Artykuły z działu

Przeglądasz dział EKONOMIA (id:54)
w numerze 12/2011 (id:103)

Ilość artykułów w dziale: 1

Pomoc w trudnych czasach

Firmy z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw mają ponad 50–procentowy udział w tworzeniu polskiego PKB i dają pracę prawie 60–procentom zatrudnionych. Najwięcej firm powstaje w sektorze handlu i szeroko pojętych usług. Obserwowany trend wzrostowy jest w dużej mierze stymulowany dopływem środków unijnych czy wsparciem finansowym z urzędów pracy. Rozwój małych i średnich przedsiębiorców wspiera również Krajowy System Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

System ten powstał z inicjatywy Polskiej Fundacji Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Rolę koordynatora działań systemu pełni Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W ramach Krajowego Systemu Usług (KSU) – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje nowoczesne środki wspierające polskich przedsiębiorców. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć na informacje, porady, wskazówki jak założyć firmę, jak się rozliczyć, jaką wybrać formę prawną dla nowo zakładanej firmy. KSU oferuje nie tylko fachową wiedzę z zakresu gospodarki i innowacji ale pomaga także w szukaniu finansowania, ułatwiając dostęp do pożyczek i poręczeń kredytowych.

Krajowy System Usług

KSU składa się z ponad 150 ośrodków rozsianych po całej Polsce. Wśród ośrodków Systemu znajdują się Punkty Konsultacyjne oraz ośrodki Krajowej Sieci Innowacji. Z KSU współpracuje kilkadziesiąt funduszy pożyczkowych i poręczeniowych zrzeszonych w Polskim Związku Funduszy Pożyczkowych i Krajowym Stowarzyszeniu Funduszy Poręczeniowych. Punkty Konsultacyjne KSU oferują bezpłatne usługi informacyjne dla przedsiębiorców i osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Konsultanci Punktów pomagają – krok po kroku – w sprawnym założeniu firmy, podpowiadają skąd i jak pozyskać środki finansowe na jej rozwój a także doradzą przy rozwiązywaniu problemów występujących w firmie na różnych etapach działalności. Wiedza i kompetencje konsultantów z Punktów Konsultacyjnych są systematycznie weryfikowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, która zapewnia konsultantom również wsparcie merytoryczne i organizacyjne (bazy wiedzy, publikacje, dyżury ekspertów itp.).

Ośrodki Krajowej Sieci Innowacji

Ośrodki Krajowej Sieci Innowacji służą pomocą przy przeprowadzeniu w firmie analizy potencjału technologicznego oraz wdrożeniu najlepszych rozwiązań innowacyjnych, dzięki którym firma może zyskać przewagę rynkową. Jest to usługa doradcza polegająca na przeprowadzeniu audytu technologicznego, którego zadaniem jest ocena potencjału i potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie rozwoju wytwarzanych produktów lub świadczonych usług, a następnie przeprowadzenie procesu transferu technologii, którego celem jest poprawa istniejącego lub wdrożenie nowego procesu, produktu lub usługi.


Fundusze Pożyczkowe

Fundusze Pożyczkowe współpracujące w ramach KSU udzielają pożyczek na finansowanie początkowego etapu rozwoju firmy, działalności inwestycyjnej oraz obrotowej. O pożyczkę może starać się przedsiębiorca, który spełnia kryteria definicji małego lub średniego przedsiębiorcy, posiada pomysł na rozwój firmy i wyraźnie określony cel, na który pożyczka zostanie wykorzystana. Maksymalna kwota pożyczki wynosi do 120 tysięcy złotych a okres jej spłaty to najczęściej 36 miesięcy. Wymagany minimalny wkład własny przedsiębiorcy ubiegającego się o pożyczkę wynosi 20 procent wartości przedsięwzięcia. Oprocentowanie pożyczek uzależnione jest od stóp rynkowych. Opłata manipulacyjna pobierana przy przyznaniu pożyczki jest ustalana indywidualnie w zależności od branży i stopnia ryzyka działalności i wynosi najczęściej 1 – 3 procent. Spłata pożyczki musi być również zabezpieczona przez zaakceptowane przez Fundusz zabezpieczenie (weksel, poręczenie, hipoteka itp.).



Fundusze Poręczeniowe

Fundusze Poręczeniowe należące do Krajowego Systemu Usług oferują możliwość poręczenia pożyczek, kredytów czy wadiów przetargowych. O poręczenie mogą się starać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o kredyt, pożyczkę lub startują w przetargu lecz nie posiadają wystarczającego zabezpieczenia spłaty planowanego zobowiązania. Celem działania Funduszy Poręczeniowych jest ułatwienie przedsiębiorstwom dostępu do zewnętrznych źródeł kapitału. Nie bez znaczenia jest fakt, że Fundusze są organizacjami „non profit” – nie działającymi dla zysku, gdzie ewentualny wypracowany zysk jest przeznaczony na cele związane z rozwojem przedsiębiorczości, zgodnie z celami statutowymi Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.


Pomoc od banków

Potencjał drzemiący w małych i średnich firmach dostrzegają również banki. Oczekiwania przedsiębiorców wobec banków są jasno określone. Bank ma być dostawcą narzędzi, za pomocą których przedsiębiorca będzie mógł zrealizować swoje cele biznesowe. Potrzeby firmy zależą od fazy rozwoju przedsiębiorstwa oraz specyfiki danej branży. Nic zatem dziwnego, że banki systematycznie badają potrzeby nowo powstałych firm i zmieniają w ofercie to, co dla przedsiębiorstw jest najważniejsze – opłaty związane z prowadzeniem rachunku bieżącego oraz funkcjonalność bankowości internetowej. Coraz częściej przedsiębiorca może liczyć na indywidualne podejście, gdzie dedykowany do obsługi firmy doradca bankowy, znając potrzeby biznesowe i rozwojowe klienta, może elastycznie dopasować najkorzystniejsze rozwiązania finansowe. Małe i średnie firmy mogą szukać czegoś dla siebie w 28 bankach. Standardem jest internetowy dostęp do rachunku firmowego. Ale coraz częściej w ofercie banków można znaleźć atrakcyjne produkty oszczędnościowe, które kiedyś były zarezerwowane tylko dla klientów indywidualnych. Najczęściej są to konta oszczędnościowe, na których przedsiębiorstwa mogą lokować swoje nadwyżki finansowe bez konieczności zamrażania ich na określony czas. Firmy mogą również korzystać z krótkoterminowych lokat, które stanowią doskonałe narzędzie do zarządzania bieżącą płynnością firmy.


Oferta kredytowa

Rozszerza się również oferta kredytowa skierowana do małych i średnich firm. Oprocentowanie kredytów zależy najczęściej od wysokości wybranej stawki rynkowej (WIBOR, LIBOR, EURIBOR) oraz marży banku. Jej wysokość przedsiębiorcy ustalają w drodze indywidualnych negocjacji z bankiem, ale średnio wynosi od 1 do 4,5 procenta. W większości przypadków, za uruchomienie kredytu banki pobierają prowizję, która może wynieść nawet 5 procent wartości udzielanego kredytu. Dla przedsiębiorców działających na rynku od dłuższego czasu banki proponują kredyty nawet do 1 mln zł przyznane w ciągu jednego dnia. Dostępne są również kredyty dla firm rozpoczynających dopiero działalność gospodarczą