Rok 2010 i zmiany w prawie podatkowym

Marek Piotrowski
prawnik,
doradca podatkowyNowy rok tradycyjnie obfituje w zmiany prawa podatkowego. "Zwyczaj" ten dla wielu przedsiębiorców stanowi źródło szeregu komplikacji.
Konieczne bowiem staje się zapoznanie z nowymi regulacjami, które nierzadko prowadzą do powstania szeregu wątpliwości a także wdrożenie nowych zasad i procedur w zakresie poprawnego rozliczania się z budżetem.

Zmiany w zakresie podatku VAT
Największe zmiany w zasadach opodatkowania wprowadzone zostały z dniem
1 stycznia 2010 roku w zakresie regulacji ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Szczególnie ważną zmianą, z punktu widzenia drobnych przedsiębiorców, jest nowelizacja skutkująca podniesieniem limitu obrotów uprawniających do korzystania z tzw. zwolnienia podmiotowego (dotychczas do 50 000 złotych).


Ustawodawca postanowił, że od 1 stycznia 2010 roku z tego zwolnienia korzystać mogą podatnicy, u których wartość obrotów nie przekroczyła 150 000 złotych. Jednak niezwykle ważną jest informacja, że w samym roku 2010 kwota osiągniętego obrotu uprawniająca do zwolnienia wynosi 100 000 złotych, przy czym z tego zwolnienia korzystać mogą również podatnicy, których wartość obrotów w 2009 roku przekroczyła limit 50 000 złotych, a nie wyniosła więcej niż 100 000 złotych.


Podobne zasady zna [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Dostęp dla prenumeratorów

Polskiego Jubilera

Użytkownik:
Hasło:
Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata POLSKIEGO JUBILERA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.polskijubiler.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.polskijubiler.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Polskiego Jubilera skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

Marek Piotrowski