25. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich

21 marca w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo rozpocznie się jubileuszowa, 25. edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif. To najważniejsza na świecie wystawa bursztynu i największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej. Tu biznes spotyka się ze sztuką i nauką, tu rodzą się twórcze pomysły i idee, tu prezentowane są najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie. Punktem kulminacyjnym targów będzie jubileuszowa Gala Bursztynu i Mody Amber Look trends & styles 2018.

pj-2018-01a-04

Amberif 2018 zgromadzi ponad 470 wystawców z 14 krajów: Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Indii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA i Polski. Swoją ofertę przedstawią zarówno małe pracownie, jak i duże firmy jubilerskie: producenci złotej i srebrnej biżuterii z bursztynem, a także z kamieniami kolorowymi i diamentami, importerzy zegarków, złotej i srebrnej biżuterii, producenci i importerzy maszyn, narzędzi oraz technologii złotniczych. W Galerii Projektantów organizowanej pod auspicjami Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych autorskie kolekcje zaprezentują eksperymentujący z materiałem i zaskakujący odważnymi skojarzeniami artyści. Tradycyjnie swoją premierę podczas targów będzie miała kolejna edycja publikacji autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego „Trend Book 2018+”, systematyzująca aktualne trendy i motywy w biżuterii i wzornictwie.

Amberif Design Award

pj-2018-01a-05

Po raz 22. rozstrzygnięty zostanie Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. To jeden z najważniejszych polskich konkursów designerskich, doskonale znany w europejskim środowisku artystów o nieszablonowego podejścia do biżuterii. W tym roku kurator konkursu – Barbara Schmidt z Akademii Wzornictwa i Designu w Monachium – zaproponowała motto Serendipity – Uśmiech Losu, zapraszając do refleksji na ile wzajemne zależności między naturą, techniką i intuicją, mogą nas ponieść daleko poza granice rozumu, a przypadkowe spostrzeżenie może doprowadzić do zaskakujących odkryć. Konkurs ma charakter otwarty – udział biorą w nim projektanci, artyści, twórcy i studenci szkół artystycznych. Ich poszukiwania ocenia międzynarodowe jury. Nagrodzone prace będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej podczas Targów Amberif 2018.

Sympozjum „Bursztyn. Nauka i Sztuka ”

Sympozjum „Bursztyn. Nauka i Sztuka” jest zwieńczeniem cyklu seminariów towarzyszących targom od pierwszej edycji. Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników zapraszają ponad 50 naukowców z różnych rejonów świata do otwartych dyskusji i wymiany doświadczeń w badaniu bursztynu.

Gala Bursztynu i Mody

y Amber Look trends & styles to crème de la crème Targów Amberif. Piękne kreacje, oszałamiająca biżuteria, specjalnie zaprojektowana na tę okazję scenografia, dbałość o każdy szczegół. W piątkowy wieczór w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim publiczność podziwiać będzie autorskie kreacje, przygotowane przez twórców mody i biżuterii. Podczas targów przyznawane są prestiżowe nagrody w konkursie Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego w Konkursie Mistrzostwa Jubilerskiego dla wystawców w kategorii wzornictwo – Grand Prix w formie statuetki ufundowanej przez wicepremiera, ministra rozwoju i finansów oraz w kategorii mistrzostwo jubilerskie – Złoty Medal prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich. Targi Amberif to także możliwość poznania laureatów Bursztynowego Rzemiosła, konkursu skierowanego do do złotników i młodych adeptów złotnictwa, organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W czasie tegorocznej edycji targów poznamy także Bursztynnika Roku oraz Amber Business Partnera – tytuły przyznawane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników osobom, które z bursztynem pracują, promują go, badają i kolekcjonują w sposób wykraczający poza ramy własnej firmy. Organizatorzy targów także przewidują nagrodę za najlepszy wzór prezentowany na targach. Bursztynowa Kula przyznawana jest przez studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 