Bursztyn w liczbach

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy opublikował „Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce” pod redakcją zbiorową Marcina Szuflickiego, Agnieszki Malon i Marcina Tymińskiego, który przynosi dobre wieści dla polskiej branży bursztynniczej.

pj-2019-04v-10

Zraportu wynika, że na koniec 2018 r. zasoby bursztynu zwiększyły się o 166,3 t, czyli o ponad 14 proc. w stosunku do roku ubiegłego, i wynoszą 1326,41 t. Zwiększenie ilości bursztynu związane jest z udokumentowaniem dwóch złóż bursztynu: w Kątach Rybackich, skąd pochodzi 6,9 t, oraz Rybakówki, gdzie udokumentowano 1,03 t surowca.

Złoża bursztynu

Z raportu wynika, że złoże Kąty Rybackie odkryto w związku z budową drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską, a złoże Rybakówka znaleziono na Wyspie Sobieszewskiej. Autorzy raportu zauważają także, że nowe złoża bursztynu jako kopaliny towarzyszącej piaskom i mułkom glaukonitowym znaleziono w powiecie lubartowskim: Górce Lubartowskiej VIII (7,54 t), Górce Lubartowskiej-Leszkowicach (31,83 t) oraz w Niedźwiadzie- -Kolonii I (139,64 t). Jak możemy przeczytać w raporcie, nowo odkryte złoża sąsiadują bądź [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl