Action Collection, czyli biżuteria z Legnicy

Legnicki Festiwal Srebro od lat jest wyznacznikiem i promotorem tego, co w świecie biżuterii artystycznej nowe, niekonwencjonalne i często zaskakujące. Organizatorzy skrupulatnie gromadzą wyjątkowe przykłady biżuterii prezentowane co roku podczas LFS, tworząc liczącą już blisko pół tysiąca prac Międzynarodową Kolekcję Współczesnej Sztuki Złotniczej.

pj-2010-03v-07

Już od 27 sierpnia duża część kolekcji eksponowana będzie na wystawie Action Collection, organizowanej przez Galerię Sztuki w Legnicy. To pierwsza tak obszerna prezentacja biżuteryjnych zbiorów galerii, a zarazem podtrzymanie tradycji corocznych wystaw i spotkań na Festiwalu Srebro, którego realizacja została przeniesiona na rok 2021. Kuratorem wystawy Action Collection jest prof. Sławomir Fijałkowski, który od dwudziestu lat czuwa nad kształtem merytorycznym festiwalu, a także co roku zasiada w jury Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej.

Prace czołowych artystów na wystawie w Legnicy

W przestrzeni Galerii Sztuki, jak również w sieci zobaczyć będzie można liczne przykłady twórczości czołowych artystów z całego świata zajmujących się projektowaniem i tworzeniem biżuterii. W dużej mierze będą to prace nagrodzone i wyróżnione w Międzynarodowych Konkursach Sztuki Złotniczej oraz prezentowane na wystawach indywidualnych i grupowych Legnickiego Festiwalu Srebro. Kolekcja obejmuje przede wszystkim najnowsze przykłady awangardowej biżuterii z ostatnich dwóch dekad, ale na wystawie nie zabraknie także prac z drugiej połowy XX wieku, które towarzyszyły pierwszym wystawom współczesnego złotnictwa w Legnicy. Na ekspozycji znajdą się prace zachwycające kunsztem wykonania i wykorzystaniem nietypowych rozwiązań technologicznych, jak również dzieła o charakterze konceptualnym czy krytycznym, pobudzające do refleksji, przełamujące utarte schematy i konwencje – także te wykonane z użyciem nietypowych materiałów, m.in. pierza, mleka (!), znalezionych na ulicy odpadów. – W przeciwieństwie do wielu zbiorów muzealnych, gdzie regułą jest klucz chronologiczny, przyjętym założeniem selekcji i systematyki legnickiej kolekcji stały się analogie stylistyczne lub technologiczne – mówi kurator wystawy prof. Sławomir Fijałkowski. – Zgrupowanie obiektów w tercje jest nieprzypadkowe – układ wystawy odzwierciedla konstrukcję Instagrama, co w czasach ograniczonych możliwości podróżowania i osobistego zwiedzania wystawy (w katastroficznym roku 2020) ułatwia jej odbiór w przestrzeni wirtualnej – wyjaśnia Sławomir Fijałkowski.

Anna Wójcik
Galeria Sztuki w Legnicy