Legnica zatopiona w srebrze

Kulminacja 39. edycji Legnickiego Festiwalu Srebro, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy, już za nami. 18 i 19 maja odbyły się wernisaże wszystkich 25 wystaw zorganizowanych podczas tegorocznego festiwalu oraz rozmaite wydarzenia towarzyszące, jak choćby intronizacja Złotego Palucha – patrona festiwalu, koncert czy seminarium popularnonaukowe.

pj-2018-06a-04

Kolejny raz Legnica przez dwa dni była prawdziwą mekką artystów złotników oraz znawców i miłośników biżuterii z całego kraju i wielu zakątków świata. Pogoda oraz twórcy i fani biżuterii i samego festiwalu nie zawiedli i śmiało można powiedzieć, że od dworca kolejowego po Akademię Rycerską Legnica faktycznie oddychała Srebrem.

Werdykt jury

Ogłoszenie zwycięzców oraz rozdanie nagród w 27. MKSZ Iluzja tradycyjnie odbyło się w holu Starego Ratusza. Rezultaty konkursu na plakat były znane już wcześniej, jako że zwycięski plakat tradycyjnie promuje Konkurs Sztuki Złotniczej. W tym roku autorem zwycięskiego plakatu jest Michał Gierałtowski. W konkursie fotograficznym I nagrodę zdobyła Monika Kozłowska, II – Bogusz Jan Szulc, III – Rafał Donica. Najwięcej emocji przysporzył jak co roku Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej. Jest to bowiem główna impreza festiwalu, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r.

Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy. W tym roku artyści stający do konkursu mieli za zadanie przygotować komunikat artystyczny na temat iluzji. Iluzji czyli, jak czytamy w uzupełnieniu tematu przygotowanym przez organizatorów, paradoksu, w którym zjawisko ze swej natury złudne, fałszywe i fikcyjne służy opisywaniu rzeczywistości realnej, uznawanej za jedyną prawdziwą. W tegorocznym 27. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej I nagrodę, czyli Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymała Kyung Jin Kim z Korei Południowej, Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego otrzymała Akiko Kurihara z Japonii, Nagrodę Prezydenta Miasta Legnicy otrzymała Sanghee Park z Korei Południowej, a Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy trafiła do Francuzki Marion Delarue. Nagrodą specjalną, czyli Srebrną Ostrogą, została uhonorowana Mari Syren z Finlandii.

Odzna czenia i wyróżni enia

Podczas kulminacji także prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski został podwójnie uhonorowany. Otrzymał statuetkę od Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych za organizację i finansowe wspieranie Legnickiego Festiwalu Srebro oraz Złoty Ring od Galerii Sztuki w Legnicy za wieloletnie i niezawodne wspieranie LFS, solidarność i zaufanie wobec dyrekcji i zespołu galerii oraz wiarę w jakość artystyczną jej projektów. Swoją odznaką Galeria Sztuki wyróżniła również inne osoby i instytucje za ich wsparcie dla festiwalu. Srebrne Ringi otrzymali: Jerzy Janeczek i Sławomir Kępa – właściciele drukarni JAKS, Joanna Biernacka i Agata Białek – przedstawicielki Inhorgenta Munich oraz Anna Dyduk, Robert Pytlos i Marcin Tymiński. Uroczystości kulminacyjne już za nami, ale 25 wystaw legnickiego Srebra można oglądać jeszcze do 10 czerwca. Wszystkich, których te wydarzenia ominęły, zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na naszej stronie oraz oczywiście do osobistego odwiedzenia srebrnych wystaw.  (mp)