Agenda Światowego Forum Ekonomicznego

Od 22 do 26 maja w szwajcarskim mieście Davos odbywało się Światowe Forum Ekonomiczne 2022, podczas którego politycy z całego świata zastanawiali się nad zmianami, jakie pojawiły się w światowych gospodarkach po ustaniu pandemii.

w23pj-681085-433832

Politycy, ekonomiści i liderzy opinii dyskutowali na temat rozwoju gospodarek poszczególnych państw na świecie. Ich postanowienia będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju Polski i bezpośrednio wpłyną na jakość życia ludzi na świecie. Nie można zapominać, że poruszane problemy przełożą się także na sposób funkcjonowania rynku jubilerskiego.

Cyrkulacja rynkowa

Jednym z ważniejszych problemów poruszanych podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego było wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego zamkniętego obiegu materiałów. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w 2021 r. przez Bain & Company, 50 proc. menedżerów spodziewa się, że recykling stanie się nową normą dla wszystkich firm w następnej dekadzie. Model biznesowy oparty na obiegu zamkniętym nie jest trendem, ale – jak podkreślają specjaliści – jest strategicznie niezbędny. Będzie to wymagało nowych sposobów myślenia, umiejętności budowania współpracy w całym łańcuchu dostaw. I wspólnego dbania o przejrzystość dostaw i przepływu materiałów. Już dziś firmy działające na światowych rynkach angażują się w kwestie obiegu zamkniętego na wiele różnych sposobów.

Ideologia firm polega na skoncentrowaniu się na pozyskiwaniu większej ilości materiałów pochodzących z recyklingu, wytwarzaniu produktów z mniejszą ilością odpadów i wdrażaniu podejścia „drugiego życia” wobec produktów, które już wyprodukowali. Większość firm obecnie koncentruje się na wprowadzaniu stopniowych ulepszeń w istniejących łańcuchach dostaw, a nie na budowaniu nowego modelu biznesowego. Firmy angażujące się w realizację projektu no waste mają bardzo wysokie oczekiwania co do tego, co chcą osiągnąć, i są motywowane troską o środowisko naturalne, krótkoterminowymi zwrotami finansowymi i poprawą wyników operacyjnych. I mimo że większość firm na świecie zaczęła już wprowadzać w życie założenia zrównoważonego rozwoju, to efekt ich działań jest wciąż niezadowalający.

Warto zauważyć, że wprowadzenie modelu biznesowego o zamkniętym obiegu wymaga fundamentalnej zmiany sposobu działania firmy, w tym zmiany jej modelu ekonomicznego. Od firm wymaga się nowatorskiego postrzegania swojej działalności i mimo że w teorii wszystko wydaje się dobrze zorganizowane, to w praktyce wiele firm nie potrafi całkowicie przestawić swojego myślenia – a co za tym idzie, procesu produkcji – na nowe tory. Należy podkreślić, że zmiany dotyczące zamkniętego obiegu dotyczą także branży jubilerskiej, a jego niewprowadzenie będzie wiązało się z [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl