Rewolucja technologiczna a rękodzieło

W procesie tworzenia biżuterii w ciągu ostatniej dekady nastąpiła rewolucja. Przemysł wytwórczy ewoluował, i to zarówno pod względem wzornictwa, jak i technik wytwarzania biżuterii. Oczywiście za zmianami na rynku biżuteryjnym stoi rozwój technologiczny, który umożliwił projektantom i producentom biżuterii znaczne usprawnienie pracy oraz dał możliwość kreowania nieosiągalnych dotychczas form i kształtów w biżuterii.

pj-2018-06a-15

Zrewolucjonizowanie branży jubilerskiej jest wynikiem przede wszystkim wprowadzenia do masowego użytku oprogramowania komputerowego CAD (computer assisted design) i sprzętu CAM (computer assisted manufacturing). Należy zauważyć, że innowatorzy nie spoczęli na laurach i stale pracują nad nowymi rozwiązaniami, które nie tylko usprawnią proces tworzenia biżuterii, ale także starają się zminimalizować koszty związane z jej wytworzeniem.

Tradycja zamknięta w rękodziele

Obserwując branżę jubilerską, można zauważyć, że coraz mniejsza liczba twórców w swojej pracy nad biżuterią decyduje się na wykorzystanie tradycyjnych metod wytwarzania. Niemal w każdym warsztacie jubilerskim możemy znaleźć nowoczesne narzędzia usprawniające prace złotnika czy jubilera. Mimo to na polskim rynku biżuteryjnym możemy znaleźć biżuterię stworzoną ręką mistrza. Jest to już jednak sytuacja niezwykle rzadka. Skąd taka zmiana? Tradycyjny sposób tworzenia biżuterii wymaga ogromnego nakładu pracy i umiejętności, jest także długotrwały. W czasach, kiedy klientom zależy na posiadaniu danego przedmiotu natychmiast, wykonywanie kilku projektów b [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Karol Kulej