Faktoring – prosty sposób na kłopoty finansowe

Coraz częściej można spotkać się z opinią, że faktoring to najprostszy i najlepszy sposób na pozyskanie pieniędzy. Z całą pewnością można powiedzieć, że jest to konkurencyjny, w stosunku do kredytu bankowego, sposób zapewnienia przedsiębiorstwu środków finansowych przeznaczonych na bieżące regulowanie płatności.


Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w pierwszym półroczu 2010 roku przekroczyły 19 mld zł i wzrosły o 34,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Nawet pobieżna analiza powyższych danych wskazuje, że faktoring staje się w Polsce coraz popularniejszym sposobem finansowania działalności gospodarczej.


Faktoring dla każdego

Z tego rozwiązania finansowania swojej działalności mogą korzystać firmy na każdym etapie jej prowadzenia. Faktoring przeznaczony jest zarówno dla firm, które rozwijają się dynamicznie, lecz nie chcą czekać na pieniądze z faktur od 30 do 120 dni, jak również dla tych przedsiębiorstw, którym zdarzają się kłopoty z utrzymaniem bieżącej płynności finansowej. Z faktoringu mogą korzystać firmy, które posiadają grono stałych odbiorców i prowadzą sprzedaż towarów lub usług z odroczonym terminem płatności.


Zainteresowane podmioty gospodarcze

Usługa faktoringowa polega na nabywaniu i finansowaniu wierzytelności wynikających z obrotu gospodarczego z kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. W ramach umowy występują trzy podmioty prawne: faktorant, kontrahent i faktor. Faktorantem jest dostawca towarów lub usług, który dokonuje sprzedaży wierzytelności. Kontrahent to odbiorca towarów lub usług zobowiązany do zapłaty. Faktorem jest nabywca wierzytelności od faktoranta. Najczęściej są to wyspecjalizowane instytucje świadczące usługi faktoringowe. Przedmiotem transakcji są wierzytelności w obrocie towarowym krajowym lub zagranicznym, które są: bezsporne, niewymagalne, należycie udokumentowane, z określonym terminem zapłaty, zazwyczaj nie dłuższym niż 90-120 dni od ich powstania i niezastrzeżone, co oznacza, że nie występuje ograniczenie prawa co do obrotu. Każda transakcja faktoringowa odbywa się według schematu przedstawionego na wykresie.
html>
[...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marta Andrzejczak