Warszawa w cieniu targów

Od 30 września do 2 października odbywały się w Warszawie targi jubilerskie GOLDEXPO 2021. W tym roku podczas targów złotniczo-jubilerskich swoje stosika zaprezentowało 176 wystawców a organizatorzy wydali 5655 identyfikatorów uprawniających do wstępu na imprezę.

k12pj-158711-455379

KONKURS BURSZTYNOWE RZEMIOSŁO 2021

Podczas targów GOLDEXPO Warszawa 2021 miało miejsce wręczenie nagród konkursu „Bursztynowe Rzemiosło 2021”, organizowanego przez Komisję Branżową Złotników Jubilerów przy Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Konkurs został zorganizowany po raz 18. Ta ciekawa inicjatywa konkursowa powstała w gronie rzemieślników złotników, którzy cenią jakość, profesjonalizm, artyzm i fachowość w sztuce złotniczej. Złotnictwo to jedna z najstarszych dziedzin zawodowych rzemiosła, a ich wyroby to często dzieła sztuki. Konkurs „Bursztynowe Rzemiosło” ma za zadanie promocję umiejętności osób posiadających kwalifikacje czeladnicze i mistrzowskie, od wielu lat wykonujących ten zawód (seniorzy), oraz młodych ludzi uczących się złotnictwa lub dopiero rozpoczynających pracę w zawodzie (juniorów).

W pracy złotników zmieniają się technologie, surowce, metody wykonywania wyrobów, ale niezmienne, na pierwszym miejscu pozostają umiejętności manualne i zmysł artystyczny. Udział w konkursie to swego rodzaju wyzwanie, oraz możliwość pokazania umiejętności autora pracy i ich oceny w gronie znawców tego zawodu. Tematem konkursu w tym roku były „Burstzynowe inspiracje – biżuteria”. Komisja w kategorii Juniorzy, postanowiła I miejsce przyznać za pracę „Przystań na bursztynowym wzgórzu” - autor pracy Pani Jagna Ciesielska, II miejsce za pracę „Sunflower” przyznano panu Wojciechowi Łuckiewicz, III miejsce za pracę „Skarb północy” otrzymała Pani Izabela Smejda. Wyróżnienie otrzymali: Weronika Zarębska za pracę „Szlak bursztynowy”, Artur Radkowski – „Dziewczyna z bursztynem”. Natomiast w kategorii seniorzy: I miejsce przyznano za pracę „Wkręcony” - autor Pan Jacek Ostrowski, II miejsce za pracę „Piękno i delikatność” przyznano Panu Bohdanowi Hołub, III miejsce za pracę „Po drugiej stronie lustra wody...” otrzymał Pan Krzysztof Konrad Bondaruk.

Premiera zegarka

Dużym wydarzeniem w trakcie targów GOLDEXPO Warszawa 2021 była premiera zegarka „TYBUR”, stworzonego przez Marcina Tyburę – zawodnika mieszanych sztuk walki oraz firmę Vostok Europe. Prezentacja odbyła się podczas pierwszego dnia targów tj. 30.09.2021, prowadzona była przez samego Marcina Tyburę oraz przez nieocenionego komentatora sportowego Mateusza Borka. Po oficjalnej części wydarzenia, szczęśliwcy mogli otrzymać autograf Marcian Tybury na plakacie z wizerunkiem zawodnika, jak również zrobić zdjecie z samym mistrzem. 