Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 01/2023 (id:192)

Ilość artykułów w dziale: 5

pj-2023-01

Jakość w Legnicy

317 prac 189 artystów z 30 państw – tak imponującą liczbę obiektów ocenili jurorzy 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Jakość”. Organizator podał nazwiska zakwalifikowanych, laureatów poznamy w maju w czasie Legnickiego Festiwalu Srebro.

pj-2023-01h-05

Artyści z niemal każdego zakątka Europy, a także z odleglejszych rejonów, takich jak Iran, Izrael, Tajwan, Chiny czy Korea Południowa stanęli do twórczej rywalizacji, podejmując – każdy na własny, indywidualny sposób – temat bieżącej edycji „Jakość”. Część twórców pokusiła się o refleksję nad jakością w biżuterii i w sztuce współczesnej w ogóle. Inni zaś podążyli tropem pytania o tematy ogólnoludzkie i uniwersalne, zastanawiając się szczególnie nad aspektem jakości życia, która – mimo nieznanego wcześniej w historii ludzkości postępu technologicznego – wydaje się systematycznie i niepokojąco spadać. Czy więcej to zawsze lepiej?

Czy fast to lepiej niż slow? Czy jest dziś sens, aby zadawać pytanie: mieć czy być? Jurorzy mieli niełatwe zadanie – nie ułatwiła go mnogość interpretacji tematów, a także technologii, technik i materiałów użytych przez artystów. Podczas trwających dwa dni obrad (9-10 lutego 2023 r.) spośród zgromadzonych w legnickiej galerii biżuterii i obiektów dokonali wyboru 40 prac na wystawę główną oraz zadecydowali o przyznaniu nagród.

Kulminacja Legnickiego Festiwalu Srebro

Nazwiska laureatów pozostaną tajemnicą aż do momentu kulminacji Legnickiego Festiwalu Srebro, która odbędzie się 5-6 maja 2023 r. Wystawę pokonkursową będzie można oglądać do 2 lipca w Galerii Sztuki w Legnicy, a prace niezakwalifikowane trafią na tradycyjny pokaz „Holownia”, który będzie prezentowany do 4 czerwca w holu Starego Ratusza. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to najważniejszy, ale niejedyny element Legnickiego Festiwalu Srebro, jednego z największych przeglądów biżuterii artystycznej w Europie. Tegoroczna odsłona legnickiego Srebra to 12 wystaw zlokalizowanych w centrum miasta.

Pokazy indywidualne i zbiorowe twórców z Polski i zagranicy ukażą szerokie spektrum najnowszych dokonań w dziedzinie biżuterii artystycznej. Nie zabraknie ekspozycji z dobrze znanych cykli – Sylwetki Twórców (tym razem wystawy Jolanty Gazdy i Kirsten Plank), Srebrne Szkoły (pokaz twórczości studentów i pedagogów Narodowej Akademii Sztuk w Oslo) i Debiuty (w tym roku swoją pierwszą wystawą, która stanowi nagrodę galerii sztuki w konkursie Projekt, organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, pochwali się Patryk Caban). Wystawom biżuterii towarzyszyć będą prezentacje plakatu i fotografii odnoszące się do tematu „Jakość”. 

Włoskie inspiracje

Od 13 do 16 maja w Arezzo, włoskiej kolebce biżuteryjnego rzemiosła, odbędą się już po raz 42. targi Oroarezzo. Spotkanie branży to okazja nie tylko do zakupów, ale także do zapoznania się z najnowszymi trendami w modzie biżuteryjnej oraz poznania nowoczesnych tajników wytwarzania biżuterii.

pj-2023-01h-04

Podczas tegorocznej edycji targów odwiedzający będą mieli możliwość uczestniczenia w licznych konferencjach i szkoleniach w zakresie wykorzystania nowoczesnych narzędzi jubilerskich oraz poznania przepisów dostosowujących produkcję biżuterii do wymagań stawianych przez prawodawców w zakresie polityki zrównoważonego rozwoju. Jak co roku ogłoszony zostanie również zwycięzca konkursu Premiere. Jury konkursu docenia przede wszystkim kunszt i warsztat rzemieślniczy twórców biżuterii, dlatego też konkurs cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród uczestników i kibiców. Jednocześnie wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi kolekcjami biżuterii znanych i uznanych włoskich marek jubilerskich, a także dokonania zakupów do swoich salonów jubilerskich.

ADA 2023

31 maja upływa termin zgłaszania prac na 27. Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2023. Gala wręczenia nagród planowana jest podczas targów Amberif Autumn w październiku 2023 r.

Noszenie biżuterii przynosi nadzieję. Z jednej strony biżuteria wzmacnia naszą psychikę. Komunikuje naszą osobistą odwagę i wspiera nas w zajmowaniu konkretnego stanowiska. Symbole nosimy w sposób, który daje nam nadzieję na przezwyciężenie naszych wewnętrznych słabości.

Dzięki biżuterii możemy również uzbroić się przeciw kryzysom, które pochodzą z zewnątrz, a obecnie silnie wpływają na nasze życie i mu zagrażają. Z drugiej strony biżuteria daje możliwość czerpania siły z zewnątrz. Poprzez noszony symbol, będący formą porozumiewania się z innymi, wzmacnia w nas nadzieję, że nie jesteśmy sami. Wykonana z ciepłego materiału, jakim jest bursztyn, wspiera nas niczym amulet – nawet w przypadku trudności zdrowotnych.

Umacnia nas pomimo naszej wrażliwości i daje nam siłę do przezwyciężania lęków. Jest promieniem nadziei emanującym ze środowiska osobistego na społeczne i polityczne. Jak wygląda biżuteria, która daje dziś nam nadzieję, wzmacnia nas w kryzysach i pomaga przez nie przejść? 

Gdańsk po raz 30. stolicą bursztynu

Od 22 do 25 marca w Gdańsku odbędą się już po raz 30. Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif Spring.

pj-2023-01h-03

Amberif Spring są największym w Polsce i jednym z największych w Europie wydarzeń targowych branży jubilerskiej oraz najważniejszym na świecie wydarzeniem poświęconym promocji bursztynu. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 200 wystawców. Impreza ta już od 30 lat łączy wystawców z kupcami, stwarzając im przestrzeń do spotkań biznesowych i towarzyskich.

Przede wszystkim jest jednak miejscem prezentacji najnowszych kolekcji miłośnikom bursztynu z całego świata. Oprócz srebrnej i złotej biżuterii z bursztynem, biżuterii oraz przedmiotów dekoracyjnych ze złotem Bałtyku zakres tematyczny targów obejmuje także kamienie szlachetne, biżuterię ze srebra i złota, narzędzia, materiały i wyposażenie firm produkcyjnych, unikatowe kolekcje autorskiej biżuterii prezentowane w Galerii Projektantów przez indywidualnych twórców. Tak szeroka gama oferowanych wyrobów czyni imprezę atrakcyjną dla przedstawicieli różnych sektorów branży jubilerskiej. Uzupełnieniem tradycyjnych spotkań wystawców i kupców jest cyfrowa platforma Amberif Virtual Showroom z katalogiem online wystawców i ich produktów.

Bogaty program

Targi przeznaczone są wyłącznie dla fachowej publiczności związanej z branżą jubilerską i przemysłami kreatywnymi. Jak co roku targom Amberif Spring towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń naukowych i artystycznych oraz ekspozycje przygotowane przez partnerów wydarzenia: galerie, muzea, uczelnie artystyczne, organizacje i media branżowe. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie rozstrzygnięcie konkursu Amberif Selection na najlepszy produkt targów oraz wręczenie nagrody ufundowanej przez ministra rozwoju i technologii. 

GoldExpo zakończone

Od 29 września do 1 pażdziernika 2022 r. odbywały się w Warszawie jedne z największych targów branży złotniczej GoldExpo. Swoje wyroby prezentowało na nich ponad 200 wystawców. Targi odwiedziło niemal 10 tys. gości z kraju i zagranicy.

pj-2023-01h-02

Polskie targi GoldExpo każdego roku cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalnych znawców zegarmistrzostwa, jubilerów, jak i pasjonatów zegarków i osób lubiących na bieżąco śledzić najnowsze trendy modowe w branży złotniczo-jubilerskiej.

W warszawskiej hali Expo XXI na ul. Prądzyńskiego na odwiedzających czekali nie tylko wystawcy – goście dostali także możliwość uczestniczenia w seminariach i szkoleniach na temat kamieni szlachetnych, trendów w branży zegarnistrzowsko- -złotniczej oraz nowego sposobu funkcjonowania na rynku jubilerskim.

Imprezy towarzyszące

Podczas targów złotniczo-jubilerskich GoldExpo Warszawa 2022 otworzona została wystawa upamiętniająca 50. rocznicę budowy zegara na Zamku Królewskim w Warszawie. Autorem wystawy był Władysław Meller, wykonawcą Cech Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy. Miłym zaskoczeniem podczas uroczystego otwarcia targów było wystąpienie dyrektora Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego w Warszawie Leszka Olszewskiego i przekazanie na ręce przewodniczącego Rady Fundacji dla Rozwoju Polskiej Branży Złotniczo-Jubilerskiej Stefana Duka dyplomu w podziękowaniu za wspieranie działań środowiska rzemieślników i jubilerów na rzecz promocji branży oraz talentów mistrzów i młodych adeptów nauki zawodów branży złotniczo-jubilerskiej, a także podtrzymywanie tradycji polskiego rzemiosła artystycznego.

Za pełne zaangażowanie i owocną wieloletnią współpracę w promowaniu szkoły poprzez coroczną organizację stoiska na targach GoldExpo Warszawa. W tym roku firma Vostok Europe ponownie zaprosiła na swoje stoisko ambasadora marki Marcina Tyburę – zawodnika mieszanych sztuk walki. Drugiego dnia targów można było otrzymać autograf „Tybura” na plakacie z wizerunkiem zawodnika, jak również zrobić sobie zdjęcie z samym mistrzem.

„CZŁOWIEK-BIŻUTERIA-ŚWIAT”

Podczas targów GoldExpo Warszawa 2022 powrócił konkurs fotograficzny „Człowiek- Biżuteria-Świat” organizowany przez Fundację dla Rozwoju Polskiej Branży Złotniczo-Jubilerskiej wraz z Zespołem Szkół Fototechnicznych w Warszawie. Celem konkursu jest ukazanie biżuterii w uczniowskim obiektywie, sposobu jej prezentacji i symbiozy z człowiekiem. To przede wszystkim popularyzacja fotografii, promowanie młodych adeptów sztuki fotografowania, a także rozwijanie wrażliwości estetycznej i artystycznej oraz kształtowanie postaw związanych z poszanowaniem praw autorskich.

W tym roku w obiektywie znalazły się prace uczniów z Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego w Warszawie, Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, Galerii Sztuki w Legnicy, Państwowego Ogniska Artystycznego„Nowolipki” w Warszawie. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu połączone z wernisażem wystawy pokonkursowej odbędzie się tradycyjnie w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego – pałacu Chodkiewiczów w Warszawie