Artykuły z działu

Przeglądasz dział TEMAT MIESIĄCA (id:30)
w numerze 03/2015 (id:142)

Ilość artykułów w dziale: 2

pws-2015-06e-01

Drukowanie pierścionka

Drukarki 3D sprzedają się w Polsce coraz lepiej. Kupowane są przede wszystkim przez branżę jubilerską oraz przez architektów. Na naszych oczach odbywa się prawdziwa rewolucja w złotnictwie. Dzięki nowoczesnym technologiom można już nie tylko zaprojektować biżuterię, ale po naciśnięciu przycisku drukuj założyć na siebie od razu po zdjęciu jej z maszyny.

pws-2015-06e-28

Twórcy coraz chętniej wykorzystują możliwości, jakie dają im nowoczesne technologie. Decydują się na zakup drukarek, które umożliwiają stworzenie skomplikowanych wzorów biżuterii. Wydaje się, że przyszłość branży jubilerskiej należeć będzie do druku 3D. Już bowiem można wydrukować kosztowności wykonane z tytanu i stali nierdzewnej. Kwestią czasu jest tylko wynalezienie urządzeń drukujących srebrną i złotą biżuterię.

Druk 3D

Ceny drukarek dla branży jubilerskiej wahają się od niemal czterech do nawet kilkunastu tysięcy złotych w zależności od materiału, jakim chcemy drukować. Odnotowania wymaga fakt, że pierwsza drukarka powstała w 1984 roku. Została wynaleziona przez Charlesa Hulla. Wynalazca stworzył także technikę, którą nazwał stereolitografią (SLA), która polega na stopniowym obrysowywaniu kolejnych przekrojów poziomych produkowanej części za pomocą lasera. Pod wpływem światła lasera dochodzi do polimeryzacji i zespolenia substancji. Technologia ta jest stale udoskonalana. Należy zauważyć, że do produkcji modeli w technologii SLA wykorzystywane są żywice. Żywicami używanymi do produkcji biżuterii są przede wszystkim ABS oraz PLA. ABS czyli akrylonitrylo- butadieno-styren to materiał, który w komorze drukarki jest topiony, a następnie rozprowadzany warstwa po warstwie. PLA, czyli polilaktyd – kwas mlekowy, ma podobne właściwości jak ABS, ale jest bardziej kruchy. Ceny żywic wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za kilogram. Po wydrukowaniu biżuterii z żywicy musi być ona wykąpana w specjalnym roztworze, np. w izopropylu. Drukowane pierścionka w tej technologii trwa 30 minut, a skomplikowanego naszyjnika – niespełna 7 godzin. Biżuteria wykonana tą techniką jest stosunkowo tania. Mało skomplikowany pierścionek można kupić za niecałe dwadzieścia złotych, a ceny naszyjników zaczynają się od stu złotych. Na polskim rynku można także kupić drukarki, które drukują z drewna czy nylonu. W takim wypadku ceny materiału sięgają kilkuset złotych za kilogram. Coraz częściej do produkcji biżuterii wykorzystywany jest poliamid. Materiał dostępny jest w postaci proszku, który w komorze drukarki spiekany jest laserem. Biżuteria z niego wykonana może być po wydrukowaniu polerowana, a także barwiona na dowolny kolor. Nowością na rynku drukarek 3D jest urządzenie umożliwiające rysowanie w przestrzeni, nazywane długopisem 3D bądź drukarką ręczną. Ceny urządzenia rozpoczynają się od czterystu złotych. Długopis rysuje podgrzanym ABS lub PLA, co daje możliwość budowania obiektów 3D w taki sam sposób jak drukarka 3D, ale bez tworzenia modeli komputerowych. Wykonując biżuterię ręczną drukarką do dyspozycji mamy 5 kolorów plastiku ABS oraz 5 kolorów PLA. Aby rozpocząć tworzenie biżuterii, wystarczy umieścić wybrany kolor w prowadnicy i, po chwili potrzebnej na rozgrzanie żywicy, zacząć tworzyć.

Tradycyjne kosztowności z drukarki

Najwięcej emocji wzbudzają drukarki umożliwiające stworzenie biżuterii z metalu. Jak na razie możliwe jest samodzielne wydrukowanie biżuterii z brązu, stali i tytanu. Metoda ta polega na przejściu materiału od stanu stałego (proszku), przez stan płynny, ponownie do stanu stałego – spieku. Proces ten przeprowadza się przy użyciu promieniowania laserowego. Cienka warstwa proszku (metalu) zostaje rozprowadzona po powierzchni stołu i staje się podłożem dla powstającego przedmiotu. Wiązka laserowa prowadzona jest po powierzchni proszku, co powoduje stopienie lub spieczenie w określonych obszarach cząsteczek metali. Następnie stół obniża się i rozprowadzana jest kolejna warstwa sproszkowanego metalu. Z uwagi na wysokie koszty drukarki umożliwiającej drukowanie metalem, metoda ta nie jest w naszym kraju rozpowszechniona. Podkreślić należy jednak, że istnieją w Polsce firmy specjalizujące się w drukowaniu biżuterii z metalu po uprzednim wysłaniu projektu biżuterii drogą mailową. Usługa ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród projektantów. Nie należy zapominać, że na razie można wydrukować biżuterię bez kamieni szlachetnych. Nie istnieje bowiem urządzenie, które umożliwia wydrukowanie biżuterii inkrustowanej kamieniami szlachetnymi, można jednak znaleźć narzędzia umożliwiające oprawienie kamienia.

Rozwijający się rynek

Obserwując rynek jubilerski można powiedzieć, że zainteresowanie drukiem 3D będzie rosło. Wraz z rozwojem technologicznym zwiększa się także liczba projektantów, którzy chętnie eksperymentują z drukarkami 3D. Jak podkreślają specjaliści, największy problem, przed jakim stają twórcy biżuterii, to problemy wynikające z ograniczeń materiałów używanych do produkcji kosztowności. Należy zauważyć, że wydrukowana biżuteria cieszy się coraz większym zainteresowaniem kupujących.

Wybierz najlepszą drukarkę

Prawdziwą sensacją na polskim rynku jubilerskim są drukarki 3D. Producenci biżuterii, złotnicy, a przede wszystkim projektanci są żywo zainteresowani kupnem nowoczesnych narzędzi, które usprawnią ich pracę oraz sprawią, że ich projekty będą nowocześniejsze.

pws-2015-06e-20

pws-2015-06e-21

Na polskim rynku maszyn i narzędzi jubilerskich pojawia się coraz więcej urządzeń, które stworzone zostały z myślą o rynku jubilerskim. Można powiedzieć, że fala zainteresowania produktami dedykowanymi branży jubilerskiej rośnie. I, jak podkreślają specjaliści, drukarki 3D mogą zrewolucjonizować rynek jubilerski, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Drukarka dla projektanta

Najchętniej na zakup drukarki 3D decydują się młodzi projektanci biżuterii, którzy wychowani w środowisku cyfrowym, nie boją się zaryzykować. Chcą bowiem tworzyć biżuterię wyróżniającą się na rynku biżuteryjnym, zależy im na stworzeniu rozpoznawalnej marki. Dlatego też chętnie eksperymentują. Jednak fachowcy od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat związani z branżą jubilerską, również coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania technologiczne, które znacznie usprawniają proces technologiczny. Decydując się na zakup drukarki 3D należy jednak bardzo dokładnie przyjrzeć się ofercie sprzedających je firm. – Wybierając drukarkę należy zwrócić szczególną uwagę na materiały, w których drukuje drukarka i jak zachowują się one w procesie produkcji prototypów (odlewanie, tworzenie form gumowych) mówi Michał Dorczyński z P.A.T. Bugała. – Ważna jest także jakość wykonywanych wydruków, koszt samego urządzenia i materiałów eksploatacyjnych oraz wsparcie techniczne – dodaje.

pws-2015-06e-23

pws-2015-06e-24

Jak zauważają specjaliści należy przede wszystkim zwracać uwagę na jakość urządzenia i koszty związane z jego eksploatacją. Niezwykle ważna pozostaje także kwestia wsparcia technicznego, serwisu oraz gwarancji. Najlepiej wybierać firmy, które instalują zakupiony przez klientów sprzęt w ich pracowniach oraz szkolą jego użytkowników. Są firmy, które oferują pomoc techniczną i znajomość technologii wykonania całego procesu – mówi Michał Dorczyński. Należy więc szukać takich, które posiadają największe umiejętności wsparcia w całej technologii wykonania prototypu – dodaje. Należy pamiętać, że kupując drukarkę należy wybrać tę, którą po krótkim przeszkoleniu będziemy w stanie samodzielnie obsługiwać. Wybierając drukarkę należy także sprawdzić, czy firma oferująca drukarkę dysponuje także zapleczem technicznym. Dostępność części zamiennych do kupowanych urządzeń może okazać się niezwykle istotna w momencie gdy wystąpią jakiekolwiek kłopoty ze sprzętem. Należy pamiętać, że jako klienci powinniśmy posiadać nieograniczony dostęp do serwisu. Firmy oferujące drukarki zazwyczaj udzielają dwuletniej gwarancji na swój sprzęt, niektóre za niewielką opłatą przedłużają gwarancję o kolejne dwa lata.

Rodzaje druku

Poza fachową obsługą, wybierając drukarkę dla siebie, należy zwrócić uwagę na jej warunki techniczne. – Podstawowym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest technologia wydruku, która zasadniczo wpływa na jakość i koszty eksploatacji – mówi Michał Dorczyński. – Wyróżnia się kilka podstawowych technologii: stereolitografię (SLA ), technologię DLP, selektywne spiekanie i topienie laserem (SLS, SLM), selektywne sklejance, laminację oraz fused filament fabrication (FFF/FDM) – dodaje Michał Dorczyński. Każda z wymienionych technologii może mieć zastosowanie w branży jubilerskiej, jednak najlepiej zdecydować się na najnowszą technologię DLP. – W procesie drukowania obiektu wykorzystuje się światło LE D emitowane za pomocą projektora, a nie wiązki lasera – mówi Michał Dorczyński. – Najczęściej wybierana przez jubilerów metoda charakteryzuje się szybkością procesu i jakością otrzymanych powierzchni – dodaje.

Polski rynek drukarek

Zainteresowanie drukarkami 3D wśród Polaków spowodowało, że na rynku pojawiło się wiele firm specjalizujących się w ich sprzedaży. – Na polskim rynku można znaleźć bardzo wiele drukarek 3D – mówi Michał Dorczyński. – Od rozwiązań europejskich producentów po tanie azjatyckie produkty – dodaje. Polacy inwestują w druk 3D, dopatrując się w nim szansy, ale także doceniając jego szerokie zastosowanie. Podkreślenia wymaga fakt, że drukarki kupują także projektanci–amatorzy, którzy próbują swoich sił na rynku jubilerskim oferując swoją biżuterię. Drukarki 3D kupują także szkoły kształcące przyszłych projektantów biżuterii. Jak podkreślają specjaliści, sprzedaż drukarek stale rośnie.

Op rogramowanie komp uterowe

Należy pamiętać, że z zakupem drukarki wiąże się kupno programu komputerowego do projektowania 3D. Na tym polu również możliwości mamy ogromne. Jeśli nie dysponujemy żadnym z dostępnych na rynku programów, dobrze jest skorzystać z porad specjalistów i wybrać to, które będzie możliwie najbardziej kompatybilne z drukarką.

pws-2015-06e-22

pws-2015-06e-25

pws-2015-06e-26

pws-2015-06e-27

Część użytkowników drukarek 3D korzysta z darmowego oprogramowania, jednak to rozwiązanie nie jest szczególnie polecane przez specjalistów. – Istnieje możliwość zakupu oprogramowania do projektowania 3D wraz z drukarką – mówi Michał Dorczyński. – Należy zwrócić szczególną uwagę na szkolenia i wsparcie w nauce proponowane przez dystrybutorów urządzeń – dodaje. Jak podkreślają specjaliści, mimo że projektowanie oraz drukowanie 3D wydaje się dziecinnie proste, wcale takie nie jest. Aby wykorzystywać możliwości, jakie oferują nowoczesne technologie, należy przejść specjalistyczne szkolenie. Profesjonalne firmy oferują szkolenia wraz z produktami, które sprzedają. Klienci mają prawo do bezpłatnego kilkugodzinnego szkolenia, na którym poznają zalety sprzętu i uczą się wykorzystywać wszystkie jego możliwości. Na szkolenie z zakresu projektowania 3D można zapisać się także indywidualnie. Jednak w tym przypadku należy liczyć się z kosztami, cena szkolenia z zakresu obsługi drukarki 3D wynosi około 500 złotych, a za naukę oprogramowania 3D będziemy musieli zapłacić niemal tysiąc złotych. Dlatego też warto korzystać z możliwości, jakie oferują dystrybutorzy urządzeń dla branży jubilerskiej.

Proste zasady

Wybierając drukarkę 3D należy kupować ją u wiarygodnego, profesjonalnego sprzedawcy, który zapewnia pełną obsługę techniczną, serwis oraz szkolenia w zakresie obsługi sprzętu. Jak podkreślają specjaliści, warto wybierać urządzenia dobrej jakości a co za tym idzie droższe. Kupując drukarkę trzeba dobrze zastanowić się nad jej zastosowaniem. Nie należy decydować się na zakup profesjonalnego sprzętu od niesprawdzonych dystrybutorów ani z firm zagranicznych, które nie mają przedstawicielstwa w Polsce, gdyż nie będziemy mieli możliwości korzystać z serwisu ani usług gwarancyjnych. Jak zauważają użytkownicy drukarek 3D, należy zwrócić uwagę na cenę materiałów potrzebnych do eksploatacji urządzenia. Może się bowiem okazać, że drukowane przez nas prototypy czy odlewy będą miały wartość porównywalną z wartością srebrnej biżuterii. Specjaliści zauważają także, że warto przyglądać się wszelkim nowościom pojawiającym się na rynku. Rynek nowoczesnych urządzeń dla branży jubilerskiej zmienia się niezwykle szybko, dlatego też warto inwestować w jak najnowocześniejsze narzędzia.