Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Zamknij to okno informacyjne

Biżuteria patriotyczna | Polski Jubiler


Biżuteria patriotyczna

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym od 21 października br. zaprasza na wystawę polskiej biżuterii patriotycznej. Wystawie towarzyszy ekspozycja – rekonstrukcja dawnego warsztatu złotniczego. Obie komplementarne ekspozycje zostały przygotowane przez pracowników Muzeum Sztuki Złotniczej pod kierunkiem Anieli Ryndziewicz.

pj-2018-06v-06

Wśród wielu spotkań, które zostały zaplanowane przy okazji tych dwóch wystaw, znalazły się również dwudniowe warsztaty (19-20 listopada), podczas których uczestnicy mogli poznać podstawowe techniki złotnicze wykorzystywane podczas tworzenia obiektów widocznych w gablotkach. Dzień pierwszy był przeznaczony dla seniorów, dzień drugi dla młodzieży. Warsztaty poprowadzili Marek Nowaczyk, Mariusz Pajączkowski i Jacek Skrzyński, od lat współpracujący z Muzeum Sztuki Złotniczej.

Magia ognia, stopionego metalu i jego obróbki nieodmiennie fascynują. Nie oparli się temu również uczestnicy kazimierskich eksperymentów. Niemal każdy na pożegnanie zabrał ze sobą przedmiot zaprojektowany i w znacznej części przez siebie wykonany. Oczywiście motywem przewodnim były symbole patriotyczne, ale nie tylko. Ciekawe realizacje przedstawili uczniowie z Ukrainy, udowadniając, że symbol patriotyczny jest związany z historią narodu I może mieć znacząco różną wymowę. Ekspozycja dawnego warsztatu złotniczego pozostanie w Kazimierzu jako wystawa stała, a wystawa biżuterii patriotycznej ma trwać do 14 grudnia.