Polskie jubilerki w Hongkongu

W marcu 2018 r. dwie polskie jubilerki młodego pokolenia odwiedziły Hongkong, gdzie poprowadziły warsztaty i wykłady na temat polskich kamieni jubilerskich. Słuchaczami byli m.in. rezydenci prywatnej szkoły jubilerskiej Loupe.

pj-2018-06a-07


Magdalena Paszkiewicz oraz Pola Chrobot to absolwentki Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Działają niezależnie pod własnymi markami, tj. M. Paszkiewicz Jewellery oraz Mokave. Tworzą również artystyczny kolektyw i wspólną pracownię Jubilerki w Łodzi. Chętnie uczestniczą w różnych inicjatywach artystycznych, dzieląc się wiedzą i opowiadając o swoim rzemiośle.

Ćwiczenia z polskimi kamieniami

Wizyta duetu jubilerek w Hongkongu 2-31 marca była elementem projektu „Polska kultura na świecie” organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Program ten ma na celu promocję polskiej kultury zagranicą. Dzięki tej inicjatywie artystki poprowadziły warsztaty i wykłady w prywatnej szkole jubilerskiej Loupe w Hongkongu. Tematem zajęć była prezentacja artystów związanych z Katedrą Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jubilerki opowiadały również o polskich kamieniach – bursztynie i krzemieniu pasiastym. Duże zainteresowanie wzbudziły przywiezione eksponaty, czyli surowe minerały, które każdy słuchacz mógł obejrzeć z bliska. Minerały stały się inspiracją do przeprowadzenia warsztatów, w trakcie których każdy uczestnik mógł wykonać własną broszkę, nawiązując do kształtu, struktury czy barwy wybranych przez siebie polskich kamieni. Na koniec zajęć rozdano surowe bryłki bursztynu, które uczestniczy chętnie zachowali, uznając je za talizman na szczęście.

Wystawa po lski ej bi żut erii

W czasie pobytu Magdaleny i Poli w Hongkongu została otwarta wystawa polskiego designu w nowoczesnej lokalizacji PMQ zrzeszającej przemysły kreatywne w Hongkongu. Była to inicjatywa organizacji WOMB prowadzonej przez dwie Polki – Marię Grzywacz i Katarzynę Galak. Główną ideą wystawy, jak również otwartego sklepu z polskim produktami, stała się myśl związana z recyclingiem oraz odpowiedzialną produkcją. Jubilerki mogły zaprezentować tam swoją biżuterię, nowe kolekcje oraz porozmawiać z odwiedzającymi. Dzięki współpracy zagranicznej, polskim instytucjom oraz aktywności artystów rodzima sztuka jest coraz bardziej znana nie tylko w Europie, ale nawet w najdalszych zakątkach świata. 