„Autorefleksje” o biżuterii

Od 11 czerwca do 27 sierpnia w Galerii YES w Poznaniu oglądać można wystawę „Autorefleksje”, na której zaprezentowane zostaną prace 13 artystów, którzy stali się bohaterami drugiej części książki „Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii”.

w23pj-389897-542119

Publikacja jest kontynuacją projektu, który zadebiutował w 2019 r. z inicjatywy Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, założycielki Galerii YES. Rozmowy z artystami prowadziła Agnieszka Jankowiak, a swoje pracownie otworzyli przed nią: Grzegorz Błażko, Bogumił Bytomski, Elżbieta Held i Marek Nowaczyk, Joanna i Tadeusz Jaworscy, Małgorzata Kalińska, Jarosław Kolec, Tomasz Stajszczak, Andrzej Szadkowski, Alicja i Jakub Wyganowscy oraz Tomasz Zaremski. Książka o polskiej biżuterii artystycz nej Po entuzjastycznym przyjęciu pierwszej części książki „Artyści złotnicy. Rozmowy o polskiej biżuterii” pewne było, że kontynuacja projektu będzie musiała nastąpić.

I tak na rynek trafia kolejny tom snutych niespiesznie historii o sztuce biżuterii i jej twórcach. Wiele w nich autorefleksji na temat procesów twórczych, ale i źródeł inspiracji oraz życiowych doświadczeń. Z lektury wywiadów, których udzielili artyści, dowiadujemy się, jak po raz pierwszy zasiedli do stołu złotniczego i co z tego wynikło. Jak się okazuje, najważniejszą rolę w ich życiorysach odgrywali ludzie – ci życzliwi i pomocni, ale również stawiający wymagania i udzielający dotkliwych lekcji życia. W książce najcenniejszy jest subiektywizm, z jakim bohaterowie wywiadów podchodzą do oceny wydarzeń i zjawisk integrujących środowisko, konkursów złotniczych oraz siebie samych.

Wernisaż wyst awy Premiera książki będzie jednocześnie wernisażem wystawy pt. „Autorefleksje”, na której zostanie zaprezentowanych 50 obiektów stworzonych przez artystów udzielających wywiadów. Wszystkie prace obecnie należą do Marii Magdaleny Kwiatkiewicz i stanowią istotną część kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej.