Biżuteria slow to najlepszy kierunek rozwoju biżuterii

Rozmowa z Aliną Filimoniuk-Pilecką, projektantką biżuterii, właścicielką marki Filimoniuk Design. Tworzy niestandardową biżuterię łączącą różne materiały takie jak srebro, bursztyn, mosiądz, żywice.

pj-2019-05v-15

Czym dla pani jest biżuteria? Czy traktuje ją pani jako formę wyrazu artystycznego, czy może jako przedmiot sztuki użytkowej?

Projektowanie biżuterii to moja pasja. Jest to dla mnie więcej niż artystyczna forma czy ozdoba. W przeciwieństwie do sztuki, np. rzeźby czy malarstwa, które współgrają z przestrzenią, w której się znajdują, biżuteria odnosi się przede wszystkim do osoby, która ją nosi. Moim głównym celem jest pokazanie, że użytkowe mogą być nie tylko klasyczne formy i kształty. Często na pozór nieoczywista forma i geometryczny kształt kojarzony jest z obiektem typowo galeryjnym, który pięknie prezentuje się w gablotach, ale nie jest wygodny w użytkowaniu. Ja staram się zaprojektować dany wzór tak, aby wizualnie był czymś nowym i ciekawym, ale również wygodnym w użytkowaniu. Oczywiście z drugiej strony biżuteria może być i jest doskonałym nośnikiem wyrazu artystycznego, konceptualnego. Uważam to za bardzo interesujące podejście i osobiście również tworzę tego typu obiekty.

Co chce pani powiedzieć odbiorcom pani sztuki za pośrednictwem biżuterii?

Moje produkty skierowane są do osób zwracających uwagę na detale. Moje [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl