Targi Amberif skończyły 25 lat!

Przez cztery marcowe dni bursztynowy świat kręcił się, jak co roku, wokół targów Amberif w Gdańsku. Ta edycja była jednak pod każdym względem wyjątkowa, bo impreza świętowała swoje 25-lecie – wspólnie z 470 wystawcami z 15 krajów i kupcami z różnych stron świata.
pj-2018-06a-12

Targi odwiedziło ponad 6 tys. kupców z 54 krajów, najliczniej z Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii i Estonii. – Jesteśmy zadowoleni, pierwsze dwa dni były dla nas wyjątkowo udane pod względem handlowym. Nasze stoisko odwiedziło wielu nowych klientów, m.in. z Litwy, Węgier i Holandii. Zauważyliśmy także, że klienci większą niż dotychczas uwagę przywiązują do jakości wyrobów – powiedział Konrad Stachurski z firmy Argentum, specjalizującej się w srebrnej biżuterii. Rosnące wymagania co do jakości i wzornictwa wyrobów podkreślali też wystawcy z sektora bursztynowego: – Kupcy dokonują dziś bardziej przemyślanych zakupów, starają się utrafić w gusta odbiorców detalicznych – zauważył Marcin Wesołowski z firmy NAC Amber.

Amberifowe résumé

Pierwsza edycja targów Amberif odbyła się jesienią 1994 r. Uczestniczyło w niej 49 wystawców. Przyjechało kilkudziesięciu handlowców z zagranicy i liczne grono kolekcjonerów bursztynu. I to był strzał w dziesiątkę! Z roku na rok Amberif rósł w siłę, zyskiwał przyjaciół, jednoczył środowisko. Bywał też sceną doniosłych wydarzeń. To tu, w roku swojego 1000-lecia, miasto Gdańsk otrzymało wyjątkowy prezent: bursztynowe jajko Fabergé. To tu świat po raz pierwszy usłyszał o zatopionej w bałtyckim bursztynie jaszczurce Gierłowskiej. Tu prezentowana była po raz pierwszy słynna bursztynowa monstrancja autorstwa Mariusza Drapikowskiego, która stała się zaczątkiem największego bursztynowego ołtarza w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

Srebrne świętowanie

Tym razem centrum wydarzeń stanowiły oczywiście obchody 25-lecia. Srebrna edycja była radosna i odświętna. Osoby szczególnie zaangażowane w promowanie Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu zostały wyróżnione Medalami Prezydenta Miasta Gdańska oraz statuetkami Bursztynowych Dźwigów. Pośród nagrodzonych znalazł się m. in. „bursztynowy” zespół Międzynarodowych Targów Gdańskich z Ewą Rachoń na czele. Za wspólnych 25 lat dziękowali także wystawcy: – Organizatorzy targów Amberif od początku widzą i rozumieją potrzeby branży, a realizując je, wspierają producentów w rozwoju. Firma S&A, która powstała również 25 lat temu, w dużym stopniu to właśnie dzięki uczestnictwu w gdańskich targach umocniła swoją markę na światowych rynkach – podkreślił Adam Pstrągowski, prezes S&A.

Dla Artura Miklewskiego z istniejącej już 30 lat rodzinnej firmy Jantar Studio Amberif jest najlepszą formą reklamy: – Dzięki tym targom nawiązałem wiele kontaktów handlowych na całym świecie. Jubileusz świętowano nie tylko na targach. Gdańskie Muzeum Bursztynu zorganizowało wystawę „25 lat Amberifu”, prezentującą wszystkie prace nagrodzone w towarzyszącym targom Konkursie Jubilerskim Mercurius Gedanensis (ponad 40 eksponatów). Wystawę oglądać można do 2 września. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników zorganizowało z kolei wystawę przekrojową „Amberif Design Award – Nagrody Bursztynowe”.

Sława dla najlepszych

Na targach Amberif można zyskać nie tylko cenne kontakty handlowe, ale także sławę – dzięki uczestnictwu w towarzyszących imprezie konkursach. Laureatów prestiżowego designerskiego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award międzynarodowe jury wyłania tuż przed targami. W tym roku Nagroda Główna trafiła do Silvii Belli z Niemiec, Nagroda Bursztynowa do Kairi Sirendi z Estonii, a Nagroda Srebrna do Mirona Kutarby z Polski. W konkursie Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego Grand Prix w kategorii wzornictwo otrzymał Marcin Tymiński (za naszyjnik z polimeru zdobiony bursztynem), a Złoty Medal Międzynarodowych Targów Gdańskich w kategorii mistrzostwo jubilerskie firma S&A (za złotą bransoletę zdobioną kością mamuta, bursztynem i diamentami, autorstwa Cypriana Chorocieja).

Prestiżową statuetką Bursztynnika Roku, przyznawaną od 1999 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, uhonorowany został prof. Jacek Szwedo w uznaniu zasług w dziedzinie badań naukowych i popularyzacji wiedzy o bursztynie. Prof. Szwedo kieruje Pracownią Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie na Uniwersytecie Gdańskim, prowadzi badania nad owadami współczesnymi i kopalnymi. Bursztynową Kulę – nagrodę studentów Katedry Biżuterii ASP w Łodzi za najlepszy wzór prezentowany na targach – zdobyła Iza Krauza-Kur (za całokształt kolekcji, w których umiejętnie i z ogromnym wyczuciem łączy kolorowe kamienie jubilerskie z bursztynem bałtyckim). Laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów Bursztynowe Rzemiosło zostali: w kategorii przedmiot użytkowy – Adam Sznapka, a w kategorii biżuteria – Agnieszka Mroczkowska.

Nauka dla biznes u

W towarzyszącym targom międzynarodowym sympozjum naukowym „Bursztyn. Nauka i sztuka” udział wzięło ponad 120 naukowców z 15 krajów. Wśród nich takie autorytety świata nauki, jak prof. Joseph B. Lambert z Trinity University w San Antonio. W trakcie czterech sesji zaprezentowano aktualny stan badań naukowych. – To było wyjątkowe, multidyscyplinarne sympozjum, w czasie którego przedyskutowano wiele tematów i problemów, a w trakcie tych dyskusji zrodziły się kolejne istotne dla dalszych badań bursztynu pytania i zagadnienia. Te będą zapewne przedmiotem kolejnych spotkań naukowców – podsumował prof. Jacek Szwedo. Profesor zwrócił też uwagę na ogromne praktyczne znaczenie tego rodzaju spotkań: – Nasze badania nie tylko mają na celu poznanie rozmaitych aspektów związanych z bursztynem, ale także umożliwiają rozpoznanie falsyfikatów oraz stworzenie skutecznych narzędzi do wyeliminowania nieuczciwych praktyk.

Zjawiskowa Gala Bursztynu i Mody

Zjawiskowa! Fantastyczna! Inspirująca! Zachwytom pod adresem tegorocznej „srebrnej” Gali Amber Look trends & styles nie było końca. Dziewięć fantastycznych zespołów projektantów przygotowało prawdziwą ucztę dla zmysłów, którą rozpoczął pokaz sukien wieczorowych, a zamknęła prezentacja sukien ślubnych. Co było pomiędzy? Pokazy inspirowane sztuką filmową, piłkarskimi strojami klubu Lechia Gdańsk (w 35. rocznicę zdobycia przez tę drużynę Pucharu Polski), sztuką łódzkiej ulicy, walką o prawa kobiet.

Na srebrnym wybiegu pojawiły się kreacje podkreślające kobiecość, zmysłowość, elegancję i luksus, ale także charakteryzujące się nowoczesnym, czasem lekko drapieżnym lookiem. Projektanci biżuterii stworzyli wspaniałe kreacje prezentujące nowoczesne spojrzenie na bursztyn, łącząc go z tradycyjnymi materiałami szlachetnymi: złotem, srebrem, kamieniami szlachetnymi, ale również eksperymentując z drewnem czy polimerami.  (mp)