Gdańsk – Światowa Stolica Bursztynu

Już po raz 29. odbędzie się wiosenna edycja targów jubilerskich Amberif w Gdańsku i jak co roku fokus skierowany będzie na bałtycki bursztyn oraz złotnictwo. Tym razem spotykamy się 22-24 marca w gościnnych progach hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena. Pierwsze dwa dni targowe zarezerwowane są dla profesjonalistów, którzy zawierają kontrakty handlowe z odbiorcami z całego świata, trzeci dzień będzie otwarty dla szerokiej publiczności, co pozwoli także indywidualnym odbiorcom dokonać zakupów unikatowych obiektów złotniczych i bursztynniczych.

w22pj-283815-445467

Zarejestrowanych jest ponad 200 wystawców z dziewięciu krajów (m.in. Polski, Litwy, Łotwy, Niemiec, Włoch, Wlk. Brytanii, Indii). Pomimo wciąż utrzymujących się w wielu państwach restrykcji pandemicznych spodziewamy się licznej obecności kupców z krajów europejskich oraz przedstawicieli polskich sklepów jubilerskich.

Nowa organizacja

Nowa konfiguracja stoisk spowodowała wyodrębnienie kilku stref tematycznych: Top Amber – ok. 30 najbardziej renomowanych wystawców z propozycją najwyższej jakości produktów bursztynniczych; Amber Jewellery – bogata oferta popularnej biżuterii z bursztynem wystawców z całego świata; Gold & Silver – produkty jubilerskie z metali i kamieni szlachetnych, zegarki, trendy jubilerskie; Tech Zone – pełny asortyment technologii, półfabrykatów i usług wspierających produkcję jubilerską; Design Gallery – premierowe kolekcje biżuterii unikatowej przygotowane przez czołówkę polskich artystów złotników oraz strefa debiutów młodych projektantów biżuterii autorskiej. Tak przekrojowa ekspozycja podkreśla znaczenie targów Amberif jako największej imprezy wystawienniczej branży jubilerskiej w Polsce i głównego w skali świata wydarzenia poświęconego promocji bursztynu.

Program artystyczny

Targom towarzyszyć będzie bogaty program artystyczny i naukowy, m.in. konferencja gemmologiczna zorganizowana przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, doradztwo biznesowe przygotowane przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu, Laboratorium Bursztynu prowadzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, w którym można będzie poddać spektrometrycznej analizie zakupione obiekty oraz rozpoznać ich pochodzenie. Wartym polecenia wydarzeniem będzie również ekspozycja Galerii Sztuki w Legnicy prezentująca rezultaty międzynarodowego konkursu biżuterii artystycznej Still Human. W Dworze Artusa (23 marca, godz. 18.30) odbędzie się ceremonia wręczenia nagród w dwóch konkursach projektowych. Amberif Design Award to międzynarodowy konkurs tematyczny w 2022 r. zorganizowany pod hasłem „Bursztyn jako nagroda”, w którym jurorzy reprezentujący środowiska akademickie i instytucje związane z designem z Holandii, Szwecji, Francji, Japonii i Polski dokonali selekcji prac na wystawę oraz przyznali nagrody. Laureatką Grand Prix Prezydenta Miasta Gdańska została mieszkająca w Mediolanie artystka Emma Carrau Bueno, Nagrodę Srebrną, której sponsorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie, otrzymał Tadeusz Jaśkowiak z Polski, a Nagrodę Bursztynową, ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników – Alberto Davila z Meksyku. Drugim, nie mniej ważnym wydarzeniem branżowym będzie rozstrzygnięcie konkursu dla wystawców Amberif Selection. Główną nagrodą jest prestiżowa statuetka przyznana przez ministra rozwoju i technologii. Wyróżniona praca stanie się także globalną wizytówką reklamową wiosennej edycji targów w 2023 r.

Spotkanie branży

Poza aspektem biznesowym Amberif to także miejsce spotkań o charakterze mniej formalnym, towarzyskim, środowiskowym. Pretekstem do tego rodzaju wydarzeń stają się wernisaże wystaw i prezentacje kolekcji biżuterii artystycznej. Tym razem instytucją, która zaprosiła targowych gości do uczestnictwa w wyjątkowym wieczorze (22 marca, godz. 19.00) jest Muzeum Bursztynu – ponownie otwarte w ubiegłym roku w nowej lokalizacji, Wielkim Młynie. Poza stałą ekspozycją zbiorów dawnego i współczesnego rzemiosła, przykładów niezwykłych inkluzji i rodzajów bursztynu z całego świata muzeum zaprasza na otwarcie dwóch czasowych wystaw: „Trend Book 2022” – pokaz innowacyjnych prac z bałtyckim bursztynem autorstwa studentów wzornictwa gdańskiej ASP oraz zaproszonych artystów i projektantów z Polski i Belgii, a także indywidualnej wystawy biżuterii wykładowcy gdańskiej uczelni Sławomira Fijałkowskiego „Osiem Ósmych”. 