Biżuteria Picassa

Pablo Picasso jest artystą, który zmienił oblicze sztuki współczesnej. Znamy go głównie jako malarza kubistę i abstrakcjonistę, ale musimy pamiętać, że był on także twórcą biżuterii. Nie tylko projektował, ale także samodzielnie wykonywał obiekty biżuteryjne.

pj-2019-04v-20

Biżuteria jest najmniej znaną działalnością artystyczną Picassa. A należy pamiętać, że był to twórca wszechstronny. Wykorzystywał wszystkie dostępne media, aby ukazać swoją wizję świata. Eksperymentował z technikami artystycznymi i tworzył rzeźby, grafiki, ceramikę oraz biżuterię.

Pierwsze projekty

Na początku swojej kariery Pablo Picasso wykonał serię precjozów, najprawdopodobniej odlanych na południu Francji przy pomocy swojego dentysty, dr. Chatagniera. Trzy obiekty przekazał Françoise Gilot, matce dwojga jego dzieci, Claude'a i Palomy Picasso. Później Gilot przekazała biżuterię Carole Mallory, która była wówczas zaręczona z Claudem, i od tego czasu biżuteria jest w jej posiadaniu. Pierwszym, a być może najważniejszym, jest rzeźbiony wisiorek „Satyr”. Satyry, minotaury, byki i walki byków zajmowały ważne miejsce w wielu pracach Picassa i stały się bardzo ważnym m [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marta Andrzejczak Opracowano na podstawie katalogu do wystawy „Uncovering the Mystery of the Picasso Jewels”