Historia legnickiego Srebra

Wszystko zaczęło się od Marka Nowaczyka, który 40 lat temu w swoim plecaku przyniósł do ówczesnej Czarnej Galerii pierwsze prace złotnicze i tym samym zainicjował powstanie Przeglądu Form Złotniczych. Od tego momentu Legnica stała się miejscem spotkania z biżuterią artystyczną, ale także, a może nawet przede wszystkim, miejscem spotkania ludzi, których życiową pasją jest biżuteria. Polskie złotnictwo artystyczne znalazło swoje miejsce. I ma je do dziś.

pj-2019-03gv-14

W 1980 r. w Legnicy zorganizowano kolejny, II Ogólnopolski Przegląd Form Złotniczych, który po przerwie stanu wojennego wznowiono. Marek Nowaczyk i Jan Bocheński, ówczesny dyrektor BWA w Legnicy, w Czarnej Galerii zorganizowali w 1983 r. wystawę „Prezentacje”, a w 1985 r. pierwszą konkursową wystawę tematyczną „Sztuka przedmiotu – srebro”.

Dawniej bywało

Przeglądy organizowane były co dwa lata, na przemian z wystawami tematycznymi. Szybko okazało się, że idea zapoczątkowana w Legnicy rozpowszechnia się na całą Polskę. Zaczęto organizować wystawy cykliczne w Krakowie – „TOP 20”, „Camelot [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl