Moim zdaniem… Czwarte spotkanie z publicznością

W poprzednim numerze „Polskiego Jubilera” obiecywaliśmy, że napiszemy o kolejnych wystawach projektu „Moim zdaniem…”. Zapraszaliśmy czytelników na wernisaż w Galerii MSB. Czas zatem kontynuować relację.

pj-2018-06a-05

GDAŃSK

Trzecie spotkanie złotniczych opinii z publicznością to całkiem inna sytuacja niż dwa poprzednie pokazy. Wystawa odbyła się w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i została wpisana jako impreza towarzysząca 19. Międzynarodowym Targom Bursztynu. Na wernisażu, który odbył się 7 września 2018 r., mogliśmy nasze złotnicze zdania zaprezentować gdańskiej i międzynarodowej publiczności. Międzynarodowej – bo gdańska starówka pełna jest o tej porze roku turystów z całego świata. Odwiedzili nas również organizatorzy targów biżuterii z innych krajów. Dziękujemy za obecność, za wysoką ocenę wystawy i za zaproszenia do jej pokazania. Kto wie, być może jeszcze w tym roku prace zobaczy publiczność w Pekinie? Może wiosną w Wilnie? Czas pokaże, potwierdzenie zaproszeń i omówienie szczegółów jeszcze jest przed nami. Sama wystawa zmieniła się znacznie.

W drugim już folderze, uzupełniającym katalog startu projektu, zostały zamieszczone zdjęcia 26 nowych prac. Po raz pierwszy organizatorzy pokusili się o próbę uporządkowania obiektów. Zaczynają siętworzyć wątki, które stają się faktyczną wymianą poglądów. Jak wspomniał jeden z uczestników wernisażu, to „sztuka dla obu stron – nauczyć się przekazywać i odbierać informacje za pomocą biżuterii. Musimy się tego wszyscy na nowo nauczyć”. Tak, właśnie o to chodzi w naszym projekcie. Szkoda, że tak mało złotników ze środowiska gdańskiego zechciało włączyć się do naszej „rozmowy”. Fakt, to był czas targów, emocje były na hali, zabrakło czasu na inne sprawy. Ale nic straconego, dyskusja trwa. Prace można dostarczyć do organizatorów w każdym momencie.

WARSZAWA, LONDYN

Po raz czwarty spotkamy się w Warszawie na Targach Złotniczo- -J ubilerskich Gold Expo Warszawa 2018. Zobaczymy kolejne prace, ukaże się kolejny folder uzupełniający katalog wystawy. Tym razem jako wydawnictwo tłumaczące na język angielski treści katalogu i folderów już wydanych. To ważny moment dla projektu „Moim zdaniem...”. Warszawska wystawa będzie próbą generalną przed wysłaniem prac do Londynu (9 października), gdzie przez cztery tygodnie, od 25 października do 22 listopada, publiczność brytyjska, a zapewne i polska, będzie mogła zobaczyć, co mamy do powiedzenia. Tym samym czas warszawskiego spotkania staje się ważnym terminem dla tych, którzy chcieliby dołączyć do naszej złotniczej rozmowy.

Zdjęcia nowych prac, które wezmą udział w wystawie warszawskiej i londyńskiej, ukażą się na przełomie listopada i grudnia w kolejnym, czwartym już folderze uzupełniającym katalog. Zapraszamy na stronę www.moimzdaniem.info. Od niedawna działa również strona angielskojęzyczna pod adresem www. in-my-opinion.info. „Moim zdaniem...” to projekt niewyróżniający żadnej grupy złotników. Adresowany jest do wszystkich! Do rzemieślników, bursztynników, twórców, jubilerów, uczniów i nauczycieli. Do tych, którzy posługując się warsztatem złotniczym, chcą wyrazić swoje zdanie lub skomentować złotnicze zdania poprzedników. To po prostu wystawa biżuterii z komunikatem.

Marek Nowaczyk Mariusz Pajączkowski