Zwiedzanie online

Nie każdy z nas ma możliwość zwiedzenia wszystkich muzeów i galerii, w których prezentowana jest biżuteria. Zapoznania się ze zdaniem twórców, którzy komunikują się ze światem za pośrednictwem małych obiektów sztuki biżuteryjnej. Na te oczekiwania odpowiada więc współczesna technologia, która pozwala na zwiedzenie muzeów na całym świecie bez wychodzenia z domu.

pj-2010-02v-21

Wirtualne wystawy oraz zdjęcia kolekcji sztuki jubilerskiej prezentowane są na stronach internetowych muzeów z całego świata. Miłośnicy sztuki złotniczej mogą więc uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach, nie wydając na podróże ani złotówki.

Wirtualny spacer

Google Arts & Culture (www.artsandculture. google.com) to aplikacja, która pozwala na wirtualne zwiedzanie największych muzeów i galerii na świecie. Dzięki niej możemy odwiedzić takie słynne instytucje sztuki, jak MoMA i The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Galeria Uffizi we Florencji, The J. Getty Museum w Los Angeles, The British Museum w Londynie, Miejskie Muzeum w Bombaju czy Ermitaż w Sankt Petersburgu. Aplikacja działa w systemie Google Street View. Dzięki technologii 3D i panoramicznym zdjęciom możemy poruszać się po wnętrzach danej galerii czy muzeum za pomocą myszki, jakbyśmy byli tam fizycznie. Google Arts & Culture oferuje nam bardzo dużo narzędzi pozwalających poznać dzieła światowej sztuki, ich technikę i historię. Możemy je przeglądać w aplikacji według nazwisk autorów, czasu powstania od starożytności do współczesności, ale także nurtów w sztuce. Nowoczesne technologie pozwalają nam, nie ruszając się z fotela, odwiedzić najważniejsze obiekty skrywające sztukę złotniczą. Warto wybrać się w tę podróż, poznać i przejrzeć się z bliska sztuce największych mistrzów.

Galerie ze sztuką

Miłośnicy sztuki współczesnej także mogą wykorzystać internet i zapoznać się z kolekcjami sztuki najlepszych złotników na świecie czy obejrzeć wystawy ich prac. Niestety rzadko kiedy istnieje możliwość zwiedzenia wystawy, ale można zapoznać się z dokumentacją zdjęciową i na jej podstawie wyrobić sobie zdanie na temat współczesnego złotnictwa. W tym celu warto odwiedzić stronę klimt02.net, na której prezentowane są relacje oraz zdjęcia z najważniejszych wystaw współczesnej sztuki złotniczej na świecie. Możliwości wydają się nieskończone, wystarczy tylko chcieć. 

Marta Andrzejczak