POLSKI JUBILER » DZIAŁY » TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA
Również podczas nadchodzącej edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO nie zabraknie nowości i zaskoczeń. Zobowiązuje do tego temat przewodni konkursu złotniczego i zarazem festiwalu „Efekt WOW!” Kumulacja jak zwykle w weekend otwarcia, tym razem 9-10 maja. Legnickie wystawy od lat ukazują całe spektrum postaw twórczych w dziedzinie biżuterii artystycznej. Corocznie kilkanaście pokazów…
/
Czytaj artykuł...
Karolina Dyczko jest studentką IV roku studiów w Instytucie Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W swojej twórczości najbardziej skupia się na łączeniu różnorodnych materiałów oraz technik. Działa więc interdyscyplinarnie, by jej prace tworzyły całość w różnych wymiarach estetycznych oraz poznawczych. Wswojej twórczości najbardziej skupiam się na łączeniu różnorodnych materiałów…
/
Czytaj artykuł...
Amberif Design Award to jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów promujących współczesne wzornictwo biżuterii artystycznej z bursztynem. Jego celem jest pobudzanie kreatywności oraz eksplorowanie nowych możliwości w projektowaniu, przy jednoczesnym podkreśleniu walorów estetycznych i symbolicznych bursztynu bałtyckiego. Tegoroczna, 28. edycja konkursu odbywa się pod hasłem „Relacje” i zachęcić ma zarówno uczestników…
/
Czytaj artykuł...
Salvador Dalí sławę zawdzięcza fascynacji snem i światem podświadomości. Jego nazwisko na wieki złączone zostanie z surrealizmem. Warto jednak pamiętać, że ten wielki hiszpański artysta projektował biżuterię, którą można podziwiać w teatrze-muzeum w Figueres, w Wieży Galatea, gdzie zebrano wszystkie jego projekty. Artysta urodził się w 1904 r. w Figueres…
/
Czytaj artykuł...
Louis Kramer jest jednym z najważniejszych twórców biżuterii kostiumowej na świecie. Ten urodzony w Stanach Zjednoczonych twórca stworzył biżuterię, o którą teraz walczą kolekcjonerzy, a jej ceny znacznie przewyższają wartość materiałów użytych do jej produkcji. Udało mu się zaistnieć na rynku jubilerskim dzięki ogromnemu talentowi oraz wyczuciu rynku. Dawał klientom…
/
Czytaj artykuł...
Maja Woźniak jest projektantką biżuterii, której prace wzbudzają coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród miłośników biżuterii, ale także środowiska złotniczego. Artystka biżuterią zajmuje się od piętnastu lat i ma na swoim koncie dwie wystawy indywidualne. Maja Woźniak od kilku lat jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych oraz Związku Polskich…
/
Czytaj artykuł...
Najszlachetniejszy z kamieni jubilerskich, diament, najpiękniej i najpełniej prezentuje swoje wszystkie blaski w platynie, która uważana jest za symbol splendoru, dostojeństwa, zamożności. Platyna (pierwiastek chemiczny o symbolu Pt) to metal niezwykle cenny, mający bardzo szerokie i różnorodne zastosowanie w elektronice, w przemyśle chemicznym, samochodowym, w medycynie (chemioterapia, implanty) i oczywiście…
/
Czytaj artykuł...
Rozmowa z Magdaleną Kwiatkiewicz,inicjatorką powstania Galerii YES,prywatnej galerii promującej sztukę złotniczą i dokonania polskich projektantów. Współzałożycielką i współwłaścicielką firmy YES Biżuteria. Polski Jubiler:Galeria YES powstała niemal 15 lat temu. Od tego czasu zaprezentowano w niej prace zarówno czołowych polskich projektantów,jak i początkujących artystów.Jak według Pani zmieniło się w tym czasie…
/
Czytaj artykuł...
W rok po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych udało mi się zatrudnić w firmie wytwarzającej srebrną biżuterię. Ponieważ była to masowa produkcja idąca dziennie w kilka, kilkanaście tysięcy sztuk, jej standard był wątpliwy i często sprowadzał się do jakości niedrogich świecidełek, którymi poniektórzy przez brak rozeznania biznesowego i trendów na rynku…
/
Czytaj artykuł...
Pojawienie się w ostatnich latach na polskim rynku diamentów i naturalnych kamieni szlachetnych miało niewątpliwie wpływ na uatrakcyjnienie tego rynku, ale także zmusiło wielu złotników i jubilerów do poszukiwania wiedzy na temat właściwej i pozbawionej błędów wyceny wytwarzanej bądź sprzedawanej biżuterii. Pytanie ile jest wart pierścionek z szafirkiem i kilkoma…
/
Czytaj artykuł...
Pierwszy raz z produkcją biżuterii przy użyciu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych spotkałem się w 1987 roku w National Gold & Silewr Lisa Lee Creations przy Seldon Street w Woodbridge. Fabryka produkowała, przy pobieżnym obliczeniu, około dziesięciu tysięcy sztuk srebrnej biżuterii dziennie. Tworzyła trudną do policzenia ilość wzorów i modeli. Przy tak…
/
Czytaj artykuł...
Większość z nas z dystansem i niepewnie podchodzi do nowych technologii. Można zadać pytanie – po co nam to wszystko? Technologia idzie cały czas naprzód i nie będzie na nikogo czekała. Kto jej nie będzie wykorzystywał, wkrótce może przegrać z konkurencją Choć technologia CAD/CAM jest już wdrożona w większości gałęzi…
/
Czytaj artykuł...