Szybka i precyzyjna analiza składu złota

Cena złota stale rośnie. Te historycznie wysokie ceny są szczególnie istotne dla skupów, ponieważ nabywca ma zwykle tylko kilka minut na oszacowanie wartości kupowanych przedmiotów, a pomyłka może być bardzo kosztowna w skutkach.  W wielu miejscach nadal można spotkać pomiar na kamieniu probierczym, ale przy dzisiejszym zróżnicowaniu stopów jest on obarczony dużym ryzykiem.

analiza-skladu-zlota

Czy kamień probierczy można zastąpić inną metodą – tak by pracownik po krótkim przeszkoleniu mógł wykonywać wiarygodne pomiary o dokładności zbliżonej do metody ogniowej?

Typowe metody badania składu

Oprócz samej masy skupowanej obrączki, istotne jest, ile jest w niej złota. Odwiedzając Urząd Probierczy dowiemy się, że określić zawartość złota możemy na co najmniej trzy sposoby. Najpewniejszą metodą będzie „wypróbowanie w ogniu” czyli metoda kupelacyjna, ale potrzebna będzie precyzyjna waga, piec, odczynniki i ktoś z dużym doświadczeniem. Wadami tego rozwiązania są koszty, czas i konieczność zniszczenia badanej próbki. Drugą uznaną metodą jest wspomniany wcześniej kamień probierczy.  Pomiar jest stosunkowo szybki, ale potrzeba wielu iglic o zróżnicowanym składzie a mimo posiadania dużego doświadczenia można przeszacować zawartość złota. Trzecim sposobem jest spektrometr XRF. Tutaj w odróżnieniu od pozostałych metod, umiejętności techniczne i doświadczenie nie są najważniejsze. Próbkę należy umieścić na okienku pomiarowym, nacisnąć start i pozwolić działać prawom fizyki a minutę później można po prostu odczytać zawartość złota i innych cennych pierwiastków, o których czasami się zapomina.

X-ray – pewnie i szybko

Łatwość obsługi i jakość spektrometrów XRF firmy FISCHER doceniają na co dzień urzędy probiercze na całym świecie, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Polsce, a także producenci wyrobów jubilerskich oraz skupy. Metoda fluorescencji rentgenowskiej (XRF) oferuje nieniszczącą szybką analizę składu i grubości powłoki na biżuterii, zegarkach i innych produktach z metali szlachetnych.

Obecnie przy małej dostępności metali szlachetnych ich ceny są wyjątkowo wysokie przez co inwestycja w wiarygodne urządzenie pomiarowe w firmach zajmujących się skupem zwraca się szybciej niż kiedykolwiek dotąd.

 

 

logo-ita-white-background-2

ITA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.

Poznańska 104, Skórzewo | 60-185 Poznań

t: +48 61 222 58 00

e: info@ita-polska.com.pl | www.ita-polska.com.pl