Prezent z okazji ślubu

Wielkim zainteresowaniem wśród klientów salonów jubilerskich cieszą się wszelkiego rodzaju okazjonalne produkty jubilerskie. Pamiątki z okazji ślubu, chrztu czy Pierwszej Komunii Świętej wykonane ze srebra czy posrebrzane znajdują swoich nowych entuzjastów. A to z kolei sprawia, że ich sprzedażą zaczynają zajmować się coraz to nowe podmioty gospodarcze.

pj-2018-02a-08

Producenci srebrnych prezentów oferują swoje wytwory sztuki jubilerskiej zarówno w tradycyjnych salonach jubilerskich, jak i w sklepach internetowych. Powstają także wyspecjalizowane sklepy internetowe, sprzedające srebrne i złote pamiątki, które można ofiarować z okazji ważnych wydarzeń religijnych czy rocznic. W sklepach z pamiątkami klienci mogą wybierać spośród dostępnej oferty, a także wykonać produkt zgodnie ze swoim własnym pomysłem. Oferta tradycyjna Klienci salonów jubilerskich oraz sklepów internetowych najczęściej decydują się na wybór srebrnej ramki na zdjęcia, srebrnych łyżeczek, smoczków czy grzechotek. Oferta przygotowana z okazji chrztów jest niezwykle różnorodna. Skąd bierze się tak duże zainteresowanie nią? Przede wszystkim wynika ono z traktowania srebrnego podarunku nie tylko jako formy pamiątkowego prezentu, ale także lokaty. Klienci przekazują dziecku z okazji ważnego wydarzenia religijnego prezent wartościowy, który z biegiem czasu nie straci na wartości. Dlatego też coraz częściej w ofercie pojawiają się prezenty wykonywane ze złota i kamieni szlachetnych.

Na rynku znajdujemy złote łyżeczki, smoczki czy grzechotki. Należy jednak podkreślić, że w wypadku złota Polacy bardzo chętnie decydują się także na zakup sztabek, których wielkość zależy tylko i wyłącznie od ich możliwości finansowych. W ofercie znajdujemy sztabki, których wielkość zaczyna się już od 1 grama. Jednak najpopularniejsze są sztabki pięcioi dziesięciogramowe. Za pięciogramową sztabkę złota, na której możemy umieścić napis składający się z nie więcej niż trzech słów, zapłacimy około 800 zł (w zależności od ceny złota). Sztabki złota, ale także sztabki srebra, to prezenty, które traktowane są jako lokata kapitału. I może stąd bierze się jego rosnąca popularność. Nie mniejszym zainteresowaniem klientów cieszą się srebrne ramki na zdjęcia. W dostępnej ofercie można zaleźć ramki z różnymi motywami – kwiatowymi, zwierzęcymi czy fantastycznymi, które poza walorami estetycznymi stają się z czasem pamiątką rodzinną.

Prace na zamówienie

Odpowiadając na oczekiwania klientów, producenci prezentów okazjonalnych decydują się na umożliwienie stworzenia produktu pod konkretne zamówienie. Ten rodzaj pamiątek zazwyczaj wybierany jest przez klientów jako rodzaj prezentu ślubnego bądź rocznicowego. Pomysły mogą być bardzo różne, łączy je jedno – zazwyczaj wykonane są ze srebra i odwołują się do ważnego w życiu obdarowanego wydarzenia. Oczywiście, projektanci zatrudnieni w sklepie jubilerskim pomagają klientom w wykonaniu projektu. Można także spotkać się z sytuacją, gdy klienci przynoszą do pracowni gotowy projekt, a twórcy zajmują się jego wykonaniem. Dużą popularnością w tym segmencie prezentów okazjonalnych cieszą się także pamiątkowe monety, na których można umieścić wizerunek pary młodej, symboliczny motyw czy dedykację.

Polski rynek prezentów

Śmiało można powiedzieć, że polski rynek jubilerskich prezentów okazjonalnych rozrasta się. Sprzedawcy, widząc rosnące zainteresowanie klientów, stale poszerzają swoją ofertę, nie rezygnując z topowych produktów, jakimi są ramki do zdjęć, srebrne grzechotki czy smoczki. Coraz większa liczba salonów jubilerskich decyduje się także na zamawianie tego rodzaju asortymentu do swoich sklepów, eksperymentując z formami, kształtami i wzornictwem. Podkreślenia wymaga fakt, że na polskim rynku dominują wyroby wykonywane poza granicami naszego kraju, jednak zwiększający się popyt powoduje, że tworzeniem prezentów jubilerskich coraz częściej zaczynają zajmować się polskie firmy. Coraz częściej można także spotkać się z ofertami małych pracowni jubilerskich, które decydują się na wykonanie prezentu jubilerskiego z okazji chrztu, komunii czy ślubu pod konkretne zamówienie klienta. Coraz częściej także po prezent do pracowni jubilerskich wybierają się osoby chcące uczcić rocznicę urodzin czy ślubu. Zazwyczaj nie mają sprecyzowanych oczekiwań, a zależy im przede wszystkim na możliwości ofiarowania wartościowego i symbolicznego prezentu. I w tym miejscu naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą twórcy biżuterii, którzy w swoich warsztatach wraz z zainteresowanymi wykonują prace jubilerskie nawiązujące do ważnych momentów w życiu obdarowanych. Segment rynku jubilerskich prezentów jest segmentem o wielkim potencjale i być może jego możliwości zostaną odkryte za kilka lat, ale już teraz warto się mu przyjrzeć i wykorzystać szansę, jaką stwarza.

Karol Kulej