Srebrne pozdrowienie z Legnicy

Przełom roku, znana z Legnickiego Festiwalu SREBRO tamtejsza galeria sztuki, akcentuje wystawą pt. „Głos kobiet”. Jej premierowy pokaz miał miejsce w poznańskiej Galerii YES, która jest pomysłodawcą i organizatorem projektu, oddającym pole do popisu – przysłowiowy głos – kobietom-twórczyniom biżuterii.

k12pj-174569-304682

Wystawa prezentuje blisko 200 prac autorstwa około 80 artystek.

Kobiecy głos w biżuterii

To pokaz biżuterii autorskiej prezentujący wyłącznie kobiecy punkt widzenia, opowiadający o kobietach, przez nie zrealizowany i im dedykowany. Ekspozycja jest z jednej strony pretekstem do debaty na temat kobiecego designu, a z drugiej zbiorem intymnych opowieści o ciele, macierzyństwie, potrzebach i pasjach, oraz o ich przeżywaniu w obecnych realiach społeczno-politycznych. To także refleksje o feminizmie, którego duch wyczuwalny jest w pracach polskich złotniczek. Stąd wystawa gromadzi nie tylko prace sprowokowane ostatnimi wydarzeniami społecznymi, ze strajkiem kobiet na czele, w których czuły się one uciszane, pomijane i traktowane przedmiotowo, ale i takie, które powstały dawno, w zaciszu spatriarchizowanych uczelni, pracowni, spółdzielni i cechów rzemiosł, życia publicznego, itp. Dlatego nie zabrakło na niej obiektów autorstwa nieżyjących już polskich pionierek sztuki złotniczej: Jadwigi Zaremskiej (tworzącej wspólnie z mężem Jerzym) czy Leny Kowalewicz-Wegner – pedagożki i inicjatorki powstania łódzkiej Pracowni Drobnych Form (obecnie Katedra Biżuterii), pozostającej do dziś najważniejszym ośrodkiem akademickiego kształcenia artystek i artystów złotników w kraju.

k12pj-529682-527761

Otwarcie już w styczniu

„To projekt, w którym kobiety odzyskują głos, a my – jako odbiorczynie i odbiorcy tego rodzaju sztuki – zyskujemy wspaniałą panoramę polskiej kobiecej sztuki biżuteryjnej. To wspaniałe, ambitne przedsięwzięcie i udana realizacja, która nie tylko sięga do historii polskiej biżuterii autorskiej, ale i ukazuje młode pokolenie twórczyń. Za to należą się ogromne podziękowania dla najważniejszej polskiej mecenaski tej sztuki – Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, za przedsięwzięcie oraz propozycję przeniesienia pokazu do Legnicy, gdzie biżuteria wybrzmiewa szczególnie na mapie Polski” – opowiada Justyna Teodorczyk, dyrektorka legnickiej galerii sztuki, która zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy zaplanowane na 14 stycznia 2022 r.

Dotyk /touch

Jakie jeszcze wieści z Legnicy? Znamy już temat przyszłorocznego 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej! Brzmi ono: dotyk/touch. „Dotyk to z jednej strony najbardziej oczywista właściwość biżuterii, najbardziej pierwotny zmysł, a z drugiej – podstawa relacji międzyludzkiej, którą odebrała nam pandemia, a także odbiera na co dzień cywilizacja technologiczna. Jesteśmy ciekawi, jak o dotyku opowie biżuteria i jej twórcy” – komentują organizatorzy Legnickiego Festiwalu SREBRO. Jego kulminacja, wraz z rozstrzygnię- ciem Konkursu odbędzie się w week- end 13-14 maja 2022. Po hybrydowej realizacji poprzedniej edycji liczymy na spotkanie na żywo w Legnicy!  Mat.Gs