Sklep w sieci

Pandemia wymusiła zmiany na polskim rynku jubilerskim. Większość sprzedawców, twórców i producentów biżuterii przeniosła swoją ofertę do sieci, gdzie poszukiwała sposobu na pozyskanie nowych klientów. Decyzja o poszerzeniu oferty o sprzedaż online przez większość uczestników rynku oceniana jest pozytywnie, gdyż dzięki niej poszerzyli oni zakres swojej działalności i zwiększyli grono potencjalnych klientów. Nie należy jednak zapominać, że klienci stale poszukują czegoś nowego, co zmusza właścicieli sklepów internetowych do stałej aktualizacji swojej oferty.

w23pj-591732-375138

Wizualna strona sklepu internetowego to w dzisiejszych czasach wizytówka marki biżuteryjnej. Samo posiadanie sklepu w sieci w żadnej mierze nie zapewni sukcesu, należy stale go udoskonalać, aby nie stracić zainteresowania klientów. Dlatego też doskonałym uzupełnieniem platformy sprzedażowej jest posiadanie mediów społecznościowych, za pomocą których można komunikować się z potencjalnymi klientami. Im więcej pracy włożymy w promocję marki w świecie cyfrowym, tym większa szansa na sukces.

Stworzenie idealnej platformy sprzedażowej

– Pandemia sprawiła, że znacznie chętniej Polacy zaczęli dokonywać zakupów biżuterii przez internet, ale z upływem czasu stali się coraz bardziej wymagający względem sklepów, w których tych zakupów dokonują – mówi ekonomista Marek Nowotnik. – Klienci chcą, aby kupno przez internet sprawiało im taką samą przyjemność jak zakupy w tradycyjnym sklepie, a to można osiągnąć jedynie wówczas, gdy sklep jest funkcjonalny, przejrzysty i pozwala wygodnie dokonywać zakupu – tłumaczy. Dokonując zakupu biżuterii przez internet, klienci chcą m [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl