Artykuły z działu

Przeglądasz dział EKONOMIA (id:54)
w numerze 01/2015 (id:137)

Ilość artykułów w dziale: 1

pws-2015-01c-15

Leasing na dobry start

Podstawową przeszkodą utrudniającą lub wręcz uniemożliwiającą rozpoczęcie lub rozwijanie własnej działalności gospodarczej jest bariera finansowa. Pomimo coraz szerszej oferty usług proponowanych przez banki, nadal głównym problemem dla firm rozpoczynających dopiero swoją działalność jest brak możliwości swobodnego pozyskania środków finansowych.

pws-2015-01c-56

Główną przyczyną, dla której banki nie chcą udzielać przedsiębiorcom kredytów, jest brak aktywów niezbędnych do zabezpieczania pożyczek oraz brak dokumentów poświadczających odpowiednio długą obecność firmy na rynku.

Zaleta leasingu

Powszechnie uważa się, że leasing służy głównie małym przedsiębiorstwom lub osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Jest w tym sporo prawdy – leasing w odróżnieniu od kredytu, nie wymaga od przedsiębiorcy wykazania dużej zdolności kredytowej. Zaletą leasingu, w porównaniu do kredytu bankowego, jest większa łatwość jego uzyskania. Uczestnikami transakcji leasingowej są zawsze: finansujący, czyli właściciel przedmiotu leasingu oddający go w użytkowanie oraz korzystający, czyli przedsiębiorca użytkujący dany przedmiot. Umowa leasingu umożliwia przedsiębiorcom dostęp do dóbr inwestycyjnych (maszyn, urządzeń, technologii) bez angażowania dużych środków własnych na ich zakup oraz korzystania z kredytu bankowego. Brać w leasing można praktycznie każdą rzecz zaliczaną do środków trwałych, zarówno nową, jak i używaną – dobra ruchome i nieruchome, maszyny, linie produkcyjne i technologiczne, samochody osobowe i ciężarowe, urządzenia biurowe, sprzęt komputerowy itp. Można wymienić jeszcze dodatkowo cały szereg korzyści płynących z zawarcia umowy leasingu. Są to m.in. – zwiększenie płynności finansowej firmy, bardziej precyzyjne zaplanowanie wydatków w przyszłości poprzez elastyczne dostosowanie wysokości opłat leasingowych do standingu finansowego przedsiębiorcy i jego przyszłych przychodów. Nie bez znaczenia są wymierne preferencje podatkowe. Dzięki leasingowi firma ma możliwość rozliczenia podatku VAT. Dodatkowo możliwość wliczenia całości opłat leasingowych w koszty uzyskania przychodu pozwala w dłuższym okresie uzyskać zmniejszenie podatku dochodowego. Dodatkową zachętą dla firm do korzystania z leasingu jest uznawanie tej formy finansowania przy rozliczaniu projektów realizowanych za pomocą dotacji ze środków Unii Europejskiej.

warunkami. Należy pamiętać, że jest to umowa handlowa i każda ze stron ma możliwość negocjowania warunków. Pierwsze przesłane oferty nigdy nie są ostatnim słowem handlowca, który ją przygotowywał. Jednak dysponując kilkoma ofertami już na pierwszy rzut oka będzie widać, z którymi firmami warto dalej negocjować, a na które lepiej nie tracić czasu. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że koszt całkowity to nie wszystko i nie tylko on powinien przesądzać o wyborze leasingodawcy. Lekturą obowiązkową dla przyszłych leasingobiorców powinny być ogólne warunki umowy leasingu, sama umowa oraz tabela opłat i prowizji. Dla początkującego przedsiębiorcy może to być lektura długa i nużąca. Ale czas spędzony na zapoznaniu się z warunkami leasingu powinien zaowocować wyborem najkorzystniejszej oferty.

Umowa leasingowa

Większość zapisów umów leasingowych jest do siebie podobna i określa zasadnicze warunki dotyczące m.in.: nabycia i odbioru przedmiotu leasingu od dostawcy, zasad i obowiązków związanych z korzystaniem z przedmiotu leasingu, zabezpieczeń umowy, obowiązków związanych z ubezpieczeniem, zgłaszaniem szkód czy zasad rozliczenia zakończonej umowy, zwrotu, wykupu przedmiotu leasingu. Tym, co może różnić poszczególne oferty, jest sposób ustalania opłat leasingowych. Wysokość rat jest ustalana jest najczęściej w oparciu o stawki WIBOR (dla umów w złotych) oraz EURIBOR lub LIBOR (dla umów walutowych). Umowa leasingu lub ogólne warunki powinny zawierać informację w jaki sposób i z jak często mogą być zmieniane raty. Jasno określone powinny być również zagadnienia związane z zaległościami, wypowiedzeniem i rozliczeniem wypowiedzianej umowy. Ogólne ramy postępowania wynikają z Kodeksu cywilnego. Leasingodawca może wypowiedzieć umowę dopiero po pisemnym wezwaniu i wskazaniu dodatkowego terminu do uregulowania zaległości. Ale leasingobiorca powinien być poinformowany o tym, w jaki sposób leasingodawca będzie postępował w przypadku wystąpienia zaległości w płatnościach rat, jaka jest wysokość odsetek umownych, ewentualnych opłat za wezwanie, opłat windykacyjnych itp. Istotną informacją dla leasingobiorcy jest precyzyjne określenie zasad rozliczania szkody całkowitej leasingowanego przedmiotu. Ogólne warunki powinny regulować również sposób zakończenia umowy leasingu w przypadku jej przedterminowego zakończenia, czy to na skutek wygaśnięcia spowodowanego szkodą całkowitą, czy też z woli przedsiębiorcy korzystającego z leasingu.

Gromadzenie dokumentacji

Lista dokumentów wymaganych do zawarcia umowy leasingowej może być różna w zależności od firmy leasingowej, rodzaju leasingu, jego przedmiotu oraz formy prawnej leasingobiorcy. Przeważnie jednak wymagane są: dokumenty prawne takie jak aktualny wypis z rejestru handlowego, aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie o nadaniu numeru NIP , REG ON, bankowa karta wzoru podpisów, ksero dowodu osobistego przedsiębiorcy lub każdego ze wspólników w spółce. Ponadto należy przedstawić dokumenty finansowe – deklaracje podatkowe, bilans i rachunek wyników oraz zaświadczenia z urzędu skarbowego o braku zaległości w opłatach podatków oraz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu ze składkami. Informacje i doradztwo w zakresie usług leasingowych można uzyskać w większości banków. Na rynku działa również coraz więcej wyspecjalizowanych firm leasingowych, a branża leasingowa rozwija się dynamicznie. Jeśli przedsiębiorca jest zdecydowany skorzystać z tej formy finansowania, to nie pozostaje nic innego jak wybrać leasingodawcę, uzgodnić szczegóły transakcji i podpisać umowę. Może się okazać, że to właśnie leasing będzie tym czynnikiem, który pozwoli firmie wypłynąć na szerokie wody.Nie tylko korzyści

Nie jest to jednak idealna forma finansowania działalności przedsiębiorstw. Najistotniejszymi wadami tego typu finansowania jest relatywnie wysoki koszt i konieczność wnoszenia kolejnych rat leasingowych również w sytuacji, gdy nie ma możliwości korzystania z przedmiotu leasingu z przyczyn niezależnych od korzystającego. Istnieje również ryzyko zerwania umowy i odebrania przedmiotu leasingu w przypadku zwłoki w płatnościach. Mankamentem może być również ograniczony wachlarz przedmiotów leasingu i konieczność określenia ich przeznaczenia. Ponieważ umowę leasingu podpisuje się na dłuższy czas, warto aby leasingobiorca