30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej Dotyk zakończony

Ceremonia wręczenia nagród w 30. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej Dotyk za nami. 14 maja w czasie kulminacji Legnickiego Festiwalu Srebro poznaliśmy nazwiska jego laureatów. Wydarzenie przyciągnęło szerokie grono artystów i miłośników biżuterii artystycznej, sprawiając, że oczy europejskiego środowiska złotniczego skierowane były na Legnicę.

w23pj-946257-612779

Po najwyższy laur – Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – sięgnął w tym roku uznany polski artysta złotnik Andrzej Szadkowski, którego praca o wymownym tytule „Bolesny dotyk czasu” nawiązuje do wojny w Ukrainie. Druga nagroda trafiła w ręce Rudolfa M. Sheffolda z Niemiec, którego brosza „Wiosna” ujęła jurorów precyzją wykonania i perfekcyjną formą. Kolejne trofeum – Nagrodę Prezydenta Miasta Legnicy – otrzymała Agnieszka Działo-Jabłońska za broszę „Kolory miłości dotykiem malowane”. Nagroda Galerii Sztuki powędrowała do Petera Machaty ze Słowacji za pracę wykonaną z pleksi, a Srebrna Ostroga – nagroda specjalna organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej – do Zhipenga Wanga, który w Legnicy zaprezentował zestaw pierścieni wykonanych z herbaty i kawy. Wyróżnieni twórcy otrzymali także wyjątkową, nawiązującą do tradycji regionu nagrodę – srebrny granulat, ufundowany przez KGHM Polska Miedź.

Zrzut ekranu 2022-06-6 o 10.03.20

Nagrody dla wyróżnionych

Oprócz nagród przyznanych przez jury, artyści zostali wyróżnieni także nagrodami pozaregulaminowymi od sponsorów i partnerów festiwalu: Galerii YES z Poznania, Galerii MYDA YBYDA Y z Rzymu, Międzynarodowych Targów Inhorgenta z Monachium, Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników z Gdańska, Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, magazynu „Lost in Jewellery” oraz firm Hopea i Usługi Odlewnicze. Wyboru nagród regulaminowych dokonało grono jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Dotyk złożone z autorytetów w dziedzinie biżuterii artystycznej w składzie: Sofia Björkman, Miroslav Cogan, Sławomir Fijałkowski, Nastya Ivlieva i Małgorzata Kalińska. Jury oceniło 426 prac autorstwa 240 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej prace 51 artystów z 13 krajów.

Wystawa pokonkursowa w Galerii Sztuki będzie dostępna jeszcze do 30 czerwca 2022 r. Tematem bieżącej edycji konkursu był „Dotyk” – zmysł nierozłącznie związany z biżuterią, niosący szczególny ładunek intymności i bezpieczeństwa, ale też – w czasie globalnej pandemii – lęku i zagrożenia. Jak tłumaczy prof. Sławomir Fijałkowski, wieloletni juror Legnickiego Festiwalu Srebro, „tym razem – w epoce online – chcielibyśmy nawiązać do cechy, która definiuje biżuterię w jej najbardziej materialnym i jednocześnie najbardziej sensualnym aspekcie. Przywołajmy dotyk – pierwszy zmysł, za pomocą którego poznajemy świat, który daje poczucie bezpieczeństwa, intymności i zaufania. Biżuteria noszona na ciele, stykająca się z receptorami skóry, prowokująca do haptycznego kontaktu, zawsze była najbliższym rekwizytem użytkownika. Proponujemy wam współczesną interpretację owej nostalgii w nadziei, że przedmiotu najbardziej osobistego użytku nie zastąpią nam dotykowe ekrany wyświetlaczy”.

w23pj-178926-454556

Kulminacja Festiwalu Srebro

Należy podkreślić, że w programie tegorocznej edycji Legnickiego Festiwalu Srebro znajdą się ponadto wystawy indywidualne z cyklu Sylwetki Twórców. Celem cyklu jest przybliżenie działań poszczególnych artystów – zarówno wybitnych indywidualności awangardowego złotnictwa, jak i prezentujących ciekawe postawy twórcze młodych projektantów. W 2022 r. swoją najnowszą kolekcję biżuterii dłoni, korespondującą z tematem „Dotyk”, zaprezentuje prof. Andrzej Boss z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Poznaliśmy także sylwetkę Felicii Mülbaier z Niemiec, która swoją artystyczną wrażliwość zamyka w rzeźbiarskich obiektach biżuteryjnych oraz poetyckich szkicach. Do roli dotyku w biżuterii i nie tylko odniosła się także artystka Justyna Stasiewicz, której kolekcję dyplomową poświęconą temu zagadnieniu można było obejrzeć podczas tegorocznego festiwalu. Tradycyjnie organizatorzy oddali głos początkującym twórcom – studentom kierunków projektowych i artystycznych. Cykl Srebrne Szkoły, w którym prezentowane są wyższe uczelnie specjalizujące się we współczesnej biżuterii i designie, towarzyszy festiwalowi od ponad 20 lat. W 2022 r. zaproszono do współpracy wykładowców i studentów z Wydziału Projektowania w Metalu Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki HAW K z Hildesheim (Niemcy).

Debiuty

Swoją pierwszą wystawę indywidualną pokazała Angelika Kwiatkowska, absolwentka studiów licencjackich w Pracowni Projektowania Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jej wystawa w cyklu Debiuty stanowi nagrodę przyznawaną przez Galerię Sztuki w Legnicy w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Projekt, organizowanym przez łódzką ASP.

Wystawy to warzyszące

Podczas tegorocznego festiwalu Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych zaprezentowało zbiorową wystawę ukazującą ponad 100 prac swoich członków. Organizacja od ponad 30 lat zrzesza polskich artystów złotników i projektantów biżuterii oraz promuje ich twórczość poprzez organizację wystaw i konkursów. Część ekspozycji poświęcono zmarłym w ostatnich latach członkom stowarzyszenia. W Legnicy można było zobaczyć także projekty biżuterii nagrodzone i zakwalifikowane w tegorocznym 26. Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award: Bursztyn jako nagroda!, organizowanym przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. 