SREBRNA LEGNICA

W maju Legnica znów będzie oddychać srebrem – 1 maja rozpoczyna się Legnicki Festiwal Srebro 2019, który potrwa do 9 czerwca. W programie jak zwykle wiele wystaw biżuteryjnych i wydarzeń towarzyszących.

pj-2019-02av-05

Głównym wydarzeniem festiwalu pozostaje Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, w tym roku organizowany pod hasłem „Srebro”, mającym podkreślić jubileuszowy charakter obchodzącego swoje 40-lecie festiwalu. Organizator imprezy, Galeria Sztuki w Legnicy, zaprasza artystów do udziału w konkursie, a wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Legnicy w dniach kulminacji festiwalu – 17 i 18 maja 2019 r. Prace konkursowe można nadsyłać do 1 kwietnia br., a regulamin i więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu: silver.legnica.eu. Do zobaczenia!

Tekst przewodni konkursu: Pretekst jest zawsze istotny

Pretekst do podjęcia decyzji, do twórczego zaangażowania, do ujawnienia własnego zdania. Proponując konkursowe hasła/tematy/ uzasadnienia, corocznie szukaliśmy takich właśnie pretekstów, licząc, że staną się źródłem inspiracji, interakcji, ingerencji – twórców, odbiorców, obserwatorów. W ostatnich latach wspólnie zastanawialiśmy się nad: znaczeniem rytuałów (2012), społecznym i osobistym podłożem buntu (2013), kanonem klasyki (2014), barierami i transgresjami, jakie tworzą granice (2015), fenomenem miasta (2016), składnikami kulturowej tożsamości (2017) i wreszcie zjawiskiem iluzji w sztuce (2018). W tym roku postanowiliśmy nie poszukiwać pretekstu. Zmaterializował się sam (choć przecież był z nami nieustannie od 1979 r. – przez całe 40 lat historii legnickich festiwali srebra i wystaw autorskiej biżuterii). I właśnie dlatego jest tak istotny i wciąż aktualny.

Srebro /Argentum

Temat wymagający powrotu do źródeł, skupienia, cierpliwości i uwagi, wykonawczej perfekcji, reinterpretacji pojęcia „metal szlachetny” – w swojej fizycznej, chemicznej, historycznej, kulturowej, merkantylnej lub symbolicznej wartości.