Srebrne lato w Legnicy

Legnicki Festiwal SREBRO 2021 – jeden z największych w Europie przegląd prezentujący dokonania czołowych autorów współczesnej biżuterii artystycznej – już za nami. Tegoroczna, czterdziesta pierwsza odsłona Festiwalu odbyła się mimo pandemii, choć w niestandardowej, hybrydowej formule. Mimo trudności i obostrzeń Legnicę licznie (lecz indywidualnie) odwiedzali twórcy, artyści i przyjaciele Festiwalu.

q4

Galeria Sztuki zrealizowała 14 prezentacji około 1000 obiektów i biżuterii autorstwa ponad 500 artystów, m.in. z Polski, Francji, Belgii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Chin. Wystawy dostępne były w siedmiu przestrzeniach wystawienniczych w centrum Legnicy. Wśród nich – pokaz prac zakwalifikowanych do 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Wciąż człowiek?, który jak zawsze jest wiodącą i najbardziej wymagającą organizacyjnie premierą. I to on budzi najwięcej emocji. Laureaci konkursu zostali wyłonieni przez jury spośród 186 artystów z 35 krajów, którzy nadesłali prace na edycję 2020, pierwotnie odwołaną z powodu pandemii. Konkursowe hasło, które dojrzewało rok, doskonale wpisało się w katastroficzne realia 2020 roku.„Temat konkursu zainspirował szeroki wachlarz odpowiedzi. Te, które trafiły na wystawę, były przemyślane – niektóre pełne niepokoju o przyszłość, inne stawiające pytania, a jeszcze inne pokazujące fascynację materiałami i sposobem ich użycia oraz tym, jak poprzez zastosowanie określonych materiałów można przekazać dość złożone idee” – zauważyła Caroline Broadhead, przewodnicząca jury.

OBrady ON-LINe

Warto wspomnieć, że oceniające grono złożone z artystów, złotników, autorytetów w dziedzinie biżuterii i designu: Caroline Broadhead z Wielkiej Brytanii, Georg dobler z Niemiec, darijus Gerlikas z Litwy oraz Maria Magdalena Kwiatkiewicz i Sławomir Fijałkowski z Polski, stanęło w tym roku przed wyjątkowo trudnym wyzwaniem. Obrady po raz pierwszy w historii Festiwalu odbyły się w on-line. Wspólny trud organizatorów i oceniających, by w sposób pełny oddać i odczytać nie tylko formę, ale i właściwości obiektów oraz koncepcje dopełniające przedmioty w pełnoprawne dzieła sztuki, zaowocował jednogłośnym werdyktem. do wystawy pokonkursowej członkowie jury wyselekcjonowali prace 44 artystów z 16 krajów – oglądać je można na ekspozycji w Galerii Sztuki w Legnicy do końca sierpnia 2021 roku.

SMarTFON łuPaNy GraNd PrIx

Grand Prix Ministra Kultury, dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznano polskiemu złotnikowi Tadeuszowi Jaśkowiakowi, którego wisior pt. Smartfon łupany połączył w warstwie formalnej techniki epoki kamiennej i ery nowych mediów. Jak zauważył Sławomir Fijałkowski, praca„jest bardzo mocna w kontekście tematu, niezwykła na wielu poziomach różnych opozycji, np. cyfrowe/materialne, stare/ nowe, użytkowe/kontemplacyjne”. II Nagrodę Prezydenta Miasta Legnicy otrzymała Mariana Bilbao Gonzalezdueńas z Hiszpanii za broszę o idealnie wypolerowanej, przypominającej lustro powierzchni, pt. Zapomnij swe imię, w której własne odbicie potęguje pytanie konkursowe. Laureatką III Nagrody MKdNiS została Czeszka – Miroslava Veselá za niosący pozytywne przesłanie, niepozbawione głębszej ideologii zestaw trzech obiektów w kształcie serc pt. Nadzieja. Nagrodę Galerii Sztuki otrzymała Kirsten Plank z Niemiec za pracę pt. Twarz 1 – naszyjnik-puzzle, obrazujący metaforyczną ludzką skłonność do (de)konstrukcji. Srebrną Ostrogą – Nagrodą Specjalną Organizatorów, przyznawaną za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej wyróżniona została belgijska artystka Tieke Sheerlink, która nadesłała srebrną łódź, wypełnioną kolorowymi kamieniami o diamentowym szlifie, której wymowna forma i tytuł Cenni ludzie jest wyraźnym nawiązaniem do dramatu uchodźców. Nagrody pozaregulaminowe otrzymali: esther Heite z Niemiec (wyróżnienie magazynu Lost in Jewellery), annarita Bianco z Włoch (wyróżnienie rzymskiej galerii Mydaybyday), Tieke Sheerlinck (nagroda firmy usługi Odlewnicze), alexander Blank z Niemiec (wyróżnienie honorowe dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy), ruudt Peters z Holandii (wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych), Silvia Bellia z Włoch (nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników), Ji young Kim (nagroda Targów Inhorgenta Monachium) oraz twórcy z Polski: Michalina Owczarek-Siwak (nagroda firmy Hopea), Małgorzata Kalińska oraz Zofia i Witold Kozubscy (nagrody Galerii yeS).

q5

q6

IMPreZy TOWarZySZąCe

Podczas legnickiego SreBra prezentowane były także wystawy w ramach dobrze znanych cykli Sylwetki Twórców i Srebrne Szkoły: w tym roku mieliśmy okazję przyjrzeć się przekrojowemu przeglądowi prac prof. andrzeja Szadkowskiego – zasłużonego artysty złotnika, projektanta, promotora i pedagoga (rytm twórczości 19682021). druga: Marion delarue, która podejmuje problem iluzji, imitacji i stanu przemiany, czego wyrazem są jej kolekcje: Biżuteria z agatu i Papuzi wielbiciele. Kolejna prezentacja o zbiór prac delphine Perrache, znanej ze swej fascynacji przestrzennością i architektonicznymi, trójwymiarowymi kompozycjami. W cyklu Srebrne Szkoły poznaliśmy Pracownię Metalu i Biżuterii S+M+L_xL (akademia Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie, Słowacja), działającą pod kierunkiem prof. Karola Weisslechnera, którego Legnica gościła dwukrotnie podczas poprzednich edycji, oraz Wydział Biżuterii i Metalu na akademii Sztuk Pięknych (uniwersytet w Shanghaju, Chiny), prowadzony przez prof. Shannon Guo.

PreMIerOWe WySTaWy

Na legnickiej scenie nie zabrakło debiutantów – tym razem swoje premierowe wystawy zaprezentowały niedawne absolwentki akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w łodzi – Luiza Mężyńska i Justyna Kowalska, tradycyjnie laureatki nagrody przyznawanej przez Galerię Sztuki w Legnicy w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Projekt. Gratką dla miłośników klasycznego wzornictwa jest retrospektywna ekspozycja Handmade 2. Polska sztuka srebra 19791999, zrealizowana wokół zbiorów i przy współpracy z Muzeum Miedzi w Legnicy. Wystawa przybliża specyfikę i rozwój polskiego złotnictwa współczesnego tego okresu poprzez pryzmat Ogólnopolskich Przeglądów Form Złotniczych SreBrO. Prace twórców międzynarodowego projektu extranalities, którego szósta odsłona polegała na stworzeniu biżuterii w oparciu o przedmioty otrzymane od pozostałych członków przedsięwzięcia. Hasło bieżącej edycji to Mechanorganic, a obok inicjatorów – Hermana Hermsena z Holandii i Timothy Information Limited z Wielkiej Brytanii, uczestniczyli w niej zaproszeni artyści z całej europy: Peter Vermandere, Felieke van der Leest, Sofia Björkman, denise reytan oraz Sara Gackowska. Tradycyjnie nie zabrakło w Legnicy konkursów: Międzynarodowego Konkursu Biżuterii artystycznej PreZeNTaCJe 2019, pod hasłem Protezeusze, organizowanego przez STFZ, jak również 24. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem aMBerIF deSIGN aWard 2020 pt. Ostateczne piękno, odbywającego się w ramach Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii amberif w Gdańsku, a także tegorocznego i wciąż nierozstrzygniętego pokazu Międzynarodowych Bałtyckich Targów Jubilerskich w Wilnie (Litwa) pt. Surveillance Jewellery (Biżuteria kontroli).

q7

FeSTIWaL WCIąż TrWa

Festiwal SreBrO był – i wciąż jest – obecny w Internecie. Na program on-line złożyły się m.in. filmy z oprowadzaniami kuratorskimi. W nagraniach pojawili się (i podzielili swoimi refleksjami) sami artyści. Nie zabrakło nagrania z wirtualnego wręczenie nagród i rozstrzygnięcia MKSZ „Wciąż człowiek”, w którym mimo zdalnej formy, nie zabrakło wszystkich nagrodzonych, jurorów, fundatorów nagród, a także wielkich emocji i zaskoczeń i ...konfetti. Organizatorzy udostępnili także katalogi wystaw. Powstała sesja zdjęciowa oraz materiały multimedialne, w której główną rolę odegrała biżuteria. Wszystkie efekty działań w sieci są wciąż dostępne na stronie internetowej silver. legnica.eu. Legnicki Festiwal SreBrO odbył się dzięki wsparciu szeregu patronów, sponsorów i fundatorów. Najstarszym mecenasem Festiwalu jest firma KGHM Polska Miedź S.a., lider produkcji srebra na świecie, która tradycyjnie i jakże symbolicznie podarowała cenny kruszec na nagrody rzeczowe. Ponadto Festiwal SreBrO dofinansowano ze środków Ministra Kultury, dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz objęto patronatem Ministra KdNiS, Marszałka Województwa dolnośląskiego oraz Prezydenta Miasta Legnica.