30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej Dotyk – ostatni dzwonek na zgłoszenie

Zbliża się ostateczny termin nadsyłania prac na 30. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej Dotyk, organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy w ramach Legnickiego Festiwalu Srebro. Zgłoszenia będą przyjmowane do 27 marca, a prace oceni międzynarodowe jury, które obradować będzie 30-31 marca 2022 r.

w22pj-92971-454131

Wgronie jurorów w tym roku zasiada wieloletni juror i konsultant merytoryczny festiwalu prof. Stanisław Fijałkowski (Polska), prowadzący Pracownię Designu Eksperymentalnego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, specjalista w zakresie projektowania produktu i biżuterii, uczestnik, organizator oraz kurator wielu wystaw biżuterii i wzornictwa. Kolejnym jurorem jest prof. Miroslav Cogan (Czechy), teoretyk i historyk sztuki z wieloletnim dorobkiem naukowym, absolwent Uniwersytetu Masaryka w Brnie, kurator zbiorów sztuki pięknej i biżuterii w Muzeum Czeskiego Raju oraz kurator międzynarodowych sympozjów biżuterii w Turnovie, a także autor licznych publikacji na temat sztuki złotniczej. W gronie jurorów znalazły się także artystka złotniczka i kuratorka Sofia Björkman (Szwecja), prowadząca galerię i studio biżuterii Platina, oraz Nastya Ivlieva (Rosja/Włochy), redaktorka cyfrowego magazynu o współczesnej sztuce złotniczej „Lost In Jewels”, specjalistka i konsultantka w zakresie designu, sztuki i mody. Jurorskie grono zamyka gr Małgorzata Kalińska (Polska) z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wielokrotnie nagradzana (także podczas zeszłorocznej edycji legnickiego konkursu) artystka złotniczka, jak również malarka.

Festiwal w Legnicy

Zakwalifikowane prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej w Galerii Sztuki w Legnicy, a laureatów poznamy podczas kulminacji festiwalu 13-14 maja 2022 r. Sam festiwal będzie trwał przez cały maj i tradycyjnie stanie się areną spotkań wokół współczesnej biżuterii oraz przeglądem trendów panujących we współczesnym złotnictwie i małym designie. Wydarzenie co roku przyciąga liczne grono artystów złotników, projektantów i miłośników biżuterii artystycznej z całego świata. To jeden z najważniejszych eventów branży złotniczej na mapie nie tylko Polski, ale i Europy. Podczas zbliżającej się 42. edycji festiwalu odbędzie się kilkanaście wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz liczne wydarzenia towarzyszące. W programie tegorocznej edycji Legnickiego Festiwalu Srebro znajdą się wystawy indywidualne z cyklu Sylwetki Twórców. Celem cyklu jest przybliżenie działań poszczególnych artystów – zarówno wybitnych indywidualności awangardowego złotnictwa, jak i prezentujących ciekawe postawy twórcze młodych projektantów. Tradycyjnie organizatorzy oddadzą głos początkującym twórcom – studentom kierunków projektowych i artystycznych. Cykl Srebrne Szkoły, w którym prezentowane są wyższe uczelnie specjalizujące się we współczesnej biżuterii i designie, towarzyszy festiwalowi od ponad 20 lat. W roku 2022 legnicka Galeria Sztuki zaprosiła do współpracy wykładowców i studentów z Wydziału Projektowania w Metalu Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki HAWK z Hildesheim (Niemcy). Swoją pierwszą wystawą indywidualną zadebiutuje Angelika Kwiatkowska, absolwentka studiów licencjackich w Pracowni Projektowania Biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jej wystawa w cyklu Debiuty stanowi nagrodę przyznawaną przez Galerię Sztuki w Legnicy w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego Projekt, organizowanym przez łódzką ASP. Retrospektywne spojrzenie na biżuterię artystyczną po 2000 r. zapewni gościom festiwalu wystawa Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej ze zbiorów Galerii Sztuki w Legnicy. Dużą jej część stanowić będą prace wyróżniane i nagradzane podczas Legnickich Festiwali Srebro. Na ekspozycji zobaczyć będzie można m.in. biżuterię nagrodzoną w 29. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej Wciąż Człowiek?, włączoną do kolekcji w 2021 r. Wystawa będzie miała swoje odzwierciedlenie w sieci, gdzie opublikowane zostaną modele 3D wybranych prac. Podczas tegorocznego festiwalu Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych zaprezentuje zbiorową wystawę ukazującą ponad 100 prac swoich członków. Organizacja od przeszło 30 lat zrzesza polskich artystów złotników i projektantów biżuterii oraz promuje ich twórczość poprzez organizowanie wystaw i konkursów. Część ekspozycji poświęcona zostanie zmarłym w ostatnich latach członkom stowarzyszenia. 