Platyna i praca z platyną

Najszlachetniejszy z kamieni jubilerskich, diament, najpiękniej i najpełniej prezentuje swoje wszystkie blaski w platynie, która uważana jest za symbol splendoru, dostojeństwa, zamożności.

Platyna (pierwiastek chemiczny o symbolu Pt) to metal niezwykle cenny, mający bardzo szerokie i różnorodne zastosowanie w elektronice, w przemyśle chemicznym, samochodowym, w medycynie (chemioterapia, implanty) i oczywiście w branży złotniczo jubilerskiej.


Właściwości platyny

Platyna bez domieszek innych metali, jest metalem bardzo miękkim, jej twardości mierzona w skali Mohsa wynosi zaledwie 4–4.5, jest koloru biało-szarego i przypomina aluminium. Ciężar właściwy platyny równy jest 21,45 g/cm³. Topi się w temperaturze 1775º C. a wrze w temperaturze 3825 °C, jest odporna na korozję nawet w wysokich temperaturach. Aby przetopić platynę niezbędnym jest użycie palnika tlenowo-gazowego, lub tlenowo-acetylenowego. Warto wiedzieć, że dla uzyskania jednej uncji platyny w kopalniach przerabia się 8 do 10 ton skały, co stanowi olbrzymią liczbę w porównaniu do 3 do 4 ton przy wydobyciu złota. Platyna została odkryta dopiero w 1557 roku przez hiszpańskich konkwistadorów w południowej Ameryce nad rzeką Pinto. Jej odkrywca Antonio de Ulloa y de la Torze miał ją nazwać– platina del Pinto, co w tłumaczeniu znaczyło – sreberko znad rzeki Pinto. Włoski nauczyciel i poeta Julius Caesar Scaliger pierwszy opisał platynę jako trudno topliwy metal.
Wykorzystywanie platyny w jubilerstwie

Prawdopodobnie pierwszą osobą, która użyła platyny jako materiału dekoracyjnego, był paryski artysta rzemieślnik, Marc Etienne Janet. Platyna była bardzo popularna i chętnie noszona w okresie przed drugą wojną światową, a w czasie trwania wojny uznana została za surowiec strategiczny i zakazano jej użycia do celów innych niż wojenne. W jej miejsce zaczęto powszechnie stosować białe złoto niklowe, z którego biżuteria okazała się równie trwała, przy czym znacznie tańsza. Warto zauważyć, że po zakończeniu wojny, kiedy znów z platyny można było wytwarzać biżuterię, nie udało się jej odzyskać dawnej popularności, którą straciła na rzecz białego złota. Do wyrobu biżuterii używa się stopu platyny z irydem lub rutenem. W takim stopie 9 [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Tadeusz Dylak