Biżuteria patriotyczna w świadomości Polaków

Polski rynek jubilerski wyróżnia się na tle innych biżuterią patriotyczną, która związana jest z naszą tradycją i kulturą narodową. Warto zauważyć, że biżuteria patriotyczna, określana także jako emblematyczna lub żałobna, to unikatowe polskie zjawisko, które nie występuje na taką skalę w żadnym innym kraju. Pojawiła się u schyłku XVIII w. i trwała z przerwami oraz w różnych formach do czasów współczesnych.

w22pj-620888-633137

Kiedyś wyrażała opór wobec zaborców i niechcianych władz. Wskazywała na postawę obywatelską osoby, która ją nosiła. Największy rozkwit tej biżuterii nastąpił w okresie manifestacji patriotycznych 1861 r., po upadku powstania styczniowego (tzw. czarna biżuteria) oraz w XX wieku po delegalizacji Solidarności. W XIX wieku najpopularniejsze były żeliwne krzyżyki różnej wielkości z datami dziennymi manifestacji. Poza tym noszono inne wyroby biżuterii żałobnej – obrączki, pierścionki, broszki, klamry, spinki do mankietów i krawatów.

Biżuteria w mentalności Polaków

Należy podkreślić, że biżuterię patriotyczną wykonywano zwykle z tanich materiałów, takich jak drewno, żelazo, blacha mosiężna i stalowa, srebro, rzadziej złoto. Tworzywo pokrywano czarną emalią, oksydowano na czarno. Jeśli pojawia się kolor, to w emaliowanych wizerunkach godeł. Do uwypuklenia motywów zdobniczych stosowano macicę perłową lub białą emalię, z kamieni półszlachetnych wybierano agat i onyks. Najczęstsze motywy występujące w biżuterii patriotycznej to: krzyż, kotwica, korona cierniowa, p [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl