Trapiche czyli specyficzne uformowanie kryształów

dr Włodzimierz Łapot
Laboratorium Gemmologiczne Uniwersytet Śląski


Początkowo terminem tym określano prasę przeznaczoną do wyciskania soku z trzciny cukrowej. Elementami zgniatającymi były w niej trzy przeciwbieżne walce zakończone kołami zębatymi wprawiającymi je w ruch (fig. 1). Wygląd owych walców łatwo skojarzyć ze specyficznie uformowanymi słupkowymi kryształami szmaragdu, widzianymi poprzecznie względem wydłużenia (fig. 2).



pj_2010_04-60.jpg

Fig. 5. Typowy wygląd szafirów trapiche


Z tego skojarzenia wywodzi się drugie znaczenie terminu trapiche. Wpierw używano go dla nazwania specyficznie uformowanych kryształów szmaragdu, a potem także podobnie uformowanych kryształów rubinu, szafiru, turmalinu i kwarcu, ostatnio również analogicznych postaci andaluzytu (chiastolitu) i muskowitu. Poprzeczne przekroje kryształów trapiche mogą kojarzyć się też z wyglądem niektórych kwiatów, na przykład margerytki. Trapiche, mimo sugestywnego wyglądu, nie jest zbliźniaczeniem. Kryształy uformowane w ten sposób są w istocie kryształami szkieletowymi z bardzo wyraźnymi oznakami dwuetapowego wzrostu.



Najcenniejsza odmiana berylu

Beryl to minerał znany z wielu barwnych odmian. Szmaragd uznawany jest za najcenniejszą z nich. Swą atrakcyjnie zieloną barwę zawdzięcza nikłym domieszkom chromu i/lub wanadu, czasem także żelaza (patrz: PJ 1-2, 2010 r.). W pewnych sytuacjach geologicznozłożowych kryształy szmaragdu mogą przybierać postać trapiche (fig. 3). Pierwsze udokumentowane doniesienie o tak uformowanych kryształach szmaragdu zawarte zostało w sprawozdaniu z posiedzenia Francuskiego Towarzystwa Mineralogicznego z 12 lutego 1879 roku, na którym niejaki Bertrand prezentował czterdzieści okazów szmaragdu trapiche, pozyskanych w kopalni Muzo w Kolumbii. Również współcześnie prawie wszystkie szmaragdy trapiche pochodzą ze złóż kolumbijskich. Szczególnie obfitują w nie kopalnie Muzo, Coscuez i Peña Blanca. Największe okazy osiągają około 1,2-1,5 cm średnicy. Mniej atrakcyjne szmaragdy trapiche znane są jeszcze tylko z Zambii, Brazylii (Santa Teresina de Goias) i Madagaskaru. Na ich mniejszą atrakcyjność największy wpływ ma barwa, zwykle szarozielona do szarej.



Kolumbijski szmaragd

Klasycznie uformowany kolumbijski szmaragd trapiche składa się z jądra, czyli centralnie usytuowanego heksagonalnego słupa oraz z sześciu trapezoidalnych „ [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Włodzimierz Łapot