Złoto rośnie w siłę

Światowa Rada Złota opublikowała raport dotyczący sprzedaży złota w II kwartale 2019 r. Wynika z niego, że popyt na złoto w bieżącym roku był rekordowy – wyniósł ponad 2112 ton. Wzrost ten spowodowany jest przede wszystkim zakupami dokonanymi przez banki centralne wielu państw oraz wzrostem sprzedaży biżuterii.

Należy zauważyć, że zakupu złota dokonał także Narodowy Bank Polski, który w listopadzie przewiózł do Polski 100 ton kruszcu. Podobnych zakupów dokonały banki centralne innych państw, m.in. złoto kupił Ludowy Bank Chin, Bank Rosji, Bank Centralny Republiki Turcji, co spowodowało, że ceny złota zaczęły rosnąć. Po raz pierwszy od 2013 r. cena złota przekroczyła 1,4 tys. dolarów za uncję.

Złoto zamknięte w banku

Z raportu Światowej Rady Złota wynika, że zakupy banków centralnych spowodowane były przede wszystkim obawą, że chińska waluta – juan – będzie odgrywała coraz większą rolę na globalnym rynku finansowym, co może być przyczyną transformacji z rynku opartego na dolarze na rynek oparty na juanie. Dlatego też banki centralne podejmują decyzję o zabezpieczeniu swoich finansów w złocie jako walucie najtrwalszej. Banki centralne kupiły 224,4 tony złota w drugim kwartale 2019 r., co sprawi [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marta Andrzejczak