Artykuły z działu

Przeglądasz dział TARGI (id:44)
w numerze 05/2020 (id:181)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2020-05

27. Międzynarodowe Targi Amberif w Gdańsku

27. edycja targów Amberif zostanie zapamiętana jako mniejsze, uboższe w wydarzenia towarzyszące, ale jedno z nielicznych wydarzeń targowych branży jubilerskiej na świecie w 2020 r. Targi Amberif to największa impreza targowa branży jubilerskiej w Polsce, a bursztynniczej na świecie.

pj-2010-04v-05

Blisko 240 wystawców z 13 krajów w zaostrzonym rygorze sanitarnym zaprezentowało swoje wyroby. I nie działo się to, jak dotychczas, w marcu, lecz pod koniec sierpnia 2020 r.

Imprezy towarzyszące

Targom Amberif co roku towarzyszą branżowe konkursy i wręczenia nagród. W tegorocznej edycji konkursu Amberif Design Award, na który nadesłano rekordową liczbę 169 prac z 25 krajów, laureatem nagrody głównej Prezydenta Miasta Gdańska, został warszawski projektant Marcin Tymiński. Odbierając czek na 10 tys. zł z rąk pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz, wspomniał on, że to nie jest pierwsza nagroda i że z pewnością weźmie udział w kolejnych edycjach konkursu. Nieobecni laureaci: nagrody bursztynowej – Helena Lehtinen z Finlandii, oraz srebrnej – Meng-Ju Wu z Tajwanu nadesłali nagrania wideo, które zostały zaprezentowane zebranej w majestatycznym gmachu Dworu Artusa publiczności. Przeznaczony dla wystawców konkurs Amberif Selection na najbardziej innowacyjny wzorniczo produkt prezentowany na targach w tej edycji pojawia się w nowej odsłonie, gdyż nie tylko nagradza najlepsze prace, ale także będzie się wiązał z mocną i konsekwentną promocją zwycięzców poprzez kampanie reklamowe targów i branży w Polsce i na świecie w ciągu najbliższego roku. Laureatem Grand Prix Ministra Rozwoju została firma NAC Amber i Marcin Wesołowski za naszyjnik „Nature is treasure”. – Gdańsk jest najlepszym miejscem na świecie – powiedział Marcin Wesołowski, autor pracy, odbierając nagrodę. Nagroda Prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich SA powędrowała do firmy Chilli i Ireneusza Glazy za wisior „Dark Shadow”. Wyróżnienia w kategorii otrzymali Sława Tchórzewska, ART7, S&A Jewellery Design oraz A2 Jewellery. Jury z satysfakcją zauważyło, że poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki – wiele prac wyróżniało się zarówno perfekcyjnym wykonaniem, jak i nowatorskim wzornictwem. Pięciu na sześciu laureatów związanych jest z Trójmiastem, co stanowi siłę i nowatorskość branży ulokowanej głównie na Pomorzu.

Bursztynnik Roku

Targi Amberif są od 20 lat miejscem wręczenia honorowego tytułu Bursztynnika Roku. W tym roku został nim Michał Kosior, działający w międzynarodowej branży bursztynu promotor, uczestnik konferencji i spotkań, rzeczoznawca i ekspert branżowy. Zwycięzcami w konkursie Bursztynowe Rzemiosło, organizowanym przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą MiŚP, zostali: w kategorii seniorów – Jacek Ostrowski, Krzysztof Bondaruk i Grzegorz Tryjefaczka, w kategorii juniorów – Nadia Klabisz, Jakub Klama oraz Oliwia Latosińska. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzymała Paulina Binek, która od lat 80. XX w. zajmuje się działalnością artystyczną związaną z bursztynem, skutecznie promuje miasto Gdańsk oraz rzemiosło bursztynnicze. Bursztyn towarzyszy targom Amberif również poza terenami targowymi. Wśród wydarzeń okołotargowych, organizowanych w formule „Amberif po godzinach” odbyły się dwie istotne wystawy: autorska prezentacja biżuterii Jarosława Westermarka zorganizowana przez Galerię Sztuki w Legnicy pt. „Materializacje” w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników oraz retrospektywna prezentacja „Bursztyn bałtycki. Trendy 2011-2020”, dokumentująca najciekawsze obiekty bursztynnicze, jakie powstały w wyniku projektu badawczo-wdrożeniowego realizowanego od 10 już lat przez Urząd Miasta Gdańska, Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu. Wystawa prezentowana jest w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Gdańska. Najnowsza odsłona wydawnictwa „Trend Book 2020” i towarzyszącej mu wystawy 70 prototypów wykonanych przez studentów wzornictwa oraz czołowych polskich artystów złotników, którzy zostali zaproszeni do uczestnictwa w projekcie, odbyła się na targach. Na stoisku Galerii Sztuki w Legnicy pokazane zostały prace nagrodzone w 28. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej Srebro.

Warsztat y i seminaria

Autentyczność i zaufanie do produktu to kluczowe w obecnych czasach wartości, dlatego też Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich we współpracy z HRD Antwerp zorganizowało seminarium gemmologiczne „Identyfikacja diamentów luzem i w oprawie za pomocą urządzenia J-Screen”. Poruszano gorący temat identyfikacji diamentów syntetycznych oraz certyfikacji biżuterii i edukacji w HRD w Antwerpii. Na stoiskach Laboratorium Bursztynu oraz Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich prowadzono ekspertyzy bursztynu oraz badanie kamieni jubilerskich. Nowością i dużą zmianą były wizerunkowe działania mające na celu poprawienie estetyki wybranych fragmentów przestrzeni wystawienniczej. Strefa Top Amber to wydzielony fragment hali A, gdzie na stoiskach o podwyższonym standardzie prezentowały się najlepsze wzorniczo firmy oferujące biżuterię z bursztynem. Również Galeria Projektantów przeszła dużą metamorfozę. Uszeregowane, niewielkie jednolite stoiska pozwoliły projektantom na łatwiejsze i bardziej nowoczesne zaprezentowanie swojej oferty. Zachowanie ciągłości organizacyjnej targów pozwoli na ich systematyczny rozwój także w kolejnych latach oraz zapoczątkuje proces odbudowy koniunktury w branży. Już dziś zapraszamy do AmberExpo w Gdańsku na 28. Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif 17-20 marca 2021 r.!  (mat.pras.)