Komputer w warsztacie złotnika nowe technologie, nowe możliwości

pj_2011_03-6.jpgPierwszy raz z produkcją biżuterii przy użyciu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych spotkałem się w 1987 roku w National Gold & Silewr Lisa Lee Creations przy Seldon Street w Woodbridge.


Fabryka produkowała, przy pobieżnym obliczeniu, około dziesięciu tysięcy sztuk srebrnej biżuterii dziennie. Tworzyła trudną do policzenia ilość wzorów i modeli. Przy tak dużej produkcji i różnorodności asortymentu komputer stał się narzędziem niezbędnym.


Komputeryzacja warsztatu złotnika

Już w latach osiemdziesiątych jeden z właścicieli amerykańskiej fabryki wspomniał o programie komputerowym do projektowania biżuterii, ale jak zaznaczył nigdy czegoś takiego nie widział, mając zapewne na myśli i sam program i produkt finalny tego programu. Po powrocie do Polski, zauważyłem, że także w naszym kraju popyt na komputery jest nie mniejszy niż w Stanach Zjednoczonych. Zarażony tym trendem zapragnąłem posiadać komputer, ale jednocześnie zadawałem sobie pytanie – Po co złotnikowi komputer?– i przyznam się, przez kilka miesięcy nie znajdowałem sensownej odpowiedzi na to pytanie. Aż do momentu, gdy wziąłem do ręki książkę Franciszka Zastawniaka ,,Złotnictwo i probiernictwo” i przypomniałem sobie słowa wypowiedziane przez jednego ze złotników podczas targów Amberif w Gdańsku – W tej książce nie ma nic o tym jak zrobić pierścionek, nie ma nawet rysunku pierścionka. Stało się dla mnie oczywistym, że czas wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe nabyte w kraju i w USA a także brak fachowej literatury w języku polskim w dziedzinie złotnictwa i jubilerstwa. Komputer stał się dla mnie doskonałym narzędziem [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Tadeusz Dylak