarskich w ciągu ostatnich lat. (wykres i porównanie cen). W stosunku do krajów „Starej Europy”, różnica na pewno wynika ze wskazanej powyżej i cały czas rzutującej na naszą gospodarkę spuścizny historycznej, ale różnimy się także od naszych najbliższych sąsiadów. Przykładowo na rynek czeski wielki wpływ mają zakupy prowadzone przez turystów, szczególnie przez bogatych Rosjan i Azjatów. Węgrzy cały czas biorą się za bary z własnym kryzysem i sprzedaż jest tam ewidentnie zachwiana. Podobnie jest w krajach nadbałtyckich. Wracając jeszcze do znaczących zakupów Rosjan i Azjatów, to możliwości tych pierwszych mogliśmy zauważyć w czasie, niestety zbyt krótkiego ich pobytu w Polsce w trakcie EURO 2012. Było to odczuwalne, mimo że kibice piłkarscy nie są najbardziej oczekiwaną przez naszą branżę grupą zakupową. Możemy mieć uzasadnioną nadzieję, że właśnie dzięki bardzo pozytywnym opiniom wykreowanym w czasie Euro 2012, częstotliwość odwiedzin turystów w naszym kraju wyraźnie się zwiększy. Przez wszystkie lata od momentu naszego gospodarczego otwarcia było także widoczne traktowanie luksusowych zegarków, jako przedmiotów zbytkowych, co skutkowało ograniczaniem zakupów, a często także finalizacją zakupów poza naszym krajem. Przez wszystkie te lata, chyba słusznie branża wskazywała taką sytuację, jako skutek stawiania przez naszych rodaków, na pierwszym miejscu wydatków inwestycyjnych w stosunku do wydatków na produkty luksusowe. Dziękuję za rozmowę
Rozmawiała Marta Andrzejczak

Bestsellery sprzedażowe

Rosnąca sprzedaż kolorowych, plastikowych zegarków nie powoduje, że spada zainteresowanie klientów klasycznymi modelami czasomierzy. Właściciele salonów zegarmistrzowskich podkreślają, że klienci najchętniej sięgają po zegarki tradycyjne o widocznym cyferblacie i skórzanych paskach.

 

Najlepiej sprzedają się męskie, klasyczne czasomierze. Klienci przeznaczają na nie od 500 do 1500 złotych.

 

Elegancki zegarek

– Wciąż jedynym powszechnie akceptowanym rodzajem męskiej biżuterii jest elegancki zegarek – zauważa Marian Kwiatkowski, właściciel salonu zegarmistrzowskiego. – Uważa się, że każdy mężczyzna powinien posiadać markowy czasomierz – dodaje. Klienci polskich salonów zegarmistrzowskich zdają się potwierdzać tę teorię. W sklepach najczęściej decydują się na zegarki klasyczne. – Chętnie kupowane są zegarki na czarnych, skórzanych paskach o wyraźnych, dużych kopertach – zauważa Marian Kwiatkowski. – Najchętniej kupowane są czasomierze z kopertą w kolorze srebra – dodaje. Właściciele salonów zegarmistrzowskich podkreślają, że najważniejszą rolę przy wyborze zegarka odgrywa cena. Polacy zazwyczaj przeznaczają na zakup zegarka tysiąc złotych. Najczęściej wybierane są zegarki o okrągłych kopertach. – Klienci decydują się także na zegarki o prostokątnych lub beczkowatych kopertach – zauważa Marian Kwiatkowski. – Inne modele zegarków nie cieszą się popularnością wśród klientów w Polsce – dodaje. Warto zauważyć, że klienci stawiają na zegarki elektroniczne, mimo że zegarek mechaniczny jest uznany za bardziej prestiżowy. Sytuacji nie zmienia fakt, że niektóre firmy, szczególnie szwajcarskie, oferują klientom tylko zegarki mechaniczne. Mimo to Polacy najprawdopodobniej z powodu ceny wybierają zegarki elektroniczne. Polacy najczęściej decydują się na zegarki z koperty wykonanej ze stali szlachetnej. Coraz częściej wybierane są także te, do których produkcji wykorzystano tytan. Najbardziej wymagający klienci wybierają czasomierze wykonane ze złota i platyny. Najrzadziej wybieranym metalem szlachetnym, który użyty jest w produkcji koperty zegarka, jest srebro. – Panuje reguła, że im elegantszy zegarek, tym lepiej – zauważa Marian Kwiatkowski. – Można powiedzieć, że klasyczny zegarek jest zegarkiem pierwszego wyboru – dodaje. Właściciele salonów zegarmistrzowskich podkreślają, że coraz częściej pojawiają się w Polsce klienci, którzy przeznaczają na zakup czasomierza powyższej dziesięciu tysięcy złotych i oni również przede wszystkim decydują się na zegarki tradycyjne. – Drogi, markowy zegarek rzadko kiedy jest ekscentryczny – zauważa Marian Kwiatkowski. – Szwajcarskie zegarki są zazwyczaj wybierane przede wszystkim ze względu na tradycyjne wzornictwo – dodaje.

 

Liczy się marka producenta

Dla Polaków liczy się marka producenta zegarków. Dużą popularnością wśród klientów cieszą się zegarki sygnowane logo Calvina Kleina i Armaniego. – Klienci doceniają markę Citizen oraz Pierre Cardin – mówi Marian Kwiatkowski. – Zegarki sygnowane logo szwajcarskich firm z racji swojej ceny nie są szczególnie popularne w Polsce – dodaje. Polacy najczęściej decydują się na zegarki firm „ubraniowych”. – Polacy za markowe uważają zegarki, które stworzone zostały przez firmę o uznanej pozycji na rynku – mówi Marian Kwiatkowski. – Stąd też dużym powodzeniem cieszą się także zegarki sygnowane logo Tommy Hilfiger – dodaje.

 

Kobiecość na topie

W segmencie zegarków damskich również dość dobrze sprzedają się klasyczne czasomierze. – Kobiety wybierają zegarki tradycyjne, czy delikatne zegarki umieszczone na stylowych, biżuteryjnych bransoletach – mówi Marian Kwiatkowski. – Damskie czasomierze wyróżniają się na tle męskich oryginalnością kruszców użytych do ich stworzenia – dodaje. W polskich salonach jubilerskich dobrze sprzedają się czasomierze, w których cyferblat wykonany został z masy perłowej. – Damskie modele wykonane są z najdroższych metali szlachetnych, takich jak złoto czy platyna – zauważa Marian Kwiatkowski. – Jednak największym zainteresowaniem kupujących cieszą się te wykonane ze srebra i wspomnianej już masy perłowej – dodaje. Podobnie jak w przypadku męskich czasomierzy, także kobiety stawiają na tradycyjne rozwiązania. Decydują się przede wszystkim na czasomierze z okrągłą bądź beczkowatą kopertą.

 

Zachowawczość w zakupach

Polacy wybierając zegarek decydują się głównie na zegarek klasyczny. – Klienci salonów zegarmistrzowskich przeznaczając niejednokrotnie ponad tysiąc złotych na zakup zegarka chcą posiadać model ponadczasowy, który będzie pasował do wszystkiego – mówi Marian Kwiatkowski. Na polskim rynku zegarmistrzowskim można zauważyć tendencję, że im droższy model zegarka, tym bardziej klasyczny. Warto jednak zauważyć, że nie jest to tylko specyfika naszego rynku.

Zegarek z masy perłowej

Cyferblaty z masy perłowej, bransolety ze srebra i kamieni
szlachetnych, złote wysadzane kamieniami szlachetnymi
wskazówki to właśnie szykuje się w modzie zegarmistrzowskiej
w nadchodzącym sezonie.

Wysoka sprzedaż
na rynku zegarmistrzowskim
spowodowała,
że projektanci
czasomierzy postanawiając wykorzystać
koniunkturę zaczęli ponownie
wprowadzać do swoich kolekcji
zegarki wykonane z najdroższych
materiałów jubilerskich.


Kobieca biżuteria

Jeszcze do niedawna zegarki traktowane
były głownie jako rodzaj
biżuterii dla mężczyzn, jednak
wyniki sprzedażowe spływające
z segmentu sprzedaży zegarków
damskich ukazały, że kobiety są
równie dobrym odbiorcą czasomierzy,
jak mężczyźni. Dlatego też
na rynku pojawia się coraz więcej
zegarków biżuteryjnych, które doskonale
wpisują się w potrzeby i oczekiwania
kobiet. Producenci skupili się jednak nie tylko
na estetycznym wymiarze zegarków damskich,
ale także postawili na ich funkcjonalność
oraz parametry techniczne. – Kobiecy zegarek
łączy w sobie cechy zarówno funkcjonalnego czasomierza,
który poza wskazywaniem czasu ma wbudowane różnego
rodzaju funkcje, jak choćby możliwość przenoszenia danych, a także
jest idealnym rodzajem biżuterii – mówi Marian Kwiatkowski, właściciel
salonu zegarmistrzowskiego. – Szczególnie te wykonane z kamieni
i metali szlachetnych cieszą się popularnością wśród kobiet – dodaje.
Jak wynika z danych najlepiej sprzedają się zegarki, do których
wyprodukowania wykorzystano masę perłową. – Perły są chętnie
kupowane a pojawianie się zegarków wykonanych z masy perłowej
spowodowało, że na rynku istnieje nowy rodzaj biżuterii „perłowej”
– zauważa Marian Kwiatkowski. Zegarki „z masy perłowej”, według
najnowszych trendów modowych, powinny być srebrne, choć
w nowych kolekcjach można znaleźć także takie, do których wyprodukowania
wykorzystano białe złoto.


Wersja dla mężczyzn

Męskie kolekcje zegarków także bazują na przywiązaniu mężczyzn
do drogocennych materiałów. – Mężczyźni najczęściej decydują się
na tradycyjne czasomierze, czyli takie których koperta wykonana jest
ze złota – zauważa Marian Kwiatkowski. – Oczywiście zegarki te muszą
mieć skórzane paski i najlepiej jakby ich twórcą była szwajcarska marka
zegarmistrzowska – dodaje. Sprzedaż męskich zegarków w Polsce
utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Nowe kolekcje złotych
męskich zegarków można znaleźć niemal w każdym renomowanym
salonie zegarmistrzowskim, gdyż cieszą się one sporym zainteresowaniem
wśród Polaków. – Klienci nie oszczędzają na zakupie czasomierza,
rynek zegarmistrzowski ciągle się rozwija, dlatego też swoje nowe
kolekcje wprowadzają do nas uznane marki zegarkowe – mówi Marian
Kwiatkowski.

Zegarki nie tylko dla sportowców

Moda na rynku zegarmistrzowskim zmienia się.
Właściciele salonów zegarmistrzowskich podkreślają, że
okres świątecznych zakupów pokazał, iż
Polacy nadal zainteresowani są kupnem
czasomierzy. Klienci decydowali się
na zegarki tradycyjne, jednak nie
można nie zauważyć, że dużym
zainteresowaniem
kupujących
cieszyły się czasomierze
sportowe z dużymi
cyferblatami.

Moda na sportowe, kolorowe,
duże zegarki stale rośnie.
Tendencja wzrostowa
w tym sektorze spowodowała,
że na rynku pojawiają
się sportowe kolekcje zegarków sygnowane
logiem znanych, szwajcarskich marek.


Pasuje do wszystkiego

– Jeszcze do niedawna na sportowe zegarki
decydowali się przede wszystkim mężczyźni,
którzy uprawiali jakąś dyscyplinę sportu – mówi
Krzysztof Żuk, zegarmistrz. – Obecnie sportowy
zegarek stał się elementem niemal każdego
stroju i zaczął pasować na każdą okazję –
dodaje. Sportowe zegarki stały się modnym,
męskim gadżetem, który można założyć
zarówno na spotkanie biznesowe, jak i podczas
porannego joggingu. Podstawowym kryterium,
według którego są one dobierane, jest ich
wielkość. – Zegarki muszą być widoczne –
mówi Krzysztof Żuk. – Można powiedzieć, że
zegarki z większymi cyferblatami cieszą się
większym zainteresowaniem klientów salonu
– dodaje. Zegarek musi także zostać wykonany
z materiałów, które nie psują się dość
szybko. Choć w przypadku zegarków sportowych
wybór klientów pada zazwyczaj na
plastik. Mężczyźni coraz częściej wybierają
zegarki w całości wykonane z plastiku. – Zegarki
takie wytworzone są z materiału o podwyższonej
tolerancji na wszystkiego rodzaju
uderzenia – mówi Krzysztof Żuk.


Zegarek do działań
specjalnych

Na rynku pojawia się coraz więcej czasomierzy,
które odpowiadają na zapotrzebowanie
klientów a tym samym wyposażone są w najnowocześniejsze
mechanizmy. Zegarki sportowe
spełniają wymagania niemal każdego.
– Każda licząca się na rynku firma zegarmistrzowska
ma w swojej ofercie zegarki sportowe
– zauważa Krzysztof Żuk. – Mają je nawet
szwajcarskie marki, które kierują swoją ofertę
do bardzo wymagającego klienta – dodaje.
Wzrost popularności zegarków sportowych
spowodował, że wszystkie firmy starają się
zapewnić swoim klientom własny chronograf.
Większość z zegarków sportowych dedykowana
jest osobom uprawiającym konkretną
dyscyplinę sportu. Im bardziej wymagająca
dyscyplina sportowa w tym więcej funkcji
wyposażony jest czasomierz. – Klienci kupują
konkretne modele ze względu na możliwości
technologiczne, jakie zostały zamieszczone
w poszczególnych modelach – mówi Krzysztof
Żuk. – Mężczyźni zwracają uwagę nie tylko
na wygląd zegarka, ale także na możliwości,
jakie on oferuję – dodaje. Warto zauważyć,
że rośnie popularność czasomierzy wyprodukowanych
przez firmy, które jeszcze do niedawna
nie były znane na polskim rynku jubilerskim. – Klienci coraz częściej pytają
o zegarki marki Nixon – mówi Krzysztof Żuk.
– To typowy „miejski” zegarek skierowany dla
osób aktywnych – dodaje. Firma Nixon coraz
dynamiczniej wkracza na polski rynek zegarmistrzowski.
Jak podkreślają specjaliści od
rynku, wpływ na taki stan rzeczy ma cena tych
zegarków, ich design oraz moda, która ostatnio
dominuje na rynku. – Zegarki kolorowe,
sportowe utożsamiane były z zegarkami skierowanymi
do młodzieży, teraz w dorosłe życie
weszło pokolenie, które nie wyobraża sobie
życia bez całej masy gadżetów – uważa Marek
Nowotnik, ekonomista. – Nie dziwne więc,
że sięgają po męskie akcesoria, które są nie
tylko modne, ale także funkcjonalne – dodaje.
Pokolenie młodych dorosłych nie chce rezygnować
ze swoich przyzwyczajeń i nadal
chętnie kupuje akcesoria, które odzwierciedlają
ich charakter i wpisują się w najnowsze
trendy modowe.


Sportowe dla kobiet

Nie można zapominać, że dość dobrze w salonach
zegarmistrzowskich sprzedają się duże,
kolorowe zegarki dla kobiet. – Można powiedzieć,
że kobiety nie zwracają uwagi na funkcjonalność
zegarów – mówi Krzysztof Żuk. – Dla
nich liczy się przede wszystkim wygląd czasomierza
– dodaje. Kolorowe, duże i nierzadko
plastikowe czasomierze stopniowo podbijają
serca Polek. – W segmencie zegarków damskich
najlepiej sprzedają się modele tradycyjne –
zauważa Krzysztof Żuk. – Jednak w ostatnim
czasie można zaobserwować zmiany i nie
można wykluczyć, że wkrótce będziemy mieli
do czynienia ze znacznym skokiem sprzedaży
damskich zegarków sportowych – dodaje.
Podkreślenia godnym wydaje się fakt, że
kobiety znacznie częściej niż po modele adresowane
do nich sięgają po męskie zegarki
sportowe, które komponują się z ich kreacjami
oraz wpisują w najnowsze modowe trendy. –
Kobiety najczęściej decydują się na zegarki
w kolorze śliwkowym, który jest jednym z najmodniejszych
w segmencie zegarków sportowych
– zauważa Krzysztof Żuk.


Wykończenia zegarków


Zarówno w męskich jak i w damskich
kolekcjach zegarków sportowych klienci
dużą rolę przywiązują do dodatków
i materiałów, z jakich zostały wykonane
dane czasomierze. Na polskim
rynku zegarmistrzowskim można
już znaleźć sportowe modele
zegarków, wykonane ze stali szlachetnej
czy złota. Można spotkać
zegarki, do których dołączono paski
wykonane ze skóry, jednak największym
zainteresowaniem klientów
cieszą się czasomierze, których
paski wykonane zostały z plastiku.
– Polacy przeznaczają
na modny zegarek sportowy
od 500 złotych do 1000 złotych
– mówi Krzysztof Żuk. –
Rzadko kiedy wydają na modny
zegarek więcej niż dwa tysiące złotych
– dodaje. Warto zauważyć, że sytuacja na
rynku zegarmistrzowskim zmienia się i właściciele
salonów jubilerskich coraz częściej
podkreślają, że ich klienci stają się bardziej
wyczuleni na modę i panujące trendy

Żelowo i kolorowo

Polskie ulice zostały opanowane przez kolorowe, żelowe zegarki. Można je znaleźć niemal wszędzie – zarówno w salonach zegarmistrzowskich jak i sklepach z odzieżą. Są największym hitem tegorocznego sezonu.

Ich zaletą jest z całą pewnością kolorystyka. Zegarki można bowiem znaleźć niemal w każdym kolorze. Jednocześnie warto zauważyć, że są to zegarki tanie, na które każdy może sobie pozwolić.


Żółty i różowy

Kolorowe zegarki żelowe noszą wszyscy począwszy od nastolatek a na dorosłych osobach skończywszy. Zwolenników kuszą przede wszystkim swoją żywą kolorystyką. Na rynku można znaleźć zegarki niemal w każdym kolorze tęczy. – Wśród młodzieży największą popularnością cieszą się zegarki żółte i czerwone, nieco starci klienci wybierają czarne bądź białe – mówi Marian Wadzikowski, zegarmistrz. – Im ciekawsza kolorystyka tym większe zainteresowanie klientów – dodaje. Kolorowe zegarki zdominowały polski rynek zegarowy. Można je znaleźć wszędzie. – Już dawno żadne zegarki nie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem klientów – podkreśla Marian Wadzikowski. Z całą pewnością wpływ na taki stan rzeczy ma ich cena. Żelowe zegarki są zegarkami tanimi. Można kupić je już za 15 złotych. Dlatego też nikogo nie dziwi, że wielu klientów decyduje się na zakup więcej niż jednego egzemplarza żelowego czasomierza. Olbrzymi wybór Producenci żelowych zegarków oferują także niemal nieskończony wybór modelów. W swojej ofercie mają zarówno zegarki z dużymi kolorowymi kopertami umieszczonymi na masywnych paskach, jak również małe zegarki – bransoletki, których grubość nie przeprasza jednego centymetra. – Większość dostępnych na rynku zegarków to zegarki elektroniczne – mówi Marian Wadzikowski. – Jednak występują także modele z tradycyjnym mechanizmem wskazówkowym. Każdy znajdzie wśród nich model dla siebie – dodaje. Warto zauważyć, że producenci oferują nie tylko zegarki elektroniczne czy mechaniczne, można spotkać się także z modelami diodowymi. Na rynku zegarków żelowych wybór wydaje się być nieograniczony. – Niewątpliwą zaletą silikonowych zegarków jest fakt, że są one wodoodporne i bardzo delikatne w dotyku – mówi Marian Wadzikowski. – Zegarki doskonale sprawdzają się w sezonie wakacyjnym, kiedy zegarek musi po pierwsze pasować do ubrania a po drugie być wygodny i modny – dodaje. Nie można zapominać, że dzięki pojawianiu się na polskim rynku wielu modeli zegarków Polacy kupują je masowo. Często zegarki żelowe nie są zegarkami markowymi, sygnowanymi logo znanego producenta zegarków. – Mimo że zegarki nie są wyprodukowane przez żadnego znanego producenta to cieszą się popularnością – mówi Marian Wadzikowski. – Nie bez znaczenia jest także cena, która w przypadku zegarków żelowych jest niska – dodaje.


Dobry interes

Eksporterzy zegarków żelowych sprowadzają je do polskich salonów zegarmistrzowskich w hurtowej ilości. – Rynek nie jest jeszcze nasycony. Popyt wymusza podaż – mówi Marian Wadzikowski. – Myślę, że dopiero po wakacjach nastąpi ustabilizowanie rynku i zegarki wykonane z tworzyw sztucznych przestaną sprzedawać się masowo – dodaje. Jak na razie właściciele salonów zegarmistrzowskich a także sprzedawcy asortymentu i sztucznej biżuterii zamawiają do swoich punktów żelowe kolorowe czasomierze. – W hurcie zegarki żelowe można kupić za niecałą złotówkę za sztukę, podczas gdy klient płaci za niego około 15 razy więcej – mówi Marian Wadzikowski. – Obie strony – zarówno klient jak i sprzedawca są zadowoleni z takiej wymiany handlowej – dodaje. Warto zauważyć, że większość zegarków żelowych, które sprzedawane są w Polsce sprowadzanych jest z Chin i Tajlandii. Nie można wykluczyć, że w najbliższym czasie zjawisko to będzie się nasilało, gdyż coraz więcej klientów zainteresowanych jest kupnem taniego kolorowego zegarka.


Zmiany na rynku

– Oczywiście fakt, że ludzie kupują tanie, żelowe zegarki zamiast pełnowartościowych markowych czasomierzy nie sprawia, że w salonach zegarmistrzowskich panuje optymizm – mówi Marian Wadzikowski. – Jednak nie można zapominać, że kupno zegarków przez młodych ludzi, nawet tanich, może skutkować tym, że w przyszłości będą zaintere- sowani kupnem markowych czasomierzy – dodaje. Na rynku zegarmistrzowskim można w ostatnim czasie zaobserwować tendencję wzrostową. Coraz więcej osób decyduje się na zakup czasomierza i mimo że nie wybierają najdroższych modeli to zainteresowanie zegarkami z tzw. górnej półki rośnie. Oczywiście z sezonie wakacyjnym najlepiej sprzedają się zegarki modne i tanie, jednak nie można wykluczyć, że na jesieni zainteresowanie klientów czasomierzami przełoży się na wzrost sprzedaży zegarków droższych. Jednocześnie warto zauważyć, że kolorowe zegarki projektują i tworzą także czołowe marki zegarmistrzowskie, choćby marka Swatch, która przygotowała kolekcję wiosenno – letnią w najmodniejszej kolorystyce i kształtach.


Modnie i niedrogo

Jak podkreślają właściciele salonów zegarmistrzowskich, w najbliższym czasie rosnąć będzie zainteresowanie kolorowymi zegarkami żelowymi. Moda na nie spowodowała, że w czasie wakacyjnych zakupów w salonach zegarmistrzowskich pojawi się wielu klientów gotowych wydać swoje pieniądze na modny dodatek. Nie można także zapominać, że już od dawna popularnością cieszą się niemal wszystkie modele zegarków, które zachwycają klientów nowoczesnym designem. Warto pamiętać, że w salonie zegarmistrzowskim nie powinno zabraknąć zegarków n a kolorowych paskach czy z ciekawymi, oryginalnymi kopertami. W tym sezonie bowiem im więcej dzieje się na ręku tym lepiej.

Zegarek modną bransoletką

Coraz częściej klientki polskich salonów jubilerskich decydują się na zakup zegarka, który do złudzenia przypomina nowoczesne bransoletki. Na polskim rynku możemy znaleźć zegarki, których koperta przypomina oryginalnego charmsa, zawieszona jest na cienkim, skórzanym rzemieniu czy też ozdobiona kryształkami Swarovskiego.


IM ODWAŻNIEJ TYM LEPIEJ

– Zegarki damskie muszą być zarówno oryginalne, jak i eleganckie – mówi Mikołaj Walewski, zegarmistrz. – Klientom najbardziej podobają się zegarki, które bezpośrednio nawiązują do mody jubilerskiej – dodaje. Stąd też popularnością cieszą się czasomierze, które do złudzenia przypominają bransoletki na charmsy. – Na polskim rynku pojawiły się zegarki, które doskonale nadają się jako podstawa pod rozpoczęcie przygody ze zbieraniem różnego rodzaju zawieszek – mówi Mikołaj Walewski. Modele zegarków tworzonych według najpopularniejszej mody jubilerskiej spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem przez klientki, które wymagają, aby zegarki przez nie kupowane były nie tylko modne i funkcjonalne, ale także oryginalne.


NOWOCZESNOŚĆ I ZŁOTNICTWO

Wiele kobiet decyduje się na zakup zegarków biżuteryjnych. Jednak rzadko kiedy decydują się na zakup zegarka na złotej bądź srebrnej bransolecie. Rosnącą popularnością cieszą się zegarki elektroniczne, które wkomponowane zostały w bogato zdobione bransolety. – Klientki zainteresowane są kupnem zegarków, w których wykorzystywane zostały drogocenne kamienie czy kryształy Swarovskiego – mówi Mikołaj Walewski. – Kryształy Swarovskiego powodują, że klientki są zainteresowane kupnem zegarków z nimi, mimo wysokiej ceny takiego czasomierza – dodaje. Nowością na polskim rynku zegarmistrzowskim są bogato zdobione zegarki elektroniczne. Jeszcze do niedawna w przypadku zegarków biżuteryjnych klientki decydowały się na klasyczne mechanizmy i tradycyjny wygląd zegarka, ostatnio jednak ich upodobania zmieniły się. – Elektroniczne mechanizmy stosowane w czasomierzach uważane były za nietrwałe – mówi Mikołaj Walewski. – Teraz jednak klientki coraz mniejszą uwagę przywiązują do faktu, czy dany czasomierz będzie służył im przez wiele lat – dodaje.


WZAJEMNE WPŁYWY

Moda na rynku jubilerskim oraz zegarmistrzowskim przenika się. Projektanci zegarków starają się wprowadzać czasomierze, które znajdą swoich zwolenników wśród klientów salonów jubilerskich. Pojawianie się na polskim rynku zegarków bezpośrednio nawiązujących do modnych „pandorek” ukazuje, że twórcy biżuterii mogą mieć szansę czerpać zyski dzięki pojawianiu się na obu rynkach podobnych produktów.

Unikatowe czasomierze

Autorskie kolekcje niecodziennych dodatków pojawiają się nie tylko na rynku biżuteryjnym. Coraz częściej można znaleźć kolekcje zegarków zaprojektowanych przez światowej sławy projektantów, którzy decydują się na stworzenie autorskich kolekcji czasomierzy.

Zegarek, już od dawna nie jest urządzeniem tylko do odmierzania czasu, stał się modnym gadżetem, który musi doskonale komponować się nie tylko z obowiązującą modą, ale także stylem życia jego posiadacza. Współczesne wzornictwo stosowane w zegarach uwidacznia chęć posiadaczy czasomierzy do podkreślania swojego oryginalnego stylu.


Rynek otwarty na zmiany

Projektanci zegarków starają się spełnić niemal wszystkie oczekiwania, jakie stawia przed nimi odbiorca docelowy. Kolekcje zegarków dostosowane są do panujących trendów modowych, wykonane z najpopularniejszych w danym sezonie materiałów oraz spełniają wymagania techniczne każdego posiadacza. Zegarki wyposażone są w niemal każdy dostępny gadżet. – Zegarki wyposażone są w GSP, kalkulatory, połączenia z internetem – mówi Mikołaj Zalewski, zegarmistrz. – Jednak klienci wybierają zegarki teraz przede wszystkim ze względu na prestiż, jak i modę. Zegarek jako wielofunkcyjne urządzenie przegrywa z przenośnym komputerem lub telefonem komórkowym – dodaje. Zegarmistrzowie podkreślają, że zegarki kupowane są przede wszystkim ze względu na ich wygląd a nie funkcjonalność. – Znaczna część klientów salonów zegarmistrzowskich decyduje się na zakup czasomierza traktując go jako wyznacznik swojej pozycji majątkowej bądź jako lokatę kapitału – mówi M i k o ł a j Zalewski. – Części klientów zależy na posiad a n i u m a r – kowego zegarka, ale znacznej większości na posiadaniu czasomierza, który będzie wpisywał się w najnowsze trendy modowej, jak też pasował do prowadzonego stylu życia – dodaje.


Panująca moda

Nie można zapominać, że ogromną rolę w przypadku preferencji zakupowych odgrywa moda. Nie ominęła ona także rynku zegarmistrzowskiego. Warto zauważyć, że zarówno klienci zainteresowani kupnem biżuterii, jak i kupnem zegarka chcą posiadać przedmiot, który będzie wyróżniał się swoim designem. Dlatego też coraz większa rzesza klientów decyduje się na zakupy czasomierzy wykonanych według autorskich projektów. Producenci starają się spełniać oczekiwania klientów i sprowadzają do swoich salonów autorskie kolekcje zegarków. – Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się zegarki umieszczone na bransoletach typu Pandora – mówi Mikołaj Zalewski. – W przypadku tego rodzaju zegarków klientom nie zależy na kopercie zegarka czy jego parametrach technicznych, chcą mieć przede wszystkim funkcjonalną, modną bransoletkę – dodaje. Powoli w salonach zegarmistrzowskich pojawiają się i zyskują swoich zwolenników zegarki zawieszone na długich łańcuszkach. Koperty tego rodzaju zegarków zazwyczaj są niezwykle ozdobne i przypominają wyszukane zawieszki biżuteryjne. – Na polskim rynku pojawiły się także zegarki na szyje przeznaczone dla dzieci i młodzieży, w których producenci wykorzystują motywy filmowe bądź bajkowe – mówi Mikołaj Zalewski. – W moim salonie obserwuję coraz większe zainteresowanie tego typu czasomierzami – dodaje.


Oryginalny i cenny

Klienci salonów zegarmistrzowskich decydują się także na zakup zegarków wykonanych w limitowanej liczbie egzemplarzy. Krótkie serie, w jakich określone kolekcje czasomierzy znajdują się na rynku, sprawiają, że niemal natychmiast zegarki te osiągają wartość kolekcjonerską. – Rynek zegarków funkcjonuje nieco inaczej niż rynek biżuterii – mówi Mikołaj Zalewski. – Zegarki bardzo często stają się unikatem kolekcjonerskim co sprawia, że im bardziej ciekawy wzór pojawi się na rynku tym większe zainteresowanie nim klientów – dodaje. Klienci chcą posiadać oryginalny czasomierz jednak nie tylko ze względu na jego walory kolekcjonerskie. Zależy im także na manifestowaniu swojej indywidualności. Dużym zainteresowaniem cieszą się czasomierze kolorowe, w których wykorzystano motywy malarskie. – Nie można zapominać, że wielką zmianę na rynku zegarków wprowadziły japońskie czasomierze, które nawiązywały swoim wzornictwem do świata mang – mówi Marcin Norowkowski, właściciel sklepu z zegarkami i zegarami „Jular”. – Kolorowe, ciekawe wzornictwo oraz niecodzienne formy zegarków spowodowały, że wielu klientów decydowało się na zakup modnego gadżetu, jakim stał się czasomierz – dodaje. Nie można zapominać, że znacznym zainteresowaniem klientów cieszą się także zegarki wykonane przez polskich i zagranicznych projektantów. – Klienci decydują się na kupno zegarków w nowatorskich formach, które stworzone są według autorskiego pomysłu – mówi Marcin Norowkowski. – Dobrze sprzedają zegarki srebrne, stworzone z zachowaniem sztuki jubilerskiej, jak również zegarki złote czy bursztynowe, które zachęcają klientów szukających ciekawych wzorów – dodaje. Warto zauważyć, że coraz częściej w polskich salonach zegarmistrzowskich pojawiają się także kolekcje czasomierzy stworzonych przez światowej sławy projektantów, które zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Można przypuszczać, że oryginalne czasomierze podbiją serca Polek i Polaków.

Zegarek na wiosnę

W sektorze jubilerskim panuje recesja. Właściciele salonów jubilerskich
obawiają się o swoje zyski i oszczędnie inwestują w asortyment do
salonów jubilerskich. Niemal z zupełnie odwrotną sytuacją mamy do
czynienia w przypadku sektora zegarmistrzowskiego. Zegarki wraz
z nadejściem wiosny cieszą się coraz większym zainteresowaniem
klientów.

Mimo że klienci salonów zegarmistrzowskim
podkreślają, że z ich sklepów
znikają zegarki tańsze, to jednak nie
mają oni powodów do narzekań, ich
obroty stale rosną.


Kolorowa oferta

− Największym zainteresowaniem klientów cieszą się
plastikowe, kolorowe zegarki – mówi Mikołaj Walewski,
zegarmistrz. – Im ciekawszy pasek, tym można mówić
o większym zainteresowaniu klientów – dodaje.
Zainteresowani kolorowymi zegarkami są szczególnie
młodzi ludzie, którzy traktują czasomierz jako dodatek do
swojej kreacji. Największym zainteresowaniem kupujących
cieszą się zegarki o charakterystycznych paskach, których
kolorystyka nawiązuje do popularnych w tym sezonie
trendów modowych. Dlatego też w salonach zegarmistrzowskich
znajdują się zegarki w różnych kolorach tęczy – od
żółtych aż po seledynowe. Koperty także muszą nawiązywać
swoją kolorystyką do paska zegarka. – Młodzi klienci lubią,
gdy coś się dzieje na ich ręce – mówi Mikołaj Walewski.
– Poszukują zegarków, które będą pasowały zarówno do
ich kreacji, jak i sposobu życia – dodaje. Młodzi klienci
zwracają szczególną uwagę na kopertę zegarka, która musi
być oryginalna. – W tym przypadku nie tylko kolor ma
znaczenie − mówi Magdalena Kabońska, pracownik salonu
zegarmistrzowskiego ADOX. – Zegarek musi być funkcjonalny
– w oryginalny sposób wskazywać czas, ale także
pełnić różnorakie funkcje, np. mierzyć puls, albo ilość
spalanych kalorii podczas wysiłku – dodaje.


Zegarek wizytówką człowieka

− Zegarek musi odzwierciedlać charakter osoby go
noszącej – mówi Mikołaj Walewski. – Młodzi ludzie
lubią się wyróżniać, dlatego też projektanci starają
się sprostać oczekiwaniom i oferują nowoczesne
wzornictwo w swoich projektach – dodaje. Ważnym
kryterium wyboru zegarków jest także ich cena.
Klienci salonów zegarmistrzowskich zazwyczaj wybierają
czasomierze, których ceny wahają się od 69 do 350
złotych, co może wskazywać na trend, że zegarki staną
się dodatkiem, który będzie wymieniany wraz z pojawianiem
się na rynku nowych modeli. – Nie można zapominać,
że zegarki oferowane z salonach zegarmistrzowskich
są zazwyczaj tanie – mówi Mikołaj Walewski. – Nie są to
zegarki, które będzie można nosić przez całe swoje życie
– dodaje. Można zauważyć, że coraz częściej młodzi
ludzie wraz z wymianą garderoby zaczynają wymieniać
swoje czasomierze. – Najlepiej sprzedają się zegarki plastikowe
− mówi Magdalena Kabońska. – Są one przede
wszystkim lekkie, kolorowe i co ważne dla odbiorcy niedrogie
– dodaje.


Klienci z zasobnym portfelem

Nie można zapominać jednak, że zainteresowane kupnem
zegarków są także osoby nieco starsze. – Wśród nich także panuje moda na kolorowe czasomierze
– mówi Magdalena Kabońska. – Jednak
znacznie większą uwagę przywiązują oni
do jakości produktu oraz materiału z jakiej
został wykonany – dodaje. Znacznie
częściej niż w przypadku młodzieży zależy
im, aby dany zegarek wyprodukowany
został przez renomowaną firmę zegarmistrzowską.
Klienci wybierają
czasomierze kolorowe, jednak
zazwyczaj decydują się
na zegarki wykonane ze stali
szlachetnej. Koperta zegarka
musi być wyrazista, jednak
znacznie większą rolę przywiązują
do jej wyglądu. –
Zegarek musi być nie tylko
modny, ale także podkreślać
status jego posiadacza – mówi
Mikołaj Walewski. – Starsi
klienci są bardziej wymagający
wybierając swój czasomierz,
jednak ceny w jakich dokonują
swoich zakupów są bardzo
podobne – dodaje. Jednak
i w tym segmencie rynku dobrze
sprzedają się czasomierze plastikowe.
Znawcy rynku podkreślają,
że wpływ na to
zjawisko ma moda. – Trendy
na rynku mody są bardzo
demokratyczne – nie ma
dla nich znaczenia wiek
użytkownika danego przedmiotu
– mówi Magdalena
Kabońska. – Dlatego też projektanci
zegarków rzadko tworzą linie
zegarków przeznaczone dla konkretnego
odbiorcy – dodaje.


Uniwersalne
egzemplarze zegarków

− W segmencie zegarków plastikowych
trudno wyróżnić zegarki damskie
i zegarki męskie − mówi
Magdalena Kabońska. – Większość
kolekcji czasomierzy można określić
mianem „unisex”, co oznacza, że
każda osoba niezależnie od płci może
go nosić – dodaje. Jednak obserwując
rynek zegarmistrzowski można zauważyć
tendencję, że niezależnie od
segmentu rynku znacznie wzrasta sprzedaż zegarków
damskich. – Z podobną sytuacją mamy do czynienia
w przypadku zegarków plastikowych, które dzięki kolorowym
paskom – bransoletkom są znacznie częściej
kupowane przez kobiety – mówi Mikołaj Walewski. Dla
młodych kobiet nowoczesne, kolorowe czasomierze
pełnią, poza funkcją użyteczną, także rolę ciekawej
biżuterii, która wpisuje się w najnowsze trendy modowe.
– Projektanci zegarków starają się, aby ich wyroby były
maksymalnie uniwersalne – mówi Mikołaj Walewski.
− Stąd w nich kolekcjach można znaleźć wiele zegarków,
które mają pełnić rolę przede wszystkim wyszukanej
bransoletki, która będzie komponowała się z wiosennymi
i letnimi kolekcjami – dodaje.


Wiosna i lato

Właściciele salonów zegarmistrzowskich powinni pamiętać,
że w ich salonach nie może zabraknąć zegarków,
które będą wpisywały się w najnowsze trendy modowe.
Klienci bowiem znacznie częściej niż dotychczas decydują
się na wymianę zegarka wraz z pojawianiem się
nowego sezonu. Traktują go jak element stroju i pragną
posiadać dodatek, który będzie modnym gadżetem.
Dlatego też w salonach zegarmistrzowskich muszą znajdować
się tanie, plastikowe zegarki, na których zakup
mogą pozwolić sobie niemal wszyscy. Już od dawna
zegarek przestał być urządzeniem jedynie do odmierzania
czasu a stał się dodatkiem, który podobnie jak
biżuteria musi być dopasowywany odpowiednio do
okazji i stroju, dzięki czemu klienci stale poszukują
nowych produktów na rynku zegarmistrzowskim.


Sprzedaż rośnie

Niezależnie od motywów, jakimi kierują się klienci salonów
jubilerskich, podkreślenia warta jest sytuacja wzrostu
sprzedaży zegarków tanich na polskim rynku. Klienci
coraz częściej decydują się na zakup plastikowego czasomierza,
który będzie modnym dodatkiem do ich
strojów, ale także wyszukaną biżuterią. – Klienci zwracają
uwagę na panujące na rynku mody trendy – mówi
Mikołaj Walewski. – Zależy im, aby dodatki jakie posiadają
odpowiadały nie tylko ich wymaganiom estetycznym,
ale także pełniły rolę modnego gadżetu. Stąd moim
zdaniem bierze się duże zainteresowaniem kolorowymi,
plastikowymi zegarkami – dodaje. Jakkolwiek by jednak
nie patrzeć na motywy, którymi kierują się klienci, pozytywnym
zjawiskiem dla rynku zegarmistrzowskiego jest
fakt, że klienci coraz częściej korzystają z ich oferty.
A dzięki ich zainteresowaniu obroty salonów jubilerskich
stale rosną i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miałby
się w najbliższym czasie zmienić. 
Karol Kulej

Klasyka i elegancja

Na rynku zegarmistrzowskim panuje ostatnio moda na klasykę. Producenci szwajcarskich zegarków wprowadzają na rynek odrestaurowane modele klasycznych zegarków a klienci są zainteresowani ich kupnem.

Z całą pewnością jest to dobra wiadomość dla polskiego rynku zegarmistrzowskiego, gdyż w Polsce od dawna klienci zainteresowani byli przede wszystkim klasycznymi modelami czasomierzy i poszukiwali ich wśród asortymentu salonów zegarmistrzowskich.


Polski rynek

Nasz rodzimy rynek zegarmistrzowski jest dość zróżnicowany. Z jednej strony spora część klientów zainteresowana jest kupnem najnowocześniejszych modeli czasomierzy, które wpisują się w trendy modowe. Z drugiej jednak strony Polacy są tradycjonalistami i zależy im na posiadaniu zegarka klasycznego, którego cechowałaby prostota i elegancja. – Młodzi ludzie najczęściej zainteresowani są nowoczesnym wzornictwem – mówi Marian Wodzikowski, zegarmistrz. – Traktują zegarek jak modny gadżet, uzupełnienie stroju. Musi cechować się modną w danym sezonie kolorystyką i kształtem – dodaje. Oczywiście dużą wagę przywiązują także do paramentów technicznych. Zegarek musi mieć nowoczesny design, ale także ciekawe rozwiązania technologiczne. Jednocześnie zegarek musi pasować do niemal każdego stroju. – Na polskim rynku w każdym sezonie pojawiają się nowe modele czasomierzy − mówi Marian Wodzikowski. – Jednak nie wszystkie przypadają do gustu Polakom – dodaje. Dużą grupę klientów salonów jubilerskich stanowią osoby, którym zależy na zakupie nowoczesnego, ale klasycznego w swoim wzornictwie czasomierza. – W ostatnim sezonie obserwujemy renesans klasyki – mówi Marian Wodzikowski. – Producenci zegarków, szczególnie szwajcarskich, wprowadzają na rynek odrestaurowane modele zegarków klasycznych – dodaje. Z punktu widzenia właścicieli salonów zegarmistrzowskich w Polsce jest to bardzo dobra wiadomość. Polacy są bowiem tradycjonalistami i najczęściej decydują się na zakup zegarków klasycznych. Jedną innowacją, na jaką się decydują, jest wybór bransolety. – Jeszcze parę lat temu klienci wybierali przede wszystkim klasyczne modele zegarków na skórzanych paskach – mówi Marian Wodzikowski. – Teraz znacznie częściej decydują się na metalowe bransolety – dodaje.


Bransoleta z tytanu

Dużą popularnością cieszą się zegarki, które zostały umieszczone na tytanowej bransolecie. – Tytanowe koperty czy bransolety stały się popularne stosunkowo niedawno – mówi Marian Wodzikowski. – Jednak obserwacja rynku pozwala przypuszczać, że w najbliższym czasie ich popularność będzie stopniowo wzrastać − dodaje. Tytan wykorzystywany jest przede wszystkim w męskich modelach zegarków, choć nie można zapominać, że popularnością cieszą się także damskie zegarki, w których wykorzystano barwiony tytan. Stosunkowo mało sprzedaje się zegarków umieszczonych na złotych bransoletach. – Wpływ na taki stan rzeczy ma stale rosnąca cena złota, która znacznie podnosi cenę zegarka − mówi Marian Wodzikowski. – Klienci rzadko kupują zegarek jako lokatę kapitału – dodaje. Właściciele salonów jubilerskich podkreślają, że w ostatnim czasie znacznie zmalało zainteresowaniem klientów, w segmencie zegarków męskich, srebrnymi bransoletami. Natomiast bardzo dużym zainteresowaniem klientów cieszą się czasomierze wykonane ze stali nierdzewnej. Szczególnie w segmencie zegarków męskich.


Kobieca elegancja

Damskie wersje zegarków to przede wszystkim zegarki biżuteryjne. Warto zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie znacznie większe wyniki sprzedażowe mają zegarki, do których wytworzenia użyte zostały bursztyny. – Ta sytuacja może dziwić, gdyż bursztynowe bransolety nie cieszyły się dużym zainteresowaniem kupujących – mówi Marian Wodzikowski, zegarmistrz. – Widać tendencję, że do łask klientów wraca wszystko co może utożsamiane być z tradycją – dodaje. Kobiety coraz częściej także decydują się na wybór zegarków na skórzanych paskach. Jednak paski w zegarkach muszą być ozdobione. – Damskie paski ozdabiane są tkaninami, wyszywane kwiatami bądź srebrnymi ćwiekami − mówi Michał Miłkowski, sprzedawca zegarków. – Kobiety traktują zegarek jak biżuterię, dlatego też na pasku czy kopercie musi znaleźć się coś „zadziwiającego” – dodaje. Damskie kolekcje zegarków, mimo że widać w nich powrót do klasyki, są znacznie bardziej ekstrawaganckie niż męskie. Nie można jednak zapominać, że w zegarkach przeznaczonych dla kobiet umieszczonych jest mniej różnego rodzaju nowoczesnych rozwiązań technologicznych, nie ma w nich GPSów czy możliwości połączenia z Internetem, ani nie jest w nich zainstalowana przenośna pamięć RAM. – Kobiece zegarki muszą wyróżniać się designem – mówi Marian Wodzikowski. – Kobiety są znacznie bardziej wymagające, jeśli chodzi o wygląd zegarka, znacznie mniej uwagi przywiązują do mechanizmu zegarka czy jego funkcjonalności – dodaje.


Kolekcje wiosenne

Warto zauważyć, że w wiosennych kolekcjach zegarków dominować będzie klasyka. Projektanci zegarków powrócili do modeli, które od wielu lat niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących. W nowoczesnych modelach umieszczone zostały innowacyjne rozwiązania technologiczne, zastosowano w nich najnowocześniejsze mechanizmy, jednak nie zmieniono klasycznej formy czasomierzy. Projektanci zegarków zwrócili bowiem uwagę, że klasyka niezmiennie od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kupujących. Nie można jednak zapominać, że pełną ofertę i najnowsze kolekcje zegarków poznamy wszyscy niebawem, gdyż przed nami targi w Bazylei, podczas których wszyscy miłośnicy zegarków będą mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i poznać obowiązujące w nadchodzącym roku trendy. Z całą pewnością można stwierdzić, że w kolekcjach nie zabraknie zegarków klasycznych.

Kobiecość na topie

Koniec roku zaskoczył zegarmistrzów. Do ich salonów masowo przybyli klienci, który postanowili kupić zegarek jako gwiazdowy prezent.

W czasie gwiazdkowych zakupów zegarki cieszyły się dużym zainteresowaniem klientów. Wartym odnotowanie wydaje się fakt, że sprzedaż zegarków damskich niemal zrównała się z męskimi.


Sprzedaż damskich zegarków

Jeszcze do niedawna najczęściej kupowanymi zegarkami były zegarki męskie. W tym roku trend nieznacznie odwrócił się. – Damskie zegarki sprzedawały się w moim punkcie nad wyraz dobrze w tym roku – mówi Mikołaj Kulewiecki, zegarmistrz z Warszawy. – Największą popularnością cieszyły się zegarki biżuteryjne – dodaje. Klienci decydowali się także na tradycyjne zegarki na skórzanych paskach. Właściciele salonów zegarmistrzowskich podkreślają, że duże znaczenie przy ich wyborach miała kolorystyka zegarka oraz jego cena. – W segmencie zegarków damskich sprzedawały się najlepiej zegarki, których cena wahała się od 300 do 500 złotych – mówi Franciszek Zawodzicki, właściciel sklepu z zegarkami. – Nie można mówić o rekordowych zyskach, jednak widać tendencję, która ukazuje, że damskie kolekcje zegarków będą cieszyły się coraz większym zainteresowaniem klientów – dodaje. Wpływ na znaczny wzrost sprzedaży zegarków damskich mają z całą pewnością kolekcje zegarków, które podkreślają indywidualny styl potencjalnej posiadaczki. – Czasomierz damski nie musi być wielofunkcyjny, ani markowy – mówi Mikołaj Kulewiecki. – Zegarek swoim wzornictwem ma nawiązywać do najnowszych trendów oraz podkreślać osobowość posiadaczki – dodaje. Wyraźny wzrost w sprzedaży zegarków damskich można zaobserwować także w segmencie zegarków najdroższych, których ceny zaczynają się od 1500 złotych. – Rynek drogich damskich zegarków jest ustabilizowany, nie ma na nim spektakularnych zmian – mówi Franciszek Zawodzicki. – Jednak możliwe, że w najbliższym czasie Polki będą wybierały najdroższe czasomierze – dodaje.


Kolekcje autorskie

Sporym zainteresowaniem klientek cieszyły się autorskie kolekcje zegarków przygotowane przez projektantów specjalnie pod kątem gwiazdkowych zakupów. – Klientki kupowały także zegarki biżuteryjne, które wykonane zostały według trendów panujących w modzie jubilerskiej, czyli na bransoletkach a’la Pandora – mówi Franciszek Zawodzicki. – Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zegarki na srebrnych bransoletach, które jednocześnie mogą pełnić funkcję eleganckiej biżuterii i funkcjonalnego przedmiotu – dodaje. Dobrze sprzedawały się także zegarki na grubych, skórzanych paskach. Mimo że moda na ten rodzaj czasomierzy trwa już od dłuższego czasu, nic nie wskazuje na to, aby zegarki wyraziste, markowe, na skórzanych paskach odeszły w najbliższym czasie do lamusa. W segmencie zegarków męskich preferencje klientów nie zmieniły się, najczęściej wybierali oni zegarki klasyczne, których ceny plasowały się na poziomie od 500 do 1500 złotych. – Mężczyźni nie są skłonni do eksperymentowania i wybierają modele zegarków, które przede wszystkim cechują się funkcjonalnością oraz uniwersalizmem – mówi Franciszek Zawodzicki. – Rzadko zwracają uwagę na modę panującą na rynku, szczególnie na rynku jubilerskim – dodaje. Nie można zapominać, że z przeprowadzonych badań konsumenckich wynika, że mężczyźni uważają czasomierze za najlepszą i najodpowiedniejszą formę męskiej biżuterii.


Stabilizacja

Właściciele salonów zegarmistrzowskich podkreślają, że rynek zegarków w Polsce wydaje się być ukształtowany. Według nich w najbliższym czasie żadne zmiany na rynku nie powinny mieć miejsca. – Kryzys finansowy odcisnął swoje piętno na rynku zegarków, jednak wydaje się, że sytuacja wraca już do stanu przed kryzysem – mówi Franciszek Zawodzicki. – Rynek zegarków markowych przetrwał kryzys, przetrwał zalew rynku przez „tanie zegarki” z Chin i wydaje się, że najgorsze jest już za nami – dodaje.

Sprzedaż zegarków lawinowo rośnie

Wyniki sprzedażowe ukazują, że listopad i grudzień to miesiące, w których odnotowuje się największy wzrost sprzedaży zegarków. Czasomierze bowiem są jednym z najczęstszych prezentów ofiarowywanych z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Analitycy podkreślają, że Polacy średnio przeznaczają na zakup zegarka dwieście złotych i coraz częściej sięgają po zegarki wykonane z drogocenny kruszców.


Markowe zegarki

Właściciele salonów zegarmistrzowskich zauważają, że w ostatnim czasie Polacy zaczęli przywiązywać większą wagę do marek zegarków. Liczy się dla nich już nie tylko wygląd zegarka oraz funkcje, jakie posiada, ale także jego producent. Znacznie częściej sięgają po zegarki światowych marek, których produkty można znaleźć w renomowanych salonach sprzedażowych. Obserwując rynek zegarków, można zauważyć tendencję, że znacznie zwiększyła się sprzedaż zegarków tzw. sportowych. – Bardzo dużym zainteresowaniem klientów cieszą się zegarki Casio czy Nixon, które jeszcze do niedawna nie były popularne – mówi Stanisław Maj, zegarmistrz. – Ten rodzaj zegarków kupują przede wszystkim młodzi ludzie, którym zależy na podkreśleniu swojej oryginalności – dodaje. Zegarki wyprodukowane przez firmę Casio, Nixon czy Timex spełniają wymagania młodych, aktywnych osób. Są one najczęściej wyprodukowane z plastiku czy gumy, mają ciekawe kształty i niecodzienną kolorystykę. – Krzykliwe kolory i niecodzienne kształty zegarków sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup – mówi Stanisław Maj. – Powstała swoista moda na oryginalne czasomierze, szczególnie widoczna na rynku tzw. stampsów (znaczków) – dodaje. Zegarki wyprodukowane przez firmę STAMPS ® są jednymi z rodzajów zegarków najczęściej kupowanych. Pomysłodawcami tego rodzaju zegarków był Andreas Schweneker i Peter Gschwind, którzy wpadli na pomysł, aby naklejać wysokiej jakości zegarki wielkości znaczka pocztowego o najróżniejszych motywach. Pierwszy STAMPS miał postać pionowego paska z odrywanymi czterema zegarkami o 36 motywach. Obecnie wybór wśród zegarków-znaczków jest ogromny.


Zegarki Àla Pandora

Zegarmistrzowie podkreślają także, że bardzo dużym zainteresowaniem klientów cieszą się zegarki, które umieszczone są na bransoletkach typu Pandora. − Koperta zegarka pełni funkcję komponentu bransoletki, a całość może zostać wykonana według autorskiego pomysłu – mówi Stanisław Maj. – Klienci bardzo często decydują się na zakupy właśnie takiego rodzaju czasomierza – dodaje. Stąd też na polskim rynku zegarmistrzowskim pojawiło się wiele rodzajów zegarków, które można samodzielnie umieścić na bransoletce i skompletować go wraz z beadsami i charmsami. – Wydaje mi się, że zainteresowanie tego typem zegarków będzie rosło – mówi Stanisław Maj.


Modne i nowoczesne

Właściciele salonów zegarmistrzowskich podkreślają, że znacznie dynamiczniej wzrasta sprzedaż zegarków z segmentu zegarków tzw. młodzieżowych, których ceny nie przekraczają siedmiuset złotych. W czasie gwiazdkowego szału zakupów z całą pewnością ten rodzaj asortymentu będzie cieszył się największym zainteresowaniem klientów. Wobec powyższego warto zastanowić się nad zamówieniem do swoich salonów najmodniejszych w tym sezonie modeli zegarków, których popularność nie przeminie wraz ze zmieniającym się sezonem.

Zegary na wodę

Projektanci czasomierzy starają się zaskakiwać klientów coraz to nowymi rozwiązaniami i ciekawym designem. Najciekawsze rozwiązania można zobaczyć w modzie w zegarach ściennych i budzikach.

Można wśród nich znaleźć zarówno zegary kwarcowe, zasilane na baterię, jak również zegary mechaniczne. Jednak projektanci nie poprzestają na zaproponowaniu swoim klientom jedynie ciekawych form zegarów, starają się także ich zaskoczyć i sprawić, aby zegary domowe kojarzone były z nowoczesnością i stanowiły idealne uzupełnienie wyposażenia domu.

Ekologia przede wszystkim

Ostatnio na polskim rynku można znaleźć zegary w pełni ekologiczne. Ich niecodzienność polega na tym, że są one zasilane wodą. Zegary ekologiczne można nabyć już w polskich salonach zegarmistrzowskich. Moda na ekologię powoduje, że cieszą się one sporym zainteresowaniem kupujących. – Nie traktowałbym wprowadzenia zegarków na wodę jako zegarów, które będą masowo kupowane przez klientów. Moim zdaniem pełnią one rolę ciekawego gadżetu, który można postawić w domu – mówi Marian Mostkowski, zegarmistrz. Niezależnie jednak od opinii specjalistów, zegary na wodę stają się w ostatnim czasie bardzo modnym gadżetem. Zegar na wodę charakteryzuje się ciekawą formą, posiada duży wyświetlacz a także, dzięki wbudowanej pamięci, zapamiętuje godzinę zmiany wody. Projektanci zegarków trafili ze swoim produktem w potrzeby i oczekiwania osób, którym zależy na ekologicznych rozwiązaniach. Zegar bowiem zaczyna działać w momencie, gdy w jego
wnętrzu znajdzie się woda.

Niepotrzebne są żadne baterie ani zasilanie prądem, a wodę można dolewać nawet co kilka miesięcy. Kolejną zaletą ekologicznego zegara jest jego wygląd, który z całą pewnością będzie komponował się z nowoczesnym wyposażeniem wnętrza. Ekologia na ręku – Ekologiczne zegary to nie tylko zegary ścienne, to także zegarki naręczne – mówi Marian Mostkowski. – Na polskim rynku można znaleźć także zegarki naręczne zasilane wodą – dodaje. W salonach jubilerskich niestety bardzo trudno znaleźć nowoczesne zegarki naręczne, które działają na wodę. Osoby zainteresowane ich kupnem muszą w tym celu odwiedzać sklepy z gadżetami i prezentami. Jak na razie właściciele salonów jubilerskich nie wprowadzają ich do swojej oferty. Ekologiczne zegarki na ręku funkcjonują podobnie jak zegary duże. Ich praca zależy od uzupełnienia poziomu wody. Jednak z powodów ich rozmiarów nie działają równie długo jak zegary nakręcane, a ich design nie jest tak ciekawy jak w przypadków czasomierzy „stojących”. Czasomierze na miarę czasów Moda na ekologię znalazła swoje odzwierciedlenie niemal w każdej dziedzinie życia. Nie dziwi więc, że designerzy zegarów starają się wprowadzać najnowsze rozwiązania do swoich projektów i zainteresować klientów oryginalnym pomysłem. Ekologiczne produkty cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących, jednak o masowym kupowaniu zegarków na wodę nie możemy jeszcze mówić. Nie wydaje się także, aby stały się one czymś więcej niż modnym w sezonie gadżetem. Nic nie może zastąpić całkowicie ekologicznych zegarów mechanicznych, które działają dzięki mechanizmowi ręcznemu, i − jak pokazuje historia − są niemal wieczne, czego z pewnością nie można stwierdzić w przypadku zegarów na wodę.

Kadra menadżerska z prestiżowym zegarkiem

Polacy coraz większą wagę zaczynają przykładać do posiadania luksusowych zegarków. Nie liczy się już dla nich tylko prestiżowy samochód czy dobrej jakości laptop, coraz częściej chcą podkreślić swoją pozycję społeczną i kupują markowe, drogie zegarki.

W Polsce nie ma wielu salonów jubilerskich, w których można kupić ekskluzywne zegarki. W związku z tym część naszych rodaków przywozi ze swoich podróży zagranicznych markowe zegarki, których nie mogą kupić w kraju.


Powrót z wakacji z zegarkiem

Nie można mówić o masowym zainteresowaniu kupnem ekskluzywnych zegarków w Polsce. Dlatego też właściciele salonów jubilerskich oraz sieci sprzedaży bardzo często nie wprowadzają na nasz rynek najdroższych serii zegarków, które produkowane są najczęściej w Szwajcarii. Znaczna większość Polaków nie planuje kupna zegarka, którego wartość oscylowałaby w granicach dwudziestu czy trzydziestu tysięcy złotych. Jednak zdarzają się osoby, którym zależy, aby na ich nadgarstku znalazł się prestiżowy czasomierz, który pochodziłby z kolekcji najlepszych szwajcarskich firm. Obserwując rynek zegarmistrzowski, można powiedzieć, że coraz więcej osób przywozi ze swoich zagranicznych podróży prestiżowe zegarki, które trudno byłoby im znaleźć w Polsce. – Luksusowy zegarek na nadgarstku podkreśla pozycję społeczną oraz status majątkowy jego posiadacza – mówi Marek Nowotnik, ekonomista. – Dlatego też wyższa kadra menadżerska w Polsce stara się posiadać prestiżowy czasomierz, który pochodziłby z najnowszych kolekcji szwajcarskich twórców – dodaje. Oczywiście nie można mówić jeszcze o masowym zainteresowaniu najdroższymi zegarkami sygnowanymi przez najlepsze marki tworzące zegarki na świecie, jednak można mówić o trendzie, który być może będzie dotyczył liczniejszej rzeszy klientów.


Globalizacja, a moda

Specjaliści podkreślają, że wraz z pojawianiem się na naszym rynku zagranicznych koncernów, pojawia się moda na posiadanie prestiżowych dodatków. – Polacy mają okazję obserwować swoich zagranicznych kolegów, którzy zajmują analogiczne do nich stanowiska, i uważają, że muszą posiadać takie same akcesoria świadczące o pozycji w firmie jak oni – mówi Marek Nowotnik. W związku z tym starają się kupować odpowiedniej jakości zegarki, których posiadanie jest w pewnych kręgach nobilitujące. Dlatego też coraz częściej w naszym kraju możemy spotkać się z osobami, które mają w swojej kolekcji zegarek Patka Philippe, Romain Jerome czy Carl F. Bucherer.


Moda na luksusowe zegarki

Z całą pewnością nie możemy mówić, że na polskim rynku zegarmistrzowskim zapanowała moda na posiadanie najdroższych zegarków na świecie. W salonach zegarmistrzowskich nie będą pojawiały się najnowsze kolekcje renomowanych szwajcarskich marek słynących z produkcji luksusowych czasomierzy. Polacy są bowiem społeczeństwem, którego nie stać na kupno najdroższych zegarków. Jednak wartym odnotowania wydaje się fakt, że coraz więcej Polaków wybiera się na zakupy do krajów Europy Zachodniej, gdzie można znaleźć najnowsze i najdroższe czasomierze na świecie.


Nie tylko drogie kruszce

Wysoka kadra menadżerska decydując się na zakup drogiego zegarka zazwyczaj chce posiadać czasomierz wykonany z drogich kruszców. Dlatego też luksusowe zegarki wykonane są z złota i wzbogacone są o kamienie szlachetne. Coraz większą popularnością cieszą się czasomierze wykonane z kolorowego złota, najczęściej białego. Męskie zegarki ozdabiane są także drogimi kamieniami szlachetnymi. Projektanci zegarków w swoim designie używają brylantów i rubinów, ponieważ te kamienie są najczęściej wybierane przez mężczyzn. Bardzo rzadko natomiast w modzie zegarkowej pojawiają się szafiry czy szmaragdy. Te bowiem kamienie szlachetne kojarzone są bardziej z kobiecymi liniami zegarków czy biżuterii.


Mężczyźni częściej niż kobiety

Luksusowe zegarki znacznie częściej kupują mężczyźni niż kobiety. Z całą pewnością wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, że dla mężczyzn zegarek jest swoistym rodzajem biżuterii. Kobiety natomiast traktują go jako ekskluzywny dodatek, jednak nie decydują się na przeznaczenie na jego zakup dużej sumy. Ich preferencje zakupowe skoncentrowane są na luksusowej biżuterii. Jednak wzrost sprzedaży ekskluzywnych zegarków można zaobserwować także w segmencie zegarków damskich. Warto zauważyć, że najdroższe marki produkujące zegarki mają w swoich kolekcjach mniej modeli zegarków damskich niż męskich. Powoli sytuacja ta zmienia się, ale o wielkim wzroście produkcji drogich markowych zegarków przez luksusowe marki nie można jeszcze mówić. Najcenniejsze czasomierze wciąż postrzegane są jako produkty typowo męskie. I dlatego coraz większe zainteresowanie nimi wykazują polscy menadżerowie, którzy chętnie decydują się na zakupy najdroższych na świecie czasomierzy.

Stale rosnąca sprzedaż zegarków

Informacje spływające z rynku zegarmistrzowskiego w Polsce są bardzo optymistyczne. I mimo że w naszym kraju sprzedaż zegarków nie jest na najwyższym światowym poziomie, to analitycy podkreślają, że niemal wróciła już do czasów sprzed kryzysu finansowego.

Z całą pewnością wpływ na taki stan rzeczy ma sytuacja sprzedażowa zegarków, z którą mamy do czynienia na całym świecie. Szczególnie imponujące wyniki możemy zauważyć w eksporcie zegarów szwajcarskich, który po rekordowych sprzedażach na początku wiosny cały czas rośnie. W maju bowiem nastąpił wzrost eksportu aż o 13 proc. w porównaniu z marcem i doszedł aż do 1,2 miliarda franków szwajcarskich.


Wzrost sprzedaży pod koniec lata

Dwucyfrowy wzrost eksportu szwajcarskich zegarków z całą pewnością przełoży się na kolejne wzrosty. Analitycy rynku zegarków uważają, że pod koniec lata będziemy mieli na świecie do czynienia ze znacznym zwiększeniem się produkcji zegarków, która do tej pory znajdowała się na średnim poziomie. Taka sytuacja cieszy polskich importerów zegarków, gdyż w najbliższym czasie mogą liczyć oni na zwiększenie sprzedaży swoich produktów także w Polsce. – Polska jest dość trudnym rynkiem, jeśli chodzi o sprzedaż zegarków – mówi Marcjan Korolski, zegarmistrz i importer zegarków. – Nigdy nie będziemy w naszym salonie sprzedawać takiej liczby zegarków, jaką mogą pochwalić się nasi amerykańscy bądź azjatyccy konkurenci, jednak nie mamy także powodów do narzekania, gdyż nasz rynek stale się powiększa i coraz więcej osób decyduje się na zakup luksusowego zegarka – dodaje. Polacy kupują zegarki wprost proporcjonalnie do wzrostu swojego poziomu majątkowego i mimo że nie jesteśmy narodem najbogatszym, to sprzedaż zegarków luksusowych utrzymuje się na stałym poziomie.


Średnia klasa zegarków

Można powiedzieć, że preferencje polskich nabywców w pełni pokrywają się z preferencjami zakupowymi innych narodów. Najwięcej bowiem zakupionych od Szwajcarów zegarków mieściło się w przedziale cenowym od 200 do 500 franków. Aż o 30 proc. wzrósł wskaźnik eksportu zegarków w tym przedziale cenowym w porównaniu z marcem. – Takie wyniki nie mogą dziwić, w Polsce również najszybciej wzrasta sprzedaż zegarków w przedziale od 600 do 2000 złotych – mówi Marcjan Korolski.

– Na taki wydatek mogą bowiem pozwolić sobie osoby, którym zależy na kupnie dobrego, ale nie ekskluzywnego, a tym bardziej nie luksusowego zegarka dobrej marki – dodaje. Podobieństwa w sprzedaży pomiędzy Polską a sytuacją na świecie można szukać także w segmencie zegarków tanich, gdzie średni wzrost sprzedaży wyniósł niecałe 10 proc. – Polacy, którym zależy na kupnie dobrego zegarka, coraz rzadziej decydują się na zakup czasomierzy tanich, których ceny nie przekraczają 400 czy 500 złotych – mówi Bogusław Miklarz.


Zegarki luksusowe

Największe zmiany w dziedzinie zegarów można zaobserwować w segmencie zegarów luksusowych. W ciągu ostatnich bowiem miesięcy znacznie wzrosły ich ceny, co spowodowane było podniesieniem się cen drogocennych kruszców i kamieni szlachetnych, ale także wprowadzeniem nowych rozwiązań technologicznych. – Najdroższe zegarki, jakie istnieją na rynku, stały się w ostatnim czasie jeszcze droższe – mówi Bogusław Miklarz. – Moim zdaniem nie możemy mówić o polskim rynku zegarków luksusowych, ponieważ w czasie całego roku sprzedaje się ich promil.

Polski zmiany w tym segmencie rynku nie dotyczą i nie wpływają znacząco na wskaźniki sprzedażowe – dodaje. Jednak wyniki spływające z rynku szwajcarskiego ukazują, że konsumenci na całym świecie są coraz bardziej zainteresowani kupnem luksusowych zegarków skonstruowanych w najlepszych firmach produkujących zegarki. Mimo bowiem znacznego podniesienia cen w tym segmencie – aż o 24 proc. – znacznie podniósł się eksport luksusowych czasomierzy.


Najmodniejsze wzory

Mimo że największe firmy zegarmistrzowskie wprowadziły do swoich salonów sprzedażowych kolekcje wiosenno-letnie, to klienci nie kupują i nie zmieniają zegarków w zależności od sezonu. – Czasami zdarza się, że ktoś zainteresowany jest kupnem zegarka z uwagi na zmieniającą się za oknem aurę, ale jest to margines wśród klientów – mówi Marcjan Korolski. – W Polsce nie możemy mówić o sezonowości kolekcji zegarków, chyba że dotyczy ona sektora najtańszych czasomierzy, gdzie główną uwagę klienci przywiązują do koloru i rodzaju paska, i koperty – dodaje. Światowe tendencje pokazują, że klienci coraz częściej starają się kupować zegarki wraz z pojawianiem się na rynku nowego wzornictwa.

– Należy pamiętać, że nowe kolekcje zegarmistrzowskie nie muszą odnosić się do zmieniających się pór roku, najczęściej firmy tworzące zegarki wprowadzają nowe modele, aby dostosować swoją ofertę do potrzeb klientów – mówi Bogusław Miklarz. Zegarki luksusowe Największe zmiany w dziedzinie zegarów można zaobserwować w segmencie zegarów luksusowych. W ciągu ostatnich bowiem miesięcy znacznie wzrosły ich ceny, co spowodowane było podniesieniem się cen drogocennych kruszców i kamieni szlachetnych, ale także wprowadzeniem nowych rozwiązań technologicznych. – Najdroższe zegarki, jakie istnieją na rynku, stały się w ostatnim czasie jeszcze droższe – mówi Bogusław Miklarz. – Moim zdaniem nie możemy mówić o polskim rynku zegarków luksusowych, ponieważ w czasie całego roku sprzedaje się ich promil. Polski zmiany w tym segmencie rynku nie dotyczą i nie wpływają znacząco na wskaźniki sprzedażowe – dodaje.

Jednak wyniki spływające z rynku szwajcarskiego ukazują, że konsumenci na całym świecie są coraz bardziej zainteresowani kupnem luksusowych zegarków skonstruowanych w najlepszych firmach produkujących zegarki. Mimo bowiem znacznego podniesienia cen w tym segmencie – aż o 24 proc. – znacznie podniósł się eksport luksusowych czasomierzy. Najmodniejsze wzory Mimo że największe firmy zegarmistrzowskie wprowadziły do swoich salonów sprzedażowych kolekcje wiosenno-letnie, to

Wzrost sprzedaży zegarków

Federacja Szwajcarska Przemysłu Zegarmistrzowskiego (FH) opublikowała raport dotyczący sprzedaży zegarków szwajcarskich. Z danych branżowego związku producentów zegarków wynika, że eksport szwajcarskich zegarków w ciągu ostatniego roku osiągnął niezwykle wysokie tempo wzrostu.

Wartość sektora w marcu 2010 roku została oszacowana na 1,2 miliardów franków, co stanowi wzrost w porównaniu z marcem roku ubiegłego o 32,8 proc. FH podało informację, że widoczne jest ożywienie wynoszące 16,6 proc. w porównaniu z rokiem 2007. Preferencje importerów Największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się zegarki wykonane ze złota i stali. Bardzo dobrze sprzedawały się zegarki bimetalowe, które wykonano z innych materiałów. W ciągu pierwszego kwartału tego roku ich sprzedaż wzrosła o 900 tysięcy sztuk, co oznacza niemal 20-proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Nabywcy decydowali się na kupno zegarków, których cena była wyższa od 500 franków szwajcarskich, czyli około 350 euro.Odnotowano stopę wzrostu o ponad 40 proc. W sektorze zegarków tańszych sprzedawcy odnotowali straty.


Najwięksi eksporterzy

Z raportu wynika, że państwami, które eksportowały najwięcej zegarków, są: Hongkong, Chiny i Stany Zjednoczone. Autorzy raportu zauważyli, że amerykański rynek zmienił się od zeszłego roku i zaczął odrabiać straty, które poniósł w wyniku kryzysu finansowego. Niestety, znacznie zmieniła się sytuacja w Europie, w której niemal wszystkie państwa zdecydowały się na znacznie mniejsze zakupy zegarków. Wyjątkiem są jedynie Niemcy, gdzie odnotowano dwucyfrowy wzrost. Oczywiście głównymi odbiorcami szwajcarskich zegarków niezmiennie pozostają państwa azjatyckie.


Autorzy raportu

Raport na temat eksportu zegarków szwajcarskich został przygotowany przez Federację Szwajcarską Przemysłu Zegarmistrzowskiego, która jest stowarzyszeniem prywatnym o charakterze non-profit. Związek powstał w 1982 roku i zrzesza ponad 500 członków, co stanowi ponad 90 proc. szwajcarskich manufaktur zegarmistrzowskich. Celem federacji jest wspieranie przemysłu zegarmistrzowskiego w Szwajcarii oraz reprezentowanie szwajcarskich producentów na arenie międzynarodowej. Zadaniem FH jest również tworzenie trwałych więzi pomiędzy członkami, aby promować ich wspólne interesy oraz chronić przemysł zegarmistrzowski w ramach obowiązującego ustawodawstwa. Karol

Czarny rekin Atlantica

Na polskim rynku zegarmistrzowskim pojawił się nowy model zegarka Atlantic Black Shark, inspirowany podwodnym światem. Model został zaprojektowany tak, aby sprostać wymaganiom silnych i niezależnych mężczyzn z charakterem i charyzmą. – W rajdach terenowych zegarek zostaje poddany wszystkim możliwym próbom wytrzymałościowym. Musi być solidny, mocny i niezawodny, żeby przetrwać ekstremalne wyzwania, którym jest poddawany – mówi Krzysztof Hołowczyc, jeden z najwybitniejszych kierowców rajdowych i ambasador marki Atlantic. Atlantic Black Shark ma podwójnej grubości szafirowe szkło z powłoką antyrefleksową oraz wysoką wodoodporność do 30 atm. Model ma kwarcowy mechanizm ETA 251.272 HMS. Jego koperta i bransoleta wykonane są ze stali szlachetnej. Cechą charakterystyczną modelu są ręcznie nakładane fluorescencyjne indeksy oraz czarna powłoka PVD. Ma także zakręcaną koronkę i przyciski oraz dekiel.

Dzień Ojca z Timex

Marka Timex z okazji Dnia Ojca, który obchodzony jest 23 czerwca, proponuje kolekcję zegarków Timex T Series Chronograph. Zegarki odznaczają się nietuzinkowym kształtem koperty łączącej wyrafinowaną eliptyczność z klasyką prostokąta.

Modele Timex T Series wyróżnia subtelność detali – koronka oraz sekundnik z sygnaturą „T”, finezyjne oznaczenia godzin na tarczy. W kolekcji dostępne są modele na bransoletach oraz na skórzanych paskach. Modele wyposażono w analogowy stoper odmierzający czas do 30 minut, datownik oraz podświetlenie tarczy – INDIGLO umożliwiające odczyt godziny w warunkach utrudnionej widoczności. Kopertę zegarków wykonano ze stali nierdzewnej i wyposażono w mechanizm kwarcowy.

Zegarki z klasą

Międzynarodowe Targi Zegarów i Biżuterii w Bazylei zakończyły się 25 marca. Podczas tegorocznego spotkania branży wszyscy odwiedzający mieli okazję zapoznania się z najnowszą ofertą zegarków, jaką na nadchodzący rok przygotowali przede wszystkim szwajcarscy zegarmistrzowie.

Na targach swoją ofertę zaprezentowali prawie wszyscy producenci szwajcarscy, większość niemieckich i francuskich, wiele firm z Dalekiego Wschodu i innych krajów. Obecni byli zarówno producenci gotowych zegarów i zegarków, jak i wytwórcy poszczególnych części czy elementów. Luksusowe modele zegarków Kryzys finansowy, który wstrząsnął gospodarką na świecie, spowodował skoncentrowanie popytu konsumpcyjnego na skromnych modelach klasycznych zegarków.

Warto zauważyć, że nowe kolekcje zegarków damskich charakteryzują się mniejszymi kopertami i znacznie delikatniejszymi paskami w porównaniu z kolekcjami damskimi prezentowanymi jeszcze do niedawna. W nowych kolekcjach zegarków można zaobserwować tendencję, która polega na tym, że projektanci skoncentrowali się przede wszystkim na praktyczności, czytelności i komforcie wynikającym z noszenia nowego czasomierza. Widać to po chętnym korzystaniu z tytanu, który jest bardzo lekki i odporny na korozję. Projektanci w swoich najnowszych modelach postawili także na ceramikę, która do tej pory zarezerwowana była dla bardziej ekskluzywnych modeli.


Nowoczesne rozwiązania Podczas tegorocznych targów Baselworld 2010 można było zauważyć, że niemal wszystkie modele zegarków zostały skonstruowane z niezwykłą precyzją. W nowych modelach można także zaobserwować wiele innowacyjnych rozwiązań, których celem jest zwrócenie uwagi na wykorzystanie nowych materiałów. Jednym z nich są kryształy Sapphire, dla których projektanci znaleźli nowe zastosowanie w zegarkowych tarczach. Projektanci wrócili do konstruowania luksusowych męskich zegarków z różowego i czerwonego złota, które w ciągu ostatnich dwóch lat było bardzo rzadko wykorzystywane w modzie męskiej.

Jednocześnie zegarki poza wykorzystaniem przy ich konstrukcji kamieni szlachetnych i drogich kruszców, takich jak złoto czy platyna, są bardzo nowoczesne. Ich mechanizmy wzbogacone zostały o systemy GPS czy połączenie wi-fi, które umożliwia bezprzewodową łączność z internetem. Rozmiar XXL Męskie kolekcje zegarków, które zostały zaprezentowane podczas Baselworld 2010, podobnie jak w zeszłym roku, przyciągają swoją wielkością. Modele męskich czasomierzy muszą być duże, a nawet, w niektórych przypadkach, ogromne. Projektanci postawili na wyróżnienie się, zaprezentowali kolekcje dla odważnych mężczyzn, którzy będą nosili rzucające się w oczy ozdoby.

Designerzy przy konstruowaniu czasomierzy nie tylko używali drogich materiałów i korzystali z nowoczesnych technologii, ale także postawili na formę zegarka i jego kształt. Nieważne, czy zegarek miał kosztowną, złotą bransoletę, czy skórzany pasek, najistotniejsza była jego wielkość. Niemal każda z liczących się firm zegarkowych wprowadziła do swojej oferty powiększone modele w istniejących liniach wzorniczych lub zupełnie nowe, zaskakujące wielkością egzemplarze.

Połączenie sztuki z funkcjonalnością

Właściciele salonów jubilerskich zapominają, że klienci pragną w salonach znaleźć niemal wszystko – od wyszukanych kolczyków, po tradycyjne złote obrączki. Często jednak nie wprowadzają do swojego asortymentu przedmiotów, które łączą funkcje utylitarne i estetyczne. Klienci oczekują od zakładów jubilerskich posiadania w swoim asortymencie także zegarków. Owszem, część właścicieli sklepów jubilerskich ma w swojej ofercie złote bądź srebrne czasomierze, jednak trudno znaleźć w nich zegarki, które można by nazwać artystycznymi.


Koperta to nie wszystko

Wielu Polaków kupuje zegarek ze względu na jego markę, czyli przede wszystkim zależy im na czasomierzu, który będzie sygnowany logo znanej firmy, co z kolei przełoży się na jego jakość. Nie można jednak zapominać, że klienci polskich salonów jubilerskich chcą, podobnie jak ludzie w innych krajach, być zaskakiwani i móc wybrać, czy chcą posiadać markowy, złoty bądź srebrny zegarek z doskonałej jakości mechanizmem, czy artystyczny dodatek, który będzie podkreślał ich osobowość. A tych ostatnich w polskich salonach jubilerskich z całą pewnością brakuje. Niszę tę przejmują najczęściej małe galerie bądź sklepy internetowe, które proponują swoim klientom artystyczne zegarki wykonane najczęściej przez młodych projektantów.

Projekty dla indywidualistów “Polski Jubiler”: Skąd wziął się u pani pomysł na połączenie sztuki projektowania biżuterii i zegarków?

Joanna Czapska, projektantka: Pomysł robienia zegarków miał swój początek w wykonanej przeze mnie bransoletce. Jej centralny element stanowił okazały okrąg sodalitu i ta bransoletka po założeniu na rękę przypominała właśnie zegarek. Przez kilka kolejnych dni chciałam wypróbować nowy pomysł – tak bardzo, że nie mogąc się doczekać przesyłki z kopertami, w akcie desperacji rozmontowałam zegarek nabyty na pobliskim bazarku. Od tamtej pory zegarki mojego autorstwa niewątpliwie ewoluowały: bransolety odbiegają znacznie od zwykłych bransoletek, koperty zegarków są inne, zdecydowanie lepsze niż pierwsza bazarkowa próba, ale ogólny zamysł pozostał ten sam.


Dla kogo pani tworzy swoje kolekcje zegarków?


Myślę, że moje prace są kierowane do takich kobiet jak ja – które cenią sobie indywidualizm również w ubiorze i nie chcą nosić dodatków produkowanych na masową skalę. Głównym założeniem jest, by zazwyczaj to bransoletka, a nie tarcza zegarka, stanowiła główny element pracy i by każdy zegarek był inny od poprzednich. Inspirację czerpię z tego, co mnie otacza: krajobrazu za oknem, muzyki w radiu. Często przyglądam się osobom, które mijam na ulicy, i staram się wymyślić dodatki do ich ubioru. Nierzadko to nie lada wyzwanie.


Skąd czerpie pani inspirację przy tworzeniu swojej biżuterii?

Proces tworzenia każdego zegarka jest złożony. Zazwyczaj w chwili, gdy zaczynam pracę nad zegarkiem, znam już jego nazwę, pod jaką zostanie wystawiony w galerii. To właśnie ona determinuje taki, a nie inny wybór materiałów, jakie zostaną użyte, oraz ostateczny wygląd zegarka. Trudno jest mi wskazać, co daje większą satysfakcję: zobaczenie gotowego produktu czy moment, gdy moja biżuteria znajduje uznanie w oczach nabywcy. Myślę, że każdy z nas chce, by jego praca i wysiłek były doceniane, ze mną nie jest inaczej. Gdy zadowolona klientka poleca mnie znajomym lub później wraca do mnie po kolejne zakupy, to wiem, że warto było poświęcić swój czas, by móc sprawić innym nieco przyjemności.

Rozmawiała Marta Andrzejczak


Specjalistyczny mechanizm

Młodzi projektanci starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i zaoferować im oryginalne wzory autorskich zegarków. Oczywiście, wysiłek wkładają przede wszystkim w stworzenie unikatowego wyglądu swojego dzieła, nie wykonując samodzielnie skomplikowanej pracy zegarmistrza, jednak efekty, jakie osiągają, i tak są imponujące. – Klienci chcą się wyróżniać – mówi Michał Zomowik, jubiler. – Coraz częściej kupują autorską biżuterię, nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem będą cieszyły się nowatorskie projekty zegarków, które nie dość, że są oryginalną biżuterią, to także spełniają funkcje użyteczne – dodaje. Warto zauważyć, że to mężczyznom przede wszystkim zależy na dobrym markowym zegarku, którego tarcza jest najważniejszym jego elementem. Kobiety natomiast większą wagę przywiązują do bransolety, która podkreśla ich charakter i idealnie komponuje się ze strojem. Dlatego też artystyczne zegarki skierowane są bardziej do kobiet, które poprzez biżuterię, którą noszą, pragną wyrażać siebie.


Rozwój rynku

Polski rynek jubilerski i zegarmistrzowski stale się rozwija. Nic w tym zatem dziwnego, że młodzi twórcy szukają na nim nowych pól do zaprezentowania swojej sztuki. Tworzenie oryginalnych rozwiązań w sztuce zegarmistrzowskiej powoduje, że na rynku pojawiają się nowe kolekcje autorskich zegarków, które zyskują coraz większe grono zwolenników. – Każdy znajduje swój własny sposób wyrażania się w sztuce współczesnej – mówi Ewa Pogodna, studentka ASP. – Dla niektórych będzie to tworzenie biżuterii, dla innych projektowanie ubrań, a kolejna grupa będzie rozwijała się w sztuce użytkowej – dodaje. Artystyczne bransoletki w zegarkach, ciekawe kształty kopert, niecodzienne formy zegarków to kierunek, w którym zmierzają młodzi projektanci. Szukając miejsca na rynku zegarmistrzowskim, pokazują niecodzienne rozwiązania, które przypadają do gustu klientom. Właściciele salonów jubilerskich powinni zwrócić uwagę na artystyczne projekty młodych twórców i zastanowić się, czy nie nawiązać z nimi współpracy, aby klienci mogli wybrać produkty, które będą odzwierciedlały ich osobowość.


Zegarek z duszą

Zegarek przestał już dawno być tylko skomplikowanym przyrządem do odmierzania czasu. Jego podstawową funkcją w dzisiejszych czasach jest być estetycznym dodatkiem, bez którego trudno się obyć. Klienci stali się bardzo wymagający i chcą, aby każda ozdoba, jaką zakładają, doskonale się z nimi komponowała. Dlatego też autorskie projekty zegarmistrzowskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wraz ze wzrostem świadomości klientów zmieniają się ich oczekiwania względem przedmiotów, które zamierzają kupić. Nie wszyscy z nich zadowolą się seryjnymi produkcjami, niektórzy oczekują rozwiązań, które powstaną specjalnie z myślą o ich potrzebach.

Nowy zegarek na nowy rok

Po zeszłorocznej zapaści na rynku zegarków nikt nie spodziewał się, że już na samym początku roku największe marki rozpoczną walkę o klientów. Niemal wszystkie liczące się firmy zegarmistrzowskie wprowadziły na rynek autorskie kolekcje. Zeszłoroczny kryzys gospodarczy, który sprawił, że znacznie mniej osób zdecydowało się na zakup nowego zegarka, wymusił na firmach zegarmistrzowskich agresywną walkę o klienta. Mimo że szwajcarska grupa Richemont, sprzedająca zegarki Cartier i Piaget, podała zaskakująco dobre wyniki za ostatni kwartał i w kolejnych spodziewa się dalszej poprawy, sytuacja w branży zegarmistrzowskiej może jeszcze ulec zmianie.


Luksusowe produkty broniły swojej pozycji

Zegarki luksusowe w 2009 roku znajdowały swoich odbiorców, jednak widoczny był spadek sprzedaży zegarków, szczególnie w średnim pułapie cenowym. Barclays Capital prognozuje, że sprzedaż zegarków wzrośnie o około 3 proc., po ponad 20-proc. spadku w 2009. W tym roku firmy zegarmistrzowskie zamierzają dotrzeć ze swoją ofertą do znacznie większej grupy odbiorców, oferując swoje produkty. Chcą one bowiem uzyskać sprzedaż podobną do tej, którą odnotowały w 2008 roku. Nie będzie jednak to zadanie łatwe. Mimo że analitycy finansowi podkreślają, że najgorsze już za nami, to znacznie trudniej będzie przekonać klientów do zakupów luksusowych dóbr. – Najbogatsi najmniej odczuli kryzys finansowy, dlatego też rzadko rezygnowali z zakupów produktów luksusowych – mówi Paweł Liskowski, ekonomista. – Jednak szeroko rozumiana klasa średnia, której aspiracją było dołączenie do grupy bogatszych, musiała zrezygnować ze zbytecznych wydatków. Nie wydaje mi się, żeby sprzedaż luksusowych produktów, w tym najdroższych zegarków, w pierwszym kwartale 2010 roku znacznie wzrosła – dodaje.


Kampanie reklamowe

Firmy zegarmistrzowskie wraz z rozpoczęciem nowego roku rozpoczęły kampanie reklamowe. Niemal wszystkie duże marki wprowadziły zegarki, które stanowią idealny prezent z okazji walentynek. Niektóre starają się zaskoczyć klientów i zaproponować im zegarki wykonane z niecodziennych materiałów, jak choćby firma Louise Moinet, która wprowadziła na rynek zegarki z meteorytami. Wszystkie niecodzienne zegarki mają za zadanie zmobilizowanie klientów do zakupu oryginalnych czasomierzy, wypuszczonych na rynek w limitowanych edycjach. Na rynku pojawiło się wiele zegarków wzbogaconych o kamienie szlachetne oraz ich tańsze wersje.

Koncerny zegarmistrzowskie starają się odzyskać klientów z klasy średniej, którzy musieli zrezygnować z zakupów w zeszłym roku. – Recesja na rynku spowodowała, że firmy zegarmistrzowskie, podobnie jak wszyscy inni producenci dóbr luksusowych, musieli skierować swoją ofertę do krajów pozaeuropejskich i dlatego udało im się utrzymać sprzedaż na zadowalającym poziomie – mówi Paweł Liskowski. – Nie wiadomo jednak, czy uda im się teraz odzyskać klientów z Europy i USA – dodaje. Pomoc firmom w odzyskaniu swoich klientów mają zapewnić kampanie reklamowe. Taktyka ta może odnieść zamierzony skutek, ale nie można zapominać, że części klientów z całą pewnością nie da się odzyskać.


Kosztowne zegarki

Nowe kolekcje zegarków, które mamy okazję teraz podziwiać, pokazują, że producenci postawili na niecodzienne wzory i nietuzinkowe materiały, z których wykonane są czasomierze. Twórcy zegarków używają do ich konstruowania skomplikowanych elementów ozdobnych, drogich kruszców i kamieni szlachetnych. – Producenci starają się sprzedać swoim klientom nie tylko czasomierz, ale także kamienie szlachetne – mówi Paweł Liskowski. – Chcą, aby ich klienci nie traktowali zegarka jako ozdoby i przedmiotu do odmierzania czasu, ale także widzieli w nim możliwość ulokowania swojego kapitału – dodaje.


Azjatyckie rynki

Nawet jeśli szwajcarskim koncernom nie uda się sprzedać swoich produktów w Europie, to nie oznacza dla nich finansowej katastrofy. Mogą zawsze liczyć na rynek azjatycki. Analitycy bowiem prognozują, że jeżeli sprzedaż produktów luksusowych utrzyma się w Chinach na takim poziomie jak w ubiegłym roku, to południowo-wschodnia Azja może stać się głównym rynkiem tego typu produktów na świecie, deklasując Europę oraz Amerykę Północną i Południową. Niezależnie więc od sytuacji, zegarkowe imperia mogą czuć się bezpiecznie.

17. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich

W sobotę, 13 marca, zakończyły się jedne z najważniejszych w Polsce,  targi jubilerskie Amberif.  Podczas 17.  Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif swój asortyment proponowało ponad  450 wystawców, którzy zostali odwiedzeni przez ponad sześć tysięcy gości przybyłych na targi z 40 krajów całego świata.

Wystawcy, jak co roku rozlokowani zostali w pięciu halach. Największą
popularnością cieszyła się hala Bursztynowa oraz Bursztynowo – Srebrna,
na których wszyscy zainteresowani mogli znaleźć naszyjniki, pierścionki,
czy kolczyki oferowane kontrahentom przez prawie 300 wystawców z Polski
i Litwy. Warto zauważyć, że podczas tegorocznej edycji dużym
zainteresowaniem cieszyła się biżuteria bursztynowa, która połączona
została z plastikowymi dodatkami. Wielu odwiedzających odwiedziło
antresolę na hali Bursztynowej, gdzie znajdowała się  Galeria
Projektantów. Projektanci biżuterii ukazali podczas targów swoje prace,
które po raz kolejny udowodniły, że polskie wzornictwo może doskonale
konkurować ze światowym designer.  

W hali  Złota znalazła się przede wszystkim biżuteria ze złota i srebra
oraz zdobiona kamieniami jubilerskimi, perłami i diamentami. Oprócz
polskich firm swoją ofertę zaproponowali także sprzedawcy diamentów z
Belgii, czy Niemiec. Całości dopełnił pawilon techniczny, gdzie swoje
maszyny i najnowsze rozwiązania technologiczne proponowali przede
wszystkim polskie firmy.

 Jak co roku targom towarzyszył cykl seminariów, podczas których każdy z
odwiedzających gości mógł zgłębić wiedzę na temat bursztynu i
biżuterii. Odwiedzający mieli możliwość wysłuchania wykładu prowadzonego
przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich we współpracy z Wysoką
Radą Diamentów z Antwerpii czy uczestniczyć w seminarium o bursztynie
zorganizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników we
współpracy z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.

Jednak nie wolno zapominać, że targi to nie tylko okazja do nawiązania
kontaktów handlowych i znacznego poszerzenia swojej wiedzy, ale także
możliwość uczestnictwa w licznych imprezach towarzyszących targom
Amberif, jaką jest choćby Gala Bursztynu i Mody. Uczestnicy gali, która
odbyła się w Filharmonii Gdańskiej, mogli podziwiać niecodzienne
kreacje, które wzbogacone zostały o piękną biżuterię, wykonaną
specjalnie na tę okazję. pokazów ubiorów i biżuterii, które w większości
zostały specjalnie zaprojektowane na tę okazję.

Gdańskie targi stały się także okazją do odwiedzenia  ekspozycji
paleontologicznej przygotowanej  przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy
Uniwersytecie Gdańskim oraz wielu specjalistów z Polski i ze świata, a
także poznać z bliska  Laboratorium Bursztynu przygotowane przez
rzeczoznawców Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników z
prezentacją imitacji i fałszerstw jakie zdarzają się na rynku.

fot. :www.mtgsa.pl

Zegarki przez internet

Polacy coraz częściej decydują się na zakupy za pośrednictwem internetu. Coraz więcej osób kupuje za pośrednictwem komputera biżuterię i zegarki. Z miesiąca na miesiąc rośnie grupa e-konsumetów, którzy podejmują bardzo świadome decyzje zakupowe

Dynamiczny wzrost sprzedaży zegarków przez internet spowodował, że wiele małych firm specjalizujących się w sprzedaży czasomierzy zdecydowało się na zamieszczenie swojej oferty w sieci. Największe zyski odnotowują firmy, które oferują swoje produkty za pośrednictwem serwisów aukcyjnych, których niekwestionowanym liderem jest Allegro.


Ogromne pieniądze

Szacuje się, że wartość rynku zakupów on-line w roku 2009 wyniesie znacznie ponad 13 miliardów złotych. Z badań rynku wynika, że najczęściej klienci decydują się na zakup zegarka za pośrednictwem sklepów internetowych z okazji świąt Bożego Narodzenia. Dlatego też coraz więcej firm wprowadza swoje produkty do sklepów internetowych. Decydując się jednak na sprzedaż zegarków przez internet, należy pamiętać, że e-konsumenci są jedną z najbardziej wymagających grup klientów.


Podejmowanie decyzji

Na polskim rynku zegarmistrzowskim można zauważyć rosnące zainteresowanie zakupami dokonywanymi za pośrednictwem internetu. Grupą, która najczęściej dokonuje zakupów zegarków w sprzedaży on-line, są młodzi, dobrze sytuowani mężczyźni. Oni bowiem mają duże zaufanie do nowoczesnych form sprzedaży, a także poświęcają sporo czasu, aby wybrać zegarek spełniający ich oczekiwania.

Zdarza się jednak, że sieć służy jej użytkownikom tylko do zastanowienia się nad danym modelem zegarka, dokładnego obejrzenia go oraz poznania opinii posiadaczy konkretnego modelu. Należy bowiem pamiętać, że dla ponad połowy Polaków internet jest sposobem na porównywanie cech produktów oraz ich cen. – Zauważyłem, że wielu ludzi, którzy przychodzą do mojego sklepu, interesuje kupno określonego modelu zegarka, który oglądali w internecie – mówi Mieczysław Wokaliścki, zegarmistrz. – Wydaje mi się, że większość kupujących szuka odpowiadającego im modelu w sieci, ale mimo wszystko, przed zakupem drogiego zegarka, chcą mieć możliwość dokładnego obejrzenia go w realu – dodaje.


Aukcje zegarków

Warto także zwrócić uwagę na rosnące z na rok zainteresowanie aukcjami internetowymi, na których można znaleźć limitowane edycje zegarków. Warto pamiętać, że rośnie w Polsce liczba kolekcjonerów wysokiej klasy zegarków, które po raz pierwszy prezentowane są szerszemu gronu odbiorców. Dzięki stale rosnącemu zainteresowaniu można zaobserwować rozwijający się rynek wtórny, który funkcjonował do tej pory tylko wśród fachowców.


Pora na decyzję

Wartość operacji dokonywanych za pośrednictwem internetu powinna skłonić część właścicieli sklepów z czasomierzami do umożliwienia klientom zakupu zegarków w sieci. Nie można bowiem pozbawić się możliwości podwojenia swoich zysków. Warto także zdecydować się na umieszczanie na stronach internetowych starszych i używanych kolekcji zegarków, które z całą pewnością znajdą swoich odbiorców. Sprzedaż zegarków za pośrednictwem sieci rozwija się dynamicznie i osiąga największe obroty w czasie grudniowego szaleństwa zakupowego. Może warto podłączyć się do sieci i również zacząć czerpać z niej zyski.

Zegarek więcej niż z duszą…

Znacznie częściej niż do tej pory na rynku zegarmistrzowskim można znaleźć zegarki, których bransolety zostały wykonane z kamieni szlachetnych, bursztynu czy nietypowych połączeń złota i srebra.


Złoto i srebro zawsze w modzie

Oczywiście najwięcej zegarków biżuteryjnych wykonywanych jest ze złota i srebra. Bransolety i koperty takich czasomierzy mają wówczas znacznie większą wartość. Jednak do tej pory trudno było mówić o takich zegarkach, że są zegarkami artystycznymi. Teraz sytuacja znacznie się zmieniła, na polski rynek powoli bowiem dociera trend, który można zaobserwować w Stanach Zjednoczonych. Tam najbardziej wymagający klienci przestali kupować seryjne modele zegarków, a zaczęli szukać oryginalnych wzorów, które byłyby stworzone specjalnie dla nich. W ten sposób klienci stopniowo zaczęli wpływać na producentów, którzy podjęli produkcję krótkich linii seryjnych czasomierzy i za odpowiednio wyższą opłatą zaczęli oferować je konsumentom. Z czasem indywidualne modele stały się coraz popularniejsze i dostępne dla wszystkich. Jednak moda na niecodzienne zegarki nie minęła.

Indywidualne rozwiązania

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej zegarków, które wykonują artyści. Warto zauważyć, że twórcy szczególną wagę przykładają do bransolet, które noszą znamiona zarówno nowoczesnej biżuterii, jak i stylowego paska. Niemal każda z nich jest inna. W internecie można znaleźć sklepy, które oferują swoim klientom niecodzienne zegarki, umieszczając na kopercie zdjęcie ukochanego bądź ukochanej, bajkowy motyw czy zamówiony wzór. Każdy odbiorca ma prawo ingerować w proces tworzenia zegarka na poszczególnych jego etapach.Zegarki z kamieniami szlachetnymi

Pojawiają się także zegarki, które już nie tylko na kopercie, ale także w bransolecie mają umocowane kamienie szlachetne. Spotkać można także takie, których bransoleta cała złożona jest z kamieni szlachetnych, ułożonych według pomysłu klienta. Nowa moda na projektowanie z twórcą zegarków powoduje, że powoli znowu stają się pożądanym gadżetem a także biżuteryjną ozdobą.


Polki bardziej przekonane

Zegarki artystyczne cieszą się znacznie większym zainteresowaniem pań niż panów. Mężczyźni wolą nowoczesne mechanizmy zegarków zamocowane na skórzanym pasku niż na oryginalnej bransolecie. Natomiast kobiety bardzo pozytywnie zareagowały na propozycję, jaka ostatnio pojawiła się na rynku, i nadzwyczaj chętnie kupują artystyczne zegarki.


Okazja dla sklepów

W związku z zainteresowaniem, jakim cieszą się zegarki, właściciele sklepów jubilerskich powinni zastanowić się, czy nie wprowadzić ich do swojego asortymentu przed świętami. Może się bowiem okazać, że artystyczne zegarki staną się hitem wśród świątecznych prezentów. Należy pamiętać, że im ciekawszy zegarek, tym większa szansa, że znajdzie uznanie wśród klientów.

Modny mężczyzna

Męskie modele zegarków zmieniają się znacznie wolniej niż ich damskie odpowiedniki. Projektanci męskich czasomierzy cały czas uważają, że najlepszy męski zegarek musi być duży. Jednak można zauważyć, że najmodniejsze są zegarki stylizowane na stare w kształcie beczki “tonneau” i takie, które kształtem przypominają ekran komputera.

Retro nadal w modzie

Najbardziej popularnymi zegarkami męskimi w tym sezonie są klasyczne czasomierze, które wskazują godzinę w mechaniczny, tradycyjny sposób. Projektanci zegarków po raz kolejny sięgnęli do klasyki i tam szukają inspiracji przy tworzeniu nowych kolekcji. Można zauważyć, że równie często decydują się na wznowienie dawnej linii. Oczywiście, nowoczesne czasomierze wzbogacone są o nowoczesne rozwiązania, mają znacznie więcej funkcji i zazwyczaj wykonane są z lżejszych materiałów.


Złoto i diamenty

Projektanci zegarków zazwyczaj w swoich czasomierzach decydują się na użycie stali i diamentów. Jednak w najnowszych kolekcjach można zauważyć wielki powrót złota, z którego wykonywane są nie tylko koperty, jak to miało miejsce do tej pory, ale także masywne bransolety, które jeszcze do niedawna uważane były za niemodne. Przez klientów najczęściej kupowane są, mimo wszystko, zegarki na skórzanych paskach, nierzadko garnirowanych złotem. Co odważniejsi mężczyźni decydują się na zegarek na szerokim, skórzanym pasku ozdobionym dużą ilością złota i kamieni szlachetnych, najczęściej diamentów. Warto zauważyć, że mężczyźni wybierają nie tylko zegarki na brązowych czy czarnych paskach, ale coraz częściej decydują się na skórzane paski w kolorze czerwonym, żółtym czy nawet niebieskim. Nowa kolorystyka, która pojawiła się na rynku zegarmistrzowskim, z całą pewnością przyciąga wzrok i świadczy o oryginalności posiadacza.


Funkcje, które powinny się znaleźć

Niemal wszystkie nowoczesne zegarki muszą mieć funkcję podwójnego czasu. Każdemu bowiem klientowi zależy, aby mieć dwie niezależne od siebie tarcze zegarków na jednej kopercie. Równie popularny jest GPS, który bywa montowany w najnowocześniejszych modelach zegarków.


Męskie zegarki muszą być oryginalne

Obserwując rynek zegarmistrzowski, można zauważyć, że męskie zegarki są coraz bardziej biżuteryjne. Często ich projektanci decydują się na ozdabianie kamieniami szlachetnymi, i to nie jak do tej pory, samych kopert, ale także pasków. Zegarki męskie muszą się wyróżniać i być ozdobą mężczyzny, a nie tylko służyć mu swoją funkcjonalnością. Zadaniem nowoczesnego czasomierza jest już przede wszystkim podkreślanie indywidualności właściciela. t

Nowoczesne i funkcjonalne

Na polskim rynku zegarmistrzowskim pojawiły się nowe kolekcje zegarków. Można odnieść wrażenie, że projektanci w sezonie jesienno-zimowym postawili na funkcjonalność czasomierzy. W salonach zegarmistrzowskich pojawiło się wiele nowych kolekcji zegarków, jednak ich stylistyka nie zmieniła się wiele w ciągu całego roku. Niezmiennie modne pozostają duże koperty i szerokie paski zarówno w damskiej, jak i męskiej wersji czasomierzy. Dla kobiet w nadchodzącym sezonie zaproponowano znacznie więcej zegarków na biżuteryjnych bransoletkach, które mogą stać się doskonałym uzupełnieniem stroju.


Zegarki z kamieniami szlachetnymi

Oglądając nowe kolekcje zegarków, można także zauważyć, że projektanci postanowili wzbogacić swoje czasomierze drogocennymi kamieniami. W polskich salonach pojawiły się zegarki z diamentami, szmaragdami czy rubinami, i mimo że tak drogie zegarki nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kupujących, to sklepy zdecydowały się na umieszczenie ich w swojej ofercie. Wiele marek podjęło decyzję o wprowadzeniu zegarków z kamieniami Swarovskiego. Jedną z takich kolekcji jest Timex SL Series, która charakteryzuje się bogatą inkrustacją: 92 kamienie Swarovskiego otaczają tarczę podwójnym pierścieniem.


Szał bożonarodzeniowych zakupów

Prognozy na kończący się rok 2009 są bardzo obiecujące. Wydaje się, że kryzys został zażegnany i można liczyć, że tegoroczny szał gwiazdkowych zakupów znowu będzie najlepszym okresem dla polskiej branży zegarmistrzowskiej. Firmy produkujące zegarki nie obawiają się wprowadzać coraz to bardziej ekscentrycznych modeli, które mają szansę spotkać się z wielkim zainteresowaniem klientów. Eksperci podkreślają, że polska branża zegarmistrzowska nie musi obawiać się, że w tym roku odnotuje straty. Mimo że Polacy wstrzymali się z zakupami, to przed świętami sytuacja ta z całą pewnością ulegnie zmianie. Wprowadzaniu nowych kolekcji towarzyszą duże akcje promocyjne, mające za zadanie zainteresować klientów nowymi modelami zegarków.


Wzornictwo i kolorystyka

Polacy w ciągu ostatnich dziesięciu lat stali się odważniejsi i zaczęli eksperymentować z kolorystką i stylistyką zegarków. Dlatego też w nowych kolekcjach pojawia się coraz więcej kolorów i znacznie odważniejsze wzornictwo. Jednak nie zabraknie również starych sprawdzonych na polskim rynku wzorów, które niezmiennie znajdują uznanie wśród klientów.

Zegarki dla ekscentrycznych mózgowców

Na polskim rynku zegarmistrzowskim pojawiają się coraz częściej zegarki, które powoli podbijają cały świat – zegarki binarne. Są to zegarki, o których trudno jednoznacznie powiedzieć, że są klasycznymi czasomierzami. Ich zadaniem nie jest tylko pokazywanie godziny, ale manifestowanie faktu, że posiadamy oryginalny gadżet.

O nowoczesnym zegarku można powiedzieć także, że jest to nowoczesny gadżet, na którym odczytanie czasu zajmie nieco więcej niż przysłowiowy rzut okiem. Zegarki binarne wyświetlają godzinę w systemie dwunasto- bądź dwudziesto- czterogodzinnym. Na wyświetlaczu znajdują się kolumny z prostokącikami, a liczba prostokącików świecących w pierwszej i drugiej kolumnie informuje posiadacza o godzinie. Natomiast liczba prostokącików w trzeciej i czwartej kolumnie pokazuje liczbę dziesiątek i pojedynczych minut.


Manifestacja inności

Zegarek binarny przywędrował do Polski z Japonii, gdzie od dłuższego czasu święci triumfy popularności wśród wyzwolonych, nowoczesnych mężczyzn. Jego projektanci wyszli z założenia, że noszenie zegarka w celu kontrolowania czasu dawno przestało być potrzebne. W naszych czasach zegarek zaczął być bowiem gadżetem, który świadczy przede wszystkim o osobie go noszącej. W związku z tym powstał zegarek, który szokuje, a przy okazji daje możliwość zabawy w odgadywanie, która w danym momencie jest godzina.


Grono wiernych fanów

Mimo wielkiej oryginalności zegarka, znalazł on grono entuzjastów, którzy kupują kolejne modele zegarków binarnych wypuszczanych na rynek przez różne firmy. Zegarki ze świecącymi diodami znalazły także zwolenników w Polsce, dzięki czemu na nasz rynek spływają coraz to nowocześniejsze odmiany tego czasomierza.

Uciekający budzik

Dla większości z nas budzik jest jednym z najbardziej irytujących przedmiotów, które znajdują się w naszym codziennym życiu. Jednak jest to jeden z niewielu zegarów, z którego bardzo trudno nam zrezygnować.

Projektanci coraz częściej wymyślają nowe rozwiązania, aby unowocześnić współczesne budziki. Ich innowacyjność polega przede wszystkim na lepszym ukryciu przed posiadaczem guzika wyłącznika alarmu. Jednak niedawno na rynku zegarków pojawiły się nowe budziki, które całkowicie uniemożliwiają powtórne zapadnięcie w sen po wybiciu godziny pobudki.


Tradycyjne budziki

Większość budzików działa na zasadzie mechanicznej, która powoduje, że naciskając guzik na budziku, natychmiast go wyłączamy i ponownie zapadamy w sen. Na rynku istnieją także budziki analogowe, w których zastosowano funkcję “drzemki”. W tego rodzaju zegarku po upływie kilku minut od naciśnięcia guzika, ponownie pojawia się odgłos alarmu. Jednak ten czasomierz, mimo że znacznie wygodniejszy od modelu mechanicznego, również nie zawsze spełnia swoją funkcję.


Nowoczesny i nietuzinkowy

Z pomocą wszystkim śpiochom przyszli projektanci, którzy wymyślili innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu zegarki potrafiąÉ uciekać przed posiadaczami. Najnowsze budziki działają do momentu, aż budzona osoba wreszcie wstanie. W zegarku zainstalowany został mechanizm, który po naciśnięciu przycisku “drzemki” powoduje stały ruch zegarka. W związku z powyższym właściciel sprytnego urządzenia będzie miał poważne kłopoty w chwili, gdy będzie chciał ponownie przedłużyć sobie czas snu. W mechanizm zegarka wmontowane zostały małe koła, które umożliwiają zegarkowi przemieszczanie się po całym pokoju śpiącego, a wewnętrzny procesor umożliwia budzikowi zeskoczenie ze stolika nocnego i rozpoczęcie ucieczki. Aby go wyłączyć, trzeba wstać z łóżka, odszukać go i złapać, co jest o wiele trudniejsze niż sięgnięcie po omacku i wyłączenie zwykłego budzika.

Wystawa łącząca malarstwo Aleksandra Myjaka z pracami z 18. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej

Podczas wernisażu, jak zwykle w
Galerii f150 odbędzie się akcja aktywizująca Gości do wspólnego działania
(relacje z poprzedniej akcji obejrzeć można tutaj  http://www.f150.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=106&Itemid=113
). Będzie także degustacja win.

 

Termin wystawy:

03.09.2009 – wernisaż o godz.18.00

wystawa potrwa do 08.10.2009

www.f150.pl

 

 

Jury Konkursu:

Gijs Bakker

Ur. w 1942 roku w Amersfoort w Holandii. Absolwent Gerrit Retvield Academie
w Amsterdamie (Holandia) oraz Konstfack Skolen w Sztokholmie (Szwecja).
Projektant biżuterii, akcesoriów i urządzeń domowych, mebli, publicznej
przestrzeni. Od ponad 40 lat wykładowca na wielu uczelniach w Europie, m.in. w
Delft University of Technology i Design Academy Eindhoven, gdzie obecnie stoi
na czele wydziału IM. Podróżuje po całym świecie prowadząc wykłady i warsztaty,
często zasiada w jury konkursów. W 1993 wraz z projektantem, krytykiem i
historykiem Renny Remarkers’em założył Droog Design – holenderską kolekcję
projektantów, produktów i informacji. Razem ze swoim wspólnikiem jest w Droog
Design dyrektorem artystycznym i selekcjonerem. W 1996 r. wraz z Włochem
Marijke Vallanzasca założył fundację “Chi ha paura… ?”, której
celem jest pokazanie międzynarodowej społeczności designerskiej, że biżuteria
jest czymś więcej niż tylko modnym dekoracyjnym akcesorium.

Na koncie ma liczne wystawy indywidualne i zbiorowe na całym świecie, m.in.
w Ewan Philips Gallery, Londyn, GB; Centraal Museum, Utrecht, Holandia, Helen
Drutt Gallery, Nowy Jork, USA, Galerie Ra, Amsterdam, Holandia, Galeria
Hipotesi, Barcelona, Hiszpania, Gallery Deux Poissons, Tokio, Japan, Stedelijk
Museum ‘s-Hertogenbosch, ‘s-Hertogenbosch, Holandia. Wielokrotnie nagradzany:
Benno Premsela Award 2007; Ra Award 1996, 1996; Prins Bernhard Cultuurfonds
Prijs voor Toegepaste Kunstenen Bouwkunst 1995; Nomination Rotterdam Design
Price 1995; Nomination Rotterdam Design Price 1994; Françoise van den Bosch
Price, 1988; Gold en Silver Medal Jablonec, 1968; 2e Van den Rijn-price for
sculptures, 1965. Prace w galeriach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych na
całym świecie.

Annamaria Zanella

Ur. w 1966 r. w Padwie. Ukończyła Istituto Statale d’Arte “Pietro
Selvatico” w Padwie, Wydział Metalu i Projektowania Biżuterii oraz
Akademię Sztuk Pięknych w Wenecji, Wydział Rzeźby. Prace prezentowała na
wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie, m.in.: Galerie
Göttlicher, Krems-Stein, Austria(1999); Galleria IBO, Klagenfurt, Austria
(2000); Gallerie Stühler -Berlin, Niemcy (2001); Gallerie Porée, Paryż, Francja
(2003); Sammulung Design im Neuen Museum, Staatliches Museum für Kunst und
Design, Norymberga, Niemcy (2005); Gallerie Biro, Momachium, Niemcy; Le Arti
Orafe Art Galery, Lucca, Włochy; Galerie Orfo, Luxemburg; Klimt02 Gallery,
Barcelona, Hiszpania (2007).

Wielokrotnie nagradzana, m.in.: Concorso Dee Beers “Diamanti
Domani”, vincitrice ex equo, Stresa, Włochy; Premio Dee Beers, borsa di
studio conc. “Diamanti Domani”, Stresa, Włochy(1984); Premio
Fondazione Bevilacqua La Masa, Wenecja, Włochy (1991); Herbert-Hofmann Prize
1997, Monachium, Niemcy (1997); Honourable Mention and Diploma, 2nd Cheongju
International Craft Biennale Competition, Cheongju City, Korea (2001); Bayerischer
Staatspreis, Gold Medaille, Monachium, Niemcy (2002); Premio Herbert-Hofmann
2006, Monachium, Niemcy (2006); Selezione Glassdressing VII°Concorso
Internazionale Design Trieste Contemporanea, Trieste, Włochy (2006).

Prace w zbiorach muzeów i galerii na całym świecie, m.in. w: Museo d’Arte
Moderna Cà Pesaro, Wenecja, Włochy; Musée des Arts Décoratifs, Palais du
Louvre, Paryż, Francja; Die Neue Sammlung, Staatliches Museum für angewandte
Kunst Design in der Pinakothek der Moderne, Monachium, Niemcy; National Museums
of Scottland, Glasgow, Szkocja; Museum of Arts and Design, Nowy Jork, USA;
Schmuckmuseum, Pforzheim, Niemcy; Musée Grimaldi, Cagnes sur Mer; Mint Museum
of Craft and Design in Charlotte, NC (USA); Museo degli Argenti, Palazzo Pitti,
Florencja, Włochy.

Paweł Kaczyński

Ur. w 1967 r. Ukończył ASP w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, specjalność
stylistyka mody, projektowanie biżuterii. Projektowaniem biżuterii zajmuje się
od 1990 roku. Od 1992 r. członek Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy, a od
1995 członkek STFZ. Tworzy głównie biżuterię, a także grafikę i rzeźbę. Członek
Grupy Sześć.

Wystawa indywidualna w Galerii Sztuki w Legnicy w 2005 r. Uczestnik
kilkudziesięciu wystaw i konkursów biżuteryjnych w Polsce i zagranicą. Swoje
kolekcje prezentuje też w gazetach branżowych oraz pismach konsumenckich.
Nagrody: Mercurius Gedanensis – Grand Prix, Gdańsk, 2007; Prezentacje 2004 –
Targi Złoto, Srebro, Czas – III miejsce, wyróżnienie, Warszawa, 2004; konkurs
Design, Targi Złoto, Srebro, Czas, Warszawa 2002 oraz 2004 – laureat Silver Top
– wyróżnienie, Warszawa 1998.

Sławomir Fijałkowski

Ur. w 1970 r. w Łodzi. Mieszka w Gdyni. Absolwent łódzkiej ASP – dyplom z
wyróżnieniem w Pracowni Projektowania Biżuterii (1995). Studia podyplomowe w
Hochschule für Künstlerische und Industrielle Gestaltung w Linz / Austria.
Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, a także Fundacji Batorego,
wiedeńskiej fundacji Kultur – Kontakt oraz austriackiego Ministerstwa Nauki i
Badań. Przez lata wykładał na łódzkiej ASP. Obecnie prowadzi Pracownię Podstaw
Projektowania Wzornictwa na Wydz. Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk
Pięknych w Gdańsku.

Uczestnik ponad 60 wystaw indywidualnych i prezentacji zbiorowych biżuterii
autorskiej w Europie. Juror i konsultant artystyczny, m.in. Międzynarodowych
Konkursów Sztuki Złotniczej w Legnicy, kurator Międzynarodowego Konkursu
Biżuterii Artystycznej w Gdańsku, autor licznych artykułów i opracowań
teoretycznych dot. biżuterii współczesnej. Równolegle do działalności
artystycznej i dydaktycznej zajmuje się projektowaniem biżuterii dla
renomowanych firm jubilerskich.

 

Lista uczestników wystawy:

 • Margarida Amaral – Portugalia/Portugal
 • Miriam Arentz – Niemcy/Germany
 • Joanna Bielak – Polska/Poland
 • Boris Buehlmann – Szwajcaria/Switzerland
 • Attai Chen – Izrael/Israel
 • Sung Ho Cho – Korea/Korea
 • Bogdan Dowlaszewicz – Polska/Poland
 • Katarzyna Florkowska – Polska/Poland
 • Darijus Gerlikas, Egle Vengalyte, Marius
  Żyramskas – Litwa/Lithuania
 • Mieczysław Gryza – Polska/Poland
 • Kathleen Hennemann – Niemcy/Germany
 • Stefan Heuser – Niemcy/Germany
 • Yu Iwaki – Japonia/Japan
 • Marcin Janta – Polska/Poland
 • Renata Korpas – Polska/Poland
 • Karolina Kulesza – Polska/Poland
 • Toni Mayner – Wielka Brytania/Great Britain
 • Magdalena Modzelewska – Polska/Poland
 • Jan Niedźwiecki- Polska/Poland
 • Vratislav Karel Novák – Czechy/Czech Republic
 • Paweł Oleksiński – Polska/Poland
 • Andrzej Pacak – Polska/Poland
 • Dalius Razauskas – Litwa/Lithuania
 • Monika Reptowska – Polska/Poland
 • Ingrid Römmich – Niemcy/Germany
 • Wojciech Rygało – Polska/Poland
 • Zsófia Sárváry – Węgry/Hungary
 • Isabell Schaupp – Niemcy/Germany
 • Marta Schoenek i Artur Wolski – Polska/Poland
 • Marta Stolarska – Polska/Poland
 • Ulrike Strempel – Niemcy/Germany
 • Ludmila Sikolová – Czechy/Czech Republic
 • Jakub Śliwowski – Polska/Poland
 • Julia Walter – Niemcy/Germany
 • Jarosław Westermark – Polska/Poland
 • Monica Wickström – Finlandia/Finland
 • Arkadiusz Wolski – Polska/Poland
 • Zuzanna Wychowaniec – Polska/Poland
 • Wolfram Zausch – Niemcy/Germany
 • Andreas Zidek – Niemcy/Germany 

 

Nagrody:

 

· 
STEFAN HEUSER – Niemcy
GRAND PRIX – 10.000 PLN + 1 KG SREBRA

· 
RENATA KORPAS – Polska (ASP Gdańsk)
II NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO – 5.000 PLN + 1 KG SREBRA

· 
MONIKA REPTOWSKA – Polska (ASP Gdańsk)
III NAGRODA PREZYDENTA MIASTA LEGNICY – 2.500 PLN + 1 KG SREBRA

· 
MONICA WICKSTRÖM – Finlandia
NAGRODA GALERII SZTUKI W LEGNICY – STATUETKA “MAREK” + 1 KG SREBRA

·  ARKADIUSZ
WOLSKI
– Polska

· 
NAGRODA SPECJALNA ORGANIZATORÓW ZA TWÓRCZĄ ODWAGĘ I BEZKOMPROMISOWOŚĆ,
NOWATORSTWO I DOWCIP WYPOWIEDZI TWÓRCZEJ “SREBRNA OSTROGA” + 1 KG
SREBRA

· 
ULRIKE STREMPEL – Niemcy
NAGRODA STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW FORM ZŁOTNICZYCH – 1 KG SREBRA

· 
MIECZYSŁAW GRYZA – Polska
NAGRODA IM. JOACHIMA SOKÓLSKIEGO UFUNDOWANA PRZEZ FUNDACJĘ POLSKIEJ SZTUKI
NOWOCZESNEJ
– 1 KG SREBRA

· 
MARGARIDA AMARAL – Portugalia
WYRÓŻNIENIE HONOROWE DYREKTORA GALERII SZTUKI W LEGNICY

· 
KATHLEEN HENNEMANN – Niemcy
WYRÓŻNIENIE HONOROWE MIĘDZYNARODOWEGO STOWARZYSZENIA BURSZTYNNIKÓW

·  JAROSŁAW
WESTERMARK
– Polska
WYRÓŻNIENIE HONOROWE POLSKIEJ BIŻUTERII 

 

Pozdrawiam serdecznie,

Dominika Naborowska

manager galerii f150

 

d.naborowska@f150.pl

608 34 34 07

 

Męski, a jednak damski

W tym sezonie projektanci i styliści mody zegarkowej stawiają na mechaniczne, duże zegarki na skórzanym pasku. Do tej pory taki rodzaj zegarka kojarzył nam się przede wszystkim z tradycyjnymi męskimi modelami, jednak teraz powinien znaleźć się na nadgarstku każdej modnej kobiety.

Mężczyźni od kilku już sezonów wybierali znacznie większe, niż do tej pory, modele zegarków mechanicznych, które były dokładnymi replikami dawnych modeli. Ta tendencja spowodowała, że projektanci udoskonalili swoje małe arcydzieła sztuki zegarmistrzowskiej i wprowadzili do nich wiele dodatkowych funkcji. A tym samym spowodowali znaczny wzrost zainteresowania wśród klientów, którzy zamarzyli o posiadaniu nowoczesnego zegarka skonstruowanego w starym stylu. Dzięki temu na polskim rynku czasomierzy pojawiało się wiele nowych modeli, które podbiły serca zarówno mężczyzn, jak i kobiet.


Męski, a jednak damski

Zazwyczaj kobiety, które wybierały zegarek dla siebie, kierowały się jego wyglądem. Najważniejszym kryterium dla kobiety był fason zegarka, który musiał pasować do stylu jego właścicielki. Jednak teraz ten stan został przełamany i kobiety zaczęły nosić zegarki, które jeszcze w ubiegłym sezonie uważane były za typowo męskie. Na nadgarstkach kobiet pojawiają się duże, wielofunkcyjne zegarki, które mogłyby być noszone przez ich partnerów. Taka sytuacja skłoniła projektantów zegarków do wprowadzenia na rynek “męskich zegarków w wersji damskiej”. Od klasycznych modeli różnią się one zazwyczaj tylko kolorem i większą liczbą kamieni szlachetnych.


Wybór odpowiedniego zegarka

Kobietom zawsze znacznie trudniej było wybrać odpowiedni zegarek, który pasowałby do kreacji i okoliczności, w jakich zostanie założony. Męski zegarek był natomiast uważany za odpowiedni do każdego rodzaju stroju, ponieważ charakteryzował się stonowaną kolorystyką i skórzanym paskiem, który współgrał z każdą sytuacją. Najnowsze trendy w damskiej modzie zegarkowej pokazują, że kobieta także może nosić zegarek na czarnym czy brązowym skórzanym pasku i być elegancka. Można powiedzieć, że w tym sezonie nastąpił przełom w biznesie zegarkowym, bowiem ponadczasowy, efektowny i klasyczny model zegarka, który pasuje niemal do każdego stylu, stał się hitem w rankingach sprzedażowych.


Zegarek i bransoletka

Kobiety bardzo często rezygnowały z noszenia zegarków, ponieważ wolały podkreślić swoje atuty bransoletką. Niejednokrotnie decydowały się na zegarek biżuteryjny, którego bransoleta wykonana była ze srebra i złota.

Jednak teraz mogą mieć zarówno zegarek, jak i bransoletkę. Najnowsze kolekcje zegarków charakteryzują się wyjątkowym połączeniem cech zegarka sportowego i eleganckiego, który powinien być noszony na specjalne okazje. Mają one delikatne koperty o nieco zaokrąglonych brzegach, dzięki czemu wyglądają bardzo kobieco. W kolekcjach występują zegarki z kopertami wykonanymi ze stali szlachetnej, srebra czy złota. Projektując najnowsze modele zegarków, kreatorzy zrezygnowali z wielu funkcji, które nie są potrzebne kobietom. W zegarkach nie ma alarmów czy stoperów. Znajdują się w nich jednak repetier, czyli sygnalizacja dźwiękowa aktualnego czasu, czy tourbillon – specjalna konstrukcja osadzenia serca zegarka, tzw. balansu. Zauważalnym trendem jest także ergometryczne umiejscowienie koperty zegarka i elementów służących do jej mocowania do paska.


Drogocenne kamienie

Damskie zegarki oczywiście dekorowane są kamieniami szlachetnymi, które sprawiają, że mamy do dyspozycji wiele kompozycji kolorystycznych. Bezbarwne, czarne i różowe diamenty oraz barwne rubiny, szafiry i szmaragdy zdobią koperty zegarków i znajdują się we wszystkich kolekcjach. Kamienie są znaczącym elementem dekoracyjnym tarczy zegarka. Do niedawna kamienie szlachetne na tarczy wyznaczały tylko punkty wskaźników godzinowych, teraz podkreślają linie cyfr czy innych elementów umieszczonych na tarczy zegarka.


Kobieta zmienną jest

Moda, która ostatnio opanowała rynek zegarmistrzowski, pokazuje, jak szybko zmieniają się upodobania. Zegarki, które do tej pory uważane były za typowo męskie, są bardzo chętnie noszone przez kobiety, które doceniły elegancką klasykę. W modzie męskiej również dokonała się rewolucja, ponieważ coraz częściej w kolekcjach światowej sławy projektantów można zauważyć zegarki, które zbudowane są prawie w całości z kamieni szlachetnych. W modzie, podobnie jak w życiu, nie można być niczego pewnym.

Oczywiście trend, który obecnie obserwujemy, może potrwać bardzo długo i kobiety będą nosiły duże, masywne zegarki, jednak znacznie pewniejsze jest to, że niedługo na damskich dłoniach znowu pojawią się biżuteryjne czasomierze, które podkreślą ich elegancję i styl. Nie zmienia to faktu, że w tym sezonie wszyscy projektanci wprowadzili kolekcje zegarków damskich do złudzenia przypominających męskie modele. Kobiety bardzo chętnie zaczęły je nosić i łączyć z oryginalną biżuterią, a takie połączenie do tej pory było niepożądane.

Drogie czasomierze w Polsce

W Polsce najdroższy zegarek został sprzedany za ponad
trzysta tysięcy złotych. Polska jest jednak krajem, w którym trudno mówić o rynku ekskluzywnych zegarków. W naszym kraju bowiem wciąż dominuje pogląd, że drogim zegarkiem jest ten, za który zapłacimy ponad tysiąc złotych

Ceny zegarków na naszym rynku są bardzo zróżnicowane, jednak preferencje klientów nie rozkładają się równomiernie w poszczególnych przedziałach cenowych. Polakom wydaje się, że dobry, markowy zegarek trzeba mieć, ponieważ jest to jedyny element męskiej biżuterii powszechnie akceptowany. Zegarek bywa także elementem mody, który należy posiadać, aby udowodnić, że jest się na bieżąco z aktualnymi trendami. W Polsce są także fascynaci małych dzieł sztuki, którzy zbierają poszczególne zegarki luksusowe.


Luksus dla indywidualnych
nabywców

Mało Polaków decyduje się na wybór zegarka za dwadzieścia czy trzydzieści tysięcy złotych, a ci, którzy decydują się na taki zakup, to osoby mające wysokie oczekiwania względem czasomierza oraz posiadające dużą znajomość rynku. Zdają sobie one również sprawę, że wraz z zegarkiem kupują prestiż oraz lokują swój kapitał w nietuzinkowym przedmiocie.
Luksusowe marki zegarków w tym samym segmencie cenowym znacznie różnią się między sobą. Są one bowiem skonstruowane tak, by sprostać indywidualnym potrzebom klienta. Każda luksusowa marka zegarków oczywiście posiada linię wiodącą, która jest powszechnie rozpoznawalna i stanowi element pożądania potencjalnych nabywców. Klienci płacą olbrzymie pieniądze zarówno za niezawodność zegarka, funkcje, jakie posiada, tradycję oraz znaną markę. Nie ma bowiem mowy o dobrej marce bez dobrej jakości.


Materiały użyte w luksusowych
zegarkach

Ekskluzywne zegarki przede wszystkim wykonane są ze stali, która może być droższa nawet od złota. Oczywiście, gros zegarków luksusowych wykonanych jest ze złota, i to zarówno tradycyjnie żółtego, jak i białego czy różowego. Wśród polskich odbiorców dominuje pogląd, że koperta wykonana ze złota jest bardzo eleganckim i najlepszym rozwiązaniem. Stal na ogół stanowi podstawę wykonania zegarków sportowych i ich pewnej odmiany, która robi ostatnio dużą karierę, czyli tak zwanej sportowej elegancji.


Mechanizmy podobne, ale różne

Mechanizmy w luksusowych czasomierzach zazwyczaj nakręcają się automatycznie, czerpiąc energię z ruchu ręki. Obracający się w nich rotor za pośrednictwem przekładni napina sprężynę odpowiadającą za ruch wskazówek. Dokładność pomiaru czasu wymaga uodpornienia mechanizmu na nieustanne wstrząsy i pokonania siły grawitacji, a to zmusza producentów do konstrukcji skomplikowanych i drogich systemów. Oczywiście, istnieją tradycyjne mechanizmy, które wymagają nakręcania zegarka ręcznie.


Polska wizja, światowa precyzja

Największym zainteresowaniem wśród koneserów drogich zegarków cieszą się marki zegarków uznane na całym świecie za ekskluzywne, których ceny nie spadają poniżej tysiąca dolarów. Polacy jednak coraz częściej sięgają po rodzime marki, które weszły na rynek, i oferują swoim klientom kolekcje dostosowane do ich potrzeb. Jedną z takich firm jest Polpora, która przygotowała dla wymagających odbiorców polskie, ekskluzywne zegarki. W Zielonej Górze tworzone są kolekcje zegarków, które podbijają serca miłośników najlepszych czasomierzy. W każdej limitowanej kolekcji znajduje się tylko dziewięć sztuk zegarków, które bardzo często dostępne są tylko na zapisy.Polacy u zegarmistrza

Mimo że pojawia się wiele osób zdecydowanych na wydanie ponad dwudziestu tysięcy złotych na zegarek, to i tak na polskim rynku najszybciej rośnie sprzedaż zegarków z segmentu od 800 do 1000 złotych. Ten przedział cenowy utożsamiany jest w naszym kraju z zegarkami luksusowymi i ekskluzywnymi. I według specjalistów sytuacja ta w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie.

Zegarki na targach w Bazylei

Ten rok z pewnością będzie należał do Szwajcarii. Tylko ona będzie mogła przetrzymać ekonomiczny impas i mimo wszystko sprzedawać dobra luksusowe, jakimi są zegarki. W wyniku kryzysu finansowego znaczny spadek odnotują chińscy producenci oraz nasi rodzimi twórcy, ponieważ klienci, jeśli zdecydują się na zakup czasomierza, będą sięgali po sprawdzone i drogie marki

Powszechnie wiadomo, że kryzysy finansowy najmniej dotknął najbogatszych, stąd też będą oni mogli, podobnie jak dotychczas, wydawać swoje pieniądze na produkty luksusowe.


Targi w Bazylei a ekstrawagancja


Piękne i zabójczo drogie Rolexy, Patek Phillippe i inne wytwory zegarmistrzowskiej sztuki, zalśnią na najbardziej prestiżowych targach zegarków i biżuterii w Bazylei. Na targach bowiem pojawili się wszyscy najważniejsi gracze rynku luksusowych zegarków. Po drobnym spowolnieniu gospodarczym producenci, jak sami przyznają, chwytają wiatr w żagle i odzyskują utracone zyski. Ich zdaniem, ożywienie popytu na dobra luksusowe jest już zauważalne. Dzięki temu od targów w Bazylei zegarkowy biznes znów będzie odnotowywał niebotyczne zyski.


Brak klientów nie przeszkadza

Producenci luksusowych zegarków nie obawiają się kryzysu, mimo niekorzystnych prognoz. Od dawna wiadomo, że podczas tegorocznych światowych targów nie można liczyć na amerykańskich kupców, którzy w ostatnim czasie nie inwestują w luksusowe dobra. Obecność amerykańskich kontrahentów w tym roku spadnie nawet o 50 proc. Nie będzie można także liczyć na odbiorców z Chin i Rosji, ponieważ także te rynki znalazły się w tarapatach finansowych. A przecież to te regiony były do niedawna najlepszymi klientami szwajcarskich zegarmistrzów. Mimo to na entuzjazm wśród projektantów luksusowych zegarków nie można narzekać. W swoich najnowszych kolekcjach zaproponowali klientom wiele dodatków ze złota oraz brylantów, które znacznie pomnożyły ceny i tak bardzo drogich zegarków. – Kreatywność jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, bo musimy sobie poradzić w czasie kryzysu – mówi Bernard Fornas, prezes Cartier International.


Pewne jak szwajcarski zegarek

Z danych udostępnionych przez Federację Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego wynika, że dobra luksusowe nawet w kryzysie nie tracą swoich nabywców. Najbogatsi nie odmawiają sobie drogich prezentów i nadal kupują luksusowe dobra. Ciągle największa na świecie liczba kupionych drogich zegarków przypada na Hongkong, nie brakuje także nabywców z USA. Duży popyt odnotowuje się także na rynku indyjskim, na którym sprzedaż zegarków luksusowych stale rośnie.

Duży skórzany pasek

W tym sezonie modne jest wszystko to, co duże i masywne, i to zarówno w modzie damskiej, jak i męskiej. Trudno jednak wyobrazić sobie mężczyznę, który będzie nosił kolorowe, duże i plastikowe zegarki, aby tylko nadążyć za trendami. Co innego, jeśli miałby na swoim ręku eleganckiego Rolexa, na grubym skórzanym pasku

Niektórzy uważają, że jedyną biżuterią, na jaką może pozwolić sobie elegancki mężczyzna, z wyjątkiem obrączki, jest elegancki zegarek. Odpowiedni czasomierz ukazuje jego posiadacza, nie tylko jako eleganckiego i nowoczesnego mężczyznę, ale także jako człowieka, który osiągnął odpowiedni poziom w swoim życiu.


Nie wszystko modne jest dobre

Modny zegarek to świetny sposób na odświeżenie swojego stylu na wiosnę. Gruby pasek i duża, masywna koperta sprawią, że zwykłe ubrania otrzymają nowy wymiar. Skóra jest podstawowym, męskim materiałem w świecie mody, jednak nie zawsze wypada założyć na siebie skórzaną kurtkę czy płaszcz, natomiast zegarek obudowany w skórę to doskonałe rozwiązanie. Promowane przez projektantów zegarki, które upstrzone są masą świecących kamieni, nie sprawią, że noszący je mężczyzna będzie uważany za ubranego w dobrym guście. Najważniejszą bowiem zasadą, która obowiązuje w świecie mody, jest umiar, prostota i wielofunkcyjność. Zegarek na grubym, skórzanym pasku można założyć zarówno do garnituru, jak i dżinsów podczas weekendowego wypadu za miasto.


Sportowa wersja

Trudno sobie wyobrazić, aby w zegarku ze złota z diamentami uprawiać sport. Trudno jest bowiem grać w piłkę nożną czy koszykówkę z drogocennym skarbem na ręce. Jednak tutaj z pomocą przybyli projektanci, którzy do tradycyjnego zegarka dodali stylową, skórzaną klapkę, która chroni tarczę i jednocześnie dodaje czasomierzowi oryginalności.

Recesja w branży zegarmistrzowskiej

Pierwszy raz od sześciu lat, w 2009 roku na polskim rynku zegarmistrzowskim
sprzedaż spadnie. Nadchodzący rok, według analityków z międzynarodowej firmy
doradczej Bain & Company, będzie cechował się mniejszym zainteresowaniem
konsumentów dobrami luksusowymi

Firma Bain & Comapany prognozuje, że spadek sprzedaży zegarków oraz innych dóbr luksusowych, takich jak biżuteria, sięgnie na świecie nawet 7 proc., w momencie stałego kursu waluty. Jednak wobec sytuacji, z którą mamy obecnie do czynienia w Polsce, kiedy wystąpiło znaczne osłabienie się kursu złotego względem innych walut, można mówić nawet o 15-proc. spadku na naszym rynku. Wahania kursów powodują, że ceny zegarków wzrosły i stały się nieosiągalne dla przeciętnego klienta, który jeszcze w ostatnim kwartale zeszłego roku był zainteresowany kupnem drogiego zegarka.


Rynek dóbr luksusowych

Rosnące ceny euro oraz dolara są powodem do niepokoju właścicieli sklepów sprzedających markowe zegarki. Słaba pozycja złotówki sprawia, że ceny zegarków sprowadzanych z zagranicy są relatywnie droższe niż przy słabym dolarze czy euro. Wahania kursów walut odgrywają duże znaczenie w branży zegarmistrzowskiej, ponieważ wszelkie zmiany powodują straty, a czasami także rezygnację z dalszych inwestycji. Według autorów raportu obronną ręką z recesji wyjdą firmy z portfelem mocnych marek.

Jeszcze parę lat temu markowe produkty opierały się wszelkim zmianom na rynkach gospodarczych, ponieważ ich towary kierowane były i tak do bardzo zamożnego klienta, którego żaden kryzys nie był w stanie powstrzymać od zakupu drogiego zegarka. Niestety, firmy produkujące bardzo drogie zegarki wprowadziły modele, które były w zasięgu możliwości finansowych zwykłych zjadaczy chleba, i tym sposobem zaczęły być podatne na wahania kursów i kłopoty gospodarcze. Wyroby prestiżowe stały się częścią rynku masowych dóbr luksusowych podatnych na wszelkie zmiany gospodarcze.


Tendencja światowa

Od listopada do grudnia 2008 sprzedaż dóbr luksusowych na świecie spadła o 23 proc., najgorzej sprzedawała się biżuteria, której spadek wyniósł aż 35 proc. Według analityków recesja w artykułach luksusowych powinna być stosunkowo krótka. A wszystko to będzie zasługą rosnącej grupy klientów z krajów bogacących się, czyli Brazylii, Rosji, Indii i Chin (BRIC).

Raport firmy doradczej Bain & Company zakłada także, że dzięki najbogatszym klientom z rejonu Europy Wschodniej wzrost wydatków na luksusy w całej Europie zwolni w 2009 roku o około 2 proc. W najbardziej dotkniętych kryzysem Stanach Zjednoczonych utrzyma się na obecnym poziomie. Natomiast w Japonii może spaść nawet o 7 proc.


Na naszym podwórku

Spadek sprzedaży dóbr luksusowych widać też w Polsce. Od połowy roku 2008 można było zaobserwować spadek obrotów o 20 proc. na rynku zegarków i jak na razie nie można mówić o żadnej tendencji wzrostowej. Należy więc przypuszczać, że rok 2009 zamknie się gorszym wynikiem niż 2008. Spadek sprzedaży obserwowany jest we wszystkich segmentach cenowych.

Wpływ na tę sytuację ma oczywiście kryzys, który powoli zaczął dotykać także Polaków. Najmniejszy spadek odnotowuje się w najmniejszym segmencie rynku, a mianowicie w zegarkach luksusowych, ponieważ i tak towary te trafiały do nielicznych nabywców i można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że tendencja ta się utrzyma. Największy spadek sprzedaży można dostrzec w najniższym segmencie cenowym, który cały czas w Polsce jest największym segmentem rynku. Polacy przestali kupować zegarki na bazarach i zaczęli oszczędzać, szczególnie na rzeczach, bez których można się obyć.


Czas to pieniądz

Jednak pesymistyczne prognozy mogą się nie spełnić i polska branża zegarmistrzowska wyjdzie z recesji obronną ręką. Minął bowiem czas, kiedy na rękach Polek i Polaków królował elektroniczny CASIO. Do niedawna polski rynek był rynkiem z najszybciej rosnącą sprzedażą zegarków segmentu od 800 do 1000 złotych i być może sytuacja ta nie ulegnie zmianie nawet wobec kryzysu. (KK)