Prezentacje 2018

Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zapraszają do wzięcia udziału w Międzynarodowym Otwartym Konkursie Biżuterii Artystycznej Prezentacje 2018. Tematem tegorocznego konkursu jest srebro i bursztyn. Organizatorzy czekają na przesłanie prac do 1 września. Partnerami Prezentacji 2018 są Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif.

pj-2018-06a-10
Konkurs skierowany jest do pracowników i właścicieli firm złotniczych, uczniów liceów plastycznych, złotników, studentów i absolwentów wyższych szkół artystycznych, a także ich nauczycieli. Jednym słowem – wszystkich, którzy zajmują się złotnictwem i poprzez tworzenie biżuterii uzewnętrzniają potrzebę przekazania innym swoich wewnętrznych emocji, idei, przemyśleń, ale także zaprezentowania wysokiego poziomu kunsztu złotniczego.

Temat prac

W tym roku tematem konkursu jest bursztyn i srebro – materiały jubilerskie, które jednoznacznie kojarzą się z polską biżuterią artystyczną. Bursztyn towarzyszy nam od zawsze.

Od lat inspiruje artystów, a złotnicze projekty były znakiem czasów i trendów. Czy widzieliśmy już wszystko? Czy ten wdzięczny materiał był pokazany na wszystkie możliwe sposoby? Może tegoroczne prace ukażą nowe oblicza tego niezwykłego materiału. Jak podkreślają organizatorzy, obowiązek wykorzystania srebra i bursztynu nie ogranicza zastosowania innych materiałów jubilerskich. Organizatorzy zachęcają do poszukiwania nowych form i kształtów, a jako inspirację polecają współczesne wzornictwo złotnicze (contemporary jewellery). Założeniem wystawy konkursowej jest stworzenie kolekcji w duchu contemporary, z racji prezentowania jej w miejscach wpisujących się w ten nurt. Podkreślenia wymaga fakt, że konkurs Prezentacje, organizowany od 1983 r., po raz pierwszy w tym roku zyskał rangę konkursu międzynarodowego.

Po raz pierwszy towarzyszyć mu będzie konkurs fotograficzny „Bursztyn Inspiruje”. Dlatego też organizatorzy zapraszają wszystkie osoby zajmujące się fotografią do zaprezentowania swojej wizji zainspirowanej bursztynem. Prace konkursowe należy wysyłać do Anieli Ryndziewicz, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, ul. Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny, z dopiskiem „Prezentacje 2018”. Wernisaż wystawy wraz z uroczystym wręczeniem nagród odbędzie się 13 października 2018 r. Komisarzem konkursu jest Michał Fatyga. prezentacje@stfz.pl.