Bezpieczeństwo pracowników w punktach sprzedaży biżuterii

Właściciele sklepów jubilerskich oraz galerii z biżuterią autorską są zobowiązani zgodnie z prawem do zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych warunków pracy. W czasie pandemii na pracodawców spada obowiązek przeprowadzenia szkoleń BHP oraz zapewnienia niezbędnych do wykonywania pracy materiałów ochronnych.

pj-2010-03v-01

pj-2010-03v-21

Przedsiębiorcy mają także obowiązek przeszkolić pracowników, jak ci muszą zachowywać się względem przychodzących do sklepu z biżuterią klientów. W przeciwnym wypadku zarówno pracownik, jak i właściciel może zostać ukarany mandatem karnym lub karą administracyjną nałożoną przez sanepid. A wartość kar wzrasta wraz z utrzymującą się epidemią.

Obowiązki pracodaw cy

Artykuł 207 § 2 kodeksu pracy nakłada na pracodawcę obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Oznacza to, że pracodawca powinien podejmować określone działania zmierzające do ochrony pracowników przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W czasie pandemii oznacza to, że personel musi zostać wyposażony w maski ochronne z odpowiednimi filtrami. Warto także zadbać o to, aby sprzedawcę oddzielała od klienta płyta z pleksi, która będzie dla niego dodatkową ochroną przed ewentualnym zarażeniem. Pracownicy powinni zostać poinstruowani o prawidłowym stosowaniu maseczek ochronnych oraz o sposobie obsługi klienta. Dobrze także, aby właściciele wyposażyli pracowników w jednorazowe rękawice ochronne. Jest to szczególnie ważne, gdy pracownicy mają kontakt z pieniędzmi.

Rękawice mogą być dość skutecznym środkiem ochrony indywidualnej, j [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl