Profesjonalne zdjęcie biżuterii

Rozmowa z Wojciechem Piechowskim – mistrzem złotnictwa, menedżerem produktu w firmie Komet Jewellery, fotografem z zamiłowania – o fotografii jubilerskiej

pj-2019-02av-10

Czy twórcy biżuterii powinni inwestować pieniądze w specjalistyczne aparaty fotograficzne, czy może lepiej, by zlecali wykonanie zdjęć swojej biżuterii specjalistom?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każde z rozwiązań ma swoje dobre i złe strony, które trzeba rozważyć. Samodzielne wykonanie zdjęć pozwala na zrobienie ich na poczekaniu, według własnego pomysłu i nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów, związanych choćby z opłaceniem modelki. Jednak rozwiązanie to ma także minusy, bo wykonanie zdjęć wymaga czasu, inwestycji finansowej: trzeba wydać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych na profesjonalny sprzęt fotograficzny – aparat bądź kamerę, skrzynkę fotograficzną, statywy, ewentualnie dodatkowe wyposażenie, software do obróbki zdjęć, komputer oraz wygospodarować miejsce na własne studio fotograficzne. Wykonanie zdjęć u profesjonalisty ma swoje zalety – nie musimy ponosić kosztów związanych z zakupem sprzętu. Ma jednak minusy, które wiązać się będą z wysokim kosztem fotografii – zdjęcie kosztuje od 15 zł, długim czasem oczekiwania na realizację gotowych zdjęć. Jest jeszcze kwestia dostawy biżuterii do fotografa oraz zabezpieczenia jej w czasie fotografowania. Wobec tego każdy twórca biżuterii powinien rozważyć, które rozwiązanie wydaje mu się lepsze.

Jakie narzędzia należałoby posiadać, aby prowadzić profesjonalny sklep internetowy?

Moim zdaniem, ze względu na koszty wykonania zdjęć u fotografa, sklep internetowy powinien sam robić własne zdjęcia. Fachowiec z branży jubilerskiej/ złotniczej wie, jak najlepiej ma wyglądać dana biżuteria na zdjęciu (refleksy świetlne przy kamieniach fasetowanych, np. brylanty, cienie, refleksy, temperatura źródła światła). Tutaj polecałbym nowość na rynku – GemLightBox. Jest to urządzenie, które powstało dzięki współpracy australijskiej firmy PickupMedia oraz niemieckiej firmy Komet Jewellery. Urządzenie pozwala na wykonanie 10 zdjęć w czasie jednej minuty, a dodatkowym atutem jest stolik obrotowy, pozwalający na wykonanie sekwencji filmowych. Jego zaletą jest także możliwość sterowania za pomocą smartfonu.

Czy zdjęcie biżuterii umieszczone w internecie – w sklepie internetowym – powinno się znacząco różnić od zdjęcia, jakie wykonujemy choćby do katalogu biżuterii?

Dla mnie zdjęcie biżuterii powinno być perfekcyjne, mam na myśli technikę wykonania, niezależnie od tego, gdzie będzie prezentowane.

Jakie możliwości dają nowoczesne aparaty fotograficzne?

Nowoczesne aparaty fotograficzne nie robią zdjęć same, czyli ich posiadanie ma sens tylko dla profesjonalistów, którzy będą mogli wykorzystać te techniczne ulepszenia. Digitalne lustrzanki w cenie od ok. 500-600 euro są tak dodrze wyposażone, że w pełni wystarczają do wykonania profesjonalnych zdjęć.

Czym różni się fotografia 3D od tradycyjnej?

Fotografia tradycyjna – jeden aparat, jeden obiektyw, jedno ujęcie, jedno zdjęcie. Fotografia 3D – jeden aparat z dwoma obiektywami, dwa ujęcia jednocześnie, jedno zdjęcie. Fotografia 3D składa się zawsze z dwóch ujęć, które muszą być wykonane w tym samym odstępie od soczewki oka, ale pod różnymi kątami przy przesunięciu poziomym (horyzontalnym). Do wykonania zdjęć 3D rynek fotograficzny oferuje aparaty już od 150 euro. Do zdjęć biżuterii może to być np. Fujifilm FinePix Real 3DW3 za ok. 1,2 tys. euro. Oglądanie zdjęć 3D jest możliwe tylko w specjalnych okularach analogowych (Anaglyphenbrille). Takie są też jako dodatek w książkach ze zdjęciami 3D. Bądź też w kinie 3D.

Jak powinno się prezentować biżuterię na fotografii? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Odzwierciedlenie biżuterii 1:1, czyli po pierwsze – stuprocentowe odzwierciedlenie kolorów metali szlachetnych oraz oprawionych kamieni. Po drugie – kilka ujęć tej samej sztuki biżuterii w zależności od jej wielkości, szczegółów itp., wykonanych na neutralnym białym tle. A po trzecie – kontrola nad obcymi refleksami odbijającymi się na wypukłych powierzchniach biżuterii (np. wypolerowane obrączki baryłki). Czy fotografia jubilerska różni się od fotografii innym produktów, co jest w niej szczególnie trudne? Fotografia jubilerska naturalnie różni się od fotografii innych produktów. Połysk i mat biżuterii mają swój urok, jeśli będą odpowiednio zaprezentowane na zdjęciu. Szczególnie trudne jest idealne odzwierciedlenie kolorów kamieni szlachetnych. I w tym miejscu najważniejszym technicznym czynnikiem jest Colour Rendering Index (CRI ), czyli współczynnik jakości wiązki światła między światłem naturalnym a sztucznym. Dziękuję za rozmowę.  Rozmawiała Marta Andrzejczak