POLSKI JUBILER » DZIAŁY » TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA

Marzenie senne o biżuterii

Salvador Dalí sławę zawdzięcza fascynacji snem i światem podświadomości. Jego nazwisko na wieki złączone zostanie z surrealizmem. Warto jednak pamiętać, że ten wielki hiszpański artysta projektował biżuterię, którą można podziwiać w teatrze-muzeum w Figueres, w Wieży Galatea, gdzie zebrano wszystkie jego projekty. Artysta urodził się w 1904 r. w Figueres…

03/2019, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA

Marzenie kolekcjonera biżuteria Kramera

Louis Kramer jest jednym z najważniejszych twórców biżuterii kostiumowej na świecie. Ten urodzony w Stanach Zjednoczonych twórca stworzył biżuterię, o którą teraz walczą kolekcjonerzy, a jej ceny znacznie przewyższają wartość materiałów użytych do jej produkcji. Udało mu się zaistnieć na rynku jubilerskim dzięki ogromnemu talentowi oraz wyczuciu rynku. Dawał klientom…

06/2018, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA

Od owadów do wzorów industrialnych

Maja Woźniak jest projektantką biżuterii, której prace wzbudzają coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród miłośników biżuterii, ale także środowiska złotniczego. Artystka biżuterią zajmuje się od piętnastu lat i ma na swoim koncie dwie wystawy indywidualne. Maja Woźniak od kilku lat jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych oraz Związku Polskich…

06/2017, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA

Platyna i praca z platyną

Najszlachetniejszy z kamieni jubilerskich, diament, najpiękniej i najpełniej prezentuje swoje wszystkie blaski w platynie, która uważana jest za symbol splendoru, dostojeństwa, zamożności. Platyna (pierwiastek chemiczny o symbolu Pt) to metal niezwykle cenny, mający bardzo szerokie i różnorodne zastosowanie w elektronice, w przemyśle chemicznym, samochodowym, w medycynie (chemioterapia, implanty) i oczywiście…

10/2011, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA

Dobry design przede wszystkim

Rozmowa z Magdaleną Kwiatkiewicz,inicjatorką powstania Galerii YES,prywatnej galerii promującej sztukę złotniczą i dokonania polskich projektantów. Współzałożycielką i współwłaścicielką firmy YES Biżuteria. Polski Jubiler:Galeria YES powstała niemal 15 lat temu. Od tego czasu zaprezentowano w niej prace zarówno czołowych polskich projektantów,jak i początkujących artystów.Jak według Pani zmieniło się w tym czasie…

07-08/2011, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA

Polscy złotnicy w Stanach

W rok po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych udało mi się zatrudnić w firmie wytwarzającej srebrną biżuterię. Ponieważ była to masowa produkcja idąca dziennie w kilka, kilkanaście tysięcy sztuk, jej standard był wątpliwy i często sprowadzał się do jakości niedrogich świecidełek, którymi poniektórzy przez brak rozeznania biznesowego i trendów na rynku…

06/2011, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA

Wycena biżuterii

Pojawienie się w ostatnich latach na polskim rynku diamentów i naturalnych kamieni szlachetnych miało niewątpliwie wpływ na uatrakcyjnienie tego rynku, ale także zmusiło wielu złotników i jubilerów do poszukiwania wiedzy na temat właściwej i pozbawionej błędów wyceny wytwarzanej bądź sprzedawanej biżuterii. Pytanie ile jest wart pierścionek z szafirkiem i kilkoma…

04/2011, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA

Komputer w warsztacie złotnika nowe technologie, nowe możliwości

Pierwszy raz z produkcją biżuterii przy użyciu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych spotkałem się w 1987 roku w National Gold & Silewr Lisa Lee Creations przy Seldon Street w Woodbridge. Fabryka produkowała, przy pobieżnym obliczeniu, około dziesięciu tysięcy sztuk srebrnej biżuterii dziennie. Tworzyła trudną do policzenia ilość wzorów i modeli. Przy tak…

03/2011, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA

Jakość w biżuterii

Punktem naszego zainteresowania jest jakość biżuterii i chyba niewielu czytelników nie zgodzi się tu z Platonem, że nadal pozostajemy w sferze filozofii. Czym bowiem może być jakość w naszej branży? Uważa się, że jako pierwszy pojęcie jakości (gr. poiotes) zdefiniował Platon, oczywiście nie w kontekście biżuterii. W tamtych czasach było…

09/2008, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA

Matrix w biżuterii

Większość z nas z dystansem i niepewnie podchodzi do nowych technologii. Można zadać pytanie – po co nam to wszystko? Technologia idzie cały czas naprzód i nie będzie na nikogo czekała. Kto jej nie będzie wykorzystywał, wkrótce może przegrać z konkurencją Choć technologia CAD/CAM jest już wdrożona w większości gałęzi…

09/2008, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA

Antica – przygoda ze złotem

W czerwcu firma W.KRUK wprowadziła na rynek nową, złotą kolekcję o ciepło brzmiącej nazwie Antica. Jej charakter nawiązuje do nieco prymitywnej, ale równocześnie pełnej szlachetności sztuki dawnej Grecji czy Imperium Rzymskiego. Gliniane paciorki nanizane na złote sznurki, oddzielane od siebie delikatnymi supełkami oraz satynowe złoto to sedno tej kolekcji. Z…

06/2008, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA

Od drugiej strony – Tradycyjna metoda obróbki blachy

Robert Szklarski Z wykształcenia – archeolog i historyk, znawca i miłośnik zagadnień związanych z dawną sztuką złotniczą i warsztatem dawnych mistrzów. Z zawodu – projektant graficzny. Prowadzi zajęcia z repusowania. Repus (inaczej: trybowanie) to technika kształtowania blachy na zimno za pomocą różnego rodzaju młotków i punc. W efekcie powstaje trójwymiarowa…

03/2008, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA
Strona 1 z 212