Wewnątrzwspólnotowy obrót

pj_2011_10-37.jpgJednym z gospodarczych filarów Unii Europejskiej jest zasada swobodnego przepływu towarów i usług pomiędzy poszczególnymi Państwami Wspólnoty.


Tego typu aktywność stanowi istotny element działalności prowadzonej przez polskie podmioty gospodarcze, w tym również działające na rynku obrotu wyrobami i usługami jubilerskimi.


VAT wewnątrz UE

Na firmę zamierzającą prowadzić działalność w zakresie handlu wewnątrzunijnego nałożony został obowiązek posiadania i posługiwania się unijnym numerem NIP. O nadanie tego numeru, który w praktyce jest numerem NIP podatnika poprzedzonym skrótem PL, przedsiębiorca musi wystąpić na druku VAT R przed dniem dokonania pierwszej czynności wewnątwspólnotowych dostaw lub nabycia towarów. Numer ten posiadać muszą także podatnicy nabywający usługi w ramach tzw. importu usług oraz ci, którzy je świadczą na rzecz zagranicznych unijnych podatników zobowiązanych do rozliczenia podatku w kraju nabycia. Dodania wymaga, że obowiązek posiadania unijnego NIP dotyczy podatników VAT zarejestrowanych jako czynni, a także innych podmiotów, szczegółowo wymienionych w art. 97 ustawy o VAT. Kolejnym obowiązkiem podatników uczestniczących w obrocie wewnątrzunijnym jest konieczność skła [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marek Piotrowski