POLSKI JUBILER » NUMERY » 2011 » 10/2011

Salon urządzony z pomysłem na sprzedaż

Odpowiednio dobrany wystrój salonu jubilerskiego nie powinien opierać się tylko na eleganckich drewnianych ladach czy przeszklonych gablotach, w których zamknięta jest biżuteria. Właściciele salonów jubilerskich powinni zadbać, aby biżuteria znajdująca się w ich salonie była odpowiednio oświetlona a sam salon nie wprawiał potencjalnego klienta w zakłopotanie. Sklep firmy Apart w…

10/2011, SKLEP

Tsavoryt – rywal szmaragdu?

dr Włodzimierz ŁapotLaboratorium GemmologiczneUniwersytet Śląski Zielonych kamieni wykorzystywanych w jubilerstwie jest wiele, wystarczy wspomnieć tylko te najbardziej atrakcyjne: szmaragd, tsavoryt, demantoid, chromowy diopsyd, zielony turmalin, chryzopraz, tudzież żady (jadeit, nefryt, maw-sit-sit), mołdawit i malachit. I nie jest to bynajmniej lista zamknięta. Niekwestionowanym władcą zielonych kamieni jest szmaragd. Jednak od pewnego…

10/2011, GEMMOLOGIA

10/2011

10/2011

Wewnątrzwspólnotowy obrót

Jednym z gospodarczych filarów Unii Europejskiej jest zasada swobodnego przepływu towarów i usług pomiędzy poszczególnymi Państwami Wspólnoty. Tego typu aktywność stanowi istotny element działalności prowadzonej przez polskie podmioty gospodarcze, w tym również działające na rynku obrotu wyrobami i usługami jubilerskimi. VAT wewnątrz UE Na firmę zamierzającą prowadzić działalność w zakresie…

10/2011, PRAWO

Przyszłość sztuki złotniczej leży w edukacji

Rozmowa z Piotrem Cieciurą, artystą plastykiem, pracownikiem dydaktycznonaukowym Wydziału Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi (w latach 1998-2006 jego Dziekan), gdzie od 1993 roku prowadzi Pracownię Projektowania Biżuterii i Sztuki Przedmiotu, wykładowcą i współorganizatorem Pracowni Odlewnictwa Artystycznego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Polski Jubiler: Projektanci, artyści, złotnicy, sprzedawcy…

10/2011, LUDZIE BRANŻY

Hanna Hedman

Hanna Hedman jest utalentowaną artystką pochodzącą ze Szwecji. Naukę artystyczna rozpoczęła na Western State College w USA, a następnie rozpoczęła edukację w kierunku jubilerskim na Konstfack w Sztokholmie. Na Konfstack uzyskała zarówno dyplom licencjacki (BA), jak i dyplom magistra sztuki (MFA) na wydziale złotnictwa i jubilerstwa. Zapraszam do zapoznania się…

10/2011, WZORNICTWO

Spotkanie w Muzeum Złotnictwa

Aż przez pięć miesięcy wszyscy miłośnicy współczesnej sztuki biżuteryjnej będą mieli okazję do zapoznania się z obiektami biżuteryjnymi, które po raz pierwszy zaprezentowane zostały podczas Legnickiego Festiwalu Srebra 2010. Wystawa odbywać się będzie w Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu Dolnym. Wystawa prac członków STFZ, która odbywać się będzie już po raz…

10/2011, PANORAMA

Bankowe lekarstwo na zatory płatnicze

Coraz częściej utrapieniem dla niejednej polskiej firmy jest rosnąca sterta niezapłaconych na czas faktur. Właściciele tych firm, które zalegają z płatnościami zastanawiają się co zrobić, żeby możliwie jak najdłużej odkładać termin zapłaty. Z kolei dla tych, którzy czekają na pieniądze, problemem staje się zachowanie płynności finansowej. Spowolnienie gospodarcze sprawia, że…

10/2011, EKONOMIA

Bursztynowa Róża

Tegoroczną laureatką Bursztynowej Róży została aktorka Magdalena Różczka. Bursztynową Różę odbierze ona z rąk Małgorzaty i Tomasza Osuchów z Fundacji Spełnionych Marzeń, ubiegłorocznych laureatów, podczas uroczystości otwarcia targów Złoto Srebro Czas. Aktorka wspiera działania Interwencyjnej Placówki Opiekuńczej w Otwocku, jest Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF, współpracuje z Lubelskim Hospicjum dla Dzieci…

10/2011, PANORAMA

Autorskie wzornictwo i własna produkcja

Rozmowaze Zbigniewem Góreckim,prezesem Firmy JubilerskiejGórecki Polski Jubiler: Minęły dwa lata od premiery ostatniej kolekcji Rubinowe Tango na targach Złoto Srebro Czas w Warszawie. Jaką niespodziankę Firma Jubilerska Górecki przygotowała tym razem? Zbigniew Górecki, prezes Firmy Jubilerskiej Górecki: Najnowsza kolekcja nosi nazwę „Cytrynowa sonata” i jest dedykowana cytrynowi – kamieniowi szlachetnemu,…

10/2011, DOBRE BO POLSKIE

Konkurs Strzemińskiego

26 października 2011 roku odbędzie się finał XXII Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – „Projekt 2011”. Konkurs, przeznaczony dla studentów łódzkiej ASP, stanowi od lat największe przedsięwzięcie organizacyjne Akademii w zakresie sztuki użytkowej – wzornictwa, form przemysłowych, architektury wnętrz, tkaniny, druku na tkaninie, dzianiny, ubioru, biżuterii i grafiki projektowej. Wszyscy uczestnicy…

10/2011, PANORAMA

Platyna i praca z platyną

Najszlachetniejszy z kamieni jubilerskich, diament, najpiękniej i najpełniej prezentuje swoje wszystkie blaski w platynie, która uważana jest za symbol splendoru, dostojeństwa, zamożności. Platyna (pierwiastek chemiczny o symbolu Pt) to metal niezwykle cenny, mający bardzo szerokie i różnorodne zastosowanie w elektronice, w przemyśle chemicznym, samochodowym, w medycynie (chemioterapia, implanty) i oczywiście…

10/2011, TWÓRCZOŚĆ ZŁOTNICZA
Strona 1 z 212