Warszawskie targi

348 wystawców oraz niemal 8 tys. wydanych identyfikatorów – to najkrótsze podsumowanie targów Goldexpo, które odbyły się od 4 do 6 października 2018 r. przy ul. Prądzyńskiego w Warszawie.

pj-2018-06v-07

Wśród wystawców dominowali producenci złotej biżuterii oraz firmy bursztynnicze, nie zabrakło także firm oferujących biżuterię srebrną, modową, designerską, jak również narzędzia jubilerskie i maszyny oraz systemy wystawiennicze.

Medal św. Eligiusza i tytuł Złotnika Roku 2018

Ważnym wydarzeniem towarzyszącym targom Goldexpo było ogłoszenie werdyktu kapituły przyznającej Medal św. Eligiusza wraz z tytułem Złotnika Roku. W tym roku już po raz piętnasty przyznano to prestiżowe w środowisku rzemieślników złotników wyróżnienie, które uznawane jest za jedno z najważniejszych odznaczeń złotniczych w kraju. Dla inicjatorów i organizatorów jest to duży zaszczyt i satysfakcja, a nominowanych stawia w kręgu osób szczególnie wyróżniających się w środowisku rzemieślników złotników. To nakłada na organizatorów ogromną odpowiedzialność za staranność i rzetelność w działaniach związanych z przeprowadzeniem tego przedsięwzięcia.

Medal przyznała na posiedzeniu 13 września 2018 r. kapituła w składzie przedstawicieli: prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji dla Rozwoju Polskiej Branży Złotniczo-Jubilerskiej, Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej ZRP. Kapituła, dokonując wyboru spośród zgłoszonych z różnych regionów Polski kandydatów, brała pod uwagę w szczególności osiągnięcia na polu działalności zawodowej i społecznej nominowanych osób oraz ich zaangażowanie i aktywność w działaniach samorządu rzemiosła, a także uczestnictwo w procesie edukacji zawodowej. Informacje o nominowanych kandydatach, zawarte w formularzach ankiet wraz z rekomendacjami, przekazały izby rzemieślnicze lub branżowe cechy. W tym roku Medal św. Eligiusza i tytuł Złotnika Roku 2018 trafiły w ręce Jacka Gawlaka – rzemieślnika, mistrza złotnictwa z Częstochowy.

Laureat Medalu św. Eligiusza i honorowego tytułu Złotnika Roku 2018

Jacek Gawlak kontynuuje rodzinną tradycję, prowadząc firmę utworzoną przez ojca Eugeniusza w 1968 r. W 1975 r. uzyskał tytuł mistrza w rzemiośle złotnictwo, a od 1979 r. prowadzi Zakład Złotniczy, który z powodzeniem działa zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Jest aktywnym członkiem Cechu Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie. Jacek Gawlak specjalizuje się w produkcji unikatowej biżuterii artystycznej o charakterze nowoczesnym i tradycyjnym.

Świadczy także usługi z zakresu wykonawstwa i renowacji: insygniów władzy rektorskich, prezydenckich, m.in. łańcuchy rektorskie, dziekańskie, prezydenckie oraz berła, a także wyrobów sakralnych, takich jak pastorały, insygnia władzy królewskiej do obrazów świętych – korony, berła, krzyże kanonicze, różańce, wota. Jako złotnik jubiler, a także jako nauczyciel – kierownik sekcji jubilerskiej w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie – uczestniczył w licznych prestiżowych targach i wystawach, gdzie zdobywał liczne nagrody i odznaczenia. 21 października 2015 r. w Warszawie uzyskał tytuł honorowy Mistrza Rzemiosł Artystycznych w zawodzie złotnik jubiler, nadany przez minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzatę Omilanowską. Organizacje rzemieślnicze także doceniły pracę Jacka Gawlaka, wyróżniając go Honorową Odznaką za zasługi dla Rzemiosła, Złotą Odznaką Izby Rzemieślniczej za zasługi dla Rzemiosła oraz Honorową Odznaką Rzemiosła.

Konkurs „Złoto i srebr o w rzemiośle”

Drugiego dnia Targów Goldexpo Warszawa 2018 odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie „Złoto i srebro w rzemiośle” organizowanym przez Ogólnopolską Komisję Złotniczo-Jubilerską Związku Rzemiosła Polskiego. Konkurs powstał z myślą o złotnikach i jubilerach, którzy cenią jakość, profesjonalizm i fachowość w sztuce złotniczej. Główną ideą jest promocja umiejętności mistrzów, którzy od wielu lat wykonują ten zawód, oraz uczniów rozpoczynających pracę zawodową i szkolących się w zakładach rzemieślniczych.

Tematem tegorocznych prac konkursowych w kategorii juniorów była „Czerwień to miłość, Biel serce czyste, Piękne są nasze barwy ojczyste” (frag. „Barw ojczystych” Czesława Janczarskiego), a w kategorii seniorów „Niepodległa”. Pierwsze miejsce w kategorii seniorów zdobył Grzegorz Tryjefaczka pracą „Kwiat Niepodległości”, drugie Adam Sznapka z „Polonia sui iuris” oraz Paweł Rojewski z „Na skrzydłach wolności”, trzecie miejsce przypadło Jackowi Gawlakowi za pracę „Autarkia”. W kategorii juniorów pracą „Wisior” wygrał Krzysztof Lebieżyński, drugie miejsce zdobyła również jego praca „Róża – Ku Pamięci”, trzecie – „Naszyjnik” Martyny Przegendzy. Wyróżniono dwie prace: „Skarby Ojczyzny” Pauliny Kalisz oraz „Rozkwit” Natalii Kowalskiej.