Artykuły z działu

Przeglądasz dział TARGI (id:44)
w numerze 04/2010 (id:86)

Ilość artykułów w dziale: 2

Jubilerzy pod Wawelem

Wielkimi krokami zbliża się trzecia edycji targów JUBINALE 2010 – Letnich Targów Trendów Jubilerskich i Zegarkowych. Między 11 a 13 czerwca w Krakowie jubilerzy, producenci biżuterii, artyści i wszystkie osoby związane z branżą jubilerską będą miały okazję nawiązania kontaktów handlowych, wymienienia się opiniami oraz przyjrzeć się najnowszym trendom panującym w modzie biżuteryjnej.

Mimo krótkiej historii targi JUBINALE wpisały się już w kalendarz międzynarodowej branży jubilerskiej i zegarkowej jako ważna platforma komunikacyjna i handlowa dla firm z Europy Centralnej i konsekwentnie wzmacniają swoją pozycję w tym regionie. Potwierdza to rosnący z roku na rok udział odwiedzających (kupców) z krajów takich jak Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy i Austria.


Międzynarodowa publiczność

Ostatnią edycję targów w 2009 roku odwiedziło blisko dwa tysiące kupców, z których 60 proc. pochodziło z Polski. Jednak wśród zeszłorocznych gości nie zabrakło odwiedzających z zagranicy. Z danych organizatorów targów wynika, że 30 proc. odwiedzających przyjechało na krakowskie spotkanie branżowe ze Słowacji, 18 proc. z Czech, 16 proc. z Węgier a około 8 proc. z Niemiec. Na ubiegłorocznych targach pojawili się po raz pierwszy także kupcy ze Słowenii i Chorwacji.

Biżuteria dla każdego

Na zbliżających się targach kupcy będą mogli zapoznać się z bardzo różnorodną ofertą co najmniej 150 wystawców z kraju i zagranicy. Oferta ta obejmować będzie zarówno biżuterię złotą i srebrną, biżuterię z diamentami i kamieniami szlachetnymi, perły, biżuterię z bursztynem jak również biżuterię designerską (w ramach platformy Trendy Projektantów) oraz coraz prężniej rozwijający się na świecie segment biżuterii modowej związanej z konkretnym stylem życia (biżuteria lifestyle’owa). Na targach będzie można znaleźć również narzędzia oraz maszyny znacznie ułatwiające prace jubilerom a także szeroką ofertę przygotowaną przez firmy zajmujące się w produkcji opakowań.


Nowatorska biżuteria

Już po raz trzeci na targach JUBINALE 2010 zostanie przyznany tytuł TREND SKAUTA za nowatorskie podejście do projektowania biżuterii. Co roku pod patronatem organizatora targów i z jego aktywnym wsparciem swoje prace, w ramach tej platformy, może zaprezentować młody projektant (uczeń, student lub absolwent szkoły branżowej) o ciekawym i świeżym spojrzeniu na biżuterię i jej projektowanie. Głównym zadaniem tego programu ma być ułatwienie startu zawodowego poprzez ukierunkowaną budowę marki, promocję młodego artysty. Celem tej platformy jest także pokazanie zastosowań różnorodnych działań z zakresu marketingu i PR oraz ich praktycznego wpływu na postrzeganie młodego artysty w branży tudzież kreowanie marki tworzonej przez niego biżuterii. Trend Skautami targów JUBINALE byli już Marcin Bogusław (2008) oraz Oliwia Kuczyńska (2009). W 2010 tytuł Trend Skauta otrzyma Agata Krzyżanowska.


Dodatkowe atrakcje

Organizator zapowiada również ciekawy program, w którym znalazły się wystawy specjalne, prelekcje dot. aktualnych zagadnień branżowych oraz prezentacje n o w o c z e s n y c h r o z w i ą z a ń technologicznych. W ramach wystaw specjalnych pokazana zostanie m.in. wystawa Fresh Metal, zorganizowana przez Wytwórnię Antidotum, wystawa zegarów Franciszka Wieganda oraz fotograficzna wystawa Klejnotu Polskiej Biżuterii 2010. Warto pamiętać, że JUBINALE to również dobra okazja, żeby letnią porą odwiedzić Kraków – piękną i magiczną metropolię na południu Polski, w której tradycja przenika się z nowoczesnością i w której rodzą się nowe, ciekawe trendy.

Więcej informacji na www.jubinale.com

Amberif – kolejny sukces branży jubilerskiej

13 marca zakończyły się jedne z najważniejszych w Polsce targi jubilerskie Amberif. Podczas 17. Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif swój asortyment proponowało ponad 450 wystawców, którzy zostali odwiedzeni przez ponad sześć tysięcy gości przybyłych na targi z 40 krajów całego świata.

Wystawcy jak co roku rozlokowani zostali w pięciu halach. Największą popularnością cieszyły się hala Bursztynowa oraz Bursztynowo- Srebrna, gdzie wszyscy zainteresowani mogli znaleźć naszyjniki, pierścionki czy kolczyki oferowane kontrahentom przez prawie 300 wystawców z Polski i Litwy. Warto zauważyć, że podczas tegorocznej edycji dużym zainteresowaniem cieszyła się biżuteria bursztynowa, która połączona została z plastikowymi dodatkami. Wielu zwiedzających odwiedziło antresolę w hali Bursztynowej, gdzie znajdowała się Galeria Projektantów. Projektanci biżuterii zaprezentowali podczas targów swoje prace, które po raz kolejny udowodniły, że polskie wzornictwo może doskonale konkurować ze światowym designem.

Targowe hity

W hali Złota znalazła się przede wszystkim biżuteria ze złota i srebra oraz zdobiona kamieniami jubilerskimi, perłami i diamentami. Oprócz polskich firm swoją ofertę zaproponowali także sprzedawcy diamentów z Belgii czy Niemiec. Całości dopełnił pawilon techniczny, gdzie swoje maszyny i najnowsze rozwiązania technologiczne proponowały przede wszystkim polskie firmy. Jak co roku targom towarzyszył cykl seminariów, podczas których każdy z odwiedzających gości mógł zgłębić wiedzę na temat bursztynu i biżuterii. Odwiedzający mieli możliwość wysłuchania wykładu prowadzonego przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich we współpracy z Wysoką Radą Diamentów z Antwerpii, czy uczestniczyć w seminarium o bursztynie zorganizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników we współpracy z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Jednak nie wolno zapominać, że targi to nie tylko okazja do nawiązania kontaktów handlowych i znacznego poszerzenia swojej wiedzy, ale także możliwość uczestnictwa w licznych imprezach towarzyszących targom Amberif, jaką jest choćby Gala Bursztynu i Mody. Uczestnicy gali, która odbyła się w Filharmonii Gdańskiej, mogli podziwiać niecodzienne kreacje, które wzbogacone zostały o piękną biżuterię, wykonaną specjalnie na tę okazję. Gdańskie targi stały się także okazją do odwiedzeni ekspozycji paleontologicznej przygotowanej przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim oraz wielu specjalistów z Polski i ze świata, a także poznać z bliska Laboratorium Bursztynu przygotowane przez rzeczoznawców Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników z prezentacją imitacji i fałszerstw, jakie zdarzają się na rynku.

Bursztynowa Kula

Warto także podkreślić, że studenci Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi za najlepszy projekt biżuterii na targach Amberif 2010 uznali naszyjnik „Sevenspeces” wykonany w firmie ART 7. Tym samym „Bursztynową Kulę”, autorstwa Andrzeja Szadkowskiego, przyznano Wojciechowi Kalandykowi i Maciejowi Rozenbergowi. Naszyjnik zachwycił nowatorskim sposobem eksponowania piękna bursztynu, nowoczesną formą oraz mistrzostwem wykonania. Płaszczyzna nietypowego szlifu fasetowego bursztynu ściśle łączy się w biżuterii z płaszczyzną oprawy ze srebra, dając niezwykłe efekty wizualne.


Bursztynnik Roku

Podczas tegorocznej edycji targów przyznany został także tytuł Bursztynnika Roku, który w tym roku otrzymał dr hab. Sławomir Fijałkowski. Tegoroczny laureat jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie uzyskał dyplom z zakresu projektowania biżuterii. W latach 1996-1998 odbył studia podyplomowe w Hochschule fur Kunstlerishe und Industrielle Gestaltung w Linz w Austrii w zakresie wzornictwa przemysłowego produktów z metalu. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, Fundacji Batorego, wiedeńskiej Fundacji Kultur- Kontakt oraz austriackiego Ministerstwa Nauki i Badań. Sławomir Fijałkowski jest także autorem licznych artykułów, publikacji, tekstów naukowych a także programów dydaktycznych, analiz teoretycznych dotyczących wzornictwa oraz współczesnej sztuki złotniczej. Równolegle do działalności dydaktycznej projektuje I tworzy biżuterię autorską. Zasłużył się środowisku bursztynników zebraniem i opatrzeniem komentarzem wyjątkowego albumu „Top Amber”, który został wydany w sierpniu 2008 roku. Album ten promuje najnowocześniejsze wzornictwo bursztynowej biżuterii oraz jej artystyczne i konceptualne wariacje.


Uroczysta gala

Do tradycji targów przeszła już Gala Bursztynu i Mody, która jest jednym z najważniejszych wydarzeń targów Amberif. Publiczności zaprezentowano biżuterię Lemoniq Moniki Juchno, Macieja Świtulskiego i Michała Wyszomirskiego, Jacka Ostrowskiego, Małgorzaty Kalińskiej, Eva Stone Ewy i Rafała Szyszko, Danuty Burczik-Kruczkowskiej, Danki Czapnik oraz Anny Dziubek. Wszystkim projektantom udało się połączyć swoją biżuterię z ubraniami wybitnych polskich twórców. Uroczysta gala współorganizowana była z Biurem Prezydenta Miasta Gdańska ds. Promocjii.