POLSKI JUBILER » DZIAŁY » EDUKACJA

Doszkalanie przez internet

Świat przeniósł swoją działalności do przestrzeni wirtualnej, nie dziwi wobec powyższego fakt, że tak samo postąpiła branża biżuteryjna. W internecie pojawia się coraz więcej szkoleń, warsztatów czy wykładów poświęconych biżuterii i sztuce złotniczej. Dla wielu przedstawicieli pandemia jest szansą na zdobycie nowych umiejętności oraz rozwijanie swoich pasji. Złotnicy, projektanci biżuterii…

06/2020, EDUKACJA

Reforma edukacji a kształcenie jubilerów i złotników

Reforma szkolnictwa zawodowego, na którą z taką nadzieją czekało środowisko złotników polskich, niestety na razie przyniosła sporo rozczarowań. Jej celem jest kształcenie młodych adeptów jubilerstwa i złotnictwa do zawodu oraz angażowanie w to przedsięwzięcie przyszłych pracodawców. Jednak jak pokazuje praktyka, pracodawcy, którzy w myśl reformy, mieli współfinansować kształcenie młodzieży, nie…

03/2019, EDUKACJA

Uczczenie męczeńskiej śmierci zakonników

Rozmowa z Ryszardą i Tomaszem Krzesimowskimi Polski Jubiler: Zaprojektowali oraz wykonali państwo relikwiarz do kościoła pod wezwaniem św. Jakuba w Sandomierzu. Skąd czerpali państwo inspiracje? Ryszarda i Tomasz Krzesimowscy: Kościół pod wezwaniem św. Jakuba to najstarszy kościół w Sandomierzu – z 1236 r. – i jeden z niewielu tak starych…

05/2017, EDUKACJA

Kościelne zamówienia

Sztuka złotnicza od czasów średniowiecza złączona była z kościołem. Największej sławy złotnicy współpracowali z kościołem i tworzyli arcydzieła, które po dziś dzień możemy podziwiać w europejskich świątyniach. Laicyzacja społeczeństwa oraz spadek znaczenia sztuki sakralnej w dzisiejszych czasach sprawił, że o związkach kościoła z artystami złotnikami słyszymy coraz mniej. Nie oznacza…

05/2017, EDUKACJA

Biżuteria autorska w interakcji z człowiekiem

Przez pokolenia powstawały przedmioty, które – chociaż pozbawione funkcji praktycznej – były równie ważne jak przedmioty codziennego użytku i w istotny sposób służyły człowiekowi. Świadczyły bowiem o pozycji i guście właściciela, stanowiły symbol prestiżu, rodzaj lokaty lub były nośnikiem informacji. Poza tym zawierały wiadomości o stylu danej epoki, środowisku, pozycji…

04/2017, EDUKACJA, Z ŻYCIA BRANŻY - POLSKA

Częstochowski Plastyk na stażach zagranicznych

Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie jest artystyczno-zawodową szkołą średnią liczącą około 300 uczniów, o najdłuższej w Polsce tradycji kształcenia w kierunkach form użytkowych: złotnictwo,ceramika, oraz jako pierwsza w Polsce kształcącą w kierunku grafiki użytkowej – form wydawniczych. Od 2000 roku szkoła uczestniczy w projektach unijnych w ramach programu Leonardo da…

06/2016, EDUKACJA

Wakacje z kosztownościami

Okazuje się, że wakacje nie są tylko czasem wypoczynku, ale czasem nauki tworzenia biżuterii. Na terenie całego kraju możemy spotkać się z ofertą kursów dla początkujących i zaawansowanych. Tylko od zasobności naszego portfela oraz czasu zależy, czy w okresie letnim staniemy się twórcami biżuterii. Kursy organizowane są zarówno przez profesjonalistów,…

04/2016, EDUKACJA

Szkoła z ponad 60-letnią tradycją złotniczą

W 1945 roku w Częstochowie została utworzona jako Wolna Akademia Sztuk Pięknych, dziesięć lat później, w 1955 roku, rozpoczęto w niej kształcenie w zakresie złotnictwa. Była to pierwsza i przez długie lata jedyna w Polsce szkoła o tym profilu. Na przestrzeni lat szkoła zmieniała nazwę i strukturę. Dzisiaj znana jako…

03/2016, EDUKACJA

Nowy typ kształcenia gemmologicznego w Polsce

dr Włodzimierz ŁapotLaboratorium GemmologiczneUniwersytet Śląski Synteza kamieni jubilerskich coraz bardziej wyrafinowanymi metodami, skuteczniejsze upodabnianie ich do kamieni naturalnych, spowodowała, że ostatnio identyfikacja, a co za tym idzie, i handlowa ocena kamieni jubilerskich stała się zajęciem wymagającym sporej wiedzy. Należy stale poszerzać swoje kwalifikacje, aby móc skutecznie przeciwstawić się coraz częstszym…

06/2010, EDUKACJA