50 lat krzemienia pasiastego

Od 9 do 11 września w Sandomierzu odbędzie się Festiwal Krzemienia Pasiastego. Będzie to okazja do świętowania 50. rocznicy wykorzystania krzemienia pasiastego przez sandomierskich artystów w biżuterii.

pj-042022a-605966-976326

Sandomierski rynek zmieni się w swoiste narzędzie marketingowe promujące kamień optymizmu, bo takie miano zyskał bohater festiwalu. Festiwal Krzemienia Pasiastego, jak podkreślają organizatorzy, będzie obfitował w wiele wydarzeń, których celem będzie upowszechnienie wiedzy na temat tego kamienia wśród odwiedzających. Festiwalowi towarzyszyć będzie sesja naukowa „50 lat krzemienia pasiastego w biżuterii”, podczas której będzie można zgłębić problematykę wykorzystania krzemienia w złotnictwie. Prelegenci przedstawią także kontekst historyczny jego wykorzystania w pradziejach. Warto podkreślić, że tematem obrad będzie zarówno kontekst archeologiczny w badaniach krzemienia pasiastego, przedstawienie sposobów jego użytkowania w pradziejach, jak i techniczne tajniki obróbki kamienia. Poruszone zostaną także zagadnienia związane z działaniami promocyjnymi wokół kamienia optymizmu oraz z przewidywaniami co do jego przyszłości.

Krzemień w pradziejach

Na czas trwania festiwalu zrekonstruowana zostanie wioska neolityczna, gdzie w obozowisku z epoki kamienia można będzie zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie, jak się ubierali i jakimi narzędziami dysponowali. Dla wielbicieli mocniejszych wrażeń w piątkowy wieczór odbędzie się pokaz Teatru Ognia, który zaprezentuje Agencja Eventów Historycznych „Sarmata". Zainteresowani będą mieli również możliwość uczestniczenia w pieszej wycieczce po Sandomierzu „śladami krzemienia pasiastego w biżuterii”.

Ambasador Krzemienia Pasiastego

Podczas festiwalu, już po raz drugi, zostanie wręczony tytuł Ambasadora Krzemienia Pasiastego. Wydarzenie stanie się także okazją do świętowania 50-lecia pracy twórczej Cezarego Łutowicza – sandomierskiego artysty, który wykorzystując krzemień w pracy złotniczej, ukazał go całemu światu. Zwieńczeniem festiwalowych atrakcji będzie kameralny koncert Łukasza Jemioły w samym sercu sandomierskiej starówki, a także finisaż wystawy krzemienia pasiastego.