Legnicki Festiwal SREBRO 2021

Rozpoczął się maj, a wraz z nim Festiwal SREBRO – jeden z największych w Europie przegląd prezentujący dokonania czołowych autorów współczesnej biżuterii artystycznej – który organizowany jest przez legnicką Galerię Sztuki już po raz czterdziesty pierwszy. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej, a jego kulminacja online przypadnie na dni 28-29.05.2021 r. Towarzyszyć jej będzie – transmitowane online – ogłoszenie wyników 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Laureaci konkursu zostali wyłonieni przez jury spośród 186 artystów z 35 krajów, którzy w ubiegłym roku zgłaszali swój udział i nadsyłali prace, będące odpowiedzią na temat przewodni „Wciąż człowiek?”. Lista osób zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej znajduje się na TUTAJ.

Extranalities_

Na tegoroczną odsłonę Legnickiego Festiwalu SREBRO składa się 14 prezentacji biżuterii autorstwa ponad 500 artystów, m.in. z Polski, Francji, Belgii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Chin. W programie znajduje się cykl prezentacji Sylwetek Twórców: w tym roku przyjrzymy się przekrojowemu przeglądowi prac prof. Andrzeja Szadkowskiego, jednego z najważniejszych polskich artystów-złotników, a także Marion Delarue, która podejmuje problem iluzji, imitacji i stanu przemiany, czego wyrazem są jej kolekcje: Biżuteria z Agatu i Papuzi wielbiciele, oraz Delphine Perrache, znanej ze swej fascynacji przestrzennością i architektonicznymi, trójwymiarowymi kompozycjami. Ponadto w ramach tegorocznego SREBRA szanse na prezentację swoich dokonań mają także młodzi twórcy kształcący się na kierunkach artystycznych i projektowych. W cyklu Srebrne Szkoły prezentowane są Pracownia Metalu i Biżuterii S+M+L_XL (Akademia Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie, Słowacja) pod kierunkiem prof. Karola Weisslechnera, oraz Wydział Biżuterii i Metalu na Akademii Sztuk Pięknych (Uniwersytet w Shanghaju, Chiny), prowadzony przez prof. Shannon Guo. Z kolei w ramach debiutanckich wystaw prezentowana jest biżuteria Luizy Mężyńskiej i Justyny Kowalczyk – niedawnych absolwentek Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Retrospektywnego spojrzenia na polską biżuterię artystyczną lat ’80 i ’90 dostarczy nam ekspozycja Handmade 2. Polska sztuka srebra 1979-1999, prezentująca zbiory złotnicze Muzeum Miedzi w Legnicy – współorganizatora wystawy. Kolejny punkt programu stanowi szósta odsłona międzynarodowego projektu Extranalities, którego idea polega na stworzeniu biżuterii w oparciu o przedmioty otrzymane od pozostałych członków przedsięwzięcia. Obecna odsłona przebiega będzie pod hasłem przewodnim Mechanorganic, a uczestniczą w niej będą inicjatorzy – Herman Hermsen i Timothy Information Limited oraz zaproszeni artyści: Peter Vermandere, Felieke van der Leest, Sofia Björkman, Denise Reytan oraz Sara Gackowska.

Podczas Festiwalu w Legnicy można zwiedzić także wystawy zorganizowane w ramach Międzynarodowego Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2019, przebiegającego pod hasłem Protezeusze, organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, oraz 24. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD 2020, pt. Ostateczne piękno, który odbywa się co roku w ramach Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif w Gdańsku. Ostatnim punktem programu jest ekspozycja prac, które wzięły udzial w konkursie Surveillance jewellery, organizowanym przez Międzynarodowe Bałtyckie Targi Jubilerskie w Wilnie w 2021 r.

Festiwal SREBRO dostępny jest „w sieci” m.in. dzięki filmom z oprowadzaniami kuratorskimi po poszczególnych ekspozycjach, sesjom zdjęciowym, oraz katalogom wystaw, dostępnym do pobrania na stronie internetowej wydarzenia. Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony: silver.legnica.eu oraz mediów społecznościowych (Facebook, Instagram).